Walczyli z bykami!

POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza

w Udaninie

W Szkole Podstawowej im.Adama Mickiewicza w Udaninie realizowany jest program pracy nad ortografią pt. „Walka z bykami… ortograficznymi”, którego celem jest propagowanie idei poprawnego pisania. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pani Elżbieta Chmielewska we współpracy z polonistkami: panią Małgorzatą Meusz i panią Renatą Podedworną.

Beneficjentami projektu są głównie uczniowie kl. IV-VI z naszej szkoły i szkół podstawowych powiatu średzkiego, którzy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności ortograficznych w konkursach. Laureaci szkolnych i gminnych konkursów mogli walczyć  o tytuł:

Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Średzkiego 2014

w XII Powiatowym Konkursie Ortograficznym  zorganizowanym    w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie

w dn. 20 marca 2014.

Oficjalny Honorowy Patronat imprezy objął Wójt Gminy Udanin.

Do konkursu przystąpiło dwadzieścioro czworo uczniów - laureatów konkursów gminnych ze szkół podstawowych powiatu średzkiego z  Ciechowa, Środy Śl., Malczyc, Rakoszyc, Karczyc, Udanina. Mieli się zmierzyć z bardzo trudnym dyktandem:

Dyktando 2014

Trzydziestoparoletni Szewczyk Dratewka, skądinąd hulajdusza i huncwot, znużony życiem w potężnym królestwie, z rozrzewnieniem wspominał swe ubożuchne rzemiosło u podnóży Wawelu. Marzył o ujarzmieniu kolejnego zagrażającemu ludzkości drapieżcy-potworze.

O pewnej mrożącej krew w żyłach historii już ciżba pokątnie szeptała. Zaczerpnął więc języka u ohydnej Baby-Jagi o wyglądzie babochłopa. Ta warzyła w niewielkim rondlu wiązkę ziół, z której sinoszara smużka oparów doprowadziła niemalże do omdlenia naszego arcybohatera, zahartowanego w niejednej bójce. Ćwierćprzytomny wysłuchał wróżby charczącej i rzężącej staruchy.

Na swojego heroicznego wybawcę czeka pięknooka i gładkolica - choć chimeryczna - królewna, pogrążona w stuipółletnim śnie. Jej mężem nie może zostać cherlak, czy hipochondryk, ale pełen chwały rycerz w szaroniebieskiej zbroi, który nasamprzód musi pokonać watahę byków. „Walka z bykami? Toż to błahostka!”- hardo i półdrwiąco wyszczerzył zęby w bezbrzeżnym uśmiechu nasz nieustraszony szewczyk.

Z jednego z okołokrakowskich wzgórz omiótł spojrzeniem, wznoszący się kamiennoszary zamek, przywołał przeciągłym świstem hasającego w nieprzeniknionych chaszczach chucherkowatego charcika, który bez chwili wahania chyżo podążył za swoim hożym hersztem. Dosiadł wychudłej chabety i powlókł się hen wzdłuż rzeki, aż zniknął w rzednącej mgle.

Rozejrzycie się, proszę, wokół, czy jest wśród was zuch, który ominie pułapki i skutecznie rozprawi się z bykami… ortograficznymi, a w dowód uznania rad nierad otrzyma pół królestwa.

Autor: Elżbieta Chmielewska

Przebrnięcie przez ten trudny tekst było już nie lada wyczynem, więc gratulacje  należą się wszystkim zawodnikom i nauczycielom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu: pp. Elżbiecie Komar, Magdalenie Ryniewicz, Natalii Makoś, Małgorzacie Meusz, Emilii latos, Annie Zwierzyńskiej-Kożuszko, Monice Matusik, Violetcie Konowrockiej-Kassjan, Marioli Rodzik, Renacie Podedwornej.

Laureaci XII Powiatowego Konkursu Ortograficznego          w Udaninie:

Mistrz Ortografii Powiatu Średzkiego 2014

Antoni Śmidoda, SP Karczyce

Wicemistrz Ortografii Powiatu Średzkiego 2014

Maria Filończyk, SP Udanin

Wicemistrz Ortografii Powiatu Średzkiego 2014

Marta Gacek, SP Środa Śl.

IV miejsce

Mateusz Pełechaty,  SP Środa Śl.

V miejsce

Alicja Forenc, SP Malczyce

Laureatom należne słowa uznania i gratulacje złożyli zaproszeni goście: pani Teresa Olkiewicz Wójt Gminy Udanin, właścicielka Stacji paliw w Udaninie i radna powiatu średzkiego pani Halina Mikła, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie pani Bożena Basa. Dzięki ich wsparciu i życzliwości zostały ufundowane nagrody książkowe, statuetki dla mistrzów ortografii i dyplomy. Teczki na dyplomy wykonała pani Mirosława Babicka. Sponsorem poczęstunku było Przedsiębiorstwo Wielobranżowe u Radka w  Udaninie.

Należy z zadowoleniem odnotować fakt, że konkurs ortograficzny wpisał się już na stałe w harmonogram działań powiatu średzkiego. Pokazuje wysoki poziom umiejętności ortograficznych uczniów, ale również stanowi dogodne pole do zawarcia nowych znajomości wśród uczniów oraz zacieśnia współpracę między szkołami.

Mam nadzieję, że powzięte działania przyczyniają się ukucia trwałej myśli o szacunku dla naszego języka ojczystego.

Elżbieta Chmielewska