PROJEKT    

"Wrota Nieodkrytych Tajemnic"

 

 

 

 

  „ Dolny Śląsk dla najmłodszych”

      W ramach projektu „ Dolny Śląsk dla najmłodszych” 22 maja 2009 r, klasy: I a, I b i 0b z wychowawcami / panią A. Filończyk, E. Kręc, J. Semczuk i J.Hojwa/ ponownie odwiedziły Wrocław. Tym razem zwiedzaliśmy inną część miasta. Podziwialiśmy nie tylko zabytkową ale również współczesną architekturę stolicy naszego regionu. Głównym celem wycieczki była jednak wizyta w Teatrze Muzycznym „Capitol”.

 

KOCHAM CIĘ MAMO!

Z okazji Dnia Matki dnia 31.05.2009r w świetlicy wiejskiej w Udaninie odbyło się spotkanie wszystkich mam naszej wioski. Organizatorem była Rada Sołecka Udanina.

Uroczystość uświetniona była występem artystycznym dzieci naszej szkoły.

 

Pomagamy Policji

W dniu 01.06.2009r w ramach kampanii „Prowadzę, jestem trzeźwy” uczniowie z naszej szkoły pomagali Policji w akcji kontrolowania kierowców.    

 

 

Święto dzieci w SP Udanin

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej  w Udaninie rozpoczęły życzenia złożone dzieciom przez dyrektor Bożenę Basę. Następnie uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowywali prezentacje związane z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Każda klasa miała za zadanie przedstawić w ciekawy sposób najważniejsze informacje o wylosowanym wcześniej kraju.

 

KSIĘGA DŻUNGLI

w Narodowym Teatrze Edukacji

 Uczniowie klas czwartych i piątych pod opieką swoich polonistek mieli możliwość obejrzenia barwnego i rozśpiewanego spektaklu pt. „Księga Dżungli”.

   Przedstawienie pokazuje historię chłopca wychowanego przez wilki i  żyjącego w zgodzie z dziką naturą.

 

KOPCIUSZEK”

w wykonaniu uczniów klasy czwartej a  dla dzieci z klas zerowych

   Młodzi aktorzy z klasy czwartej a  pod opieką swojej polonistki przygotowali spektakl pt. „Kopciuszek, na który zaprosili dzieci z klas zerowych.    Przedstawienie oparte było na motywach znanej baśni, a także na wierszu Wandy Chotomskiej. Kostiumy, dekoracje, a także oprawę muzyczną i efekty dźwiękowe przygotowali sami uczniowie.

 

 

Jak poprawić wyniki w nauce?

 

W dn. 17.04.2009 i 13.05.2009 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia pt. „Ergonomia uczenia się, czyli nauczyć uczyć się!”

 Odbiorcami zajęć byli uczniowie klasy Va i V b. Prowadziła je pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Środzie Śląskiej -pani Halina Sikora- Grabowska. Dzięki osobowości , wiedzy i poczuciu humoru pani pedagog ze Środy  zajęcia były ciekawe, wartkie i pozostawiły ślad w umysłach uczniów.

            

 Szkolny Konkurs Matematyczny

W dniu 30 kwietnia 2009 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego „ Myślę i liczę” dla klas I-III.

  W zmaganiach konkursowych wzięło udział 21 uczniów z najmłodszych klas. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie:

·        Elżbieta Kręc / organizator konkursu/

·        Janina Hojwa

·        Teresa Rychel

 

„Życie jako skarb powierzony człowiekowi” 

-  konkurs dekanalny

Z okazji roku duszpasterskiego obchodzonego pod hasłem „Otoczmy troską życie”, Szkoła Podstawowa im A. Mickiewicza w Udaninie, zorganizowała dla szkół dekanatu Strzegom konkurs plastyczny pt. „Życie jako skarb powierzony człowiekowi”. Główny cel który przyświecał organizatorom konkursu, to plastyczna refleksja nad treściami zawartymi w tegorocznym programie duszpasterskim, uwrażliwienie na potrzebę troski o życie człowieka i otaczającego go świata, kształtowanie poczucia więzi z nauczającym Kościołem, rozbudzenie twórczej aktywności dzieci i młodzieży.

 

Powiatowy Festiwal Piosenki Religijnej 

„Te Deum”- Udanin 2009

12 maja w Szkole Podstawowej im A. Mickiewicza w Udaninie, odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Religijnej „Te Deum”.  Główny cel festiwalu to propagowanie piosenki religijnej jako formy ewangelizacji i jedności oraz rozbudzenie inwencji twórczej i odwagi w prezentacji swojej twórczości. Festiwal rozpoczęła dyrektor Bożena Basa, witając gości i uczestników. Po niej głos zabrał ksiądz proboszcz parafii Piekary Andrzej Guźniczak i wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz.

 

Rok św. Pawła – konkurs szkolny

 Z okazji ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Świętego Pawła, w Szkole Podstawowej im A. Mickiewicza w Udaninie, odbył się konkurs poświęcony życiu, działalności i przesłaniu apostoła.  Jego mottem był cytat z listu do Koryntian „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14)

 

 „O królewiczu, który niczego się nie bał” – czyli wyjazd do teatru PWST we Wrocławiu

31 marca 2009 roku uczniowie klas czwartych pod opieką M.Meusz, R.Podedwornej, J.Hojwy wybrali się do teatru PWST we Wrocławiu na spektakl pt. „O królewiczu, który niczego się nie bał”.

  Przedstawienie oparte na baśni braci Grimm, mówi o dziewczynie, która bała się wszystkiego.

 

Pożegnanie z kulturą starożytnej Grecji –

czyli Międzyklasowy Konkurs Mitologiczny

13 marca 2009 roku odbył się Międzyklasowy Konkurs Mitologiczny przygotowany przez polonistkę Małgorzatę Meusz, w czasie którego przedstawiciele uczniów klas piątych zmagali się z różnymi zadaniami i konkurencjami. Pracowali zespołowo. Udowodnili, że nieobca jest im wiedza o mitologii.

 

 Szkolny Konkurs Recytatorski

12 marca 2009 roku w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza odbył się Szkolny konkurs Recytatorski, w którym udział wzięło 28 uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych..

 

Powiatowy Festiwal Piosenki Religijnej

„Te Deum”

odbędzie się 12.05.2009 r. o godz.9.00 w Szkole Podstawowej w Udaninie.

Zgłoszenie do udziału w festiwalu należy przesłać do 01.05.2009

Regulamin oraz karta zgłoszenia

 

Badania profilaktyczne w SP Udanin

  W lutym br. w Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie, zorganizowała dla swoich podopiecznych profilaktyczne badania ortopedyczne. Pomysłodawcą i koordynatorem działań był nauczyciel wychowania fizycznego Krzysztof Fica.

 

Ferie 2009

Ferie rozpoczęliśmy wycieczką na basen do Świebodzic, pod opieką pani Jadwigi Semczuk, Jolanty Maniowskiej, Elżbiety Kręc i Zofii Pokorskiej.
Dzieci uczęszczające na gimnastykę korekcyjną miały okazję do ćwiczeń w wodzie, starsze zaś do relaksu.

     Ferie w Szkole Podstawowej w  Udaninie

   Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Udaninie, w pierwszym tygodniu ferii przygotowała swoim wychowankom szereg interesujących zajęć i wyjazdów. We wtorek dzieci uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy  w razie zagrożenia życia,  uczestniczyły w konkursie plastycznym pt. „Zimowe witaminy”, grach i zabawach zręcznościowych, na spotkaniu Ogniska Misyjnego przygotowywały się do diecezjalnego konkursu dotyczącego życia i działalności św. Pawła, a   na zakończenie dnia degustowały własnoręcznie przygotowane smaczne i zdrowe sałatki owocowe. 

 

Konkurs

„ Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”

W dniu 27 listopada 2008 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie wśród uczniów kl. IV b został przeprowadzony konkurs BHP „ Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym”. Wyżej wymieniony konkurs został zorganizowany przez Placówkę Terenową KRUS w Środzie Śląskiej. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z kl. IV b naszej szkoły. Przygotowaniem dzieci do konkursu zajęła się pani Renata Podedworna – wychowawczyni kl. IVb.

 

Święto Patrona Szkoły

Adama Mickiewicza

W tym roku przypada 210 rocznica urodzin naszego patrona Adama Mickiewicza. Co roku staramy się przybliżyć naszym uczniom sylwetkę i twórczość poety.

 Młodzi aktorzy z Amatorskiego Koła Teatralnego „Bajkowy Zespół” pod opieką Małgorzaty Meusz i Renaty Podedwornej przygotowali przedstawienie oparte na motywach ballady „Pani Twardowska”.

 

Świąteczne odwiedziny w Domu Opieki Społecznej

w Mierczycach

 Każdego roku młodzi aktorzy z Amatorskiego Koła Teatralnego „Bajkowy Zespół” pod opieką Małgorzaty Meusz i Renaty Podedwornej odwiedzają przed świętami pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej.

 

Wizyta w Domu  Małych Dzieci w

 Jaworze.

         5 grudnia 2008 r. cieszyliśmy się wszyscy z odwiedzin Mikołaja w naszej szkole. Dzieląc się prezentami mogliśmy okazać naszą chęć niesienia pomocy innym.  Akcja  „I ty możesz zostać świętym Mikołajem…” otworzyła szeroko maleńkie uczniowskie serduszka. Dzięki temu udało nam się zebrać łakocie dla Domu Małych Dzieci w Jaworze.

 

Mikołaj w naszej szkole!!!

        5 grudnia już od samego rana miał pełne ręce roboty. Zarówno młodsi jaki i starsi uczniowie oraz nauczyciele z niecierpliwością oczekiwali na jego wizytę.

Konkurs  Deutschfreund rozstrzygnięty.

 12 grudnia 2008r. rozstrzygnięty został konkurs z języka niemieckiego „Deutschfreund” organizowany przez germanistkę  Panią Agnieszkę Mozgałę.

 

 „A QQ IQ” – czyli witaj inteligencjo”

W naszej szkole realizowany jest projekt „A QQ IQ” – czyli witaj inteligencjo”, ma on na celu stymulować logiczne myślenie i rozbudzić zainteresowania matematyką i informatyką. W ramach tego projektu klasa VA i V B wraz z panią A. Andrzejewską i panią Z. Rudnik uczestniczyły w zajęciach w Exploraparku – Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu oraz były w IQ Parku w Libercu w Republice Czeskiej.

 

Andrzejki 2008 r.

Zaczęło się niezwykle, uczniów przywitała tajemniczo ubrana sala z zapalonymi na stołach świecami. To dziwne i tajemnicze spotkanie to wieczór cudów, czarów i wróżb podczas dyskoteki Andrzejkowej w naszej szkole, która odbyła się 25 XI 2008 r. Wesołe spotkanie towarzyskie przyciągnęło wszystkie stwory świata, które na jeden wieczór opanowały mury  naszej szkoły. Prowadzącym była czarownica oraz jej pomocnicy wróżki, czarownice, oraz magowie.

21 listopada - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Dnia 21 listopada 2008 r.  przy wejściu do szkoły witało nas życzliwe uśmiechnięte słońce. Obowiązującym kolorem naszej garderoby był kolor żółty. W naszej szkole pojawiło się także „Drzewko Życzliwości”, na którym przypinaliśmy  pozdrowienia i życzenia dla wszystkich naszych znajomych.

 

Uwaga! WYWIADÓWKA!!!!

 W poniedziałek 1 XII 2008 r. o godz. 15.30

 w Szkole Podstawowej w Udaninie odbędzie się :

v     WYWIADÓWKA DLA WSZYSTKICH !- KL. 0- VI

v     oraz  spotkanie dla rodziców dzieci w wieku od 4 do 10-ciu lat ( wiek przedszkolny i młodszy wiek szkolny)

nt. POTRZEBY DZIECKA-  ROZWÓJ PRAWIDŁOWY ORAZ KONSEKWENCJE NIEZASPOKAJANIA POTRZEB

 

WYCIECZKA DO ZAMKU CZOCHA

         Wycieczka odbyła się 6 listopada 2008 roku w ramach projektu  „Wrota Nieodkrytych Tajemnic” i została sfinansowana przez Fundację PZU.

Celem projektu "Wrota Nieodkrytych tajemnic" jest przygotowanie uczniów do aktywnego zdobywania wiedzy; pomoc w odkrywaniu swoich mocnych stron i pasji.

 

UROCZYSTOŚĆ ŚLUBOWANIA

30 października 2008 roku w Szkole w Udaninie miało miejsce doniosłe wydarzenie. 44 uczniów i uczennic klas pierwszych ślubowało być wzorowym uczniem i dobrym Polakiem. Uroczystości ślubowania przyglądała się cała społeczność uczniowska wraz z nauczycielami oraz  zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, władze szkoły i gminy.

 

Przedszkolaki w Teatrze Lalek

            Dnia 12.11.2008r. dzieci z oddziału przedszkolnego gr. A i B pod opieką p. Jadwigi Semczuk, Anny Garbata oraz mam p. Eweliny Krajewskiej i Urszuli Malickiej, miały okazję  wyjechać i oglądnąć spektakl  teatralny pt. .”Czerwony Kapturek” w Teatrze Lalek  we Wrocławiu.

 

,,JESTEM BEZPIECZNY W DOMU,

W SZKOLE I NA DRODZE

POD TAKIM TYTUŁEM W NASZEJ SZKOLE ODBYŁ SIĘ KONKURS - ELIMINACJE, ZORGANIZOWANY PRZEZ DOLNOŚLĄSKIE KURATORIUM OŚWIATY.

 

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości

 

07.11.2008

      „…Polsko- nie jesteś ty już niewolnicą!!!...”

 Słowa te wielokrotnie przewijały się podczas obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Uroczystość uświetniła Msza Św., po której poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikem upamiętniającym Powrót Ziem Polskich do Macierzy .Następnie Drużyna harcerska ,,Albatrosy” prowadzona przez p.M.Cieślicką przy udziale uczniów kl. VI B i C przedstawiła montaż słowno –muzyczny...

 

 

 „Deutschfreund”

czyli konkurs z języka niemieckiego w naszej szkole.

 

Dnia 29 października 2008 r.  odbył się w naszej szkole konkurs z języka niemieckiego. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas V-VI.

 

 

3 listopada 2008 (PONIEDZIAŁEK)

                                   godz. 16.00 – 17.00

                                                       SPOTKANIA

NAUCZYCIELI Z RODZICAMI

ORAZ

INDYWIDUALNE KONSULTACJE

 z panią psycholog

Samorząd szkolny  2008/2009

W dniach 19 IX 2008 r.  i  7 X 2008 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie odbyły się wybory opiekuna oraz członków Samorządu Szkolnego. Wzięli w nich udział uczniowie klas IV, V, VI oraz nauczyciele. A oto wyniki: ...

 

A może zostanę dziennikarzem ?

Książ i Wałbrzych – warto zobaczyć

 22 października 2008 r. uczniowie klas VI a, VI c pod opieką G.Dorobek, M.Meusz, R.Podedwornej zwiedzili największy na Śląsku zespół zamkowy Książa. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń, jest zlepkiem różnych stylów architektonicznych połączonych w jedną całość. Przeszliśmy trasą śladami II wojny światowej, oglądaliśmy ...

 

14 X 2008 r. czyli

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Dnia 14 października 2008 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W ten szczególny, nie  tylko  dla każdego nauczyciela, ale i dla każdego ucznia, dzień, młodzi  ludzie  wyrazili swoją wdzięczność za trud włożony w ich wychowanie. Wyrazem tej wdzięczności był przygotowany pod opieką Krzysztofa Ficy przez klasy IV-VI krótki występ.

 

Pope John Paul PhotoVIII Dzień Papieski

Dnia 13.10.2008 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji VIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II - wychowawca młodych”. Przewodnią myślą apelu były pamiętne słowa wypowiedziane podczas inauguracji pontyfikatu, w których zwrócił się bezpośrednio do młodych „ Wy jesteście nadzieją Kościoła i Świata – wy jesteście moją nadzieją”.

Wycieczka klas III

  We wrześniu, dzieci z klas III SP w Udaninie w ramach projektu „Moja mała ojczyzna” ,realizowanego w tym roku szkolnym przez wychowawczynie H. Nowicką i M. Rachwalską ,udały się na wycieczkę do lasu w pobliżu Udanina. Przy pięknej pogodzie poznały okolice gminnej miejscowości, utrwaliły wiadomości o kierunkach świata i elementach najbliższego krajobrazu oraz poznały pojęcie warstw lasu.

„Komisarz Lew” w oddziale przedszkolnym

Dnia 2.09.2008r. gościem, w Oddziale Przedszkolnym grup A BC był młodszy aspirant Paweł Zieliński z komisariatu Policji Wrocław Stare Miasto. Który w ramach akcji  „ Bądź bezpieczny na drodze!!!” przeprowadził z dziećmi zajęcia, na których poruszył tematy związane z:

-         bezpieczeństwem w ruchu drogowym,

-         zasadami przechodzenia przez jezdnię,

-         sposobem zachowania się w kontaktach z osobami nieznanymi

-         zagrożeniami wynikającymi z zabaw w miejscach niedozwolonych.

Dzielnicowy w Oddziale Przedszkolnym

        Dnia 29.09.2008r. nauczycielka p. Jadwiga Semczuk zorganizowała spotkanie dzieci z Oddziału Przedszkolnego grupy ABC z dzielnicowym, przewodnikiem psa tropiącego, sierżantem sztabowym Robertem Krzyżoś z Posterunku Policji w Kostomłotach.

WYJAZD  DO  MUZEUM GROSS – ROSEN

Dnia 18 września 2008 r. uczniowie klasy VI A, VI C pod opieką Małgorzaty Meusz, Renaty Podedwornej, Marii Mytych zwiedzali teren muzeum Gross – Rosen, byłego obozu koncentracyjnego.               Program obejmował również projekcję filmu dokumentalnego,          w czasie którego wypowiadali się byli więźniowie obozu. Mówili oni    o ciężkich warunkach życia, morderczej pracy więźniów                    w miejscowym kamieniołomie granitu i tragicznym losie więzionych tam ludzi. Uczniowie zwiedzali kamieniołomy, miejsce pracy więźniów.

Niezapomniana lekcja historii

      W połowie września br. uczniowie Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Udaninie, pojechali do  Muzeum  Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju. Skansen posiada stałą wystawę zabytkowych obiektów drewnianych, architektury ludowej Pogórza Sudeckiego.