Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych powstał w celu budowania kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów oraz rozwijania ich umiejętności praktycznych poprzez eksperymentowanie. Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nauka z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia technicznego niezbędnego do kształtowania oraz rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno – komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności oraz pomoc dla uczniów w rozwijaniu swoich zainteresowań, zarówno na lekcjach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, jak i w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
Laboratoria Przyszłości to program finansowany ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid – 19 w postaci środków finansowych dla jednostek samorządu terytorialnego będących organami prowadzącymi publiczne szkoły podstawowe dla dzieci i młodzieży lub publiczne szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej. Program jest realizowany na podstawie Uchwały nr 129 Rady Ministrów z dnia 29 września 2021 roku w sprawie wsparcia na realizację inwestycyjnych zadań jednostek samorządu terytorialnego polegających na rozwijaniu szkolnej infrastruktury – „Laboratoria przyszłości”.
W ramach programu Laboratoria Przyszłości Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie otrzymała wsparcie finansowe o łącznej wartości 70 000,00 zł.
Dzięki tym środkom od 1 września 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza będą funkcjonowały interdyscyplinarne pracownie ze stanowiskami do pracy narzędziowej dla uczniów klas 1 – 8, wyposażone w nowoczesny sprzęt, narzędzia, elektronarzędzia, materiały oraz inne przedmioty i pomoce służące rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży. Za otrzymane wsparcie finansowe do „Laboratorium Przyszłości” zakupione zostały m. in.:
-
drukarka 3D,
-
szafka na drukarkę 3D,
-
laptop multimedialny,
-
filamenty PLA do drukarki 3D,
-
zestaw elektronika,
-
kamera cyfrowa,
-
statyw,
-
lampa oświetleniowa,
-
aparat cyfrowy,
-
Corel Pinnacle Studio 24 Standard,
-
zestaw mikrofonów nagłownych,
-
stacja lutownicza,
-
mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
-
mikrofon kierunkowy,
-
zestaw mebli,
-
długopisy 3D,
-
pistolet do klejenia na gorąco + wkłady,
-
okulary ClassVR + roczny dostęp do portalu,
-
kuchenka elektryczna z piekarnikiem,
-
zestaw noży walcowych z listwą,
-
blender ręczny,
-
garnek z pokrywką,
-
deska kuchenna,
-
stolnica bambusowa do ciasta,
-
wałek drewniany,
-
miska polerowana,
-
wielofunkcyjny opiekacz z wymiennymi wkładami,
-
lupa kieszonkowa,
-
mikser ręczny,
-
klocki do samodzielnej konstrukcji.
-