AKTUALNOŚCI

 rok szkolny 2019/2020


 Warsztaty "Żyj zdrowo i kolorowo”

 

13 lutego w czasie ferii zimowych dzieci z klas młodszych uczestniczyły w warsztatach „Żyj zdrowo i kolorowo”. Dzieci miały okazję spróbować samodzielnie przygotowanych ( pod kierunkiem pań: Alicji Filończyk, Mirosławy Babickiej, Marii Tłusty i Emilii Skonecznej ) przekąsek oraz soków owocowo- warzywnych. Po degustacji powstały plakaty na temat zdrowego stylu życia.

 Było pysznie i zdrowo.

A.F.


 

Nauka pisania programów to gimnastyka dla mózgu. Pozwala wypracować umiejętność efektywnego myślenia o rzeczach niezwiązanych z informatyką.

Bill Gates

 

W czasie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach projektu ,,Mistrzowie kodowania”

Jest to projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. Obejmuje on uczniów szkół podstawowych z całego kraju. W ramach zajęć dzieci uczą się programowania w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów. Dla uczniów udział w programie jest bezpłatny.

W naszej szkole w zajęciach Mistrzów Kodowania uczestniczą uczniowie klas I-III. Podczas zajęć realizowane są kolejne moduły, wykonujemy ćwiczenia praktyczne i w ten sposób uczymy się podstaw programowania. Idzie nam to co raz lepiej :).


 

 


 


 

Warsztaty artystyczne w klasach trzecich.

 

    

 

20 stycznia w naszych klasach gościliśmy panią Renatę Krawczyk, która prowadziła dla nas warsztaty plastyczne, na których przygotowywaliśmy niespodzianki dla naszych dziadków. Pani opowiadała nam o swojej pracy, różnych technikach malarskich. Mieliśmy okazję  podziwiać  przepiękne obrazy, które maluje, suknie wykonane z żywych kwiatów, które wykonywała wraz z artystkami z Warszawy na corocznej wystawie kwiatów w Zamku Książ niedaleko Wałbrzycha. Spotkanie było bardzo ciekawe. Każdy z nas starał się wykonać swoją pracę jak najlepiej.

 


 

 

Dzień Babci i Dziadka w klasie III b.

 

     

 

29 stycznia w naszej klasie gościliśmy nasze Kochane Babcie i Dziadków. W wyjątkowej i uroczystej atmosferze dziadkowie wysłuchali programu artystycznego przygotowanego przez swoje wnuczęta .Po wręczeniu upominków zaprosiliśmy na kawkę i słodki poczęstunek przygotowany przez naszych rodziców- za co serdecznie dziękujemy. To była wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości, wzruszeń.

 


 

 

  Adam Morawski Mistrzem Gminy Udanin w warcabach stupolowych

 

4 lutego 2020r. odbyły się gminne mistrzostwa w warcabach stupolowych, w których wzięło udział 56 uczniów naszej szkoły. Po burzliwych rozgrywkach do finału zakwalifikowali się: Adam Morawski z klasy IV oraz Bartosz Kujtkowski z klasy VIIIa

Sędziom głównym mistrzostw był pan Robert Sobczyk, zawodnik klubu ,,Jutrzenka Częstochowa”. Po ostatecznej rozgrywce Adam zdobył I miejsce a Bartek III. Gratulujemy!!!

 


 

  29 STYCZNIA JEST DNIEM SKŁADANKI I ŁAMIGŁÓWKI.

 

W TYM ROKU UCZCILIŚMY TO ŚWIĘTO GRAJĄC W WARCABY.

WARCABY to najpopularniejsza gra strategiczna. Wymaga od graczy umiejętności przewidywania oraz wyobraźni. To doskonały trening myślenia. Niezależnie od tego, jak ktoś gra dobrze, zawsze znajdzie się ktoś, kto gra jeszcze lepiej. Niezależnie od tego, jak ktoś gra źle, zawsze znajdzie się ktoś kto gra jeszcze gorzej. Celem zabawy  była integracja uczniów, a także kształtowanie postawy sportowej rywalizacji oraz kulturalnego  zachowania wobec przeciwnika, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, radzenia sobie w sytuacjach problemowych i dostosowania się do reguł gry, kształtowanie umiejętności przeżywania sukcesów i porażek. Uczniowie bardzo chętnie dołączali do gry, wspominali również zeszłoroczne świętowanie kiedy to rozwiązywaliśmy krzyżówki SUDOKU.

 


 

  Dzień Babci i Dziadka w klasie IIIa

 

„Moja babcia nie jest siwa, świetnie jeździ, nieźle pływa, dobrze wie co słychać w świecie, bo się zna na internecie. Dziadek, dziadek ukochany. Dziadek, dziadek niezrównany, dziadek życia wciąż ciekawy, zawsze chętny do zabawy. „

Słowami tej i innych piosenek oraz wierszy, uczniowie klasy IIIa uczcili święto Babci i Dziadka.

A.F


 

  75. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau

 

Obóz Auschwitz –Birkenau wyzwolony został  27 stycznia 1945 r. przez żołnierzy 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. W tym roku przypada 75. rocznica wyzwolenia.  W obozie macierzystym, Birkenau i Monowitz doczekało wyzwolenia około 7 tys. więźniów. Około 500 więźniów żołnierze radzieccy wyzwolili przed 27 stycznia, i wkrótce potem w podobozach KL Auschwitz: w Starej Kuźni, w Blachowni Śląskiej, Świętochłowicach, Wesołej, Libiążu, Jawiszowicach i Jaworznie.

W obozie macierzystym i w Birkenau żołnierze radzieccy znaleźli około 600 zwłok więźniów, zastrzelonych przez esesmanów w trakcie wycofywania się z Auschwitz, oraz zmarłych z wycieńczenia.

W obchodach rocznicowych w Oświęcimiu wzięło udział około dwustu byłych więźniów obozu.  Cześć zamordowanym ofiarom w obozie koncentracyjnym oddali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie. W godzinach porannych uczennica klasy VII – Zuzanna Cieplik odczytała przez szkolny radiowęzeł tekst, który miał na celu przypomnieć całej społeczności szkolnej minione wydarzenia, nakłonić do refleksji oraz  uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ofiary oraz ci, którzy przeżyli, nigdy nie popadną w zapomnienie.

W godzinach popołudniowych pod pomnikiem poległych w obronie ojczyzny nastąpiło złożenie zniczy i oddanie hołdu wszystkim zgładzonym. Wśród składających znicze byli przedstawiciele SU, Dyrektor Szkoły – Pani Bożena Basa oraz Sekretarz Gminy – Pan Andrzej Bielski.

M. Nowek


 

 

  Niespodzianka dla dzieci z Jawora

 

Uczniowie należący do ogniska misyjnego w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udanine wraz z paniami Violettą Leńską i Marią Tłusty, w okresie przedświątecznym  przeprowadzili akcję „I Ty możesz zostać Św. Mikołajem”. Dzieci przez okres miesiąca zbierały słodycze, z których później wykonano ogromne, słodkie prezenty. Jak zawsze serca udanińskich uczniów były bardzo hojne. Większość z nich podzieliła się z rówieśnikami świątecznymi prezentami. Paczki zostały odwiezione do placówki opiekuńczo – wychowawczej typu rodzinnego  DOM Dzieciom w Jaworze i mamy nadzieję, że sprawiły maluchom wiele szczerej radości.

LeV


 

 

 

  Spotkanie z Policją


 

W ramach wieloletniej współpracy z Komendą Powiatową Policji w Środzie Śląskiej 21 stycznia 2020 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z policjantką- Panią Martą Stefanowską pt. Konsekwencje prawne używania substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy. Środki wychowawcze stosowane przez sąd.

W spotkaniu uczestniczyło 70 uczniów z klasy 6, 7, 8a i 8b. Uczniowie zostali zapoznani z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich, zagrożeniami wynikającymi z uzależnienia od substancji psychoaktywnych, utrwalili wiedzę z zakresu cyberprzemocy i przemocy rówieśniczej w ramach programów „Świadomy Junior „ i „Policja przeciwko przemocy w rodzinie”.

Bardzo dziękujemy Pani asp.szt. Marcie Stefanowskiej za ciekawe zajęcia!

 


 

  Zajęcia profilaktyczne w klasach trzecich

 

W dn. 8 stycznia 2020 r. w klasie 3a i 3b odbyły się zajęcia profilaktyczne dot. bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonu, komputera oraz uzależnień behawioralnych prowadzone przez pana Huberta Giezek- pedagoga, specjalistę ds. uzależnień. Uczniowie rozmawiali o swoim stylu korzystania z technologii informacyjnych i urządzeń, utrwalali wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się w tym środowisku, wyrażali swoje poglądy w formie prac plastycznych- plakatów.

Zajęcia bardzo podobały się dzieciom.

Warsztaty zostały sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 


 

 

„Słodka wycieczka, czyli skąd bierze się cukier?”

Wycieczka do Cukrowni Świdnica w Pszennie

8 stycznia 2020 roku dzięki inicjatywie i staraniom pana Alfreda Kielocha- Prezesa Zrzeszenia Plantatorów Buraka Cukrowego przy Cukrowni Jawor, klasa 7 pod opieką pani Agnieszki Andrzejewskiej i pani Anny Chohury uczestniczyła w wycieczce do Cukrowni Świdnica. Mogliśmy poznać firmę, obejrzeć proces produkcji cukru od placu buraczanego po magazyny z cukrem. Dowiedzieliśmy się jak wygląda transport buraków, mycie, krojenie, podgrzewanie „cukrzycy”, wirowanie cukru.

O wszystkim opowiadał i prezentował zbiory muzeum cukrownictwa sam prezes Sudzucker Polska S.A. pan Marek Wójcik, a także pan Zbigniew Wysocki i pan Bogdan Lis. Po zakładzie oprowadzał nas przesympatyczny pan Tomasz, który pokazał nam wszystkie tajniki cukrowni. Widzieliśmy komputerowe centrum sterowania, kotłownię bez łopat, dystraktor, ogromny komin, sędziwą, ale wciąż wspaniałą turbinę, robota do pakowania cukru i jeszcze więcej. Była także słodka degustacja… Poznaliśmy różne zawody i stanowiska pracy w obrębie cukrowni: od kierowcy, przez ślusarza, automatyka, magazyniera po dyrektora i prezesa. I mieliśmy szczęście, bo kampania buraczana już się kończy i w sobotę zamykana jest produkcja.

Serdecznie dziękujemy panu Alfredowi Kielochowi za zaproszenie do cukrowni, zorganizowanie i ufundowanie wycieczki, a także za poczęstunek w Mc Donalds.

Pan Kieloch udostępnił również link do zdjęć, żeby przypomnieć sobie wyjazd i pooglądać zdjęcia. Dziękujemy!

 

https://drive.google.com/open?id=1dNDaXv-tF0SUuoML9RLWFuYaDALDufRL

 


 

Mistrz Savoir Vivre

 

Dnia 15.12.2019r. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o dobrych manierach zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu "Szkoła Dobrego Wychowania". Do testu wiedzy stanęło niemalże czterdziestu uczniów z całej szkoły. Zadania testowe sprawdzały umiejętność właściwego i kulturalnego zachowania się w różnych sytuacjach społecznych. Zwyciężczynią konkursu została Emilia Bańkowska z klasy VI. Otrzymała ona pamiątkowy dyplom, nagrodę rzeczową oraz tytuł "Mistrza Savoir Vivre". Gratulujemy zwycięstwa! 

Napisała: Emilia Skoneczna 


 

Konkurs graficzny na „Bombkę Świąteczną”

 

   

 

W miesiącu grudniu odbył się w naszej szkole konkurs grafiki komputerowej na „bombkę świąteczną”. Uczniowie zgłaszali swoje prace do 15 grudnia. Do konkursu zgłoszono w sumie 31 prac. Celem konkursu było rozwijanie u uczniów umiejętności twórczego wykorzystania grafiki komputerowej oraz rozbudzanie wyobraźni i kreatywności dzieci. Prace konkursowe zostały wykonane w edytorze graficznym PAINT. Uczniowie sporządzając grafikę komputerową zostali zobowiązani do samodzielnej pracy, bez nadmiernego wstawiania gotowych elementów typu: obrazki autokształty, czy ClipArty. Przy ocenie prac komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tematyką, pomysłowość oraz zakres wykorzystania narzędzi programu Paint.  Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 grudnia 2019 r.   Zwycięzcy  otrzymali drobne nagrody i dyplomy oraz oceny celujące z informatyki.

WYNIKI KONKURSU

I miejsceAleksandra Mazur kl. VII

II miejsceDominika Bańkowska kl. VIII

III miejsceJulia Polowy kl. V oraz Bartosz Kustra VI


 

Bal karnawałowy

 

   

 

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. A może przede wszystkim dla naszych milusińskich. Dla dzieci bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W dniu 7 stycznia w naszej szkole odbył się właśnie taki bal karnawałowy z podziałem na 3 grupy. Najpierw  bawili się uczniowie klas młodszych. Tego dnia sala gimnastyczna zmieniła się w prawdziwą salę balową. Dzięki pomocy nauczycieli oraz Pana Juliana Hurlaka – konserwatora szkoły salę przyozdobiły różnokolorowe girlandy. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie. Zaproszeni przez Radę Rodziców animatorzy ponad 2 godziny zapewnili uczniom wspaniałą rozrywkę. Dzieci mogły również liczyć na malowanie twarzy wedle życzenia, które spełniali uczniowie klasy V.

W popołudniowej zabawie uczniowie ze starszych klas bawili się na holu szkoły, który również został na tę okazję specjalnie przygotowany. Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki. Nad oprawą muzyczną czuwali uczniowie klas VIII: Marcel Stolarski, Dawid Kustra, Bartosz Kujtkowski, Wiktor Krzyżoś oraz Adam Robert. Podczas trwania zabawy odbyły się różne quizy i konkursy, które zostały przygotowane przez uczennice klasy VII: Julię Bereżańską oraz Zuzannę Cieplik. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć. Po godzinie 14.00 zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.

Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa udała się – serdecznie dziękujemy!

Marlena Nowek


 

 


 

   Kolędowanie dzieci z Ogniska Misyjnego  w parafii Piekary

 

6 stycznia w Święto Trzech Króli, dzieci należące do Ogniska Misyjnego pod opieką pani katechetki, przygotowały kolędowanie przy Bożym Żłóbku. Do wspólnej modlitwy zaprosiły  dzieci z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach. Czuwanie rozpoczęło się procesją, którą poprowadziła gwiazda Betlejemska. Później wszyscy z wielkim zaangażowaniem śpiewali kolędy i modlili się o Boże Błogosławieństwo, zdrowie i wszelkie łaski w Nowym Roku. Po adoracji przy żłóbku została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks.proboszcz Marek Jodko. Na zakończenie mali kolędnicy, prosząc o błogosławieństwo dla ojczyzny, miast, wiosek i każdego domu zaśpiewali kolędę, Bóg się rodzi… Miłą niespodzianką było obdarowanie dzieci w nagrodę słodyczami ufundowanymi przez panią Helenę Baran i pana radnego Krzysztofa Dziurlę.

Dziękujemy rodzicom za wspólne uczczenie Święta Objawienia Pańskiego i przywiezienie  dzieci do świątyni w Lusinie. Niech Pan Bóg  Wam  Błogosławi.

V.Leńska


 

  Czas Narodzenia Pańskiego w SP Udanin

 

Jasełka przygotowane przez uczniów klasy IV i VII w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie wprowadziły zgromadzoną społeczność uczniowską, rodziców, pedagogów, zaproszonych gości i przybyłych mieszkańców gminy w niepowtarzalny klimat Narodzenia Pańskiego. Do wspólnego świętowania włączyli się gospodarze gminy Udanin: wójt Wojciech Płaziuk, sekretarz Andrzej Bielski, przewodniczący Rady Gminy Janusz Strzelecki, radny senior Bolesław Stachurski i ks. proboszcz Marek Jodko. Dzieci podczas jasełek  w zachwycający sposób przedstawiły fakt Bożego Narodzenia. Wielkie zaangażowanie młodych aktorów,  ciekawa  scenografia i stroje, przygotowane efekty świetlne i muzyczne oraz piękny śpiew  szkolnego chórku sprawiły, że po zakończeniu występów posypały się gromkie brawa na stojąco. "Jeśli będziesz mnie szukał w Boże Narodzenie, nie wypatruj specjalnej gwiazdy… Nie szukaj mnie w sklepach, ozdobach, dekoracjach…  Przyjdę do Ciebie, jeśli zrobisz dla mnie miejsce… A znajdziesz mnie w ciszy, będę szeptał Twoje imię. "- recytowali uczniowie, przypominając  wszystkim sens i  istotę świąt. Słuchając i patrząc na występy u wielu z nas, pojawiła się głęboka refleksja i  ukryta łezka na twarzy. Dzieci stanęły na wysokości zadania i dały nam powód do radości i dumy – powiedział jeden z rodziców na zakończenie uroczystości. Po jasełkach kolędę zaśpiewał wokalista Marcin Malinowski. Były także życzenia złożone przez dyrektor szkoły Bożenę Basę, wójta Wojciecha Płaziuka  i sekretarza Andrzeja Bielskiego. Gospodarze gminy wręczyli nagrody laureatom konkursu plastycznego na Kartkę Bożonarodzeniową, którą organizował Urząd Gminy. Główną nagrodę zdobyła uczennica SP Udanin Aleksandra Bielec. Wszyscy biorący udział otrzymali dyplomy. Bardzo miłym akcentem wigilijnego dnia był wspólny śpiew kolęd przez pedagogów i zaproszonych gości. Chór dorosłych spisał się na medal. Brawa były ogromne.

V.Leńska


 

 

Szanowni Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie

Rodzice, Uczniowie


 

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia


 

Bożena Basa

Elżbieta Chmielewska

 


 


 

Finał akcji charytatywnych zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski

„KLASA SP W UDANINIE dla KLASY TONGA W MALAWI”

„AKCJA CZEKOLADA”

   

Celem akcji była pomoc dla mieszkańców jednego z najuboższych plemion na naszej planecie – mieszkańców Tonga. Zbiórka rzeczy obejmowała przedmioty nowe i używane oraz żywność w proszku i czekoladę.

Zgodnie z hasłem naszej akcji każda klasa przeprowadziła zbiórkę na rzecz uczniów z Tonga pod nadzorem wychowawcy. Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, wspólnie zebraliśmy rzeczy niezbędne do prawidłowej egzystencji. 19 grudnia zgromadzone rzeczy w trakcie zbiórki SU wysłał do Malawi. Gorąco dziękujemy rodzicom, uczniom i nauczycielom za okazaną pomoc. Po raz kolejny społeczność naszej szkoły udowodniła, że potrafi się dzielić tym, co ma.

Dziękujemy także darczyńcom, którzy wykazali się ogromną hojnością i  życzliwością.  Dzięki ich wsparciu mogliśmy sfinansować koszt wysyłki zgromadzonych produktów.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za zaangażowanie, pomoc i wsparcie!

Marlena Nowek 


 

„SU ze świątecznymi życzeniami”

 

 

 

16 grudnia delegacja SU udała się do Urzędu Gminy Udanin ze świątecznymi życzeniami i upominkiem. Zastępca przewodniczącej – Emilia Bańkowska złożyła życzenia w imieniu dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły Wójtowi Gminy Udanin – Panu Wojciechowi Płaziukowi. Pan Wójt wręczył przedstawicielkom SU pudełko słodkości oraz zaprosił do rozmowy przy filiżance herbaty.

 

Marlena Nowek


 

  Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I

 

Dnia 17.12. 2019r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Udaninie odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę, zapoznali się z regulaminem i zasadami wypożyczania.

Uczniowie klasy I odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani dyrektor Bożena Basa dokonała pasowania każdego z uczniów i wręczyła dyplomy.

 


 

 

 


 

 

  Klasy trzecie w kinie

 

Dnia 18.12.2019 r. klasy 3a i 3b wraz z wychowawczyniami p. Mirosławą Babicką oraz p. Alicją Filończyk wybrały się do legnickiego kina na seans filmowy pt. Kraina Lodu 2. Film dostarczył wielu wrażeń i wzruszeń oraz pokazał, że w rodzina w życiu każdego z nas jest najważniejsza. 

 


 

  Kiermasz Bożonarodzeniowy

 

W niedzielę – 15 grudnia – mieszkańcy Udanina i okolic mogli wziąć udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym, który został przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie. Kiermasz był idealną okazją, aby zakupić niepowtarzalne ozdoby świąteczne. Na straganach, jak co roku królowało rękodzieło. Nie zabrakło różnobarwnych bombek, choinek i aniołków. Mieszkańcy naszej gminy chętnie także zakupili drobiazgi do dekoracji stołu wigilijnego, m. in. ozdobne wianki, czy żywe stroiki. Nie zabrakło także świątecznych przysmaków.

Kiermasz organizowany przez społeczność Szkoły Podstawowej w Udaninie był okazją do dzielenia się dobrem z innymi. „Razem na Święta” uczniowie, rodzice oraz nauczyciele postanowili pomóc Piotrusiowi, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni. W tym dniu każdy kto kupił ciasto, ozdobę lub przyniósł do szkoły plastikowe nakrętki wspomógł leczenie i rehabilitację Piotrusia. Do akcji  włączył się także lokalny zespół ludowy „Cicha Woda”, który wystąpił z koncertem kolęd.

Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej, rodziców, władz i mieszkańców gminy, uzbierano ponad 4 000 złotych. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się do akcji i finansowo ją wsparły.

Marlena Nowek

 


 

 

 

Kiermasz Świąteczny w Szkole Podstawowej w Udaninie.

 

15 grudnia w Szkole Podstawowej w Udaninie odbędzie się coroczny Kiermasz Świąteczny. Rodzice wraz z wychowawcami przygotują stoiska, na których  nie zabraknie oryginalnych ozdób świątecznych i pysznych ciast. Kiermasz ma bardzo wzniosły cel. Od lat ukierunkowany jest nie tylko na zasilenie klasowych funduszy, ale i na pomoc  potrzebującym dzieciom z  lokalnej społeczności.

     W ubiegłym roku szkoła swoim wsparciem objęła chorego chłopca Alana. Zbierano pieniądze  na wyjazd do Stanów Zjednoczonych, gdzie Alan miał przejść skomplikowaną operację serca. Misja się powiodła i już dziś jest po pierwszych zabiegach. Leczenie trwa i odnosi pozytywne skutki.

Ten rok będzie należał do Piotrusia, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni.  Nauczyciele, uczniowie i rodzice postanowili pomóc w sfinansowaniu rehabilitacji i zakupie wózka inwalidzkiego. Podczas kiermaszu odbędzie się zbiórka nakrętek plastikowych. Zysk z ich sprzedaży będzie przeznaczony dla Piotrusia.  Wszyscy mieszkańcy, którzy przyniosą do szkoły nakrętki, wezmą udział w losowaniu świątecznych niespodzianek. Do akcji włączył się także ludowy zespół Cicha Woda z Udanina, który wystąpi  z koncertem kolęd.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy i okolic. Mamy nadzieję, że i w tym roku Państwo nas nie zawiedziecie i licznie odwiedzicie naszą szkołę. Cel jest piękny i szlachetny.

 

V.Leńska


 


 

„Wizyta Świętego Mikołaja”

 

   

 

Mikołaj odwiedza wszystkie grzeczne dzieci i przynosi im prezenty. Przychodzi do prywatnych domów, odwiedza szpitale, domy dziecka i szkoły. Niesie wszystkim dzieciom uśmiech i radość. W piątek –  6 grudnia 2019 r. – św. Mikołaj odwiedził również naszą szkołę.

Oczekując upragnionego Gościa dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały występ artystyczny, który został przygotowany przez SU oraz uczennice z klasy VI pod czujnym okiem Pani Marleny Nowek i Pani Justyny Rosińskiej – Tłusty.

Pod koniec przedstawienia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj we własnej osobie. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w szkole. Na zakończenie św. Mikołaj wszystkim osobiście wręczał prezenty.  Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło wszystkim wiele radości i wrażeń.

Marlena Nowek

 


 

 

„Wycieczka do Sejmu RP”

 

   

 

10 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami oraz Wójtem Gminy Udanin Panem Wojciechem Płaziukiem, wzięli udział w wycieczce do Sejmu RP. W trakcie zwiedzania Sejmu Pan przewodnik wygłosił krótki wykład dotyczący historii Sejmu.

Zwiedzanie budynku Sejmu RP młodzież rozpoczęła od zapoznania się z makietą przedstawiającą cały kompleks parlamentu. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Sali Posiedzeń Sejmu. Uczniowie mogli swobodnie zasiąść w sejmowych fotelach.  Pan przewodnik zapoznał uczniów z zasadami procesu legislacyjnego oraz z pracą obu izb naszego parlamentu – Sejmu i Senatu.

Następnie, uczniowie udali się do gabinetu Marszałek Sejmu Pani Elżbiety Witek, która opowiedziała młodzieży o swoich obowiązkach i zadaniach.  Na zakończenie uczestnicy wycieczki otrzymali upominki od Pani Marszałek oraz Pana Posła. Po zwiedzaniu pełnym atrakcji uczniowie udali się na obiad do Restauracji Sejmowej. Posileni, zadowoleni i pełni pozytywnych przeżyć w godzinach wieczornych wrócili do Udanina.

Uczniowie uczestniczyli w tej praktycznej lekcji wiedzy o społeczeństwie dzięki uprzejmości Posła na Sejm RP Pana Pawła Hreniaka, za co serdecznie dziękujemy.

Marlena Nowek

 


 

 

  Wizyta w fabryce bombek

 

15 listopada klasy IIIa i IIIb zagościły w Fabryce bombekVitbis w Złotoryi. Dzieci obserwowały kolejne etapy powstawania pięknych, szklanych ozdób choinkowych, które można było potem kupić w firmowym sklepie. Największą atrakcją jednak był udział w warsztatach, z których każdy zabrał do domu własnoręcznie ozdobione bombki.

                                                                                                                     A.F.


 

Jarmark Bożonarodzeniowy i warsztaty piernikowe

klasy 5 we Wrocławiu

 

 

 

Dnia 3 grudnia klasa 5 wzięła udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym we Wrocławiu. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, to jeden z najpiękniejszych jarmarków. W tym wyjątkowym czasie serce Wrocławia zaczyna bić mocniej... Wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii... I też tak było… Uczniowie poznali również historię Wrocławia i ciekawe miejsce tego miasta.

Po jarmarku  uczniowie wzięli udział w warsztatach piernikowych. W trakcie zajęć, uczniowie mogli samodzielnie przygotować ciasto, uformować pierniki z użyciem form lub wedle własnego pomysłu. Następnie słodkie ciasteczka powędrowały do pieca do wypieku. W tym czasie uczniowie dekorowali pierniki o rożnych kształtach.
Uczniowie opuścili warsztaty bogatsi w wiedzę o historii piernika, poznawszy tajemnice cechu piernikarzy i snycerzy, i oczywiście z własnoręcznie udekorowanymi ciastkami.

Agnieszka Mozgała


 

 

 

Konkurs zDolny Ślązaczek 2019/2020

 

W październiku 2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs Zdolny Ślązaczek z rożnych przedmiotów – matematyka, język polski, język angielski, język niemiecki, biologii, geografii, chemii i fizyki.

Po eliminacjach szkolnych do etap powiatowego zakwalifikowali się:

Marcel Stolarski – klasa 8 A- chemia, fizyka, jezyk niemiecki i angielski.

Adam Robert – klasa 8 B- matematyka.

Martyna Krawczyk – klasa 8 B- język niemiecki.

Dawid Kustra – klasa 8 A- język niemiecki.

Teraz uczniowie czekają na wyniki, o których dowiemy się w ciągu dwóch tygodni.

Zwycięzcom gratulujemy.

Szkolny Zespół Wspierania Uzdolnień

 


 

 

  WARSZTATY DLA KLASY IV

 

 3 grudnia 2019r. panie z  Placówki Terenowej KRUS w Środzie Śląskiej przeprowadził w naszej szkole warsztaty na temat „ Popularyzowanie wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z pracą na gospodarstwie rolnym, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 roku życia” W szkoleniu wzięli udział uczniowie klasy IV. W ciekawy sposób z wykorzystaniem filmów edukacyjnych została zilustrowana problematyka. Na podsumowanie uczniowie pisali test. Troje najlepszych  zostało nagrodzonych upominkami zafundowanymi przez KRUS. Adam Morawski, Marcin Rutkowski i Aleksander Zdun.Uczniowie uświadomili sobie na jakie zagrożenia mogą trafić na wsi.

Tego dnia również strażacy z OSP w Udaninie przeprowadzili w klasie IV szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Panowie w bardzo przystępny sposób zaprezentowali dzieciom jak wykonać resuscytację krążeniowo - oddechową oraz jak prawidłowo reagować w sytuacjach różnego rodzaju zagrożeń. Przypomnieli  również do czego służą numery alarmowe i jak prawidłowo z nich korzystać.Dzieci z zainteresowaniem słuchały wykładu strażaków i bardzo chętnie brały udział w praktycznym prowadzeniu resuscytacji na manekinie. Strażacy pokazali również  jakim sprzętem ratownictwa medycznego dysponują jednostki OSP, co znajduje się w torbie medycznej,  jak przygotować osobę poszkodowaną do transportu na desce ratowniczej i do czego służy oraz jak stosować folię życia.Wiedza i umiejętności dotyczące niesienia pomocy dla osób, które znajdują się w potrzebie są niezbędne.


 

  Klasa II w Złotoryi

 

3 grudnia 2019 r. klasa 3 wraz z rodzicami zwiedziła zakłady produkcji bombek VITBIS w Złotoryi. Wzięły też udział w warsztatach zdobienia bombek. Dziękujemy firmie Potrek-Tour za pomoc w organizacji wyjazdu.


 

POWIATOWY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ  W MIĘKINI

           W dniu 20 listopada 2019r. odbył się  na scenie Samorządowego Ośrodka Kultury  w Miękini  VII Powiatowy Konkurs Pieśni  Patriotycznej, w którym biorą licznie udział uczniowie szkół powiatu średzkiego. Dzięki tym wspaniałym małym artystom przez dwie godziny wybrzmiewały dźwięki tych przepięknych pieśni i piosenek, które   ocalają historię naszego kraju od zapomnienia….. Jak co roku występom wszystkich uczniów towarzyszyły ogromne emocje.

                 Laureatką tegorocznego konkursu została kolejny rok z rzędu  reprezentantka  naszej szkoły, Eliza Łabędzka , uczennica klasy VII a. Eliza, która  w tym roku po raz pierwszy występowała w kategorii  klas starszych, wykonała przepiękny utwór o tematyce patriotycznej, ,,Ułani”.  Jury , przyznając Elizie  pierwsze miejsce, doceniło jej kunszt wokalny oraz wspaniałą interpretację.

Opiekun: Joanna Kulpińska


 

Szkolny Konkurs Logopedyczny pt. „Co jesień nam przyniesie?”

   

W dniach 10-30.11.2019r. wśród dzieci z grup przedszkolnych oraz klas 1-3 przeprowadzono Szkolny Konkurs Logopedyczny pt. „Co jesień nam przyniesie?”. Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać pracę plastyczną nawiązującą do jesieni oraz zawierającą jak najwięcej elementów, które w nazwie zawierały najtrudniejsze głoski polskie, tj. sz, ż, cz, dż oraz r. W  środę – 4.12.2019 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie dyplomów oraz nagród laureatom. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Julia Wójciak z klasy III B, drugie miejsce zajął Aleksander Prokopowicz z grupy pięciolatków, a trzecie miejsce zajął Grzegorz Chohura z oddziału „O”. Wyróżnienie w konkursie otrzymała również Emilia Gawlak z klasy III B. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na tablicy w holu głównym szkoły, gdzie można je podziwiać.

Konkurs zorganizowała i przeprowadziła p. Emilia Skoneczna – szkolny logopeda.


 

„Zakręcona akcja trwa”

Kolejna partia nakrętek została przekazana mamie Piotrusia. Dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom, którzy włączyli się w akcję. Zachęcamy do dalszego zbierania nakrętek i dostarczania ich do szkoły.

Opiekun SU - Marlena Nowek


 

  Wycieczka klasy IV

 

21 listopada klasa IV  uczestniczyła w wycieczce do Dobkowa gdzie znajduje się Sudecka Zagroda Edukacyjna. Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. Widoczne w terenie ślady trzech okresów aktywności wulkanicznej, zalewów morskich, pustyń i zlodowaceń doskonale opowiadają dzieje Ziemi. Przez 1,5 godz. uczniowie słuchali jak zahipnotyzowani opowiadania przewodnika, a każdy z punktów wystawy przyciągał ich niczym magnes. Była to   świetna zabawa, a zarazem nauka.
Wszyscy byli zachwyceni! Dodatkową atrakcją były warsztaty pieczenia pizzy połączone z degustacją.

Polecamy!
  


 

 Eksperci programowania w SP Udanin

 

W roku szkolnym 2019/2020 w Szkole Podstawowej w Udaninie realizowany będzie projekt „Eksperci programowania w podregionie wrocławskim”. Środki na ten cel zostały pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Celem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, podniesienie umiejętności programowania wśród uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej oraz zwiększenie potencjału techniczno- dydaktycznego szkół objętych wsparciem poprzez pozostawienie w placówkach po zakończeniu projektu całego sprzętu teleinformatycznego, materiałów i pomocy dydaktycznych potrzebnych do prowadzenia zajęć. W ten sposób szkoła w Udaninie po raz kolejny wzbogaci się w nowy sprzęt multimedialny i inne nowoczesne środki dydaktyczne.

Dzieci z klas I-III  poprzez zabawę będą uczyć się podstaw programowania z użyciem programów Scratch, Scratc Jr lub Baltie. Zajęcia z użyciem maty edukacyjnej i klocków typu LEGO WeDo pozwolą w rozwijać w uczniach kompetencje informatyczne, myślenie komputacyjne, zdolność do kreatywnego rozwiązywania problemów i myślenia algorytmicznego. Realizujący projekt nauczyciele podczas cyklu szkoleń zostaną  przygotowani do prowadzenia zajęć z podstaw programowania, zdobędą umiejętności z zakresu efektywnego wykorzystywania narzędzi informatycznych w edukacji wczesnoszkolnej oraz otrzymają wsparcie profesjonalnych trenerów na każdym etapie wdrażania zajęć.

 

LeV


 

„Wieczór poezji poświęcony Janowi Pawłowi II”

 

   

 

Uczennice klasy VI - Marlena Chomiak, Julia Niemiec i Alicja Pacel reprezentowały naszą szkołę na „Wieczorze poezji poświęconym Janowi Pawłowi II”.  Organizatorem tej pięknej uroczystości  była Szkoła Podstawowa w Kostrzy, której patronuje  właśnie Jan Paweł II.  W tym roku szkolnym  - 20 maja 2020r. -  przypada bowiem 100  rocznica Jego urodzin.

Zadaniem uczestników spotkania było zaprezentować utwór muzyczny oraz wybrany tekst z twórczości Jana Pawła II. Prezentowaliśmy się wśród szkół z Jaroszowa, Goczałkowa oraz Kostrzy.

Uroczystość była bardzo pięknie przygotowana, więc w miłym nastroju oraz przy pysznym ciasteczku  i herbatce spędziliśmy to wtorkowe popołudnie i wieczór.

 


 

Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicamiSzanowni Państwo!

Zapraszamy na drugie w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcą oraz konsultacje z nauczycielami,

 które odbędą się 20 listopada ( Środa) od godz.16.00 do godz.17.30.

 


 

 Pamiętamy i pamiętać będziemy… SP Udanin

 

8 listopada br. w Szkole Podstawowej w Udaninie, społeczność uczniowska oraz zaproszeni goście, świętowali rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Myślą przewodnią uroczystości było hasło „Pamiętamy i pamiętać będziemy…”. Na początku głos zabrała dyrektor Bożena Basa, następnie wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk oraz wicestarosta powiatu średzkiego Sebastian Burdzy. Uczniowie szkoły i wokalista Marcin Malinowski na ten dzień przygotowali piękną lekcję historii wyrażającą się strofach wierszy i patriotycznych piosenkach. „Wolność…to lot gołębi, nad dachami… To orzeł szybujący, pod chmurami… To cenna krew, naszych dziadów i ojców zew… To krzyż w lesie, pośród szumiących drzew…” – recytowały dzieci. Były również wspomnienia przywołujące w pamięci kombatantów, którzy przez wiele lat odwiedzali szkołę i wspólnie z dziećmi upamiętniali zdobycie wolności przez nasz kraj. Zawsze ze łzami w oczach dziękowali za ten wspólny czas. Dziś już nie było nikogo. Odeszli na wieczną wartę. Wszystkich uczczono minutą ciszy.

   O godzinie 11.11 włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, uroczyście odśpiewano wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W programie był także występ: Kacpra Filipa, Ewy Kozioł, Igi Pasterskiej, Karoliny Zastockiej, Hani Pichowicz i Mai Mikły, laureatów konkursu recytatorskiego „Moja ojczyzna” i literackiego konkursu patriotycznego.

Po części artystycznej nastąpiło złożenie przez delegację Urzędu Gminy i Szkoły Podstawowej kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie ojczyzny i patriotyczny marsz „biało – czerwony” ulicami  Udanina. Przy dźwiękach żołnierskich piosenek, niosąc narodowe symbole, dzieci radośnie maszerowały, świętując Niepodległość.

   Dyrekcja oraz społeczność szkolna serdecznie dziękują wszystkim, którzy przybyli na uroczystość i zechcieli razem z dziećmi tworzyć współczesną historię, w której nigdy nie powinno zabraknąć  miejsca i pamięci o polskich patriotach walczących o wolność naszego kraju. Dziękują w szczególności przybyłym gościom: reprezentantom powiatu średzkiego: wicestaroście Sebastianowi Burdzemu i Grzegorzowi Pierzchalskiemu, wójtowi gminy Udanin Wojciechowi Płaziukowi, ks. Markowi Jodko, radnym powiatowym i gminnym, przedstawicielowi 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia Tomaszowi Jurkowi, Radzie Rodziców, przedstawicielom bibliotek gminnych, Alfredowi Kielochowi,  Marcinowi Malinowskiemu, druhom z OSP Udanin, OSP Jarosław i policji w Środzie Śląskiej za zapewnienie bezpiecznego marszu, mieszkańcom Udanina za przybycie i wspólne świętowanie oraz Monice Cieślickiej, nauczycielom i pracownikom szkoły za przygotowanie tego, tak ważnego dla społeczności szkolnej i lokalnej święta.

 

V.Leńska

 


 

  Programy profilaktyczne Unplugged oraz Debata w Szkole Podstawowej w Udaninie

 

          Zgodnie ze Szkolnym Programem Wychowawczo-Profilaktycznym w dn. 4 listopada 2019 r. najstarsze klasy uczestniczyły w programach profilaktycznych rekomendowanych przez PARPA. Klasa 6 – w programie Debata, a klasy 7, 8a,8b w programie Unplugged. Uczyliśmy się bezpiecznych zachowań w świecie realnym i wirtualnym, trenowaliśmy asertywne reakcje w różnych sytuacjach, poszerzyliśmy wiedzę o uzależnieniach od narkotyków, alkoholu, papierosów, a także o uzależnieniach behawioralnych tj. nadużywanie telefonu, komputera, mediów społecznościowych. Prowadzący zajęcia-Pan Hubert,  nawiązał świetny kontakt z młodzieżą. Pokazywał wartościowe sposoby spędzania czasu wolnego, zachęcał do rozwijania swojego potencjału i pasji.

 Programy będą kontynuowane. Sfinansowała je Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Udaninie.

Serdecznie dziękujemy!

 

  

  Śniadanie daje moc

 

7 listopada uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. Klasy młodsze przygotowały wspólne, zdrowe śniadanie, na które składało się: samodzielnie ubite masełko, kolorowe kanapki oraz owocowe szaszłyki. Przygotowane w pocie czoła potrawy smakowały wyśmienicie, a dzieci dowiedziały się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem  i należy pamiętać o jego spożywaniu każdego dnia.

A.F.


 

Szkolny konkurs recytatorski „Moja Ojczyzna”

 

   

 

06.11.2019r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Moja Ojczyzna”. Wzięli w nim udział przedstawiciele klas od 1 do 8 oraz grupy pięciolatków i sześciolatków. Spośród wszystkich uczestników jury w składzie Alicja Filończyk, Emilia Skoneczna, i Małgorzata Micuła wyłoniło zwycięzców w czterech kategoriach.

Grupa pięciolatków – Karolina Zastocka

Grupa sześciolatków- Iga Paterska

 Klasy I- III-Hanna Pichowicz z klasy II

 Klasy IV- VIII Kacper Filip z klasy V

 Laureaci zaprezentują konkursowe wiersze na apelu szkolnym z okazji Dnia Niepodległości


 

  Dbamy o piękny uśmiech naszych uczniów- fluoryzacja

 

     W trosce o piękne zęby  uczniów w naszej szkole przeprowadzane są zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy.

     W ramach programu profilaktycznego 6-krotnie w ciągu roku, dzieci będą szczotkować uzębienie środkami fluorkowymi. Przy tej okazji wszyscy będą mieli możliwość nauczenia się prawidłowego sposobu mycia zębów i wyrobienia właściwych nawyków higienicznych.

     Mamy nadzieję, że ta prosta, skuteczna i powszechna  metoda zmniejszy zapadalność na próchnicę i uczniowie pochwalą się w przyszłości pięknymi i zdrowymi uśmiechami.

 

Pielęgniarka szkolna Maria Mytych


 

  „Porządków ciąg dalszy….”

 

 Święto Zmarłych to czas zadumy, czas kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Sprzątanie mogił przed Wszystkimi Świętymi jest staropolską tradycją, którą należy podtrzymywać. Dlatego we wtorek 29.10.2019 roku uczniowie z klasy VII, VIII A oraz VIII B porządkowali cmentarz w Udaninie. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci i grabie zbierali liście, zamiatali groby oraz zapalali znicze.

To był dobry uczynek i lekcja tradycji, dobrego wychowania oraz uszanowania przeszłości.

Klasa VIII A: Sebastian Atłachowicz, Dominika Bańkowska, Łukasz Charciarek, Dominik Dacko, Damian Dziubina, Zuzanna Fleszar, Dominika Jędroszka, Kacper Klęczar, Szymon Kobylarz, Ewa Kozioł, Bartosz Kujtkowski, Dawid Kustra, Marcel Stolarski.

Klasa VIII B: Natalia Bojczuk, Tomasz Kowalski, Adam Robert.

Klasa VII: Klaudia Biernat, Zuzanna Cieplik, Julia Grubasz, Eliza Łabędzka, Aleksandra Mazur, Maja Mikła, Milena Milik, Izabela Zięba.

Opiekun: Marlena Nowek


 

„Porządki na cmentarzu”

 

   

 

Piątkowe popołudnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Udaninie  rozpoczęli pracowicie. Wolontariusze z naszej szkoły zebrali się, aby posprzątać cmentarz oraz plac wokół kościoła w Lusinie. Uczniowie uzbrojeni w garbie, miotły, worki wkroczyli na teren cmentarza i rozpoczęli wielkie porządki. Wszystkie napotkanie w trakcie porządków osoby z wielkim podziwem obserwowały uczniów, nie zabrakło również słów uznania skierowanych w stronę wolontariuszy.  Nasza akcja nie tylko miała na celu pomoc w porządkowaniu grobów, zakładała również kształtowanie postaw patriotycznych, szacunku oraz wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach pamięci i miejscach publicznych.

Wolontariusze: Julia Żoch, Daria Żoch, Natalia Bojczuk, Aleksandra Mazur, Adam Robert, Tomasz Kowalski, Bartek Hawro, Kamil Rasała.

Opiekun: Marlena Nowek


 

 

  „Z wizytą w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego”

 

   

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Udaninie wraz z opiekunami: Panią Dorotą Procherą i Panią Marleną Nowek brali udział w projekcie organizowanym przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego pod nazwą „Lekcja wiedzy o administracji rządowej i samorządowej w województwie”.

Zajęcia odbyły się w gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Podczas wykładu połączonego z pokazem multimedialnym uczniowie poznali zakres kompetencji wojewody, marszałka województwa oraz zakres działania samorządu. Udział w wykładzie stanowił doskonałą formę poszerzenia wiedzy.

 


 

  Akcja „Cukierek dla potrzebujących” w Udaninie

 

W  październiku, który papież Franciszek ogłosił Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, dzieci należące do ogniska misyjnego wraz z panią katechetką Violettą Leńską przygotowały i przeprowadziły w Szkole Podstawowej w Udaninie oraz parafiach Piekary i Konary akcję charytatywną pt. Cukierek dla potrzebujących.

 W szkole uczniowie byli zachęcani do  odmówienia sobie jakiejś małej przyjemności np. chipsów, lodów,  słodyczy i przekazania  zaoszczędzonych  w ten sposób pieniędzy na potrzeby biednych dzieci z Malawi i Tunezji oraz na pomoc dzieciom z chorobą nowotworową, które są leczone we Wrocławiu.24 października ognisko misyjne zebrało do puszek zaoszczędzone przez dzieci fundusze i przekazało potrzebującym.

W  niedzielę misyjną dzieci przygotowały w Udaninie oprawę liturgii i po mszach świętych pod świątyniami zbierały do puszek datki. Wszyscy, którzy wspomogli ich inicjatywę, zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Ognisko misyjne serdecznie dziękuje ks. Andrzejowi Ćwikowi, ks. Markowi Jodko i dyrektor SP Udanin Bożenie Basie za wsparcie w organizacji akcji.

LeV


 

  Obiadowy savoir-vivre, czyli co i gdzie na stole.

 

Podczas lekcji techniki uczniowie klasy 6 poznawali zasady obowiązujące podczas przygotowywania stołu do uroczystego posiłku.

Dzieci zostały podzielone na grupy, które posługując się otrzymaną instrukcją, miały za zadanie przygotować  zastawę obiadową dla jednej osoby. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem. 

 Pracę uczniów i jej efekty oceniła kierownik stołówki szkolnej pani  Wanda Kochańska. Wszyscy zostali pochwaleni i za oryginalne pomysły oraz poprawne zastosowanie zasad obiadowego savoir-vivre u otrzymali piątki.

Lev


 

 

"MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU" – w naszej szkole również

 

                18 października  na sześciu kontynentach dzieci z wielu krajów świata modliły się na różańcu w intencji pokoju na świecie. Dzieci z naszej szkoły także włączyły się do akcji. O godzinie 9.00 rozpoczęliśmy wspólnie odmawiać różaniec, prosząc o pokój w naszych sercach, domach i na całym świecie. Wsparliśmy  tę inicjatywę, gdyż wierzymy, że prośba niewinnych serc dzieci jest szczególnie miła Bogu. Jezus powiedział: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże, a w innym miejscu: Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Pomysł tej kampanii modlitewnej powstał w 2005 roku w stolicy Wenezueli, Caracas, podczas modlitwy różańcowej dzieci na zajęciach religii. Wychowawczyni opiekująca się grupą powiedziała wówczas: „Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze". To zdanie wypowiedział św. o. Pio, który stwierdził, że „gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem". Tak, rozpoczęła się akcja, Milion dzieci modli się na różańcu.

LeV


 

  Zawód- żołnierz? Wycieczka do 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia w Leśnicy

 

          W dniu 25 października 2019 r. klasa 7 pod opieką wychowawczyni pani A.Andrzejewskiej i pedagoga A.Chohury uczestniczyła w przysiędze rekrutów w Jednostce Wojskowej 1245 w Leśnicy. Podziwialiśmy przysięgę, występ orkiestry wojskowej, uroczystą defiladę. Później mogliśmy doświadczyć nieco wojskowej codzienności- podobał się nam tor przeszkód, pojazdy wojskowe, broń i snajper, a największe wrażenie zrobiła na wszystkich bardzo nowoczesna strzelnica. Oprowadzający nas żołnierz opowiadał o ścieżce edukacyjnej prowadzącej do zawodów związanych z wojskowością. Ta lekcja doradztwa zawodowego zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Zostanie nam w pamięci przysięga, honory oddawane fladze narodowej, zdyscyplinowani i pięknie umundurowani wojskowi, a także … pewien youtuber.

 


Polsko Moja – Koncert Kresowy w Udaninie

 

20 października  w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie odbył się koncert kresowy „Polsko Moja”, na który zaprosił mieszkańców wójt  gminy Udanin Wojciech Płaziuk oraz władze powiatu średzkiego. Honorowy patronat objął prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy” dr Tadeusz Samborski. Koncert rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu Państwowego w obecności przybyłych Pocztów Sztandarowych: Szkoły Podstawowej w Udaninie, OSP Lusina i Związku Kresowian. Minutą ciszy uczczono poległych na kresach rodaków. Po powitaniu zgromadzonych przez wójta gminy Udanin i starostę powiatu średzkiego Tomasz Kuba Kozłowski autor książki „Świat Kresów”, wygłosił prelekcję i przedstawił prezentację multimedialną związaną z tożsamością i kulturą kresową. Po historycznym wstępie przed udanińską publicznością zaprezentowali się znani artyści m.in.: Ida Tamara Zagórska, zespół rodzinny Kresowianie, Ojciec i Synowie- akordeonowe trio, śpiewak Leonid Vołodko, zespół taneczny Furmani, zespół ludowy Cicha Woda. Występy były żywą lekcją historii i chwilą wzruszających wspomnień ludzi starszych, którzy w czasie przesiedleń musieli opuścić tereny dawnej Polski, a dla młodszych stały się cennym źródłem informacji o życiu i losach przodków. Frekwencja dopisała. Licznie przybyła publiczność bardzo chętnie włączała się do wspólnego z artystami śpiewania i zabawy. Występy bardzo się podobały.  Na zakończenie posypały się gromkie brawa. Artyści otrzymali od organizatorów pamiątkowe dyplomy.

Podczas koncertu nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego i literackiego „Ocalić od zapomnienia”, które zostały zorganizowane w szkołach podstawowych w Udaninie i Ujeździe Górnym. Celem konkursu było przybliżenie dzieciom historii dotyczącej kresów i Polaków tam mieszkających. Powstały piękne prace literackie i oryginalne prace plastyczne. Wszystkie zostały wyeksponowane na wystawie przygotowanej przez pracowników Szkoły Podstawowej w Udaninie.

LeV


 

  Święto pedagogów w SP Udanin

 

Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Udaninie oraz Eliza Łabędzka z klasy VII pod opieką pani Justyny Rosińskiej-Tłusty i pani Joanny Kulpińskiej z okazji Dnia Nauczyciela przygotowali swoim pedagogom czynnym i emerytowanym uroczysty apel. W strofach wierszy i piosenkach podziękowali  za trud włożony w ich edukację i wychowanie.„Życzymy pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce oraz takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistniać, a także cierpliwości i wrażliwości, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców” – mówili przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

    Życzenia pracownikom szkoły złożył wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Były również kwiaty i słodki upominek. Pan wójt wręczył dyrektor szkoły Bożenie Basie nagrodę za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Także nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni za sumienną pracę  otrzymali nagrody dyrektora szkoły.

Podczas uroczystości pamiętano o jubilatach, którzy obchodzili okrągłe rocznice pracy w oświacie. Wszystkim wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody jubileuszowe. Swoje 35-lecie pracy pedagogicznej obchodziła dyrektor Bożena Basa. Z tej okazji pracownicy szkoły przygotowali miłą niespodziankę z symbolicznym prezentem i bukietem kwiatów. Wszyscy odśpiewali wspólnie tradycyjne sto lat.

LeV


 

  IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

 

Jak co roku w naszej szkole, odbył się  już po raz dziewiąty Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Dzień ten poprzedzony był miesięcznym przygotowaniem i przypomnieniem wszystkim uczniom klas IV – VIII tabliczki mnożenia. Przygotowywaliśmy się do tego dnia przez cały wrzesień na lekcjach matematyki oraz w domu z rodzicami w ramach projektu „Umiem tabliczkę mnożenia”. Celem projektu było propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki.

Uroczystym zakończeniem miesięcznych zmagań z tabliczką mnożenia był apel z nagrodami i niespodzianką. Niespodzianką były kolorowe balony z helem. Uczniowie napisali na każdym balonie jedno działanie z tabliczki mnożenia, a następnie wypuściliśmy balony do nieba.

A oto nagrodzeni uczniowie:

Najlepsi uczniowie z tabliczki mnożenia w klasie IV:
Morawski Adam
Pichowicz Piotr
Strzelecka Zuzanna
Kowalczyk Izabela
Noga Weronika

Najlepsi uczniowie z tabliczki mnożenia w klasie V:
Domin Amelia
Pawleniak Tomasz
Szczerba Kamil
Polowy Julia
Basta Martyna

Mistrzem Tabliczki Mnożenia została Amelia Domin z klasy V.

Wicemistrzem Tabliczki Mnożenia został Adam Morawski z klasy IV.

Mistrzowie otrzymali dyplomy oraz nagrody, które w imieniu Wójta Wojciecha Płaziuka wręczyła Kierownik referatu ds. środków zewnętrznych, promocji gminy i sportu Agnieszka Pichowicz.

Brawo mistrzowie! Gratulujemy sukcesu!

Dziękujemy serdecznie za wsparcie sponsorom: Dyrekcji Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Udaninie oraz Wójtowi  Gminy Udanin.

 


 

 

 Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

 

Dzisiaj uczniowie naszej szkoły, w ramach projektu „Umiem tabliczkę mnożenia” i  dzięki życzliwości Wójta Wojciecha Płaziuka i pracowników Gminy Udanin mieli możliwość sprawdzić „tabliczkową wiedzę” osób dorosłych. Wszyscy odpytywani śpiewająco zdali egzamin i otrzymali tytuł  „EXPERTA TABLICZKI MNOŻENIA”, a byli to między innymi Sekretarz Gminy Andrzej Bielski, Kierownik referatu ds. środków zewnętrznych, promocji gminy i sportu Agnieszka Pichowicz oraz Skarbnik Gminy Mieczysława Socha.

Wszystkiemu towarzyszyła dobra zabawa i nauka.

 


 

   Informujemy ,że w dniu 20.10.2019  w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie o godz.17.00 odbędzie się Koncert Kresowy  pod nazwą Polsko Moja podczas, którego nastąpi wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu plastycznego i literackiego -  Ocalić od zapomnienia. W imieniu Wójta Gminy Udanin oraz Dyrekcji Szkół Podstawowych w Udaninie i Ujeździe Górnym serdecznie zapraszamy uczniów i rodziców .

 


 

 

Znalezione obrazy dla zapytania autobus szkolny rysunek Rozkład jazdy autobusów - aktualizacja     

 od 01.10.2019 r.

 


 


 

 


 

 

Cyrk SZOK w naszej szkole!

 

       

   We wtorek uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na występy Cyrku SZOK. W programie  była m.in. żonglerka, akrobacje, konkursy z udziałem publiczności i inne. Wspaniałą zabawę prowadził wesoły klown. Pokazy dzieciom się bardzo podobały, za co artyści otrzymali gromkie brawa.

 


 

 

Był sobie ziemniak”

   

Podczas wycieczki do Chwalimierza Dzieci  z klas III z wychowawczyniami Alicją Filończyk i Mirosławą Babicką dowiedziały się jak Pani Pyrka wędrowała przez świat, aby w końcu trafić do naszego ogródka i na nasz stół. Dzieci odkrywały uroki wiejskiej pracy, przy której troszkę się ubrudziły. W  ogrodzie znalazły dużo przyjaciół: kapustę, ogórki, dynie i inne warzywne pyszności. Dowiedziały się jak zaopiekować się nimi i jak przechowywać je zimą.   Po ciężkiej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Usiedliśmy i upiekliśmy razem przy ognisku  te ziemniaczki, które z trudem, ale też z wielką radością wykopaliśmy! Gorące ziemniaczki prosto z ogniska… pychotka :)

A.F.


 

 

 

 

Klasa druga odbyła dziś  lekcję udzielania pierwszej pomocy.

 

   

 

Pani M. Mytych, szkolna  pielęgniarka,  pokazała  dzieciom apteczkę i metody  sztucznego oddychania na fantomie. Dzieci nauczyły  się  stosować pozycję bezpieczną.   Zadanie domowe na dziś - nauczyć  tego rodziców. 


 

 

Uczniowie klasy V na warsztatach sportowych

 z piłkami edukacyjnymi Eduball w ramach Festiwalu Nauki We Wrocławiu

 

Pod koniec września uczniowie klasy V uczestniczyli w warsztatach sportowych na Akademii Wychowania Fizycznego w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

Uczniowie klasy V na sportowo  utrwalali pojęcia matematyczne, rozwijali zdolności motoryczne oraz doskonalili  umiejętności ruchowe m.in. podania i chwyty piłki, kozłowanie i rzuty, odbicia i przyjęcia oraz uderzenia do bramki i wiele innych.

Zajęcia ruchowe przebiegły  w atmosferze radości i współpracy, a co najważniejsze uczniowie -  BAWIĄC – UCZĄ SIĘ.

A. Mozgała

 


 

 

Uwaga !! 

 

24 października Ognisko Misyjne przeprowadzi akcję

 „Cukierek dla potrzebujących”.

 Będziemy zbierać pieniądze do puszek, które później przeznaczymy  biednych dzieci z Malawi i innych krajów misyjnych oraz dla dzieci z chorobą nowotworową, które są leczone we Wrocławiu.

Mamy nadzieję, że w naszej szkole są dzieci, które mają

 Wielkie Serca

I w ciągu najbliższych dni potrafią odmówić sobie jakiejś małej przyjemności np. chipsów, lodów i słodyczy, a pieniążki które zaoszczędzą w ten sposób wrzucą do puszki.

Bardzo zależy nam na tym, żeby pieniądze pochodziły z wyrzeczeń czyli odmówienia sobie czegoś, bo tylko wtedy jest to wielki dobry uczynek.

Z góry serdecznie dziękujemy za wsparcie

Ognisko Misyjne, SU

 

 

 

Podobny obrazList Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

 


 

 

Nakręćmy się i pomóżmy Piotrusiowi!!!

 

Nasza szkoła od 1 października 2019 roku przyłącza się do "zakręconej akcji". W tym roku szkolnym, zbiórka plastikowych nakrętek jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ ma na celu pomoc w sfinansowaniu kosztownej rehabilitacji oraz leczenia naszego kolegi - Piotrusia Senczyny.  Nakręćmy się i pomóżmy Piotrusiowi!!!

 


 

DZIEŃ CHŁOPAKA

 

   

 

30 września 2019 roku obchodziliśmy „Dzień Chłopaka” w naszej szkole. Z tej okazji w każdej klasie świętowano i każdy chłopiec otrzymał drobny upominek. Życzenia dla wszystkich przedstawicieli płci męskiej złożyła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Eliza Łabędzka. Samorząd Uczniowski zatroszczył się również o pracowników naszej szkoły. Panowie otrzymali „dyplom odlotowego chłopaka”. Wszystkim chłopcom jeszcze raz składamy najlepsze życzenia:

W tym wyjątkowym dniu,

dla wszystkich chłopców i panów

w imieniu Samorządu Szkolnego

składamy najlepsze życzenia:

niech świat na lepsze dla Was się zmienia,

beztroskich chwil, udanych momentów,

tylko udanych eksperymentów.

Słoneczka latem, mnóstwa śniegu zimą,

niech wszystkie chwile radością Wam płyną.

Miłości dozgonnej i bardzo szczerej,

niech otaczają Was przyjaciele,

niech życie płynie Wam w rytmie radości,

a uśmiech na twarzach Waszych zawsze gości.

 

Marlena Nowek


 

Samorząd Uczniowski ogłasza:


 

 

DRODZY RODZICE,

 

Zapraszam wszystkich, których dzieci korzystają w naszej stołówce z obiadów do podpisywania umów na wyżywienie. Dla ułatwienia umowy można pobrać na stronie internetowej szkoły w zakładce „stołówka szkolna”. Umowy drukujemy w dwóch egzemplarzach. Po ich wypełnieniu dostarczamy do szkoły w celu podpisania.

Od 1.10.2019 wprowadzamy w naszej szkole w Udaninie możliwość wpłaty za obiady na konto bankowe o nr. 30 9589 0003 0390 0299 2000 0050. Dotychczasowy sposób wpłaty u intendenta nie został zlikwidowany w związku z czym kto ma chęć wpłaty bezpośrednio u mnie to serdecznie zapraszam.

Od 1.10.2019 istnieje możliwość zgłaszania nieobecności dziecka szkolnego w bieżącym dniu od godz. 7 do 7:45 pod nr telefonu 76 870 92 99 wew. 203.

Wpłat należy dokonywać do dnia 10 każdego miesiąca.

W miesiącu październiku opłata za obiad dzieci klas I – VIII wynosi:

Obiad cały – 117,60 zł

Obiad ½ - 58,80 zł

 

Z poważaniem

Remigiusz Seretny

intendent


 

  Pierwsze spotkanie z rodzicami w Szkole Podstawowej w Udaninie

 

 Pierwsze spotkanie z rodzicami w Szkole Podstawowej w Udaninie otworzyła dyrektor Bożena Basa. Po powitaniu pani dyrektor przekazała najważniejsze informacje dotyczące pracy w roku szkolnym 2019/2020 oraz przedstawiła ofertę szkoły, która jest wynikiem przeprowadzonej wcześniej debaty. Wzorem lat ubiegłych, tak i w tym roku, uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach rozwijających umiejętności i zainteresowania. Będą to zajęcia: polonistyczne, informatyczne, językowe,  programowania, matematyczne i fizyczno–chemiczne. Dla dzieci z różnymi trudnościami zorganizowane zostaną zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne i rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Odbędą się również zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Szkoła dla każdego ucznia bezpłatnie zapewnia szafki. W trosce o komfort spożycia pokarmów na stołówce wydzielono specjalne strefy dla uczniów młodszych i starszych. Dla rodziców przygotowano strefę rodzica, gdzie mogą oczekiwać na dzieci. Wszyscy są objęci opieką medyczną przez panią pielęgniarkę Marię Mytych. Od tego roku będą obowiązywać nowe zasady funkcjonowania stołówki szkolnej. Omówił je intendent  Remigiusz Seretny. Od października zostaje wprowadzona umowa na korzystanie z obiadów. Obiady są usługą, jaką placówka świadczy na rzecz drugiej osoby-ucznia. Jak każda usługa wymagana jest przy tym umowa, którą podpisujemy na cały rok szkolny. W trakcie jej obowiązywania, będzie można aneksem dokonywać zmian. Nowością jest wprowadzenie możliwości wpłat pieniędzy za obiady na konto bankowe.  Kwota, którą należy uiścić umieszczona będzie na tablicy ogłoszeń w szkole lub na stronie internetowej w terminie do 5 dnia każdego miesiąca. Kolejną rzeczą jest wprowadzenie zmiany terminu płatności. Większość rodziców prosiła, aby można było dokonywać wpłat do 10 dnia  miesiąca. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, wydłużono termin regulowania należności do 10 dnia włącznie. Wprowadzono także możliwość zgłaszania nieobecności dziecka na obiadach najpóźniej w bieżącym dniu od godz. 7.00 do 7.45 drogą telefoniczną lub osobiście u intendenta. Po spotkaniu ogólnym odbyły się spotkania z wychowawcami, na których wybrano trójki klasowe, a z nich po jednym przedstawicielu do Rady Rodziców, której skład w roku szkolnym 2019/2020wygląda następująco: przewodnicząca Justyna Olkiewicz-Sobczak, zastępca Aurelia Skurzyńska, skarbnik Marlena Dobrowolska, sekretarz Anna Cieplik. Komisja rewizyjna: Aleksandra Kania, Magdalena Niemiec, Sylwia Fleszar. Komisja skrutacyjna: Bartosz Czurko, Marlena Nowek, Małgorzata Bojczuk.

LeV


 

Szanowni Państwo!

Zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcą, które odbędzie się 25 września ( Środa) o godz.16.00.


Znalezione obrazy dla zapytania autobus szkolny rysunek  Rozkład jazdy autobusów - aktualizacja.     

 

Odwozy dzieci SP Udanin 


   

Klasa 2 miała dzisiaj  zajęcia komputerowe przy nowych laptopach. Sala z 16 nowiutkimi komputerami, w której  można  swobodnie pracować  z płytami edukacyjnymi i Internetem  to świetny  prezent dla uczniów.


 

  Wycieczka klasy II do Domaszkowa

 

Pasieka ZUZIA

 

20.09.2019r, w piątek naszą Edukacyjną Ścieżkę Pszczelarską odwiedzili uczniowie klasy II, Szkoły Podstawowej im. A.Mickiewicza w Udaninie, ze swoją wychowawczynią M.Rachwalską. Bardzo ciekawa grupa, posiadająca dużo wiadomości o pszczołach, i o zagrożeniach dotyczących bytu pszczół na ziemi. Dziękujemy za odwiedziny i serdecznie pozdrawiamy.

Uczniowie ze Szkoły z Udanina była to ostatnia grupa w tym sezonie na naszej Edukacyjnej Ścieżce Pszczelarskiej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą pasiekę i Edukacyjną Ścieżkę Pszczelarską. Do zobaczenia w przyszłym roku 2020."

Tak na swoim profilu Fb pisze o naszej wycieczce właściciel pasieki o wdzięcznej nazwie "Zuzia"  jej właściciel . Klasa II tą wycieczką zainaugurowała realizację tegorocznej educji programu  :

Mały Dolnoślązaczek

 

Program edukacji regionalnej 

przeznaczony dla dzieci w młodszym wieku szkolnym

 

Zaglądaliśmy do ula, degustowaliśmy miód o wielu smakach, sluchaliśmy o dzikich zapylaczach, żuliśmy pieżgę, Miód nie ma przed nami tajemnic, a o pszczoły postaramy się zadbać sadząc miododajne rośliny.

Następny etap-młyn i piekarnia Siedlimowice. Napiszemy z trasy.  klasa II z wychowaczynią M. Rachwalską


 

  Klasy VII i VIIIa na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

 

Dnia 20 września klasy VII i VIIIa pojechały na XXII Dolnośląski Festiwal Nauki do Wrocławia. Myśl przewodnia tegorocznego Festiwalu - „Między duchem, a materią pośredniczy matematyka”, akcentuje obchody Jubileuszowego Roku Matematyki.

Uczniowie uczestniczyli w wykładzie z pokazem pt. „Odlotowe eksperymenty, czyli matematyka oczami fizyka i chemika” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie wykładu bogato ilustrowanego doświadczeniami, uczniowie zostali wprowadzeni w niezwykły świat chemii. Przeprowadzone eksperymenty wywarły ogromne wrażenie na słuchaczach. Dowiedzieliśmy się między innymi: jak chemik robi lody, szybkie pranie a’la strażak, albo jak pisze list miłosny atramentem sympatycznym, jak uzyskuje prąd z cytryny, a jak robi chemiczne zapałki. Na zakończenie pokazów zobaczyliśmy prawdziwie zrobioną chmurę.

Byliśmy oczarowani odlotowymi eksperymentami.

Andrzejewska A.

 


 

   Debata w Szkole Podstawowej w Udaninie

 

W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie odbyła się debata mająca na celu wypracowanie głównych założeń programu wychowawczo-profilaktycznego. Wzięli w niej udział: wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk, rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły i nauczyciele. Na początku dyrektor Bożena Basa powitała zgromadzonych i przedstawiła  prezentację multimedialną  podsumowującą realizację programu w ubiegłym roku szkolnym. Wyraziła również nadzieję na systematyczną i owocną  współpracę z rodzicami i władzami samorządowymi. Następnie pedagog Anna Chohura omówiła ankiety dotyczące m.in. bezpieczeństwa w szkole i domu, relacji rodzic-dziecko oraz szkodliwości używek, które zostały przeprowadzone wśród udanińskich  uczniów. Potem zespoły zadaniowe  rozpoczęły pracę nad określeniem modelu absolwenta szkoły. Poszczególne grupy: uczniowie, nauczyciele i rodzice podczas zajęć warsztatowych oraz dyskusji dokonały diagnozy sytuacji wychowawczo – profilaktycznej  placówki, przedstawiły swoje oczekiwania, mocne i słabe strony szkoły oraz pomysły na różne działania profilaktyczne. Odpowiedziały również na pytanie, jakie wg nich powinien posiadać cechy absolwent szkoły. Wójt Wojciech Płaziuk ustosunkował się do pytań   dotyczących funkcjonowania oświaty  w gminie. Zapowiedział pomoc w organizacji i pozyskaniu funduszy na dodatkowe zajęcia oraz  nagrody dla uczniów z najwyższą średnią. Podsumowując debatę pani dyrektor podziękowała wszystkim za przybycie i obiecała, że dołoży wszelkich starań, aby zrealizować wypracowane podczas spotkania założenia i pomysły.

V.Leńska

 


 

"Podziel się tym co masz!!!"


 

  Planujemy wspólne działania.

 

Przed nami kolejny rok szkolny, w którym do naszej  placówki zawitają nowe dzieci i ich rodzice. Co zrobić by nasze wspólne relacje owocowały lepszą współpracą, a w konsekwencji zadowoleniem ucznia ze szkoły?

Rodzice i nauczyciele powinni być dla siebie sprzymierzeńcami, którzy dążą do stworzenia jak najlepszych warunków rozwoju dla swoich dzieci i wychowanków. Współpraca szkoły  i rodziców musi opierać się na wzajemnym szacunku, świadomości roli, jaką sprawuje rodzic nad swoim dzieckiem oraz roli  szkoły, której  je powierza. Obie strony muszą traktować siebie partnersko, podchodzić z zaufaniem i życzliwością. Zapraszam rodziców, na spotkanie, które odbędzie się 18 września 2019 r o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie. Wspólnie: pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie i zaproszeni przedstawiciele organu prowadzącego, zaprojektujemy działania mające na celu budowanie jakości pracy szkoły, której absolwent będzie szczęśliwym człowiekiem.

                                                                                                     B. Basa

 

 

Wydarzenia sportowo – rekreacyjne organizowane na terenie Gminy:

7 wrzesień 2019 – turniej piłki nożnej

 

14.09.2019 – piknik rowerowy

 


 

 

Zaproszenie na koncert

 

W dniu 21 września 2019 o godz. 19.00 na sali gimnastycznej w SP UDANIN odbędzie się koncert z cyklu "Śpiewająca Eurydyka". Koncert piosenek Anny German w wykonaniu Katarzyny Zawady, laureatki Międzynarodowego Festiwalu Piosenki - Anny German.

Obraz na stronie

 

 

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020.

 

2 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Udaninie rozpoczęli kolejny rok szkolny 2019/2020. Tradycyjnie pierwsze powakacyjne spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta sprawowana przez ks. Marka Jodko. Następnie uczniowie wraz z opiekunami i nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 rozpoczął się apel. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Wójt Gminy Udanin – Pan Wojciech Płaziuk oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Pan Bolesław Stachurski.

Uczennice –  Eliza Łabędzka i Marcelina Czurko –  przywitały wszystkich zebranych. Po komendzie „Baczność” został wprowadzony poczet sztandarowy. Następnie odśpiewano hymn państwowy. W dalszej części głos zabrała Dyrektor Szkoły – Pani Bożena Basa, która powitała wszystkich serdecznie. Pani Dyrektor przypomniała wszystkim o wydarzeniach 1 września i żołnierzach poległych w obronie kraju. Po czym cała społeczność szkolna minutą ciszy uczciła ofiary II wojny światowej.

List gratulacyjny oraz piękny bukiet kwiatów na ręce Pani Dyrektor, z okazji 35 – lecia pracy zawodowej, wręczył Wójt Gminy Udanin wraz z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy. Wójt Gminy podziękował Pani Dyrektor za trud i wysiłek włożony w rozwój szkoły wraz z życzeniami dalszych sukcesów zawodowych.

Na zakończenie apelu Dyrektor Szkoły – Pani Bożena Basa wszystkim życzyła wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym.

 

Marlena Nowek

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania przerwany marsz


 

 


 


 

 

PRZYWOZY  UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W UDANINIE – NA ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 

 DNIA 02.09.2019r O GODZ. 8.00

 

PRZYWOZY UCZNIÓW DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UDANINIE

 

ODWOZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ  W  UDANINIE
 

 


 

  Ostanie przygotowania do pierwszego dzwonka SP Udanin

 

     Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie jest już prawie przygotowana  do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W tej chwili trwają ostatnie, wykończeniowe prace remontowe. Przez okres wakacji udało się nam wykonać szereg prac modernizacyjnych i doposażyć klasy w najnowocześniejszy sprzęt tak, aby dzieci mogły rozpocząć rok szkolny i kontynuować naukę w warunkach sprzyjających nauczaniu i  wszechstronnemu rozwojowi.  Nauczyciele zaś będą mogli realizować cele edukacyjno-wychowawcze  na bardzo wysokim poziomie-mówi  dyrektor szkoły Bożena Basa

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Dolnośląskiego  w naszej placówce realizujemy  projekt Wszechstronna Edukacja Klucz do Sukcesu. Jego  celem jest zapewnienie równego dostępu wszystkich dzieci do wysokiej jakości edukacji. Dzięki pozyskanym z projektu środkom wszystkie klasy wyposażone zostały w tablice multimedialne, nowoczesny sprzęt interaktywny, pomoce do badań laboratoryjnych i przeprowadzania doświadczeń biologiczno– chemicznych. Powstały nowe pracownie chemiczno-fizyczna, biologiczno-geograficzna i matematyczno-informatyczna. Pozwoli to na prowadzenie lekcji wg najnowocześniejszych standardów nauczania - podkreśla pani dyrektor. Dla dzieci młodszych, dzięki pozyskanym przez nas  sponsorom, przygotowaliśmy kolorową salę zabaw i doposażyliśmy klasy w nowoczesne pomoce dydaktyczne, nowe krzesełka, ławki i  tablice oraz pomalowaliśmy ściany. Również sale terapeutyczne zyskały nowe, specjalistyczne środki dydaktyczne. „Posiłek w szkole i w domu” to rządowy program, dzięki któremu  w nowym roku szkolnym, dla  wygody naszych  uczniów, zmodernizowaliśmy stołówkę i kuchnię szkolną. Powiększono jadalnię o przyległą klasę, wyburzono  ściany oraz zamontowano drzwi. W trosce o komfort spożycia posiłków i bezpieczeństwo dzieci postanowiłam wydzielić dwie strefy: dla dzieci starszych i młodszych. Będą je przedzielać przesuwane drzwi tak, aby w razie potrzeby można było utworzyć dwa osobne pomieszczenia. Kuchnia zyskała nową posadzkę i ścianki działowe przy zlewozmywakach.  Koszt prac budowlanych wyniósł 71 340,00 zł.– mówi dyrektor. Również sala gimnastyczna zyska nowy sprzęt. Dzięki wieloletniej współpracy dyrekcji i nauczycieli wychowania fizycznego z firmą Cargill mającą swoją siedzibę w Ujeździe Górnym,  udało się nam pozyskać fundusze od fundacji amerykańskiej Charities Aid FundationAmerica Grant. Dzięki dotacji  w wysokości 19602,63 zł. dzieci otrzymają nowy sprzęt gimnastyczny i informatyczny. Większość sal lekcyjnych została odświeżona. Wszystkie zmiany i nowe pomoce dydaktyczne na pewno spodobają się uczniom i mamy nadzieję, że staną się dla nich inspiracją do nowych wyzwań naukowych,  co na pewno będzie miało bezpośrednie przełożenie  na wysokie wyniki w nauce. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w przygotowanie szkoły i przedszkola do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. To dzięki nim jesteśmy już  gotowi do pierwszego w nowym roku szkolnym dzwonka-podkreśla dyrektor Bożena Basa

 

V.Leńska

 


 

 

Podręczniki do religii na rok szkolny 2019/2020

Przedszkole wydawnictwo JEDNOŚĆ
3-latki. Radosne dzieci Boże - Podręcznik do religii
4-latki. Świat dziecka Bożego - Podręcznik do religii
5-latki. Spotkania dzieci Bożych - Podręcznik do religii
6-latki. Kocham dobrego Boga - Podręcznik do religii

Klasy I-III wydawnictwo JEDNOŚĆ
 
Podręcznik do religii dla klasy I „Żyjemy w Bożym świecie”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy II „Idziemy do Jezusa”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy III „Jezus jest z nami”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy IV „Miejsca pełne BOGActw”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy V „Spotkania uBOGAcające”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy VI „Tajemnice BOGAtego życia”
 
Podręcznik do religii dla klasy VII „Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”
Wydawnictwo  „Jedność”  

Podręcznik do religii dla kl. VIII „Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi”
wydawnictwo„Jedność”


 

 

  Archiwum ROK SZKOLNY 2018/2019

Archiwum ROK SZKOLNY 2017/2018

Archiwum ROK SZKOLNY 2016/2017

Archiwum ROK SZKOLNY 2015/2016

Archiwum ROK SZKOLNY 2014/2015

Archiwum ROK SZKOLNY 2013/2014

Archiwum ROK SZKOLNY 2012/2013

Archiwum ROK SZKOLNY 2011/2012

Archiwum ROK SZKOLNY 2010/2011

Archiwum ROK SZKOLNY 2009/2010 

Archiwum ROK SZKOLNY  2008/2009