Rok Szkolny 2016/2017
 


 

Rekrutacja uzupełniającaZnalezione obrazy dla zapytania rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

Ogłaszamy rekrutację uzupełniającą do Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym.

Rekrutacja trwa do 29.06. 2017r.   Nabór dotyczy dzieci urodzonych w latach 2013-2014.

Zapraszamy.


 

 

Podręczniki do religii na rok szkolny 2017/2018

 

Podręcznik do religii dla klasy I „Żyjemy w Bożym świecie”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 13 zł.

 

Podręcznik do religii dla klasy II „Idziemy do Jezusa”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 13 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy III „Jezus jest z nami” oraz

Zeszyt ćwiczeń „Jezus jest z nami”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 28 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy IV „Miejsca pełne BOGActw” oraz

Zeszyt ćwiczeń „Miejsca pełne BOGActw”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 26 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy V „Spotkania uBOGAcające” oraz

Zeszyt ćwiczeń „Spotkania uBOGAcające”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 26 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy VI „Tajemnice BOGAtego życia” oraz Zeszyt ćwiczeń „Tajemnice BOGAtego życia”Wydawnictwo  „Jedność”         cena 26 zł.

 

Podręcznik do religii dla klasy VII „Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 16 zł.


 

 


 

  Rok szkolny 2016/2017 w klasie II a

 

     Obok zajęć obowiązkowych uczniowie klasy II a  uczestniczyli w wycieczkach, realizowali programy i projekty edukacyjne, przygotowywali uroczystości szkolne i klasowe związane ze  świętami o charakterze rodzinnym, patriotycznym oraz tradycjami świątecznymi, uczestniczyli w konkursach oraz zawodach sportowych.

    Wspólnie z klasą II b realizowali program „Dzieci poznają Dolny Śląsk” uczestnicząc między innymi w wycieczkach  :  Elektrolux Żarów, Muzeum Papiernictwa Duszniki Zdrój,  Teatr Muzyczny Wrocław i miasto Wrocław, Muzeum Kolejnictwa Jaworzyna Śląska,  Szklarska Poręba, Bolków.

   Również wspólnie z kolegami z klasy II b przygotowali program artystyczny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezentowany na forum szkoły, lokalnej społeczności i władz gminy.

   Realizowali projekt edukacyjny „Miasta Polski” wykazując się umiejętnością współpracy w grupie, planowaniem działań, podejmowaniem decyzji, kreatywnością oraz umiejętnym prezentowaniem wyników swojej pracy.

   Przygotowali  uroczystości klasowe i programy artystyczne związane tematycznie ze świętami rodzinnymi i tradycjami: jasełka bożonarodzeniowe i wigilia klasowa , Dzień Babci i Dzień Dziadka oraz Dzień Matki na które zaproszono rodziców, dziadków i innych członków rodziny.

   Na zajęciach dodatkowych , których głównym celem była szeroko pojęta ekspresja twórcza, dzieci przygotowały  spektakl pt.: „Kot  w butach” . Spektakl został zaprezentowany rodzicom a następnie kolegom i koleżankom z klas 0-III , jako prezent z okazji Dnia Dziecka.

   Najlepsi uczniowie prezentowali swoje talenty na forum szkoły oraz brali udział w konkursach o charakterze szkolnym i pozaszkolnym, osiągając sukcesy:

- Martyna Basta- II miejsce w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas I-III oraz I miejsce w Szkolnym Konkursie Ortograficznym.

- Oliwia Płaziuk- I miejsce w Szkolnym Konkursie Ortograficznym.

- Aleksandra Mielczarek – III miejsce w Szkolnym Konkursie Ortograficznym.

- Wiktoria Wysocka – II miejsce w akcji  „ Polska Biega”

- Emilia Klamka- III miejsce w akcji „Polska biega”

 

Wychowawca dziękuje rodzicom za współpracę i pomoc w realizacji w/w działań.

 

 


 

 

 

 

Warszawa, 12 czerwca 2017 roku 
Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, 

 
zbliża się najbardziej oczekiwany przez wszystkich czas – wakacje. Przed dziećmi i młodzieżą ponad dwa miesiące odpoczynku. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego będą Państwo życzyli swoim uczniom radosnych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji, spędzonych w gronie najbliższych. 
 
W związku z tym uprzejmie proszę o zapoznanie się z załączonym listem, w którym zamieściliśmy numery telefonów alarmowych, adresy stron internetowych, będących wsparciem przy planowaniu letniego wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest rozmowa z uczniami i zwrócenie uwagi na zagrożenia, które mogą ich spotkać.   
Jesteśmy otwarci na pytania z Państwa strony. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z poszczególnymi departamentami w ministerstwie: 
tel. 22 34 74 141 – struktura szkół, egzaminy, doskonalenie i kształcenie nauczycieli, 
tel. 22 34 74 792 – podstawa programowa, podręczniki, ramowe plany nauczania, 
tel. 22 34 74 458 – przekształcanie szkół, sytuacja nauczycieli i dyrektorów w okresie wdrażania reformy. 
Zachęcam także do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl oraz z poradnikiem bezpiecznego wypoczynku. 


Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

 

Znalezione obrazy dla zapytania list


 

 

 

  Wspaniałe chwile na basenie

 

 Uczniowie klasy trzeciej a i szóstej a, pragną serdecznie podziękować RADZIE RODZICÓW , za wspaniałą nagrodę, jaką był wyjazd na basen w Środzie Śląskiej. Była to szczególna nagroda ,ponieważ uczniowie tych klas   zostali  wybrani  NAJGRZECZNIEJSZYMI w naszej szkole. Jeszcze raz gratulujemy!!!  Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji!!

 


 

 

  Wycieczka do Krakowa i Energylandii

 

Uczniowie klas trzecich spędzili niezapomniane chwile ,zwiedzając przepiękny Kraków i bawiąc się w Największym Parku Rozrywki w Zatorze. Pierwszego dnia przywitał nas piękną pogodą Kraków. Zwiedzaliśmy Wawel,Sukiennice,Kościół Mariacki ,Uniwersytet Jagieloński.Na Rynku krakowskim w towarzystwie pomnika Adama Mickiewicza zachwycaliśmy się kwiatami, występami na żywo,odmiennością turystów z najdalszych zakątków świata. Żal było opuszczać Kraków, na pewno powrócimy tu jeszcze! Drugiego dnia udaliśmy się do Zatora. To co zobaczyliśmy tutaj, zaparło nam dech w piersiach. Zarówno dzieci jak i dorośli ,przenieśliśmy się do KRAINY NAJWSPANIALSZYCH  BAJEK, korzystając z wielu pięknie stylizowanych atrakcji. POLECAMY!

 


 

  „Czytamy pod chmurką.”

 

Jeśli czytanie książek do tej pory kojarzyło się Wam z fotelem, to błąd. W naszej szkole mogli się o tym przekonać uczniowie. Zostali zaproszeni do wspólnego czytania „Pod chmurką.”

Wszyscy czytelnicy spotkali się o godzinie dziesiątej na boisku szkolnym, aby tam w promieniach czerwcowego słoneczka miło, razem spędzić czas ze swoją ulubioną książką.

Wszystkim miłośnikom książek polecamy taką formę spędzania wolnego czasu, szczególnie teraz w czasie zbliżających się wakacji.

 


 

  W maju w naszej bibliotece.

 

Nasza biblioteka jest miejscem, które wspiera ciekawe pomysły, umożliwia rozwój zdolności w wielu dziedzinach Oferuje swoim czytelnikom różne zajęcia, które mają na celu przekonać młodego czytelnika, że książki można pokochać.

W dniach 8 – 15 maja nasza biblioteka obchodziła swoje święto pod hasłem „ Biblioteka. Oczywiście!”

W tych dniach nasi czytelnicy uczestniczyli w różnych zajęciach, konkursach, zabawach czytelniczych.

Wspólnie czytaliśmy fragmenty interesujących książek, słuchaliśmy piosenek. Rozwiązywaliśmy rebusy i zagadki o książkach i bibliotece. Staraliśmy się udowadniać, że kontakt z książką pobudza naszą wyobraźnię, myślenie i rozwija kreatywność.

Zorganizowaliśmy też Akcję biblioteczną „ Książki wyjdą do nas.” Na boisku szkolnym mogliśmy się zapoznać z nowościami, które zostały zakupione do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Nie zapomnieliśmy też o naszych mamach. Naszym hasłem było: „Naszym mamom, nie tylko 26 maja.” Zrobiliśmy piękne laurki dla naszych mam, recytowaliśmy wiersze i śpiewaliśmy znane piosenki.

 


 

 

  Dzień Rodziny w „zerówce”

 

8 czerwca w oddziałach zerowych gościliśmy mamusie i tatusiów z okazji ich święta. Tradycją już jest, że od kilku lat łączymy te święta w „ Dzień Rodziny”. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani dyrektor i wicedyrektor oraz pani wójt. Przedszkolacy dla swoich rodziców przygotowali koncert „Życzenia z krainy bajek”. Przebrani za postacie z bajek recytowali wiersze, odgrywali scenki z bajek m.in. Czerwony kapturek, Calineczka, Jaś i Małgosia, Złota Rybka, Królewna Śnieżka, śpiewali piosenki i tańczyli walczyka. Pani dyrektor i pani wójt złożyły życzenia rodzicom , pogratulowały dzieciom oraz ich opiekunom pięknego występu. Na koniec panie wychowawczynie zaprosiły rodziców na słodki poczęstunek.


 

  Nie stój sam ,wyciągnij rękę ,z przyjaciółmi nuć piosenkę……………

 

W środę 14 czerwca do przedszkolaków z gr.0a i 0b przybyli niezwykli goście-młodsi koledzy i koleżanki z przedszkola z Ujazdu Górnego. Co roku najstarsza grupa przedszkolaków z Ujazdu Górnego w ramach spotkań  integracyjnych pt. „ Party przedszkolaka ”goszczą w oddziałach zerowych w szkole w Udaninie. Przedszkolacy z Udanina przywitali swoich kolegów piosenką o przyjaźni. Potem wspólnie obejrzeli przedstawienie pt. „Spotkanie z panem Kleksem”, które dla nich przygotowały koleżanki z klasy 4a. Po przedstawieniu były prezenty –ordery przyjaźni dla przedszkolaków z Ujazdu i słodkie lizaki. Następnie spacer po szkole , na boisko i plac zabaw .I pożegnania nadszedł czas. Mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy po wakacjach odważnie przekroczą progi szkoły i rozpoczną przygodę z zabawą i nauką w „zerówce”.


 

 Festiwal Piosenki Misyjno - Religijnej w Szkole Podstawowej w Udaninie

 

Już po raz dziewiąty w Szkole Podstawowej w Udaninie odbył się Festiwal Piosenki Misyjno – Religijnej, którego celem jest propagowanie piosenki religijnej jako jednej z form Nowej Ewangelizacji oraz promowanie uzdolnionych muzycznie uczniów. Głównymi koordynatorkami festiwalu były: Violetta Leńska z SP Udanin oraz siostra Magdalena Sypko z Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej. W tym roku swój repertuar zaprezentowało 18 wykonawców z siedmiu szkół Diecezji Świdnickiej i powiatu średzkiego: ZSP Jaroszów, SP nr2 Ząbkowice Śląskie, SP nr3 Ząbkowice Śląskie, SP Malczyce, PSP nr4 Strzegom, ZSP Udanin i SP Świebodzice. Gwiazdą festiwalu był ksiądz Jakub Bartczak, znany przede wszystkim z muzyki hip-hop, którą ewangelizuje młodzież. Raper swoim występem zachwycił młodych ludzi. Uczestnicy festiwalu z wielkim zaangażowaniem włączali się w śpiew współczesnych piosenek religijnych. Wszyscy zgromadzeni próbowali rapować w rytm muzyki, co wychodziła im całkiem nieźle. Po przesłuchaniach klasyfikacja festiwalowa wyglądała następująco: w kategorii solista klasy I-III najlepszymi okazali się: Joanna Łucka i Milena Kowalska, w klasach IV-VI laureatami zostali: Maryla Gondek, Eliza Łabędzka, Wiktoria Świątoniewska, Hubert Mączka i Julia Mikoda. Wśród grup w klasach I- III zwyciężył zespół z Ząbkowic Śląskich SP nr2, a w kategorii klas starszych zespół z Ząbkowic Śląskich SP nr3. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk dyrektor Bożeny Basy pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez sponsorów: Starostwa Powiatowe w Środzie Śląskiej, wójta gminy Udanin, dyrekcję Szkoły Podstawowej w Udaninie, ks. Mariana Kujawskiego, ks. Andrzeja Ćwika, ks. Marka Jodko, kapłanów dekanatu Strzegom, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Halinę Mikła, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Udanin Anitę Hołodniuk, Elżbietę Chmielewską, Krzysztofa Ficę, Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej, Bank Spółdzielczy w Udaninie i wyd. św. Pawła. Festiwal zakończył się wystąpieniem laureatów i Marcina Malinowskiego, utalentowanego absolwenta szkoły w Udaninie oraz słodkim poczęstunkiem. Organizatorzy serdecznie dziękują opiekunom: Agnieszce Bartkiewicz, Annie Janus, Edycie Głowiak, Tomaszowi Dziurla, Małgorzacie Żołnierczyk, Halinie Wasielewskiej, Teresie Mazik za przygotowanie dzieci do występów. Dziękują także wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie festiwalu, a także uczestnikom za wspaniałą, religijną ucztę na chwałę Bożą.

LeV


 

 

 

  Dzień Dziecka

 

Dnia 01 czerwca 2017r. w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka. Zajęcia rozpoczęły się od spotkanie z wychowawcą, który przedstawił harmonogram dnia oraz życzeń pani Dyrektor w imieniu wszystkich pracowników szkoły. Po pierwszej lekcji uczniowi brali udział w przygotowanych zajęciach między innymi lepiły z gliny z klasą Ia p. Alicja Filończyk, malowały kredą z klasa Vb p. Krzysztof Fica , bawiły się w podchody z klasą VIa p. Dorota Prochera, robiły kolorowe mydełka z klasą Ib p. Janina Hojwa oraz z pomocą rodziców. Uczniowie klasy Va z p. Renatą Podedworną malowali buzie i wszyscy próbowali swoich sił w „Just dance” na holu szkoływraz z klasą IVa z p. Jolantą Gradowską. O słodkie co nie co zadbała klasa VI b p. Zofia Rudnik. Za rozgrywki sportowe były odpowiedzialne klasy IIIa z p. Anną Janus, klasa IIIb z p. Teresą Rychel oraz IVb z p. Moniką Cieślicką. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie ‘’dmuchańców” i gadżetów oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

 


 

 

 

 

    Szkolna Olimpiada z Języka Angielskiego "The Master of English"

 

Dzisiaj w naszej szkole odbył się finał II Szkolnej Olimpiady z Języka Angielskiego "The Master of English".

We wcześniejszych eliminacjach wzięło udział 26 uczestników z klas IV-VI. W finale walczyli najlepsi z nich.

Finaliści poza typowymi zadaniami sprawdzającymi znajomość języka angielskiego mieli również za zadanie odpowiedzieć na pytania dot. wiedz nt. krajów anglojęzycznych. Poziom zadań był wysoki, a walka zacięta. Sam konkurs został przygotowany i przeprowadzony na platformie Quizizz - uczestnicy mieli 2 min na udzielenie poprawnej odpowiedzi. Liczył się refleks. Wyniki poznamy już wkrótce. Trzymamy kciuki za wszystkich finalistów.

Dziękuję serdecznie uczestnikom projektu IT4ME za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu konkursu - w szczególności Julii B.

Have a nice weekend!

 

Mrs. Jolanta Gradowska 

 


 

 

 

 

Zapraszamy na IX Festiwal Piosenki Misyjno - Religijnej

 

 

 

 


 

 

dzien-dziecka     

 


 

 

 

  Szkolny Konkurs Ortograficzny

 

 Dnia 30 maja,odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny, zorganizowany przez Zespół Edukacji Wczesnoszkolnej.
Po eliminacjach klasowych, wyłoniono dwanaścioro dzieci z klas drugich i trzecich. Konkurs organizowany jest corocznie i ma na celu sprawdzenie umiejętności ortograficznych, uczniów klas młodszych. Miło nam poinformować, że w tym roku szkolnym ,mistrzami ortografii zostały uczennice ; Oliwia Płaziuk, Martyna Basta z klasy drugiej a, oraz Aleksandra Śledzińska z klasy trzeciej a. Uczennice te osiągnęły 100% wynik , nie popełniając żadnego błędu. Gratulujemy! .Drugie miejsca zajęli: Michał Pasieka z klasy drugiej b, Olga Bichuniak z klasy trzeciej b. Trzecie miejsca: Aleksandra Mielczarek z klasy drugiej a, oraz Emilia Bańkowska z klasy trzeciej a.

      

                                        Komisja Konkursowa:A.Janus,T.Rychel, M.Babicka


 

 

 

   STACJA – BIBLIOTEKA W UDANINIE

W ramach realizacji projektu „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”, przedszkolacy z oddziałów zerowych pod opieką wychowawców wybrali się z wizytą do Gminnej Biblioteki Publicznej w Udaninie. Kierownik biblioteki- pani Ewa Szcześniak, serdecznie przywitała dzieci. Oprowadziła po bibliotecznych pomieszczeniach, pokazała zbiory książek, opowiedziała jak korzysta się z biblioteki. Zachęciła do odwiedzania biblioteki, korzystania z zajęć plastycznych prowadzonych w bibliotece. Na koniec przedszkolacy podarowali pani bibliotekarce samodzielnie wykonane laurki i bukiet bzu z okazji święta bibliotekarza i święta książki, które obchodzone są w miesiącu maju. Od pani Ewy,  panie wychowawczynie oraz przedszkolacy otrzymali piękne książki. Sponsorem tych upominków była pani kierownik biblioteki- Ewa Szcześniak. Dzieci zafascynowane książeczkami od razu przystąpiły do ich oglądania, a niektórzy nawet próbowali czytać. Ogromne podziękowanie za zaproszenie do biblioteki składają pani Ewie Szcześniak- przedszkolacy z oddziałów zerowych ze szkoły w Udaninie i wychowawczynie.

Mamy nadzieję, że niebawem przedszkolacy  powiększą grono czytelników Gminnej Biblioteki  Publicznej w Udaninie.

 


 

 

 Dzień Mamy w klasie III a

 

Dziękuję za to wszystko,
czym dobroć jest na ziemi,

że jesteś najważniejsza,

że tego nikt nie zmieni,

że jeden dzień najpiękniej

w mym sercu jaśnieć musi:

dla jednych to Dzień Matki,

a dla mnie Dzień Mamusi!

 

 To jedne z życzeń, które przekazały dzieci swoim kochanym mamom w dniu ich święta. Dziękując za ich troskę, cierpliwość, dobro:, za to ,że jest przy ich boku , za to ,że pokazuje drogę w mroku".

     Z całego serca dziękujemy mamom za przybycie na uroczystość przygotowaną w dniu Ich święta.

 


 

KIEDY MYŚLĘ: OJCZYZNA…

 

 

 

Konkurs dla Kreatywnych

UCZNIÓW Z KLAS VI

ROZSTRZYGNIĘTY!

Główny cel projektu:

Kształtowanie postaw patriotycznych.

Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy (wiersz, opowiadanie, opis, komiks, film (filmik), piosenka- teledysk) na temat:

Kiedy myślę: ojczyzna…

Główna nagroda przypadła klasie VIa za projekt filmu, który powstał na podstawie uczniowskiego autorskiego projektu. Zapraszamy do obejrzenia.

Drugą nagrodę złożono na ręce Laury Góreckiej z kl. VIb za wiersz „Nasza Polska"

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się podczas akademii z okazji święta Konstytucji 3 Maja.

 

Elżbieta Chmielewska

 

List Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej

z 19 maja 2017 r. skierowany do rodziców, który podsumowuje pierwszy i najważniejszy etap wprowadzania zmian w polskiej oświacie.

 

Z wyrazami szacunku

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty


 

Wyniki rekrutacji do szkoły na rok 2017/2018 do klasy 0 i I

 

 


 

Wyniki rekrutacji do przedszkola na rok 2017/2018

 

   


Podobny obrazSzanowni Państwo,

Zapraszamy na wywiadówkę w dniu 22.05.2017.Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Udaninie o godz.16.00.
Dokonamy podsumowania pracy dydaktyczno- wychowawczej placówki oraz działalności Rady Rodziców.

 Bożena Basa
Dyrektor ZSP w Udaninie

 


 

WIERSZYK DLA KAŻDEGO…..

 

W środę 17 maja odbyła II Edycja Konkursu Recytatorskiego Przedszkolaków pt. „Wierszyk dla każdego”. Konkurs otworzyła pani dyrektor B.Basa. Wśród obecnych była także pani wicedyrektor E.Chmielewska. Przedszkolacy z Przedszkola w Ujeździe Górnym oraz ze szkolnych  oddziałów zerowych( gr.0a i gr.0b) spotkali się w szkole w Udaninie, aby zaprezentować swoje recytatorskie talenty. Można było posłuchać i podziwiać recytacji wierszy Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Doroty Gellner , Wandy Chotomskiej i Marii Konopnickiej. Jury w składzie: p.A.Chohura,p. M.Babicka,p. A. Mozgała po wysłuchaniu 23 uczestników przyznało:

1 miejsce-Julii Wójciak z gr.0a oddziału zerowego

2 miejsce-Hani Pichowicz z przedszkola z Ujazdu Górnego

2 miejsce-Michalince Paterskiej z gr.0a oddziału zerowego

3 miejsce-Julii Mróz z przedszkola z Ujazdu Górnego

3 miejsce-IgusiPaterskiej z przedszkola z Ujazdu Górnego

Ponadto wyłoniono 7 wyróżnień dla: Emilki Gawlak( gr.0a), Natalii Gorczanin   ( przedszkole Ujazd G.), Leny Kozioł( przedszkole Ujazd G.), Hani Mikła( gr.0b), Dawida Panek( przedszkole Ujazd G.), Niny Woźny( gr.0a) i Niny Burdzińskiej(gr.0a).

Laureaci otrzymali dyplomy i upominki. Pozostali uczestnicy także otrzymali dyplomy i słodycze. Wszystkim przedszkolakom bardzo gratulujemy i zapraszamy na III EDYCJĘ Konkursu Recytatorskiego Przedszkolaków za rok.

 Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomogli przygotować dzieci do konkursu i wspierali  milusińskich swoją obecnością.

 


 

   KOLEJNY RAZ W GROSS-ROSEN

 

                Jak każdego roku, po omówieniu tematów dotyczących II wojny światowej, podobnie i w tym roku uczniowie klas VI wybrali się 26 kwietnia 2017 na żywą lekcję historii do Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego w Gross-Rosen. Tematy, które poznawali na lekcjach historii na podstawie podręcznika zostały przybliżone uczniom w zdecydowanie bardziej wymowny sposób. Wypowiedzi byłych więźniów, będących bohaterami krótkiego filmu, zwiedzanie terenu obozu a także bogate opowieści pani przewodnik z pewnością pozostaną w pamięci naszych uczniów na całe życie i staną się lekcją , z której wyciągną właściwe wnioski.

 


                   

Sprawdzamy naszą wiedzę  -  Konkurs historyczny

 

                12 stycznia 2017 uczniowie  naszej szkoły kolejny już raz wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Historycznej „Olimpus 2017”. A nie było łatwo, pytania wykraczały poza podstawę programową, często były one  bardzo „podchwytliwe”. Swoją wiedzę postanowiło sprawdzić siedemnastu uczniów z klas piątych i szóstych. Podczas konkursu należało wykazać się również umiejętnościami strategicznymi, ponieważ za udzielenie złej odpowiedzi uczniowie byli karani punktami ujemnymi. Najlepszy wynik osiągnął uczeń z klasy Va Adam Robert, chłopiec zajął 29 miejsce na sześciuset uczestników. 31 miejsce przypadło w udziale uczniom: Oliwii Biczysko, Bartoszowi Kujtkowskiemu, Marcelowi Stolarskiemu i Łukaszowi Charciarkowi. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

    Sukcesy plastyczne uczniów z  ZSP Udanin

Diecezjalny Konkurs „Gross Rosen – Ocalić od zapomnienia”

II miejsce  na najwyższym szczeblu

– Nikola Woźny kl.VI

III miejsce na najwyższym szczeblu

– Laura Górecka kl.VI

Konkurs ogólnopolski „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”

II miejsce na etapie powiatowym i awans do etapu wojewódzkiego

- Damian Stanisławczyk kl.VI

 


 

 

   Przesiewowe badania słuchu w ZSP Udanin

   Przez dwa dni w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie trwały przesiewowe badania słuchu. Uczniowie klas I i VI mieli możliwość, za zgodą rodziców, wziąć w nich udział. Głównym celem realizowanego w ZSP programu, którego koordynatorem była szkolna pielęgniarka Maria Mytych,  było wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci. Badania prowadziła Lucyna Domińczyk. Przeprowadziłam badania w  wielu szkołach podstawowych, podczas których stwierdziłam dużą liczbę anomalii słuchu, o których rodzice i badani nie wiedzieli. Takie zaburzenia wcześnie zdiagnozowane i leczone w znaczny sposób poprawiają komfort życia dziecka i dorosłego człowieka – mówiła pani Domińczyk, podsumowując swoją pracę. Program, w którym wzięły udział udanińskie dzieci, jest finansowany przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Stowarzyszenie Osób Niesłyszących i Niedosłyszących.

V.Leńska

 


 

  BĘDĘ STRAŻAKIEM!!

Takie deklaracje składali przedszkolacy z gr.0a i 0b,po wizycie w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej. Na spotkanie ze strażakami wybrali się w piątek 12 maja, pod opieką wychowawców. W jednostce PSP zostaliśmy przywitani przez komendanta i panów strażaków. Najpierw obejrzeliśmy stanowiska wozów strażackich, potem oglądaliśmy wyposażenie pojazdów. Mogliśmy wejść do środka samochodów i poczuć się jak strażacy w akcji. Przymierzaliśmy hełmy-ale były ciężkie! Pan strażak pokazał nam jak się puszcza wodę z węża, nawet próbowaliśmy sami to robić. Byliśmy także w dyspozytorni. Tam  dyżurny opowiedział nam jak przyjmowane są zgłoszenia, jakie rodzaju są to zgłoszenia i pokazał nam mapę obsługiwanego rejonu. Dowiedzieliśmy się także , że nasza gmina-Udanin ma najwięcej w powiecie średzkim jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Poczuliśmy ogromną dumę. Na koniec panowie strażacy poczęstowali nas słodkimi lizakami, a my podziękowaliśmy im za spotkanie wierszykiem pt. „Straż pożarna” i piękną laurką.

 


 

  Tak czytaliśmy w kwietniu.

 

W kwietniu nasi uczniowie przeczytali 453 książki , co stanowi 1,75 książki na jednego ucznia.

 

Najlepiej czytające klasy młodsze .

·        I miejsce klasa I b

·        II miejsce klasa II a

·        III miejsce klasa III a

 

Najlepiej czytające klasy starsze.

·        I miejsce klasa V a

·        II miejsce klasa VI a

·        III miejsce klasa V b

 

Najlepsi czytelnicy miesiąca.

·        Ola Zator klasa I a

·        Karol Boś klasa I b

·        Martyna Basta klasa II a

·        Julka Polowy klasa II a

·        Oliwka Płaziuk klasa II a

·        Emilka Bańkowska klasa III a

·        Beata Grubasz klasa IV a

·        Ania Balcer klasa IV a

·        Dominika Bańkowska klasa V a

·        Martyna Gawenda klasa V a

·        Dominika Jędroszka klasa V a

·        Martyna Rasała klasa V a

·        Martyna Krawczyk klasa V b

·        Paulina Sykała klasa V b

 

Wszystkim serdecznie gratulujemy.


 

 

Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami sześciolatków  Szanowni rodzice!

Zapraszamy na zebranie rodziców 6-latków, które od 1 września 2017r. rozpoczną roczne przygotowanie przedszkolne w oddziałach zerowych w szkole w Udaninie.

Zebranie odbędzie się 31 maja 2017r.( środa) o godz.16.00 w sali 63 w szkole w Udaninie.

Organizatorzy - wychowawcy grup przedszkolnych


 

     Powiatowy Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej                                                                 

,,Gdzie słyszysz śpiew, tam idź. Tam ludzie dobre serca mają…”

                    Tymi słowami jedna z organizatorek Powiatowego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej podsumowała występ wszystkich uczestników konkursu, który miał miejsce 27.04.2017 r. w Samorządowym Ośrodku  Kultury w Miękini.       

                            W Konkursie wzięło udział aż 18 uczestników Szkół Podstawowych oraz 11 uczestników Gimnazjów  naszego  Powiatu.  Wśród wykonawców znalazło się troje  uczniów z naszej szkoły: Eliza Łabędzka ( kl.IV a), Marcel Stolarski ( kl.Va) i Hanna Chohura (VIa )

                            Występom wszystkich uczniów towarzyszyły ogromne emocje. Z uwagi na dużą liczbę wykonawców nasi mali artyści musieli długo trwać w niepewności, czekając  najpierw na swój występ, a następnie na werdykt.                                                                                                                                                                      

              Jak się okazało, to był bardzo szczęśliwy dzień dla naszej trójki. Jury doceniło trud i pracę włożoną w przygotowanie ich utworów konkursowych. Żadne z nich nie wróciło do domu bez dyplomu i nagrody.

             Eliza Łabędzka, która z bukietem białych róż w dłoni wyśpiewała historię Jasieńka i jego ukochanej w piosence ,,Rozkwitały pąki białych róż” , zdobyła II miejsce. Również II miejsce wywalczyła sobie Hania Chohura, reprezentująca ,,Warszawskie dzieci”, z bronią w ręku i hełmem na głowie.  Natomiast Marcel Stolarski zachwycił wszystkich wzruszającą historią chłopca gotowego oddać życie za Swoją Ojczyznę w piosence ,,Dziś idę walczyć, mamo” i tym samym znalazł się na trzecim miejscu.   Uroczystego wręczenia  nagród i dyplomów dokonał wójt Gminy Miękinia, który osobiście pogratulował wszystkim nagrodzonym. Zwycięzcy  zostali również uwiecznieni na pamiątkowych fotografiach  z udziałem wójta, do których zaproszono również opiekunów przygotowujących dzieci do Konkursu.

                     To prawdziwy zaszczyt mieć pod swoją opieką tak uzdolnionych artystów, którzy nie tylko pięknie zaśpiewali, ale swoją godną postawą oddali hołd wszystkim walczącym za wolność  i honor naszej Ojczyzny.

                                                                                                                          Opiekun: Joanna Kulpińska


 

  W kwietniu w naszej bibliotece.

Działania, które podejmujemy w naszej szkolnej bibliotece mają na celu promowanie czytelnictwa,  zaciekawienie książkami i zaszczepienie w młodym czytelniku chęć czytania. Zachęcamy do samodzielnego czytania i pokazujemy, że spotkanie z książkami to pierwszy krok do realizacji naszych marzeń i odkrywania naszych zdolności.

W pierwszym tygodniu kwietnia obchodziliśmy Tydzień z Andersenem. Na spotkanie z królem baśni zaprosiliśmy najmłodsze dzieci z zerówki. Wspólnie przeczytaliśmy baśń  „Brzydkie kaczątko.” Rozmawialiśmy na temat tolerancji i akceptacji. Kolorowaliśmy kaczątko i pięknego łabędzia. Poznaliśmy ciekawostki z życia baśniowego króla.Braliśmy udział w konkursie plastycznym „W baśniowym świecie  Andersena”, pisaliśmy też list do pisarza.

12 kwietnia w naszej bibliotece obchodziliśmy słodkie Święto Czekolady. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzi i z czego zrobiony jest ten słodki przez wszystkich ulubiony smakołyk. Wymienialiśmy się informacjami na temat jej rodzajów. Czytaliśmy wiersze o czekoladzie. Ciekawostką dla nas był fakt, że czekolada jest stosowana jako kosmetyk do pielęgnacji. Przez chwilę staliśmy się projektantami i wymyślaliśmy własne etykiety czekolady. Na końcu częstowaliśmy się czekoladkami.

„ Pisanki, kraszanki jajka malowane.” Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej bibliotece przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Był to czas, aby przypomnieć o tradycjach wielkanocnych. Kolorowe pisanki, cukrowy baranek,  baba,  chlebek, szynka, kiełbasa, sól, chrzan – tradycyjne potrawy wkładane do koszyczka. Wspólnie przygotowaliśmy dekorację wielkanocną. Nasza biblioteka przystroiła się w baranki, zajączki, pisanki, kolorowe kwiaty.

23 kwietnia obchodziliśmy Dzień Książki dla dzieci i Praw Autorskich. To czytelnicze święto było doskonałą okazją do złapania bakcyla na czytanie. Zapoznaliśmy się z genezą tego święta, które zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO.

W naszej szkolnej bibliotece zorganizowaliśmy wystawę nowości czytelniczych „ Dobra półka". Zorganizowaliśmy też pierwszą pomoc dla książek i naprawialiśmy zniszczone książki i w ten sposób podarowaliśmy im drugie życie.


 

  Bo nie może mieć skrzydeł, kto nie ma korzeni – akademia majowa w ZSP Udanin

W obecności Pocztu Sztandarowego, władz gminy Udanin: wójt Teresy Olkiewicz i radnych gminy,  ks. Marka Jodko, dyrekcji, rodziców i całej społeczności szkolnej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Udaninie, odbył się uroczysty apel związany ze Świętem Konstytucji 3 Maja i Świętem Flagi.  Dzieci z klas II pod opieką Małgorzaty Rachwalskiej i Elżbiety Kręc przygotowały autentyczną lekcję historii i patriotyzmu. Uroczystość rozpoczęła się filmem,  którego twórcą jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra" i „Historia Polski". Animacja, którą obejrzeli udanińscy uczniowie i zgromadzeni goście to według autora, wizualny poemat, gdzie ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewija się  mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne słowa. Mottem przewodnim akademii były słowa: Bo nie może mieć skrzydeł, kto nie ma korzeni! Dzieci w strofach wierszy i piosenkach przedstawiły historię kraju oraz wyraziły swój zachwyt ojczyzną, szacunek i miłość do Niej. Stroje galowe, scenografia oraz symbole narodowe przygotowane przez uczniów podkreślały rangę majowych świąt. Po występach artystycznych głos zabrała wójt gminy. Wolny kraj, wolna ojczyzna, to najważniejsze i najpiękniejsze- mówiła do zgromadzonych. Pani wójt pogratulowała także maluchom pięknego i wymownego występu. Natomiast dyrektor Bożena Basa, zwracając się do społeczności szkolnej podkreśliła, że jest pewna, iż uczniowie szkoły w Udaninie wyrosną na dumnych Polaków, szanujących swoje wartości i kraj, godnie reprezentujących  ojczyznę na całym świecie. Na zakończenie akademii rozdano nagrody laureatom patriotycznych konkursów organizowanych w szkole i poza nią.

V. Leńska

 

 

 

Apel Wielkanocny pt. "Europejskie tradycje wielkanocne"

 

W dniu 12.04.2017 odbył się w naszej szkole Apel Wielkanocny pt. "Europejskie tradycje wielkanocne", podczas którego uczniowie mieli okazje poznać nie tylko polskie, ale i  zagraniczne zwyczaje i tradycje związane ze świętem Wielkiej Nocy. Na chwile przenieśliśmy się do Czech, Słowacji, Włoch, Hiszpanii i Chorwacji, aby poczuć magię nadchodzących świąt i zobaczyć jak w tych krajach obchodzona jest Wielkanoc, jakie przygotowuje się potrawy, jakie symbole towarzyszą temu świętu, jakie tradycje są nadal kultywowane. Przedstawienie swoim występem uświetnił również zespół "Cicha Woda", więc były śpiewy i radosna muzyka. Wisienką na torcie był również występ chóru szkolnego pod opieką pani Joanny Kuplińskiej, w składzie Marcel Stolarski, Eliza Łabędzka, Adam Robert, Milena Milik, Kinga Cencelewicz, Julia Ciesielska i Gabriela Dąbrowska, który zaprezentował bardzo emocjonalną piosenkę pt. "Zmartwychwstał Pan". 

Całość przedstawienia została zarejestrowana na video - https://www.youtube.com/watch?v=Fxof1Z71YTI&t=1856s 

W występie wzięli udział wszyscy uczniowie klasy IVa, natomiast dekoracje przygotowali uczniowie klasy IVa i IVb wraz z ogromną pomocą rodziców.

Filmy, które były prezentowane podczas przedstawienia, powstały dzięki uczestnictwu klasy IVa w wielkanocnym projekcie eTwinning "Easter Traditions in my Country", którego założycielka i koordynatorem była pani Jolanta Gradowska - https://twinspace.etwinning.net/37088/home  - w którym wzięło udział 20 szkół z całej Europy.

Finalnym produktem projektu jest film video prezentujący wszystkie kraje - https://youtu.be/AhcLjtJS3JM?list=PLC9Er2hsMR1aAb3BRE4N89KNbb_4IfCuL

Całość jest efektem wdrażania w naszej szkole projektu unijnego PO WER "Otwarci na Europę - rozwój europejskiego wymiaru edukacji w wiejskiej szkole" .

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za pomoc w przygotowaniu, udział w wydarzeniu i wsparcie naszych działań.
 

Wychowawca klasy IVa,

Koordynator projektu PO WER, 

Jolanta Gradowska


 

Regulamin  Festiwalu Piosenki

Misyjno – Religijnej


Zgłoszenia i rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym, Oddziałów Przedszkolnych oraz
do klasy I Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie.

 

Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z informacją o terminach rekrutacji do poszczególnych oddziałów i klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Wzory dokumentów znajdują się w zakładce REKRUTACJA .
Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się:

  • dzieci zamieszkałe w obwodzie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie – z urzędu;
  • dzieci zamieszkałe poza obwodem– jeżeli szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.

W przypadku wyboru innej szkoły niż szkoła obwodowa, rodzice są proszeni o przekazanie informacji do sekretariatu szkoły, do której szkoły dziecko będzie uczęszczało.

Zgłoszenia i wnioski przyjmuje sekretarz szkoły
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.00.

od 03.04.2017 do 13.04.2017

Wszelkie informacje dotyczące zapisu dziecka do szkoły podstawowej i przedszkola
można uzyskać pod nr telefonu 76 8709299


 

  WIELKANOCNE PISANKI, KURCZACZKI, ZAJĄCZKI, SŁODKIE MAZURKI I KOSZYCZKI.

 

We wtorek 4 kwietnia przedszkolacy z gr.0a i 0b z opiekunami wyjechali na „Wielkanocne warsztaty” do Jedliny- Zdrój. Na miejscu zostaliśmy powitani przez Wielkanocnego Baranka. Potem Zajączek zaprosił przedszkolaków do zabaw ruchowych przy muzyce. Podzielono nas na trzy grupy: kurczaki, zające i baranki. W grupach lukrowaliśmy mazurki, kolorowaliśmy gipsowe zajączki, kurczaczki i baranki, ozdabialiśmy pisanki i  stroiliśmy koszyczki. W przerwach uczestniczyliśmy w turnieju zajęczego skoku, tropiliśmy pisanki, łapaliśmy zająca. Mogliśmy także skorzystać z jarmarku i zrobić świąteczne zakupy. Na koniec obejrzeliśmy prelekcję pt. Opowieści wielkanocne i bajkę, podczas której rozkoszowaliśmy się słodkimi bułeczkami i herbatką. Nasz pobyt zakończył się wspólnym zdjęciem. Do domu wróciliśmy z pięknymi , samodzielnie zrobionymi wielkanocnymi ozdobami.

Serdeczne podziękowanie dla pani Marii-nauczycielce języka angielskiego i rodzica– pani Patrycji Wójciak za udział i opiekę nad przedszkolakami podczas tego wyjazdu.

 


 

 Co słychać w naszej bibliotece ?

 

1 marzec to dzień poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W naszej bibliotece z  tej okazji  wykonaliśmy gazetkę  poświęconą walczącym  żołnierzom i  w ten sposób  uczciliśmy pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. Wspólnie też  słuchaliśmy pieśni patriotycznych.

3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dzień ten w naszej bibliotece był świetną okazją do promowania czytelnictwa i poszerzenia wiedzy na temat pisarzy. Wspólnie czytaliśmy wybrane fragmenty książek, które mamy nadzieję zachęciły naszych czytelników do sięgnięcia po nie. Każdy mógł obejrzeć wystawę nowości książkowych, oraz portrety znanych pisarzy.

Odkrywaliśmy też talenty pisarskie i plastyczne naszych czytelników. Mogliśmy również kupić książki na wiosennym kiermaszu .

8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet . Czytaliśmy wiersze o kobietach , rysowaliśmy laurki , pisaliśmy życzenia dla naszych  mam, babć, pań i koleżanek.

Wspólnie powitaliśmy wiosnę, słuchaliśmy ptasich śpiewów, rozmawialiśmy o pierwszych oznakach wiosny, swoje wrażenia z tego dnia  staraliśmy się wyrazić rysując tą długo oczekiwaną przez nas porę roku.

Fani czytelnictwa spotkali się w bibliotece, aby wspólnie odkrywać i tropić, co cennego kryją półki  naszej biblioteki. Odkryliśmy wiele nowości, których nie znaliśmy. Dyskutowaliśmy o książkach i wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że książka jest ciekawsza niż komputer i telewizja.

 


 

 

  Tak czytaliśmy w marcu:

 

W marcu nasi uczniowie przeczytali 553 książki , co stanowi 2, 16 książki na jednego ucznia.

 

Najlepiej czytające klasy młodsze:

·         I miejsce – klasa II a

·         II miejsce – klasa I b

·         III miejsce – klasa III b

Najlepiej czytające klasy starsze:

·         I miejsce klasa – IV a

·         II miejsce klasa – VI b

·         III miejsce klasa – V a

Najlepsi czytelnicy w marcu:

- Karol Boś klasa I b

- Ola Zator I a

- Tomek Błaszczyk klasa III a

- Natalka Słociak klasa III b

- Marlena Chomiak klasa III b

- Eliza Łabędzka klasa IV a

- Martyna Gawenda klasa Va

- Martyna Rasała klasa V a

- Laura Górecka klasa VI b

 

Wszystkim wyróżnionym czytelnikom gratulujemy .


Znalezione obrazy dla zapytania wywiadówka szkolna  Uwaga rodzice!

30 marca 2017 roku o godz. 16 odbędzie się „Wywiadówka”

O godz. 16.00-  spotkanie ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej : pedagogiem H. Sikora –Grabowską i psychologiem E. Zmysłowską-Pastwa

„Jak rozmawiać z dzieckiem?”

a następnie spotkania w klasach.

Zapraszamy rodziców, którzy chcieliby skorzystać z porad ww. specjalistów na indywidualne konsultacje z pedagogiem i psychologiem w sali 17 i 18

w godz. 15.00-15.45 oraz od 16. 45 do ostatniego klienta J.


 

Muzyka z odległych stron świata na wyciągnięcie ręki….

                                                          ,, Czym jest muzyka? Nie wiem.  

Może po prostu niebem 

  z nutami  zamiast gwiazd…” 

  

                                                                                                                                                                                                                                                                    Ludwig Jerzy Kern

 

                       Uczniowie naszej szkoły mają  niepowtarzalną szansę uczestniczyć w spotkaniach z  muzyką płynącą nie z radia, z telewizji, z odtwarzaczy CD, ale z głębi serc  artystów  przybywających do nas kilka razy do roku z Ziemi Lubuskiej. Kilka lat temu nasza szkoła nawiązała współpracę z Biurem Koncertowym z Zielonej Góry  oferujących nam edukacyjne spotkania muzyczne z cyklu ,,Akademia Melomana” – dla uczniów klas starszych oraz  ,, W krainie Pani Muzyki” – dla najmłodszych słuchaczy  , która trwa do dziś i ani trochę nie traci na swojej wartości.

               W marcu  już po raz  trzeci w bieżącym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole artystów, którzy  dzielą się z nami   swoją wiedzą i umiejętnościami  ze świata muzyki. Dla niektórych uczniów to jedyna okazja zetknięcia się z żywą muzyką. Nie każdy z nich będzie miał możliwość znaleźć się kiedykolwiek w swoim życiu w Filharmonii, czy w Operze.  A tu czeka na nich muzyka z najodleglejszych stron świata na wyciągnięcie ręki. Mogą posłuchać, a niektórzy nawet dotknąć przeróżnych instrumentów, w tym również tych najbardziej egzotycznych, wręcz niespotykanych na naszej polskiej ziemi.  

            Ostatnie koncerty były inne niż zwykle, bowiem przed naszą uczniowską społecznością stanęło trzech muzyków pochodzących z Peru, a na ich czele konferansjer, który w niesamowicie ciekawy sposób przybliżył nam muzykę i instrumenty pochodzące z ich stron, chociażby grzechotkę wykonaną z kozich rożków. Dzieci młodsze mogły oczyma wyobraźni znaleźć się w  ,,Indiańskiej wiosce”, a dzieciom ze starszych  klas  została przybliżona ,,Muzyka świata – Peru i Boliwia”. Uczniowie z zapartym tchem chłonęli każde słowo wypowiedziane przez konferansjera oraz każdy dźwięk płynący z  instrumentów tych wyjątkowych w oczach naszych uczniów  instrumentalistów, ubranych w swoje narodowe poncho. Na sali panowała niczym nie zmącona cisza, a duch tej indiańskiej muzyki jeszcze długo po jej wybrzmieniu  unosił się w powietrzu naszej szkoły.

         Myślę, że te muzyczne spotkania  pozostawią w naszych małych i tych większych słuchaczach niezatarte ślady, a muzyka, czasami taka nie doceniana, stanie się dla nich choć na chwilę ,, niebem z nutami zamiast gwiazd”.

Wejdź i zobacz:  https://youtu.be/eQeMBatWGgw

                                                                                                               Joanna Kulpińska


 

 

  21 marca 2017 r. „Dzień Talentów”
W pierwszym Dniu Wiosny „rozkwitły” w naszej szkole przeróżne talenty. Prezentowały się one w szkolnym holu. Podziwialiśmy wystawy prac plastycznych, kibicowaliśmy szachowym mistrzom, słuchaliśmy występów recytatorskich, wokalnych i instrumentalnych, podrygiwaliśmy podczas pokazu tańców, zachwycaliśmy się profesjonalnymi popisami modelek i modeli na wybiegu „Ekomody”. Uroczystość prowadziła uczennica klasy VI B Laura Górecka. Oto autorzy tych popisów:
Klasy 0-III
• Szymon Czaja „Dinowystawa",
• Anna Kmiecik, Maria Nowek, Emilia Gawlak wystawa rysunków.
• Robert Dobrowolski i Mikołaj Krzyżoś – szachowe rozgrywki
• Pokaz tańców- szkoła tańca Hajdasz i nasi uczniowie
• Piotr Pichowicz- recytacja wiersza J.Brzechwy "Leń".
• Milena Sobala. – piosenka „Co sie stalo?”
• Milena Kowalska- piosenka „Widowisko.”
• Oliwia Płaziuk- piosenka „Wiosna, wiosna”
• Michał Bilicz – piosenka z własnym tekstem, muzyka skomponowana przez wujka „Jedziemy, jedziemy”.
Klasy IV-VI
Wystawy:
• Kacper Wajchert, Oliwia Sujecka- wystawa rysunków
• Hania Chohura – wystawa figurek z masy plastycznej i własnoręcznie napisanej i zilustrowanej książki dla dzieci pt. „Płomyczek”
Piosenki:
• Eliza Łabedzka –„Skrzydlate ręce” zespołu Enej
• Zuzanna Cieplik – „Kaczka dziwaczka” z Akademii Pana Kleksa
• Gabriela Dąbrowska gitara, Hanna Chohura śpiew- „Halleluja” L. Cohena
• Milena Milik- instrumentalnie gitara „Popcorn”
• Kinga Cencelewicz -zaśpiewała polską wersję „Cold water”
Pokaz „Ekomody” - Klasa VIB

 

Wejdź i zobacz: https://youtu.be/iz97Gtsuv5c

Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu uczniów i organizacji Dnia Talentów!!!
Zespół Wspierania Uzdolnień

 


 

 

   Zebranie w przedszkolu

Zapraszamy rodziców grupy młodszej „Motylki” na spotkanie z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Środzie Śląskiej - panią Małgorzatą Bielat- Nowacką
w dn. 27 marca 2017 r. (poniedziałek) na godz. 15.30.
W programie krótka pogadanka i zajęcia w formie warsztatowej prowadzone przez panią psycholog.
Liczymy na obecność rodziców
J


 


 

Plan rekolekcji wielkopostnych

 

13, 14 marca- nauki w szkole

godz. 9.00 – nauka dla klas młodszych

godz. 10.00 – nauka dla klas starszych

 

15 marca- kościół p.w. Matki Bożej Anielskiej w Udaninie

godz. 9.30 – spowiedź św. w kościele

godz. 10.00 – msza św.

W tym dniu wszyscy uczniowie odjeżdżają do domu o godz. 12.45

 


 

 

Szanowni Rodzice

Informuję, że w dniu 16 marca 2017 o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie, odbędzie się spotkanie z udziałem Pana Romana Kowalczyka -  Dolnośląskiego Kuratora Oświaty i Panią Teresą Olkiewicz -  Wójt Gminy Udanin.

Zapraszam do udziału w tym spotkaniu.

Dyrektor ZSP w Udaninie B. Basa

 

 

 


 

 

Znalezione obrazy dla zapytania cyberprzemocProfilaktyka cyberprzemocy - mądre korzystanie z multimediów

Telefon, tablet, komputer, Facebook, Messenger,  Snapchat, Instagram, YouTube… to udogodnienia, które stają się niezbędne we współczesnym świecie.

 Jak się w tym nie pogubić? Jak zachować równowagę między rzeczywistością realną a wirtualną? Jak uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń i przemocy w Internecie?

 Z podobnymi problemami zmierzyli się uczniowie klas IV-VI podczas warsztatów prowadzonych przez specjalistów z „Lecznicy Dusz”- panie psycholog: G. Kęcką i C. Bieganowską. 8 lutego 2017 r. klasa IVb i 1 marca 2017 pozostałe klasy, uczestniczyły w dwugodzinnych zajęciach, podczas których dyskutowano, oglądano filmy i szukano rozwiązań problemów.

 Wrażenia uczestników są bardzo pozytywne!

Warsztaty sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Udaninie.

pedagog

Anna Chohura

 

 

 

 

  IT4ME - wieści od uczestników projektu English Teaching Activities

W końcu je mamy ! Pocztówki z Udaninem !!! Zaprojektowane i stworzone przez uczestników projektu.
Piękne i pachnące dotarły do nas z drukarni i już możemy rozpoczynać zabawę w Postcrossing, czyli wymianę pocztówek z całym światem.
Promujemy naszą okolicę, poznajemy cały świat, korzystamy z technologii i ćwiczymy język angielski - jednocześnie! 😀
JAK TO DZIAŁA:
Na początek zarejestrowaliśmy naszą grupę za pośrednictwem bardzo przejrzystej strony w języku angielskim: http:/www.postcrossing.com./
Wylosowaliśmy adres osoby (Rosja, Moskwa) Napisaliśmy naszą pocztówkę (małe błędy widoczne na zdjęciu poprawiono😉) i opatrzyliśmy ją specjalnym numerem identyfikacyjnym. Odbiorca po otrzymaniu kartki zarejestruje ją w portalu wpisując wspomniany numer i w tym momencie pojawia się ona w naszych statystykach kartek wysłanych.
Następnie algorytm, odpowiadający za funkcjonowanie całego projektu poda adres naszej szkoły losowej osobie ze świata, która w danej chwili będzie loswać komu ma wysłać pocztówkę. I pocztówka-niespodzianka z przypadkowego miejsca na świecie zostanie do nas wysłana.
Co ważne nasz adres widoczny jest tylko dla nadawcy, który nas wylosował.
A wszystko dzieje się po ANGIELSKU!
Dzieciakom tak się spodobał pomysł, że nadaliśmy od razu dwie pocztówki - do Moskwy i Ostrawy. Teraz będziemy niecierpliwie czekać na pocztówki wysłane do nas - ciekawe z jakiego kraju na świecie zostaną nadane?
Co obstawiacie?
Mrs. Jola and kids.

 

 

  Luty w bibliotece szkolnej.

Nasza biblioteka szkolna to miejsce, w którym nie tylko wypożyczamy książki, tu także spędzamy miło czas i uczestniczymy w ciekawych zajęciach. Tak było 6 lutego w dniu, w którym obchodziliśmy Dzień pisania Pocztówki do Przyjaciela. W obecnych czasach mało, kto wysyła już pocztówki z pozdrowieniami, my postanowiliśmy wskrzesić ten sposób porozumiewania się.

 Tego dnia własnoręcznie wykonywaliśmy pocztówki, ozdabialiśmy i napisaliśmy kilka ciepłych słów do swoich przyjaciół.

Na początku lutego rozpoczęliśmy też akcję „ Książka do poduszki na ferie zimowe.”

Nasi czytelnicy chętnie przyłączyli się do naszej akcji, wypożyczali książki i polecali kolegom lektury przez siebie przeczytane. Grupa wolontariatu bibliotecznego pomagała również maluchom w wyborze książek. Największym powodzeniem cieszyły się nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Choć gesty sympatii i przyjaźni okazujemy naszym bliskim każdego dnia, to 14 lutego w dniu Walentego nasze uczucia okazujemy w szczególny sposób. Zwyczaj nakazuje, aby w tym dniu wszystkich, których kochamy, lubimy i szanujemy, obdarowywać serduszkami z zapewnieniem o swoich uczuciach. W naszej bibliotece w piątek przed feriami zimowymi wykonywaliśmy całuśne serca dla swoich bliskich. Adresatami tych serduszek byli koledzy i koleżanki z klasy, najfajniejsza pani, wychowawca, dziadkowie i kochani rodzice. Zostaliśmy też zaproszeni do wypożyczania książek o przyjaźni.

 

 

 

 

Czytelnictwo w lutym.

 

W lutym nasi uczniowie przeczytali 602 książek, co stanowi 2, 33 książki na jednego ucznia.

 

Najlepiej czytające klasy młodsze:

·         I miejsce- I a, II a

·         II miejsce – II b

·         III miejsce- III b 

Najlepiej czytające klasy starsze:

·         I miejsce – VI a

·         II miejsce- V a

·         III miejsce – IV b 

Najlepsi czytelnicy:

·         Karol Boś- I b

·         Justyna Lipiec- I b

·         Oliwia Płaziuk – II a

·         Emila Klamka – II a

·         Julka Polowy – II a

·         Marlena Baniecka – II b

·         Ola Świdzińska – III a

·         Marlena Chomiak – III b

·         Eliza Łabędzka – IV a

·         Magda Fiodor – IV b

·         Dominika Bańkowska – V a

·         Dawid Kustra – V a

·         Oliwia Kowalczyk – VI a

·         Hania Chohura – VI a

·         Karolina Grochowina – VI a

·         Wiktoria Piwowarska – VI a

·         Kasia Sas – VI a

·         Nikola Woźny – VI a

·         Antek Nowak- VI a

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 

Wyniki losowania dot. głosowania na logo projektu "Otwarci na Europę"

Drodzy uczestnicy głosowania,

miło mi jest poinformować, że podczas jawnego losowania, które odbyło się pod obecność i z pomocą uczniów z klasy IVb wylosowane zostały następujące osoby: 

p. Justyna Olkieiwicz-Sobcza

p. Agnieszka Andrzejewska

oraz Dominika Bańkowska (kl. Va)

 i to one zostają nagrodzone zestawem fiszek do nauki języka angielskiego.

Zapraszam po odbiór nagród!

Jolanta Gradowska - koordynator projektu "Otwarci na Europę"

 

 

PRZEDSZKOLACY  BYLI W TEATRZE

Tuż przed feriami przedszkolacy z gr.0a i 0b z wychowawcami wybrali się do Teatru Lalek we Wrocławiu na spektaklu pt. „Yamaya-Królowa Mórz”. Była to baśń, której bohaterem był 5 letni chłopiec o imieniu Omar. Chłopiec ten miał niezwykłą wyobraźnię, lubił rozmawiać z kwiatami i przedmiotami. Pewnego dnia ziemski świat rozpada się. Omar wraz z ojcem uciekają przez ocean. W czasie ucieczki Omar  gubi ojca i trafia do podwodnego świata-Yamai. Tam poznaje życie morskiej fauny i flory, prawa i zasady podwodnego świata, czasami okrutne, ale nie tak jak w świecie ziemskim. Zauroczony pięknem podwodnych głębin, ciekawy ich życia zapomina o ojcu, który z utęsknieniem wypatruje syna na brzegu morza. Baśń ta pokazała przedszkolakom, jak duża jest siła wyobraźni, jak silna więź łączy dzieci z rodzicami i jak niebezpieczne, ale i pouczające może być spotkanie człowieka z wodnym światem. To był bardzo piękny spektakl- mówiły przedszkolaki wracając do szkoły. Przedszkolacy mogli także zobaczyć jak wygląda teatr i doświadczyć jak być kulturalnym widzem teatralnym.

 

 

 

Zabawa Choinkowa

W dniu 31 stycznia odbyła się w naszej szkole Zabawa Choinkowa. Wszyscy uczniowie i starsi i młodsi bawili się wyśmienicie. W organizację zabawy włączyła się cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele i rodzice. Za obsługę imprezy odpowidzialny był Samorząd Uczniowski.

Rada Rodziców pozyskała od sponsora , pana Krzysztofa Ilczyńskiego, pyszne cukierki dla każdego kto odważył się przyjść w ten dzień w przebraniu. Dziękujemy sponsorowi!

Dodatkowo Rada ufundowała również drobne gadżety, które przeznaczyliśmy na nagrody w dyskotekowych mini-konkursach - za co bardzo dziękujemy przewodniczącemu RR.

Serdecznie dziękujemy również pani Zapolnej za Zumbę dla najmłodszych. 

To był naprawdę udany dzień!

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji, którą przygotowała sekcja reporterska Samorządu Uczniowskiego.  

Jolanta Gradowska ,opiekun SU 

 

     


Szanowna społeczności ZSP Udanin, 


miło nam poinformować, że nasz zeszłoroczny wniosek projektowy pt."Otwarci na Europę - rozwój europejskiego wymiaru edukacji w wiejskiej szkole" złożony w ramach wiosennego naboru w programie Erasmus + został zatwierdzony do realizacji i ostatecznie zostanie sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego "Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój" (POWER). Kwota dofinansowania : 119 092,37 zł.
Projekt będzie realizowany w latach 2016-2018 na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie. 
Główne cele i założenia projektu to nawiązanie kontaktów międzynarodowych mających na celu europeizację i podniesienie rangi Placówki; poszerzenie świadomości europejskiej, światopoglądów i horyzontów poprzez edukację międzykulturową; wzmacnianie kompetencji dotyczących nauki języka angielskiego oraz promocja tolerancji i uczenia się przez całe życie. Cele te odnoszą się do całej społeczności szkolnej - zarówno do uczniów, rodziców, nauczycieli jak i pracowników. W ramach projektu Erasmus + , Edukacja Szkolna, Akcja 1 - Mobilność Kadry Szkolnej w poszczególnych działaniach weźmie bezpośrednio udział część nauczycieli zatrudnionych w Placówce, którzy w ramach udziału w poszczególnych mobilnościach zagranicznych podniosą swoje kompetencje z zakresu: znajomości języka angielskiego, metod kreatywnych wykorzystywanych na lekcjach języka angielskiego, skutecznego użycia technologii w nauczaniu oraz efektywnego zarządzania projektami Erasmus+ w przyszłości.
Projekt będzie bazował na przyjętym przez Radę Pedagogiczną Europejskim Planie Rozwoju Szkoły i będzie realizowany zgodnie z założeniami harmonogramu i budżetem Projektu oraz będzie podzielony na następujące etapy: przygotowanie, realizacja (mobilności i działań występujących po mobilnościach) i ewaluacja. 
Nad całością realizacji pieczę i nadzór będzie sprawował Dyrektor Placówki - pani Bożena Basa wraz z Koordynatorem Projektu - panią Jolantą Gradowską i księgową panią Elżbietą Hurlak.
Mobilności mają skutkować aktywizacją zespołu nauczycieli do dalszego samokształcenia i wdrażania we współpracę międzynarodową coraz szerszej grupy uczestników związanych z Placówką. Wdrożenie tego typu działań w plan pracy Placówki nie tylko wzbogaci jej możliwości edukacyjne i nakreśli jej europejską tożsamość, ale też pomoże wytypować zespół ekspertów odpowiedzialnych za dalszą realizację dalekosiężnego celu jakim jest osiągnięcie europejskich standardów edukacyjnych w kolejnych latach.
Koordynator Projektu
Jolanta Gradowska 

 

 

  Międzynarodowy Dzień Łamigłówki 29.01.2017


Łamigłówkowe lekcje. Jak nauczyć się logicznego i matematycznego myślenia dowiedziały się dzieci na poniedziałkowych zajęciach matematyki, informatyki i techniki. Do wspólnej zabawy włączyli się również uczniowie klas młodszych. Chcesz być dobrym matematykiem? Graj w szachy, warcaby i inne gry planszowe, rozwiązuj krzyżówki, labirynty. Buduj i twórz konstrukcje. Przez zabawę, zdrową rywalizację, zdobywanie punktów przyjemniej i łatwiej uczymy się trudnych abstrakcyjnych pojęć, układamy i planujemy strategie. Yenga, tangramy, Most Leonarda, sudoku, to wbrew pozorom nie takie proste. Może dzięki takim lekcjom, ktoś z nas zostanie w przyszłości sławnym inżynierem? W myśl powiedzenia „Ćwiczenie czyni mistrza” daliśmy się porwać łamigłówkowemu szaleństwu również na przerwach. Każdy chciał stanąć do rywalizacji i sprawdzić swoje możliwości. Czas mijał szybko a my łamigłówkowe święto obchodziliśmy jeszcze kilka dni.
A.Andrzejewska i Z.Rudnik
 


 

Szanowni Państwo,
Zapraszam na spotkanie z udziałem Pani Teresy Olkiewicz -Wójta Gminy Udanin w dniu 6 lutego 2017 o godz. 16.30.Celem spotkania będzie rozmowa na temat tworzenia sieci szkół na terenie Gminy Udanin.
Serdecznie zapraszam do udziału w tym spotkaniu.
Bożena Basa
Dyrektor ZSP w Udaninie

 

 

 

Zapraszamy do udziału w głosowaniu na logo projektu "OTWARCI NA EUROPĘ"

 

Drodzy członkowie społeczności szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie, zwracamy się do Was z prośbą o wzięcie udziału w głosowaniu na najciekawsze Waszym zdaniem logo projektu pt. "Otwarci na Europę - rozwój europejskiego wymiaru edukacji w wiejskiej szkole" finansowanego z funduszu europejskiego w ramach programu PO WER  (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) -  Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej, którego głównym celem jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację działań polegających na ponadnarodowej mobilności.

Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy unijnych i będzie realizowany w naszej szkole w latach 2016-2018. 

Wybrane w głosowaniu logo zostanie zamieszczone na oficjalnych dokumentach dot. projektu.

Wśród osób biorących udział w głosowaniu rozlosujemy 3 zestawy fiszek językowych.

Głosowanie trwa do wtorku - 07.02.2017 r. - do godz 24:00.

 LINK DO GŁOSOWANIA - https://goo.gl/forms/VWm7vrLi2lbCnZB53

Decydujmy razem! 

Jolanta Gradowska

Koordynator projektu PO WER "Otwarci na Europę" 

ZSP Udanin

 

 

 

 

 

 

Wręczenie nagród w konkursach przeprowadzonych w I semestrze

 

W dniu 26.01.2017, na uroczystym apelu zostały wręczone nagrody w następujących konkursach :

- Konkurs Fotograficzny "Piękno Przyrody Naszej Gminy", w  którym wzięło udział 16 uczniów, którzy wykonali wspólnie 138 zdjęć ukazujących piękno gminy Udanin. Organizatorkami konkursu były panie Anna Janus  i Dorota Prochera.

I miejsce - Oliwia Marciniak kl. IIIa

II miejsce - Emilia Bańkowska IIIa , Dominika Bańkowska Va

III miejsce Karol Kulpiński IIIa

Wyróżnienia :

Eliza Łabędzka IVa,
Ola Śledzińska IIa,
Malwina Śledzińska IVb,
Matylda Wiss IIIa,
 Ida Wiss Ib

Sponsorem nagród w tym konkursie było Koło Łowieckie "Ponowa" z Wrocławia. Serdecznie dziękujemy panu Prezesowi - Zbigniewowi Pokorskiemu.

 

- Konkurs Plastyczny "Pokój na świecie oczami dzieci" dla kl. I-III. Konkurs był organizowany w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Organizatorem była pani Jolanta Gradowska - tegoroczna Ambasadorka Edukacji Kulczyk Foundation.

I miejsce - Julia Zywer, Wiktor Markiewicz, Ala Banach, Justynka Lipiec Ib

II miejsce - Nicola Lipka IIIa

III miejsce - Wiktoria Baszak IIIa

Sponsorem nagród była fundacja "Kulczyk Foundation", która w ramach swojej działalności edukacyjnej propaguje empatię i edukacje globalną w szkołach. Serdecznie dziękujemy!
 

- Etap szkolny konkursu "zDolny Ślązaczek z języka angielskiego", którego koordynatorem była pani Jolanta Gradowska. Najlepszymi z języka angielskiego w semestrze I zostali :

I miejsce - Jacek Kowalczyk VIa

II miejsce - Dorota Bichuniak VIa

III miejsce - Marcel Stolarski VIa

Wszystkim nagrodzonym oraz uczestnikom ww. konkursów gratulujemy odwagi i chęci do zmierzenia się z tak różnymi zadaniami.
 Liczymy, iż w nadchodzącym semestrze nie zabraknie Wam zapału do uczestnictwa w kolejnych konkursach i zawodach przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły.

 

 

 

  W styczniu w naszej bibliotece.

 

W styczniu w naszej bibliotece nie było nudno. Ciekawie spędzaliśmy czas na organizowanych spotkaniach czytelniczych i lekcjach bibliotecznych. Przenosiliśmy się do krainy bajek i poznawaliśmy niezwykłe przygody książkowych bohaterów.

Wypożyczaliśmy nowości czytelnicze zakupione do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i książki, które trafiają do naszej biblioteki dzięki szkolnej akcji „Podaruj książkę bibliotece.”

Nasza biblioteka zaprosiła swoich czytelników do Krainy Królowej Śniegu. Poznaliśmy wesołą, rezolutną dziewczynkę z marchewkowymi sterczącymi warkoczykami Pippi Pończoszankę. Było też Wielkie Świętowanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Rozmawialiśmy o  pomocy  zwierzętom w czasie zimy.

Podsumowaliśmy czytelnictwo w pierwszym semestrze roku szkolnego 2016/2017

Oto wyniki:

W pierwszym semestrze nasi uczniowie przeczytali 2321 książek. Średnia półroczna na jednego ucznia to – 8,99 książek. Średnia miesięczna na jednego ucznia to 1,79książek.

 

Najlepiej czytające  klasy I - III :

·         I miejsce II a

·         II miejsce I b

·         III miejsce III b

Najlepiej  czytające  klasy IV – VI:

·         I miejsce IV a

·         II miejsce V a

·         III miejsce VI a 

Wzorowi czytelnicy pierwszego semestru to:

·         Oliwia Płaziuk II a

·         Martyna Basta II a

·         Julka Polowy II a

·         Karol Boś I b

·         Michał Pasieka II b

·         Natalka Słociak III b

·         Eliza Łabędzka IV a

·         Milena Milik IV a

·         Dominika Jędroszka V a

·         Nikola Wójcik VI a

·         Wiktoria Piwowarska VI a

·         Laura Górecka VI b

 Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i zapraszamy do biblioteki. Tu się nie nudzimy.

 

 

 MOJA BABCIA I MÓJ DZIADEK

W piątek 27 stycznia 2017r. o godz.10.00  w holu szkoły przedszkolacy zgr.0a i 0b spotkali się z niezwykłymi gośćmi- babciami i dziadkami. Z okazji święta Babci i Dziadka milusińscy przygotowali część artystyczną z wierszami , inscenizacją, piosenkami i tańcem. Za  wspaniały występ były gromkie brawa i słodycze od miłych gości. Pani dyrektor złożyła babciom i dziadkom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Po występie mili goście udali się na słodki poczęstunek, podczas którego wnukowie i wnuczęta wręczyli im  upominki.

 

 

  CZY ZNAMY TE LEGENDY?


W ostatnim tygodniu stycznia przedszkolacy z gr.0a i 0b w ramach realizacji tematyki „Mój dom, moja miejscowość ”gościli w przedszkolu panią wicedyrektor Elżbietę Chmielewską autorkę projektu „Legendy gminy Udanin”. Podczas spotkania przedszkolacy opowiadali o ciekawych miejscach w swoich miejscowościach, pokazywali na mapie Polskę, gminę Udanin, a nawet wskazywali wioski w których mieszkają. Niektóre dzieci potrafiły opowiedzieć krótką opowieść o swojej wsi. Pani wicedyrektor zaprezentowała dzieciom książkę pt. „ Legendy gminy Udanin” i opowiedziała o okolicznościach powstania tego dzieła. Następnie przeczytała jedną z legend –„Legenda o powstaniu Piekar”, którą przedszkolacy wysłuchali z ogromnym zaciekawieniem. Pani wicedyrektor zachęciła dzieci do poznania pozostałych legend o gminie Udanin. Dziękujemy pani Elżbiecie Chmielewskiej za spotkanie i ciekawą prezentację.
 

 

 

 

 

 

  Diecezjalne spotkanie Kolędników Misyjnych W Szczawnie-Zdroju


14 stycznia dzieci należące do Ogniska Misyjnego wraz z panią katechetką Violettą oraz paniami Beatą i Anną, uczestniczyły w Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych, które odbyło się w Szczawnie-Zdroju. Kolędnicy z parafii Piekary i z ZSP Udanin czynnie uczestniczyli w liturgii, przygotowując procesję z darami. Po mszy świętej w kolędniczym korowodzie wszyscy udali się do Teatru Zdrojowego. Tam zostały wystawione jasełka oraz odbyła się prezentacja grup. Mali misjonarze przygotowali wesoły okrzyk prezentujący grupę i zaprezentowali się w oryginalnych strojach z różnych kontynentów za co, otrzymali ogromne brawa. Odbył się również konkurs o Tajlandii, w którym jedną z nagród-peruwiańskie piszczałki zdobył Igor. Wszyscy otrzymali pakiety Małego Misjonarza. Dzień upłynął w modlitewnej, miłej i zimowej atmosferze. Na zakończenie pielgrzymi odwiedzili MacDonalds w Strzegomiu.
LeV
 

 

 

  Co nowego u naszych "projektowców" ? 


Pracujemy obecnie nad kilkoma mini-projektami.
Dzisiaj opowiemy Wam o jednym z nich. Jest to słownik ang-pol/pol-ang do zajęć komputerowych. Powstały już pierwsze projekty okładek. Uczniowie wyszukali również w swoich podręcznikach do zaj. komputerowych słownictwo anglojęzyczne, które następnie przetłumaczyli na j. polski. Dodatkowo poznaliśmy nowe słowa w języku angielskim , z którymi też często spotykamy się w używanych przez nas programach i aplikacjach. Teraz czekamy na wyniki naszego wyzwania, które rzuciliśmy zaprzyjaźnionym szkołom - Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Żarnowcu i Szkoła Podstawowa w Ludzisku.
Mamy nadzieję, że dzięki tej współpracy nasz mini słowniczek (który potem powielimy w kilkunastu egzemplarzach i udostępnimy wszystkim uczniom z naszej i z zaprzyjaźnionych szkół) powiększy się o kolejne, ciekawe słówka związane z technologiami.
Do usłyszenia wkrótce! CU soon!
Mrs. Jolanta Gradowska and kids.

Projekt „IT dla mnie - technologia i nauka języka angielskiego” realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA

 

 

 

Uwaga Rodzice !
Nastąpiła zmiana terminu zabawy choinkowej w naszej szkole.
Zabawa zostaje przeniesiona z dn. 9.01.2017 na dzień 31.01.2017.
Dodatkowe informacje dot. ww. zabawy podamy w terminie późniejszym.

 

 

    Wyniki szkolnego konkursu „Najpiękniejszy różaniec”


Klasy I-III
Nagroda specjalna – Justyna Lipiec
I miejsce – Kamil Kieloch i Tymoteusz Niejadlik
II miejsce – Szymon Pszczoła i Karol Kulpiński
III miejsce – Piotr Pichowicz i Julia Osmałek
Wyróżnienia: Maja Młynarczyk, Jakub Kreczko i Natalia Chomąt

Klasy IV – VI
I miejsce – Jakub Kieloch i Kinga Cencelewicz
II miejsce – Julia Ciesielska i Maciej Kozłowski
III miejsce – Martyna Krawczyk i Laura Górecka


Gratulacje !!!!!!
Organizatorzy: Dorota Hołyńska i Violetta Leńska
 

 

  Kolędnicy Misyjni


5 stycznia w naszej szkole i w przedszkolu kolędowali Kolędnicy Misyjni z Koła Misyjnego "Promyki". Celem tej akcji była pomoc dzieciom z krajów misyjnych. W tym roku swoją pomocą obejmowaliśmy dzieci z Tajlandii, które niejednokrotnie sprzedawane są w niewolę.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło i złożyli do skarbonki swoją ofiarę.

Członkowie Koła Misyjnego z opiekunem
 

  Jasełka

21 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe .

Tegoroczne Jasełka miały charakter misyjny ,, Bo jest jeden Bóg, który Syna nam daje, pójdźcie tę nowinę rozgłaszać na wszystkie kraje ‘’.

Uczniowie z klasy 3b pod opieką pań : T.Rychel, D. Hołyńskiej i V. Leńskiej wcielili się w role : Maryi, Józefa , pastuszków, misjonarzy oraz dzieci z obszarów misyjnych Azji, Ameryki, Afryki , Oceanii.

Wraz z przybyłymi gośćmi i chórkiem szkolnym wspólnie kolędowaliśmy małemu Jezusowi.

 

 

   Przedświąteczne spotkania w bibliotece.


W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia biblioteka zaprosiła wszystkich czytelników do wspólnego świętowania i przeżywania tego magicznego czasu. Już od początku grudnia w naszej bibliotece zrobiło się świątecznie i kolorowo. Zostaliśmy zaproszeni do krainy aniołków, bałwanków i choinek.
6 grudnia odbyła się akcja: „Mikołajkowe wypożyczanie”. Na wypożyczających w tym dniu książki czekała słodka niespodzianka i kolorowanka z Mikołajem. Wspólnie czytaliśmy „Dziewczynkę z zapałkami” oraz wiersze o aniołkach, choinkach i świętach. Dowiedzieliśmy się też, jak Gwiazdkę obchodzą „Dzieci z Bullerbyn”. Poznaliśmy tradycje świąteczne w Polsce i Europie. Wykonywaliśmy świąteczne dekoracje. Miłą świąteczną atmosferę poczuliśmy słuchając kolęd.
 

 

  Kolędnicy Misyjni  pomagają dzieciom z Tajlandii

 

    Dzieci należące do ogniska misyjnego od wielu lat, radośnie kolędują, niosąc okolicznym mieszkańcom bożonarodzeniowe błogosławieństwo. „Bądźcie pozdrowieni mili gospodarze. My Dobrą Nowinę niesiemy Wam w darze. Przyszliśmy podzielić się z wami radością, która ma moc zmienić cały świat miłością.” – mówili mali  misjonarze, witając się z mieszkańcami, którzy przyjmowali ich z wielką życzliwością i otwartością. Kolędnicy Misyjni, to ogólnopolska akcja,  której celem jest pomoc i zwrócenie uwagi na potrzeby rówieśników z krajów misyjnych. Tym razem  poświęcona jest Tajlandii i problemowi dzieci „niewidzialnych”. W sensie prawnym „niewidzialnymi” są dzieci, których fakt urodzenia nie został udokumentowany, co pozbawia je ochrony państwa, przez co stają się potencjalnymi ofiarami handlu. W tym roku kolędnicy misyjni zostawiali w  domach pamiątkę w postaci gwiazdy wpisanej w kwiat, a na zakończenie kolędowania,  dziękując za gościnność, śpiewali wspólnie z domownikami kolędę  „Pójdźmy wszyscy do stajenki”.

LeV

 

Szanowni Rodzice, Pracownicy ZSP w Udaninie  oraz kochani Uczniowie

 

Z okazji zbliżających się Świąt pragnę złożyć Państwu życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze, a czas spędzony w gronie najbliższych będzie czasem nadziei, przyniesie wiele pozytywnych emocji, refleksji i wzruszeń.

Drodzy uczniowie, z całego serca życzę Wam obfitych w tradycje, mile spędzonych Świąt Bożego Narodzenia. Niech ten piękny czas upłynie Wam w spokoju i ciepłej rodzinnej atmosferze. Odpoczywając, zachowajcie ostrożność, abyście wrócili do swoich obowiązków zdrowi, wypoczęci i pełni nowej energii.

Z całego serca życzę wszystkim wszelkiej pomyślności. Niech Nowy Rok przyniesie nam szczęście, spełnienie marzeń, realizację planów i zamierzeń.

Bożena Basa

Dyrektor ZSP w Udaninie

 

Znalezione obrazy dla zapytania stajenka betlejemska tapeta„W stajence gdzie od pokoleń stu
Dzieciątka sen, wkoło świat bez tchu
Przez otchłanie lat, aż po czasu kres
Dziś wszystkim z nas
Bóg narodzi się.”

Mamy wielki zaszczyt zaprosić wszystkich, którzy chcą razem z nami uczestniczyć w przeżywaniu  „Jasełek” , przygotowanych przez uczniów naszej szkoły z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie z uczniami zaśpiewamy najpiękniejsze polskie kolędy, które wkrótce zabrzmią  w naszych domach.

Serdecznie zapraszamy do nas w  środę,  21grudnia o godzinie 11.00… i czekamy na naszych Gości.

Społeczność ZSP w Udaninie

Znalezione obrazy dla zapytania spotkanie z rodzicami gifSpotkanie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na konsultacje podsumowujące wyniki naszej wspólnej pracy. Spotkanie  19.12.2016r  rozpocznie się o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie, a zakończy o godz. 16.00.

Zachęcam do częstego odwiedzania dziennika elektronicznego, dzięki któremu możecie Państwo na bieżąco monitorować postępy dziecka w nauce.

 

 

      Świąteczne Logo – Figle z przedszkolakami z oddziału 0 a i b.
W ramach programu profilaktyki logopedycznej, dzieci z oddziału0 a i b po raz kolejny wzięły udział w zajęciach logopedycznych, Na początku zajęć była gimnastyka buzi i języka oraz ćwiczenia oddechowe. Następnie dzieci wzięły udział w zabawie logarytmicznej, której celem było kształcenie poczucia rytmu oraz doskonalenie płynnościruchów w czasie śpiewania. Dzieci śpiewałypiosenkę o zimie …..
Przyszła zima biała śniegu nasypała, zamroziła wodę, staw przykryła lodem
Tupu , tup po śniegu,
dzyn dzyn na sankach,
skrzypu skrzyp po śniegu,
lepimy bałwanka.

Na koniec zajęć był rysowany wierszyk ……..Dzieci słuchały uważnie wierszyka i rysowały świąteczną choinkę z kolorowymi bombkami…
Agnieszka Mozgała

 

 

   Piękno Przyrody Naszej Gminy


W ramach projektu ;NASZA SZKOŁA CHRONI PTAKI", który realizujemy z miesięcznikiem ;Łowiec Polski' i Fundacją Ochrony Głuszca od ponad czterech lat, zaprosiliśmy naszych uczniów do konkursu fotograficznego. Patronat nad konkursem objęło KOŁO ŁOWIECKIE ;PONOWA" z Wrocławia. Tematem konkursu była prezentacja i promowanie walorów piękna przyrody naszej gminy(flory i fauny). Temat bardzo spodobał się uczniom. Na konkurs wpłynęło 138 zdjęć uwieczniających piękne zakątki naszych okolic. Na szczególne wyróżnienie zasługują zdjęcia dzikich zwierząt, wykonanie których wymagało niezwykłej cierpliwości i czasu. Wystawę zdjęć można podziwiać w holu naszej szkoły .
Serdecznie dziękujemy Zarządowi Koła Łowieckiego ''Ponowa" za przyłączenie się do tego projektu i sponsorowanie nagród.

koordynatorzy projektu; A.Janus, D.Prochera
 

 

 

  Bożonarodzeniowy kiermasz w Udaninie


Od wielu lat w okresie przedświątecznym, nauczyciele, rodzice i uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie oraz Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym, przygotowują dla mieszkańców gminy Udanin świąteczny kiermasz. W tym roku, po raz pierwszy szkoła w Udaninie gościła u siebie uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym. Młodzież zorganizowała swoje stoisko z różnymi dekoracjami. Tradycją stało się już, że na kiermaszu, oprócz własnoręcznie wykonanych ozdób nie brakuje wyśmienitych ciast i tradycyjnych przysmaków świątecznych np. pierogów czy pasztecików z barszczem. Tak było i w tym roku. Pomysłowość i oryginalność wykonania niektórych rzeczy zachwycała bardzo licznie przybyłych do szkoły mieszkańców gminy. Okazuje się, że dla wielu rodziców rękodzieło artystyczne jest formą hobby i sposobem spędzania wolnego czasu. Tworząc piękne ozdoby, które królowały na tegorocznych stoiskach, dorośli i dzieci mogli wykazać się kreatywnością i pochwalić posiadanymi talentami. Jeżeli ktoś szukał nietuzinkowej dekoracji lub niezwykłego prezentu, to na pewno znalazł to na udanińskim kiermaszu. Wielbiciele słodkości również mieli spory wybór. Ciasta kusiły swoim smakiem i wyglądem. Tutaj rodzice pochwalili się sporymi, kulinarnymi umiejętnościami. Degustacjom potraw nie było końca. W niedzielne popołudnie hol szkoły zapełnił się po brzegi. Pracownicy szkoły zadbali, aby goście spędzili miło czas i mogli już poczuć wyjątkowy klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
V.Leńska


 

  Tak czytaliśmy w listopadzie.
W listopadzie nasi uczniowie przeczytali 681 książek, co stanowi 2, 62 książki na jednego ucznia.
Cieszymy się bardzo, że w tym miesiącu przeczytaliśmy o 100 książek więcej niż w październiku.
Z tego wynika, że nasz szkolny odlot czytelniczy nabiera tempa.
Oto wyniki:
Najlepiej czytające młodsze klasy:
I miejsce – I b
II miejsce – II a
III miejsce – I a
Najlepiej czytające starsze klasy:
I miejsce – IV a
II miejsce – V a
III miejsce – VI a
Najlepsi czytelnicy w klasach I- III:
• Karol Boś – I b
• Justyna Lipiec – I b
• Jakub Klęczar – I b
• Natalia Chomąt – I a
• Oliwia Płaziuk – II a
• Martyna Basta – II a
• Julia Polowy – II a
• Ola Mielczarek – II a
• Emilka Bańkowska – III a
• Natalia Słociak – III b
Najlepsi czytelnicy w klasach IV – VI:
• Eliza Łabędzka – IV a
• Piotrek Stanek – IV a
• Krystian Stachurski – IV a
• Adam Robert – V a
• Dawid Kustra – V a
• Wiktoria Piwowarska – VI a
• Laura Górecka – VI b
Czytelnikiem miesiąca została Wiktoria Płaziuk z klasy II a.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy gorąco do naszej szkolnej biblioteki.
 

 

 

  Godzina Kodowania po raz pierwszy  naszej szkole!

Podejmij wyzwanie i koduj z mistrzami! 

Uwaga! W najbliższy poniedziałek, czyli 12.12.2016 odbędzie się w naszej szkole Hour of Code czyli Godzina Kodowania! Jest to międzynarodowa akcja nauki kodowania dla wszystkich.
Z dumą informujemy, że nasza szkoła, jako jedyna w powiecie średzkim i jako jedna ze 1131 szkół w Polsce,  zgłosiła swój udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu. https://hourofcode.com/pl/map Zachęcamy wszystkich do zajrzenia na stronę Code.org i spróbowania swoich sił w jednym z licznych samouczków. Można poznać podstawy kodowania w zabawie ze znanymi postaciami z filmów i gier komputerowych np. Kraina lodu, Angry Birds lub Gwiezdne Wojny.

Dla chętnych do bicia rekordu szkoły w ilości osób kodujących w ciągu jednej godziny, mamy wyzwanie - w poniedziałek - 12.12.2016 - przyjdźcie ze smartfonem lub tabletem o godzinie 11:50 na hol główny naszej szkoły.
Najlepiej wcześniej zainstalujcie na swoim sprzęcie aplikację - LightBot : Code Hour - do bezpłatnego pobrania w sklepie play - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lightbot.lightbothoc
Jeśli ktoś będzie miał z tym problem to może poprosić o zainstalowanie tej aplikacji jednego z Mistrzów Kodowania z naszej szkoły -  w poniedziałek będą oni  dyżurować i pomagać w instalacji na holu głównym podczas każdej przerwy. 

Challenge accepted ?

Do zobaczenia w poniedziałek  !

Mistrzowie Kodowania ZSP Udanin

 

 

 

Witamy Cię, Święty Mikołaju!

W tym roku, jak zresztą co rok, zawitał do naszej szkoły Święty Mikołaj.
W dniu swojego imieninowego święta - 6.12.2016 - od rana można go było spotkać na szkolnych korytarzach.
Witał się radośnie z każdym dzieckiem i każde wypytywał o to jak się sprawowało w mijającym 2016 roku.
Wraz ze śnieżynkami - Laurą Górecką i Danielą Klusek z kl. VIb -  odwiedził klasy IV- VI , gdzie rozdawał prezenty i słodkie cukierki - ufundowane przez Samorząd Uczniowski oraz sponsora firmę Jaskot - dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności przewodniczącemu panu Wojciechowi  Płaziukowi za dostarczenie cukierków.

Klasy 0-III przygotowały dla naszego Świętego miłą niespodziankę - każda z klas przedstawiła na holu głównym naszej szkoły swoją mini inscenizację. Prezentacje te,  tak się Mikołajowi spodobały, że postanowił nagrodzić grzecznych uczniów klas 0-III przepysznymi prezentami , a potem wspólnie z nimi zaśpiewać wesołą kolędę.

To był naprawdę udany dzień !

Dziękujemy wszystkim śnieżynkom, które pomogły Świętemu Mikołajowi w przygotowaniu i rozdawaniu prezentów ;)

Jolanta Gradowska

opiekun SU

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania szopka betlejemska gif

 

Kiermasz Bożonarodzeniowy.
Szanowni Państwo,
Zapraszamy do Szkoły Podstawowej w Udaninie w dniu 11 grudnia 2016 r od godziny 14 00, do godziny 16 00. Rodzice, uczniowie i wychowawcy przygotowali na ten dzień szereg niespodzianek. Będzie można nabyć oryginalne stroiki świąteczne, ozdoby choinkowe i ciasta z domowych wypieków.
Życzę udanych zakupów miłych wrażeń podczas pobytu w naszej szkole.
Bożena Basa
Dyrektor ZSP w Udaninie

 

 

 

  Dzień Profilaktyki
5 grudnia 2016 r. był w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Udaninie Dniem Profilaktyki. Nauczyciele na każdym etapie edukacyjnym przeprowadzili w klasach lekcje dotyczące profilaktyki uzależnień i zdrowego, bezpiecznego stylu życia.
Oglądaliśmy spektakle profilaktyczne:
·         Przedszkolacy w Ujeździe Górnym obejrzeli bajkę profilaktyczną „Prawdziwy skarb”, promującą umiejętność nawiązania współpracy w grupie.
·          Uczniowie klas 0-3- inscenizację „Psoty nie z tej ziemi” poświęconą szeroko pojętej problematyce bezpieczeństwa (na drodze, w sieci, w kontaktach z nieznajomymi, z substancjami uzależniającymi)
·         Klasy najstarsze -spektakl „Pętla zdarzeń” poruszający problematykę agresji i przemocy rówieśniczej.
Dzień Profilaktyki był podsumowaniem Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2016.
Pani dyrektor Bożena Basa wręczyła nagrody laureatom plastycznego konkursu profilaktycznego „Pod dobrą opieką”. Wyróżnienia otrzymali Dominika Bańkowska z kl. Va, Laura Górecka z kl. VIb, Hanna Chohura z kl. VIa, Marcel Stolarski z kl. Va, Michał Czerniecki z kl.Va, Paweł Pichowicz z kl. VA.
Nagrodzonym gratulujemy!
Wszystkich zapraszamy do udziału w przyszłorocznej kampanii profilaktycznej!
Za nagrody dziękujemy Komisji RPA przy Urzędzie Gminy Udanin.

 

 

 

 

Profilaktyka logopedyczna w oddziałach przedszkolnych w Udaninie.
Dzieci z oddziału 0 A i 0 B w Udaninie wzięły udział w zajęciach logopedycznych.
Na zajęciach usprawniały swoje narządy mowy – język, wargi i policzki.
Dzieci bawiły się w tzw. Śmieszne minki chłopca i dziewczynki.
 

 

Dzieci, których narządy mowy nie są odpowiednio sprawne często zastępują głoski trudne do wymówienia łatwiejszymi, ponieważ nie potrafią wykonywać precyzyjnie pewnych ruchów artykulacyjnych, dających w efekcie głoskę.
Dlatego tak ważną rolę w procesie wspierania rozwoju mowy u dziecka oraz przy okazji korekcji zaburzeń mowy pełnią ćwiczenia artykulacyjne oraz oddechowe.
Ćwiczmy z dziećmi codziennie , krótko , ale kilka razy dziennie!
Agnieszka Mozgała

 

  Przedszkolacy w andrzejkowy czas wróżą sobie…….


Wróżby z kubeczkami, z butami, serduszkiem, kartami to tylko niektóre z wróżb z jakich korzystali przedszkolacy z oddziałów zerowych w andrzejkowy wtorek 29 listopada. Radości, niespodzianek i zaskoczenia było wiele. Wróżbom towarzyszyły pląsy w kole przy dźwiękach skocznej muzyki oraz słodki poczęstunek.”-Ale dziś jest fajnie –mówiły przedszkolaki. Fajnie bo to dzień magii”. Ciekawe czy te wróżby się spełnią?.
 

 

SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

 

  BAL  ANDRZEJKOWY

 

 

  POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA- ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST…….


W piątek 25 listopada przedszkolacy z gr.0a i 0b pokazali jak bardzo pluszowe misiaczki są bliskie ich sercu. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyniósł ze sobą małego, dużego lub wielkiego pluszowego misia. Były tańce, słuchanie opowieści o przygodach najsłynniejszego misia-Kubusia Puchatka, zagadki o innych znanych misiach, kolorowanki.Na koniec wspólne misiowe zdjęcie.

 

 

  KACPER I EMMA UCZĄ NAS CO TO ZNACZY PRZYJAŹNIĆ SIĘ


18 listopada przedszkolacy z gr.0a i 0b wybrali się pod opieką wychowawców i rodziców do kina Helios w Legnicy na film pt. Kacper i Emma-zimowe wakacje. Kino Helios od września proponuje dla przedszkolaków „ Kino na temat” wraz z warsztatami realizującymi cele wychowawcze i edukację przyrodniczą. Film , który my obejrzeliśmy przekazywał treści o przyjaźni, wzajemnej pomocy i zaufaniu. Przed seansem dzieci miały spotkanie z animatorką ,podczas którego wypowiadały się na temat cech dobrego przyjaciela i uczestniczyły w zabawach słownych.

 

 

  „BEZPIECZNY KRUSnal”


Dnia 08.11.2016 w Ciechowie odbył się regionalny etap konkursu „Bezpieczny KRUSnal”.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas V i VI
§  Bichuniak Dorota kl VI A
§  Hanna Chohurakl VI A
§  Dąbrowska Gabriela kl VI A
§  Górecka Laura kl VI B
§  Lipińska Ewa kl VI B
§  Bańkowska Dominika kl V A
§  Robert Adam kl V A
Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: regionalnym i wojewódzkim.
Do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 09 grudnia 2016 we Wrocławiu zakwalifikowała się
 z naszej reprezentacji
Hanna Chohura z klasy VI A
Wszyscy uczniowie otrzymali wspaniałe nagrody i upominki.
Celem konkursu było:
- upowszechnienie podstawowych zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym,
- uświadomienie zagrożeń chorobowych i wypadkowych występujących w środowisku wiejskim.
Patronat medialny objął Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – miesięcznik „Twój Doradca Rolniczy Rynek”, prasa lokalna.
Organizatorem konkursu jest Oddział Regionalny KRUS we Wrocławiu oraz Placówki Terenowe we Wrocławiu, Wołowie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy.
Współorganizatorem konkursu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu z udziałem Nadleśnictwa Miękinia, Nadleśnictwa Wołów, Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, Nadleśnictwa Oborniki Śląskie.
Naszej Hani gratulujemy sukcesu, trzymamy kciuki za drugi etap. Powodzenia!
 

 

 

  Dzień Życzliwości i Pozdrowień.


21 listopada obchodziliśmy Święto Życzliwości i Pozdrowień.
W naszej bibliotece już od 16 listopada rozpoczęła się akcja: „Pocztą prześlemy uśmiech i pozdrowienia.” Nasi czytelnicy zostali zaproszeni do napisania życzliwych pozdrowień i wrzucania ich do przygotowanej „Skrzynki życzliwego słowa”. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jeszcze w poniedziałek spóźnialscy mogli przyjść do biblioteki i swoimi pozdrowieniami sprawić uśmiech na twarzach kolegów i koleżanek. W bibliotece została wykonana gazetka, która informowała o święcie. Pozdrowienia zostały dostarczone do odbiorów życzeń przez Miłośników Koła Biblioteki.
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień był okazją do rozpowszechniania ludzkiej życzliwości, serdeczności i uśmiechu. Wszystkich czytelników, którzy w tym dniu odwiedzili bibliotekę namawialiśmy i zachęcaliśmy do uśmiechu i życzliwości. Niech to dobro, radość, uśmiech, życzliwość do innych pozostanie w nas na długi czas.
 

 

  Tydzień Edukacji Globalnej po raz pierwszy w naszej szkole.

W dniach 14.11.-17.11.2016 odbył się  po raz pierwszy w  Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza - Tydzień Edukacji Globalnej - w tym roku pod hasłem "Razem dla Pokoju". . Organizacją ww. tygodnia zajęła się p. Jola Gradowska, która w tym roku szkolnym została wyróżniona przez Fundację Kulczyka, tytułem Ambasadora Edukacji Globalnej. 
W  ramach tego tygodnia do naszej gminy i szkoły przybyły z wizytą wolontariuszki z odległych krajów - Li Gail z Chin i Edna z Meksyku. Ich przyjazd był możliwy dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach realizacji projektu "IT4ME" -
„IT dla mnie - technologia i nauka języka angielskiego” realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Dzięki wolontariuszkom normalny, zwykły, szkolny dzień zamienił się w międzynarodowe spotkanie  pełne atrakcji, spontaniczności, ciekawostek, niezapomnianych wrażeń, radości, a przede wszystkim ogromnej dawki żywego języka angielskiego, którego znajomością mogliśmy się chwalić i cieszyć.

We wtorek , 14.11. -  dziewczęta zawitały z krótką, ale naładowaną bardzo pozytywnymi emocjami,  wizytą na próbę zespołu folklorystycznego "Cicha Woda", gdzie zostały zaproszone przez panią Grażynę Teleszko. Na miejscu, w remizie strażackiej w Udaninie , wolontariuszki miały okazję nie tylko posłuchać pięknych, folklorystycznych piosenek i kolęd, a nawet i pośpiewać z zespołem oraz posmakować przepysznych wypieków przygotowanych przez panie z zespołu.

Natomiast w środę - 15.11. - nasi zagraniczni goście zostali również ciepło powitani i ugoszczeni w siedzibie Gminy Udanin, przez panią Wójt Teresę Olkiewicz,  gdzie miło spędziliśmy czas rozmawiając na różne tematy. Gabinet pani Wójt dziewczęta opuściły z z obietnicą szybkiego powrotu oraz drobnymi pamiątkami z Gminy Udanin.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie wzięli również udział w dwóch międzynarodowych projektach - "Doves for Peace" - gołębie dla pokoju oraz "Culture for Peace"

Została również przeprowadzona zbiórka rzeczy dla odległych mieszkańców Malawi współorganizowana przez panią Dorotę Pichowicz, naszą lokalną podróżniczkę , która we wtorek - 14.11. - odwiedziła nas  również w szkole i w ramach tygodnia Edukacji Globalnej , opowiedziała o swojej podróży do Afryki. Zbiórką i pakowaniem rzeczy zajęła się sekcja wolontariacka Samorządu Uczniowskiego

Serdecznie dziękujemy wszystkim dobrym duszom za dotychczasowe niezapomniane przeżycia.

Zapraszamy na videorelacje :

DZIEŃ 1 - https://www.youtube.com/watch?v=Xs9WL2CGRYk&t=17s

oraz do galerii zdjęć.

Jolanta Gradowska,

nauczycielka języka angielskiego

 

 

  KSIĄŻKA

Legendy Gminy Udanin

WARTO JĄ MIEĆ!

WARTO PRZECZYTAĆ!

Dlaczego świat legend jest tak niezmiennie fascynujący? Być może odpowiedź znajdziemy w słowach sławnych pisarzy.

Legenda snuje się tęczową nicią. (…) Słowa legendy płyną spokojnie. Ciche, ubogie proste słowa, do głębi serce wzruszeniem przejmujące – przekonuje Ewa Szelburg –Zarębina, a Józef Ignacy Kraszewski dopowiada: Tak ludzie bają, a w każdej jest ziarenko prawdy, choć obwijają ludzie w różna szmatki to jąderko, że często go trudno dopatrzeć, ale i tak ono jest.

Świat rzeczywisty miesza się w legendzie z fantastycznym, dlatego postaci, zdarzenia, miejsca stają się do pewnego stopnia znakami umownymi, symbolami, które pomagają przekazać czytelnikom jakieś ważkie myśli, nieraz pouczenia. Autorzy legend o Gminie Udanin wyczarowali w swej wyobraźni cudowne zjawiska, tęczowe marzenia, które związali z tajemniczymi ruinami, pięknymi, ale niebezpiecznymi stawami, szemrzącą rzeką,  zagadkowymi nazwami miejsc.

Kolejnym powodem, by ta książeczka powstała, to zachęcenie do udziału we wspólnym tworzeniu tradycji Małej Ojczyzny. Skomplikowana sytuacja polityczna Dolnego Śląska i złożone dzieje stosunków etnicznych, przede wszystkim niemal całkowita wymiana po II wojnie światowej zamieszkałej tu ludności, sprawiły, że pełna rekonstrukcja dziedzictwa kulturowego regionu stała się ograniczona lub wręcz niemożliwa. Budowanie tradycji, to właściwie główny cel, jaki przyświecał projektowi Legendy Gminy Udanin, którego byłam pomysłodawczynią i który zorganizowałam w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie pod honorowym patronatem Wójta Gminy Udanin. Konkurs literacki na napisanie legendy o Gminie Udanin adresowany był do jej mieszkańców i miłośników. Obejmował  trzy kategorie wiekowe:

A.    uczniowie szkoły podstawowej

B.     uczniowie gimnazjum  

C.     uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, studenci, dorośli

Spośród  91 prac jury wybrało najciekawsze. Oto laureaci konkursu, których legendy znajdują się w niniejszym zbiorze:

kategoria: dorośli

Pan Stanisław Dębicki

Pan Wojciech Płaziuk

kategoria: uczniowie gimnazjum

Julia  Kulpińska I miejsce

Dominika Kozioł  II miejsce

Karol Szczerbień  III miejsce

kategoria: uczniowie szkoły podstawowej

Aleksandra Szczur I miejsce

Hanna Chohura  II miejsce

Gabriela Dąbrowska II miejsce

Aleksander Chohura   III miejsce

WYRÓŻNIENIA:

Karolina Opałka, Michalina Byra, Dagmara Baszak, Laura Górecka, Wiktoria Płaziuk, Igor Rektorek, Patryk Sobczak, Kacper Wajchert,  Piotr Wojcieszek, Nikola Woźny

Tak duże przedsięwzięcie wymagało zaangażowania wielu osób. Wielkie podziękowania za wsparcie finansowe, współpracę, pomoc należą się wszystkim osobom, dla których ważna jest wartość Małej Ojczyzny.

SPONSORZY. WSPÓŁPRACA:

Teresa Olkiewicz  - Wójt Gminy Udanin

Sebastian Burdzy  - Starosta Powiatu Średzkiego

Grzegorz Pierzchalski  - Wicestarosta Powiatu Średzkiego

Bożena Basa – Dyrektor  Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Udaninie

Dorota Byra – Dyrektor Gimnazjum w Ujeździe Górnym

Ewa Szcześniak – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Udaninie

Jerzy Kuchciak -  Prezes Zarządu Dolnośląskich Młynów S.A. w Ujeździe Górnym

Wacław Kasprzak  -  Zakład Kamieniarski w Konarach

Zdzisław Banaszak  -  Kierownik Oddz.  Instytutu Nowych  Syntez Chemicznych w Łagiewnikach Śr.

Stanisław Odrowąż – Prezes POLDER Damianowo

Ks. Andrzej Ćwik  - Proboszcz Parafii Konary

Ks. Czesław Studenny - Proboszcz Parafii Piekary

Janusz Strzelecki – Przewodniczący Rady Gminy Udanin

Zenon Stasiak – radny

Małgorzata Meusz i Renata Podedworna – polonistki ze szkoły podstawowej

Violetta Leńska- nauczycielka, która zajęła się promocją konkursu

Lucyna Filończyk i Dobrosława Pokorska-Noga - polonistki z gimnazjum

Gazeta Jaworska

Exprress Średzki

Z nieukrywaną przyjemnością oddaję do rąk czytelników ten skromny zbiór, wierząc, że historia regionu w legendzie opowiedziana łatwiej przetrwa w pamięci, pouczy, rozbawi, a może wzruszy. Często na przekór uczonym kronikom, badaczom historii legenda zmienia sens zdarzeń, ale owo ziarenko prawdy czyni ją tajemną, a przez to pożądaną.

Z życzeniami miłej lektury

Elżbieta Chmielewska

 

„Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.” – Henryk Sienkiewicz

15 listopada obchodziliśmy setną rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. W tym dniu biblioteka zorganizowała spotkanie, na którym zapoznaliśmy się z biografią powieściopisarza i nowelisty. Dowiedzieliśmy się, że swoją twórczością i działalnością społeczną uczył jak kochać Ojczyznę, jak o Nią walczyć. Uczył dumy z polskości. Poznaliśmy również najważniejsze dzieła pisarza. Wiemy, że otrzymał Nagrodę Nobla. Wyszukiwaliśmy również ciekawostki z życia noblisty. Na koniec wspólnie czytaliśmy znakomitą powieść przygodową pt. „W pustyni i w puszczy.” Obejrzeliśmy wystawę poświęconą życiu autora Trylogii. Możemy być dumni z naszego rodaka.
 

 

 

  Dzień Niepodległości w Udaninie

98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie oraz zaproszeni goście: wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz, radni Rady Gminy Stanisław Dębicki i Wojciech Płaziuk, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym Dorota Byra, ksiądz Andrzej Ćwik, przedstawiciele Rady Rodziców i mieszkańcy gminy, uczcili podczas patriotycznego apelu przygotowanego przez klasę IV b wraz z panią Moniką Cieślicką i chórek szkolny pod opieką pani Violetty Leńskiej. Na początku uroczystości władze samorządowe Gminy Udanin oraz społeczność szkolna złożyli kwiaty pod pomnikiem „Powrotu Ziem Ojczystych do Macierzy” oraz minutą ciszy i zapaleniem symbolicznego światełka dla zmarłych kombatantów, upamiętnili poległych w walkach o wolność Polski. „Nie zginęła! Zmartwychwstała!. Mimo wrogich burz. Wstała wielka i wspaniała w blasku jasnych zórz” – recytowały dzieci podczas inscenizacji,w której z wielkim zaangażowaniem i w bardzo wymowny, obrazowy sposób przedstawiłylosy Polski, dążącej na przestrzeni lat do uzyskania Niepodległości.W sali gimnastycznej przygotowano mini galerię prezentującą zdjęcia kombatantów z gminy Udanin, świadków historii, którą przez wiele lat przekazywali młodemu pokoleniu podczas spotkań w szkole, a którzy dziś już odeszli do wieczności. Uczniowie oddając hołd i manifestując swój patriotyzm,na apel przybyli w galowych strojach z biało-czerwonymi flagami i kotylionami. Obchody Dnia Niepodległości w Udaninie swoją obecnością uświetniły poczty sztandarowe: kombatantów gminy Udanin, Gimnazjum w Ujeżdzie Górnym i ZSP w Udaninie. Na zakończenie dnia odbyła się prezentacja i promocja książki „Legendy Gminy Udanin” - zbioru legend napisanych przez uzdolnionych uczniów i mieszkańców gminy w ramach projektu edukacyjnego realizowanego w Szkole Podstawowej w Udaninie. Część egzemplarzy została przekazana do bibliotek narodowych, jako cenny wkład w dziedzictwo kulturowe naszego kraju.
V.Leńska
 

 

  AKCJA - Podziel się tym, co masz!

W dniach 14-18.11.2016 w naszej szkole odbędzie się zbiórka rzeczy dla rodzin z odległego afrykańskiego kraju - Malawi.

Prosimy o przekazywanie rzeczy do wolontariuszy Samorządu Uczniowskiego - Laury Góreckiej, Danieli Klusek, Elizy Łabędzkiej i Mileny Milik oraz do pani Jolanty Gradowskiej.

Dziękujemy za okazane serce !

Jolanta Gradowska, opiekun SU

 

 

 

  Listopadowy Dzień Postaci z Bajek w naszej bibliotece.


„Jest taki dzień w kalendarzu, gdy świat dookoła magiczny się staje. Wszystkie dzieci o nim pamiętają. To listopadowy Dzień Postaci z Bajek.”
Takie hasło przyświecało nam w tegorocznych obchodach tego bajkowego święta. Biblioteka szkolna zamieniła się w bajkową krainę. Można tu było spotkać min. księżniczki, wróżki, Czerwonego Kapturka, królewny, Elzę z Krainy Lodu, rycerzy, piratów i Sherlocka Holmesa. Ten dzień obfitował w bajkowe spotkania. Wspólnie wybieraliśmy i czytaliśmy znane i mniej znane baśnie, rozwiązywaliśmy zagadki, rebusy. Odgrywaliśmy scenki i malowaliśmy ilustracje do ulubionej bajki. W naszą zabawę włączyli się też nauczyciele i pracownicy szkoły. Dorośli wrócili do beztroskich lat dzieciństwa i zabawili się razem z nami tworząc listę swoich ulubionych bajek. Ten dzień był okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz pozwolił nam przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów.

 

 

  Tak czytaliśmy w październiku.
W październiku nasi uczniowie przeczytali 581 książek, co stanowi 2, 26 książki na jednego ucznia.
Najlepiej czytające klasy młodsze:
I miejsce – I b
II miejsce – II a
III miejsce – III b
Najlepiej czytające klasy starsze:
I miejsce – IV a
II miejsce – V a
III miejsce – VI a
Najlepsi czytelnicy w klasach I- III:
• Justyna Lipiec – I a
• Karol Boś – I a
• Mateusz Marcinkowski – I a
• Martyna Basta – II a
• Ola Bielec – II a
• Ola Mielczarek – II a
• Julka Polowy – II a
• Wiktoria Bergman – III b
Najlepsi czytelnicy w klasach IV – VI:
• Krystian Stachurski – IV a
• Julka Bereżańska – IV a
• Klaudia Biernat – IV a
• Piotr Stanek – IV a
• Paweł Pichowicz – V a
• Dominika Bańkowska – V a
• Oliwia Kowalczyk – VI a
• Laura Górecka – VI b
• Wiktoria Pawłowska – VI b
Gratulujemy!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania święto niepodległościLekcja patriotyzmu w bibliotece

 W listopadzie w naszej bibliotece odbywały się rozmowy pod hasłem: „Jestem Polakiem i szanuję symbole narodowe”. Okazją do rozmowy na tak ważne tematy było zbliżające się Narodowe Święto Niepodległości. Uczniowie dowiedzieli się, jaką drogę pokonał nasz kraj, by odzyskać wolność. Utrwaliliśmy też wiadomości o symbolach narodowych i zaśpiewaliśmy hymn państwowy. Wspólnie czytaliśmy też patriotyczną poezję. Na koniec wykonaliśmy biało – czerwone kotyliony.

 

 

  Wizyta w teatrze


24 października 2016 uczniowie klasy VA i VB pojechali do teatru do Jawora na przedstawienie pt.: „Nasz Mikołajek”. Piękna sala Jaworskiego Ośrodka Kultury zachwyciła nasze dzieci i wprowadziła w odświętny nastrój przygotowując ich do odbioru sztuki. Szkolne przygody Mikołajka okazały się dla dzieci wyjątkowo interesujące, a w barwnych i rozśpiewanych perypetiach bohaterów sztuki młodzi widzowie bez trudu mogli dojrzeć swoje wesołe przygody, doświadczenia i problemy z jakimi przychodzi im się zmierzyć prawie każdego dnia. Szczególną uwagę młodych widzów zwróciły efekty specjalne: światła, dymy, muzyka i taniec aktorów.
Wyjazd do teatru został zaliczony przez naszych uczniów za wyjątkowo udany.
Renata Podedworna
 

 

 

Serdecznie zapraszamy
na uroczystość z okazji
Święta Odzyskania Niepodległości,
która odbędzie się dnia 10.11.2016 r. o godzinie 1100
w Szkole Podstawowej w Udaninie.

 

 

 

  Profilaktyka logopedyczna w przedszkolu w Ujeździe Górnym.


Przedszkolaki z Ujazdu Górnego biorą czynny udział w zajęciach logopedycznych, na których usprawniają motoryka narządów mowy czyli śmieszne minki chłopca i dziewczynki oraz wykonują ćwiczenia oddechowe przy pomocy rurek, piórek i kolorowych wiatraczków. Przedszkolakom gimnastyka buzi i języka sprawia wielka frajdę……
Zapraszam na stronę logopedy w zakładce rozwiazywanie problemów oraz do galerii zdjęć.
Agnieszka Mozgała

 

 

 

  Pomagamy biednym krajom misyjnym

 W tygodniu misyjnym, który w tym roku obchodziliśmy pod hasłem „Ochrzczony to znaczy posłany”,dzieci należące do ogniska misyjnego przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piekarach, zorganizowały akcję Herbatka Misyjna. W niedzielę misyjną po kościołem zbierały fundusze do puszek.Wszystkim ofiarodawcom, dziękując za wsparcie, wręczały własnoręcznie wykonane małe paczuszki z herbatą. Natomiast w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie mali misjonarze przeprowadzili akcję Cukierek dla misji. Przez wiele dni, przez szkolne radio, dzieci zachęcały do drobnych wyrzeczeń i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniążków na pomoc najbiedniejszym krajom misyjnym. Okazało się, że uczniowie szkoły w Udaninie mają bardzo wielkie i wrażliwe serca, i z wielkim entuzjazmem wsparły akcję. Zebrane fundusze zostały wpłacone do Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej.
Lev
 

 

 

Wycieczka klas czwartych do Wrocławskiego Parku Technologicznego

W zeszłym tygodniu drużyna IT4ME wraz uczniami klasy IVa i klasy IVb ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza odwiedziła niezwykłe miejsce pełne nowych technologii i robotów -  WPT - Wrocławski Park Technologiczny S.A. Wszyscy bawili się świetnie przeprowadzając eksperymenty chemiczne oraz programując po angielsku roboty. Uczyliśmy się też współdziałania w grupie i słuchania siebie nawzajem.
Wycieczka była naprawdę udana ! Dziękujemy instruktorom z Centrum Edukacyjne "Technoludek" za ciekawe zajęcia.
Dziękujemy pani Ewelinie Bereżańskiej za udostępnienie części zdjęć użytych w prezentacji.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wideo-relacji.
https://youtu.be/Lr4pq-9X3lo

Jolanta Gradowska,
wychowawczyni klasy IVa

 

 

  Jesienne spotkania z Janem Brzechwą.

W ramach obchodów i Święta Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała jesienne spotkania z Janem Brzechwą.

Celem spotkań było bliższe zapoznanie się z twórczością tego wielkiego poety, którego twórczość uwielbiają i mali i dorośli. Chcieliśmy zapoznać dzieci z mniej znanymi utworami pisarza i oczywiście umilić sobie spędzanie wolnego czasu, dlatego w te jesienne długie przerwy, kto chciał mógł przyjść do biblioteki i poczytać wspólnie wiersze te znane i mniej znane.

25 października uczniowie z Koła Miłośników Biblioteki odwiedzili dzieci z klasy 0. Celem wizyty było zaprezentowanie znanych wierszy tego poety między innymi: „Kłamczucha”, „Skarżypyta”, „Leń”, „Na wyspach Bergamutach”, „Jak rozmawiać trzeba z psem”. Dzieci z zerówki uważnie słuchały i bezbłędnie odpowiadały na pytania. Starsi koledzy zaprosili maluchy wraz ze swoimi rodzicami do odwiedzenia naszej biblioteki i wypożyczania książek Jana Brzechwy i nie tylko.

 

 

  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

„Książka to dopiero początek…” takie hasło przyświecało tegorocznym obchodom tego święta.

Nasza szkoła, jak co roku włączyła się w to ważne świętowanie.

Głównym celem było zachęcanie uczniów do sięgania po książki, nie tylko po obowiązkowe lektury.

Przez cały miesiąc wiele się działo. Organizowane były wystawy nowości czytelniczych.

Trwały konkursy dla klas 0-III i klas IV-VI. Każdy czytelnik mógł złożyć życzenia bibliotece i złożyć swój podpis na wspólnej laurce. Razem stworzyliśmy listę książek polecanych do przeczytania. Była to okazja do przekonania się, że kryzys czytelniczy naszej szkoły nie dotknie.

Dzieci czytają dużo i chętnie dzielą się swoimi wrażeniami z innymi. Można było też kupić ciekawą książkę w ramach organizowanego przez bibliotekę „Kiermaszu Taniej Książki”.

Na ten czas biblioteka przybrała odświętny wystrój. Święto szybko minęło, ale biblioteka szkolna cały czas zaprasza wszystkich uczniów i rodziców do codziennego jej odwiedzania.


 

 

  zDolny Ślązaczek z języka angielskiego 2016

W tym roku szkolnym, jak i w poprzednim, uczniowie naszej szkoły mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę z języka angielskiego w konkursie zDolny Ślązaczek.
Konkurs odbył się w naszej szkole 20 października 2016. Celem konkursu językowego jest rozbudzanie zainteresowań lingwistycznych, motywowanie poprzez satysfakcję rodząca się dzięki skutecznej komunikacji w języku obcym oraz pogłębianie i rozszerzanie wiedzy przedmiotowej i umiejętności językowych uczniów szkół podstawowych.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać komputerowy test online w czasie 40 minut. Do konkursu stanęli reprezentanci z każdej z klas IV - VI.
Najlepsi okazali się :

III  miejsce - Marcel Stolarski kl. Va

II miejsce - Dorota Bichuniak kl. VIa

I miejsce - Jacek Kowalczyk kl. VIa

Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom !

Dodatkowo Jacek Kowalczyk awansował do II etapu powiatowego zDolnego Ślązaczka  i będzie walczył o udział w finale już 8 grudnia 2016r w jednej ze szkół powiatu średzkiego.
Trzymamy kciuki za Jacka !

Jolanta Gradowska - koordynator etapu szkolnego zDolnego Ślązaczka z języka angielskiego

 

 

 

       „Z kulturą na Ty”
Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Udanin, Pani Anita Hołodniuk podpisała umowę z Fundacją PZU na realizację projektu edukacyjnego, dotyczącego aktywnego uczestnictwa w kulturze dzieci pochodzących z obszarów wiejskich. Do projektu zostały zaproszone dzieci z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie wraz z wychowawczynią Panią Alicją Filończyk. Dla uczestników projektu zostaną zorganizowane cztery bezpłatne wyjazdy. Dzieci wysłuchają koncertu muzyki klasycznej w Narodowym Forum Muzyki, zobaczą spektakl w Teatrze Latek we Wrocławiu, odwiedzą Operę Wrocławską oraz obejrzą seans filmowy w Kinie Helios we Wrocławiu.Na ten cel stowarzyszenie otrzymało kwotę w wysokości 3.256,00 zł.

Klasa Ia wraz z wychowawczynią bardzo dziękuje Pani Anicie Hołodniuk.

 

 

 

Szkoła Podstawowa w Udaninie zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu fotograficznego

   

W dniach 17 - 21.10.2016 w Szkole Podstawowej w Udaninie braliśmy udział w ogólnoeuropejskim wydarzeniu Europe Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania.
W ramach tego wydarzenia zostały przeprowadzone warsztaty z kodowania dla uczniów naszej szkoły - dzieci tworzyły swoje pierwsze zakodowane labirynty i rozwiązywały logiczne łamigłówki w code.studio.org . Uczniowie mieli również szansę przetestować wirtualną rzeczywistość i różnorodne aplikacje z nią związane - spacerowaliśmy z dinozaurami, jeździliśmy rollercoasterem, zwiedzaliśmy rafę koralową, a nawet zajrzeliśmy do świata Minecraft. Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dodatkowo w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Tydzień Kodowania 2016" organizowanego przez Fundację Orange, w którym głosowano na najlepsze z 75 prac fotograficznych , nasza praca dokumentująca powyższe działania w ramach Tygodnia Kodowania wygrała jedną z głównych nagród - robota LOFI o wartości 650 zł. Wydarzenie to zostało objęte patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Koordynatorem CodeWeeku w Polsce jest Fundacja CoderDojo, która również objęła patronatem ww. konkurs. Robot z pewnością będzie intensywnie eksploatowany na naszych zajęciach w ramach projektu Mistrzowie Kodowania 2016/2017 i nie tylko na nich.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować za wspaniałą mobilizację i wszystkie oddane na naszą pracę głosy !
Jolanta Gradowska

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania rodziceKorzystanie z dziennika elektronicznego.
Szanowni Rodzice, mija miesiąc od udostępnienia dziennika elektronicznego. Czas na pierwsze podsumowania. Rekordzistą kontaktów, okazał Rodzic z klasy IV B, który sprawdził osiągnięcia swojego dziecka 80 razy!!!Niestety, aż 78 Rodziców do dnia dzisiejszego nie zalogowało się na stronach dziennika. Bardzo proszę, o kontakt z wychowawcą klasy Rodziców, którzy jeszcze nie odebrali loginów i haseł do dostępu do informacji. Jeżeli pojawiają się trudności z zalogowaniem, proszę o kontakt ze szkołą.
Dyrektor ZSP W Udaninie

 

 

 

Badania wad postawy
W dniu 03.11.2016 (czwartek) o godz. 9.00 - 14.00 odbędą sie dla chętnych badania kręgosłupa i stóp dzieci.

Badania przeprowadzi specjalistyczna poradnia z Wrocławia. Koszt badania 30 zł.
Zapraszamy

 

 

 

  Mistrzowie Kodowania z ZSP w Udaninie proszą o głosy!

W ramach "Tygodnia Kodowania" nasza szkoła bierze udział w konkursie online, w którym ma szansę wygrać roboty do programowania, dlatego zwracamy się  z prośba o codzienne głosowanie na nasze zdjęcie poprzez portal Facebook (klikamy codziennie w serduszko pod naszym zdjęciem, zdjęcie znajdziecie w galerii konkursowej) .
LINK - http://welcometabs.com/w/595584

Pomóżcie nam wygrać !

Z góry dziękujemy za Wasze wsparcie i głosy !

Mistrzowie Kodowania ZSP  Udanin - Young Coders Club

 

 

  zDolny Ślązaczek


Co roku w naszej szkole uczniowie przystępują do interdyscyplinarnego konkursu zDolny Ślązaczek realizowany w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Organizatorami konkursów są: Dolnośląski Kurator Oświaty, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań, rozwijanie uzdolnień uczniów, wdrażanie do samokształcenia oraz doskonalenia.
Dnia 13.10.2017r do etapu szkolnego przystąpiło 15 najzdolniejszych i osiągających najlepsze wyniki uczniów z klas IV-VI.
Kl. VI A: BICHUNIAK DOROTA, CHOHURA HANNA, KOWALCZYK JACEK
Kl. VI B: GÓRECKA LAURA, SENCZYNA DAWID
Kl. V A: BAŃKOWSKA DOMINIKA, ROBERT ADAM, STOLARSKI MARCEL
Kl. V B: MAJCHER MONIKA, SŁOCIAK NIKOLA
Kl. IV A: CIEPLIK ZUZANNA, ŁABĘDZKA ELIZA, MIKŁA MAJA
Kl. IV B : KOZŁOWSKI MACIEJ, MAZUR ALEKSANDRA
Najwięcej punktów zdobyli:
KOWALCZYK JACEK KL. VI A 17 PKT
STOLARSKI MARCEL KL. V A 17 PKT
GRATULUJEMY!
Zespół Wspierania Uzdolnień (ZWU)

 

 

   ŚLADAMI STARORZECZA ODRY-BRODNO
W chłodny październikowy poranek przedszkolacy z gr.0a i 0b pod opieką pani J.Semczuk i J.Maniowskiej wyjechali do Brodna. Brodno to niewielka miejscowość położona w starorzeczu Odry w powiecie średzkim. Celem wyjazdu była ścieżka edukacyjno-przyrodnicza. Na miejscu czekały na nas panie Ewa i Justyna przewodniczki z Fundacji Edusilesia z Legnicy .Przygotowały dla dzieci ciekawe zajęcia terenowe. Przedszkolacy przemierzyli półkilometrową ścieżkę po drewnianym pomoście, którą urozmaicały tablice edukacyjno-informacyjne z opisami ptaków , roślin żyjących w starorzeczu Odry.Dzieci dowiedziały się , że na tym terenie występują takie rośliny wodne jak: turzyca, salwina pływająca, orzech wodny; zwierzęta: łabędź krzykliwy, dzięcioł zielonosiwy i żaba rzekotka. Chroniąc się przed chłodnym wiatrem w malowniczej altanie przedszkolacy uczestniczyli w zajęciach plastycznych, podczas których wykonały papierowe rybki i zwierzątka z pomponów. Pani przewodniczka zachęcała dzieci do ruchowych zabaw min. „Warstwy lasu”, układania z drewnianych puzzli sylwet ptaków i kwiatów. Wyprawę zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku i wręczenie dzieciom medali „Złoty grosz na szczęście”. Wyjazd ten był zorganizowany w ramach realizacji projektu „Przygoda w krainie przyrody”.
 

 

  Tydzień Kodowania w naszej szkole

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym uczestniczy w tegorocznej edycji programu Mistrzowie Kodowania. http://mistrzowiekodowania.pl/lista-placowek-w-iv-edycji-mk/
W ramach uczestnictwa w programie dziesięcioosobowa grupa uczniów z klas VI bierze udział z pozalekcyjnych zajęciach z kodowania.
W tym tygodniu w ramach obchodów Tygodnia Kodowania przygotowaliśmy dla wszystkich uczniów naszej szkoły szereg atrakcji do uczestnictwa w których chcemy Was serdecznie zachęcić.
Warsztaty z kodowania w Scratch (sala 10, prowadzący :Dawid Lechman, Jacek Kowalczyk, Piotr Wojcieszek, Tomasz Korczowy, Kacper Wajchert, Adam Furman, Konrad Lipiec)
17.10. godz. 11:50-12:45
19.10. godz. 8:55-9:40
21.10. godz 8:00-8:45 i 10:45-11:30
Konkurs plastyczny dla klas I-III
"Z czym kojarzy Ci się kodowanie ?"
Prace zbieramy do 21.10 do godz. 8:45 (odpowiedzialny :Jacek Kowalczyk kl. VI a)
Przerwy z rzeczywistością wirtualną (VR)
Na każdej długiej przerwie zapraszamy do przetestowania gogli VR (sala nr 10, prowadzący :Dawid Lechman, Jacek Kowalczyk, Piotr Wojcieszek, Tomasz Korczowy, Kacper Wajcher, Adam Furman, Konrad Lipiec)
Serdecznie Zapraszamy !
Grupa Mistrzów Kodowania z ZSP Udanin.

 

 

  „Wszystkiego najlepszego, radości, szczęścia moc…” w ZSP Udanin
W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie przygotowali piękny występ artystyczny. W obecności pocztu sztandarowego i zaproszonych gości: wójt gminy Udanin Teresy Olkiewicz, przewodniczącego Rady Gminy Janusza Strzeleckiego, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli, pracowników emerytowanych i całej społeczności szkolnej, klasa Vb pod opieką wychowawczyni Renaty Podedwronej i chórek szkolny wraz z Joanną Kulpińską, przestawili humorystyczną scenkę mówiącą o codziennym życiu szkolnym oraz złożyli swoim nauczycielom śpiewające życzenia. Kwiaty i słowa podziękowań skierowała do pracowników szkoły wójt gminy Udanin i przewodniczący Rady Gminy. Dyrektor Bożena Basa za sumienne wykonywanie obowiązków i sukcesy w pracy zawodowej otrzymała od samorządowców dyplom i nagrodę. Również ponad osiemnastu pracowników szkoły z okazji jubileuszów i sukcesów w pracy zawodowej otrzymało nagrody finansowe przyznane przez dyrektora. Jubileusz 35 – lecia obchodziły panie: Elżbieta Chmielewska iTeresa Rychel, a 30 –lecia AlicjaFilończyk i Renata Podedworna. O święcie pedagogów nie zapomnieli rodzice, ich przedstawiciele złożyli życzenia i kwiaty. Był także pyszny tort. Najpiękniejsze podziękowania składali sami uczniowie. Miłe słowa, kwiaty i kolorowe, przepełnione szczerością serc laurki, wędrowały do ukochanych wychowawców. Na zakończenie apelu nauczyciele, dziękując za pamięć i życzenia, zaśpiewali zgromadzonym w sali gimnastycznej piosenkę pt. „Wszystkiego najlepszego, radości szczęścia moc…”.Występ pedagogów bardzo się podobał, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Podczas uroczystości odbyło się pasowanie na ucznia ZSP w Udaninie. Nowi uczniowie klas pierwszych: Michalina Ferenc, Wiktor Hołodniuk, Natalia Chomąt i Agata Czerwińska, złożyli uroczyste ślubowanie. Od tej pory są pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej.
V.Leńska

 

 

  ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
W ramach trwającego Miesiąca Biblioteki przedszkolacy z oddziałów zerowych odwiedzili szkolną bibliotekę. Na ręce pani bibliotekarki wręczyli laurki, które sami wykonali. Pani bibliotekarka opowiedziała im o trwającym święcie bibliotek, o tym jak należy korzystać i jak się zachowywać w bibliotece. Na koniec zapoznali się z ofertą taniej książeczki na kiermaszu zorganizowanym w naszej bibliotece.

 

Jesienna edycja Turnieju w Piłkę Nożną Drużyn Szkół Podstawowych.

Jesienna edycja Turnieju w Piłkę Nożną Drużyn Szkół Podstawowych.
W dniu 7 października 2016 r. odbyła VI edycja jesienna Międzypowiatowego Turnieju w Piłkę Nożną Dziewcząt i Chłopców „Moje Boisko Orlik – Udanin 2016”.
Organizatorami imprezy byli Gmina Udanin i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Udaninie, natomiast pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Krzysztof Fica, instruktor sportu i nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Udaninie.
Po oficjalnych przemówieniach Wójta Gminy Udanin Teresy Olkiewicz i Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Bożeny Basy rozpoczęła się zacięta rywalizacja o czołowe miejsca na podium. Łącznie w turnieju udział wzięło 8 drużyn. Nagrody rzeczowe, puchary i dyplomy oraz poczęstunek ufundowali Wójt Gminy Teresa Olkiewicz, ZSP w Udaninie oraz Krzysztof Fica.
Końcowa punktacja VI edycji jesiennej Międzypowiatowego Turnieju w Piłkę Nożną Dziewcząt i Chłopców „Moje Boisko Orlik – Udanin 2016” przedstawia się następująco:
1. w kategorii dziewcząt:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Udaninie
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Mieczkowie
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Roztoce
„Najlepszą zawodniczką” turnieju została Oliwia Kowalczyk z SP w Udaninie.
2. w kategorii chłopców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Kostomłotach
II miejsce - Szkoła Podstawowa w Roztoce
III miejsce - Szkoła Podstawowa w Mieczkowie
IV miejsce- Szkoła Podstawowa w Udaninie
V miejsce - Szkoła Podstawowa w Miękini
„Najlepszym zawodnikiem” został Antoni Nowak z SP w Udaninie, a drużyną „Fair – play” ogłoszono drużynę chłopców z SP w Mieczkowie.
Organizatorzy składają serdeczne podziewania Paniom Monice Cieślickiej i Violecie Leńskiej za okazaną pomoc przy organizacji Turnieju.
 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania różaniecRegulamin szkolnego konkursu „Najpiękniejszy różaniec”

I Organizator konkursu:

Nauczyciele religii: Dorota Hołyńska i Violetta Leńska

II Cele konkursu:

- zachęcanie dzieci do modlitwy różańcowej

- motywowanie uczniów do rozwijania inwencji twórczej i zdolności  manualnej

- promowanie osiągnięć uczniów na forum szkoły i gminy

III Adresaci:

Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów szkoły

IV Realizacja:

Chętni uczniowie wykonują różańce z różnych dostępnych materiałów (preferowane są dary natury). Prace mają być podpisane i oddane do 31.10.2016r..

V Kryteria oceny:

- zgodność z budową oryginalnego różańca

 - estetyka wykonania

-  pomysłowość

 

 

  XVI Dzień Papieski w środowisku lokalnym i w szkole

 

 „ O niepojęte i niezgłębione Miłosierdzie Boże, kto cię godnie uwielbić i wysławić może, Największy przymiocie Boga Wszechmocnego, Tyś słodka nadzieja dla człowieka grzesznego”           -  słowa, które17 sierpnia 2012 roku św. Jan Paweł II wypowiedział  św. Jan Paweł II, stały się  hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego. Dzieci z Lusiny należące do Ogniska Misyjnego, zacytowały te wymowne i pouczające słowa w swoim kościele, podczas programu słowno – muzycznego przygotowanego z okazji Dnia Papieskiego. Kasia Wolko, Julia Niemiec, Daria Żoch, Paulina Piluch, Paulina Szajda, Tymek Niejadlik, Igor Garbaty, Ola Mazur, Dominika Piluch, Julia Żoch i Martyna Rasała, przypomniały zgromadzonym w świątyni, fragmenty nauczania naszego papieża. Oddając się Bożemu Miłosierdziu wszyscy modlili się śpiewem pieśni „Nasze plany i nadzieje…”. Nie zabrakło także „Barki”, ulubionej, oazowej piosenki św. Jana Pawła II. Odbyła się  zbiórka do puszek na fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, która wspiera uzdolnioną młodzież. Przygotowany program dzieci zaprezentowały także społeczności szkolnej w Zespole Szkolno – Przedszkolnym, w Udaninie.

V.Leńska

 

 
 
 
Program ENGLISH TEACHING
   
 
Miło nam poinformować, że Szkoła Podstawowa im A. Mickiewicza w Udaninie w ramach konkursu grantowego Small Grants otrzymała dotację na wykonanie projektu edukacyjnego z języka angielskiego dla uczniów klas IV " IT dla mnie / IT4ME -  technologia i nauka języka angielskiego", którego autorem jest pani Jolanta Gradowska - nauczycielka języka angielskiego. Projekt "IT dla mnie - technologia i nauka języka angielskiego"  realizowany jest w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności ENGLISH TEACHING, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

 Już od 1 września trwały przygotowania do realizacji działań, a od 4 października rozpoczęły się bezpłatne zajęcia dla 10 uczniów wyłonionych podczas wrześniowej rekrutacji. Działania są na tyle urozmaicone, aby zainteresować każdego z uczestników - poruszają różnorakie zagadnienia i płynnie łączą się z wykorzystaniem technologii w trakcie ich realizacji. Dodatkowym plusem zaplanowanych działań są zajęcia poza szkoła, które pozwolą uczniom na interakcje z innym niż szkolne środowiskiem oraz na aktywne uczestnictwo w lokalnej społeczności - będziemy atrakcyjny sposób promować gminę Udanin. Przewidziano również działanie związane z kontaktem z native speakerem (5 dniowe warsztaty) oraz działanie, które będzie opierać się o międzynarodową współprace szkół.

Całość będzie formą gamifikacji - uczniowie będą zdobywać kolejne poziomy i otrzymywać odznaki za poszczególne osiągnięcia - co będzie pozytywnie zwiększało ich zaangażowanie w projekt. Po każdym z działań powstanie produkt finalny, a na zakończenie zorganizujemy cykl spotkań na, których uczestnicy będą mogli pochwalić się i opowiedzieć o swoim uczestnictwie w projekcie
Zajęcia dydaktyczne odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorki, piątki godz 12:45). O terminach dodatkowych wydarzeń typu wycieczki , wizyta native speakera czy konkursy będziemy informować odpowiednio wcześnie. 

Efekty pracy uczestników projektu będą na bieżąco publikowane na stronach szkoły w specjalnie do tego stworzonej zakładce, na stronie na Facebooku ( http://www.facebook.com/it4me/ ), oraz będą również upubliczniane w lokalnej prasie i na stronach www gminy Udanin.

Dodatkowo, w  ramach  wakacyjnego grantu odbędą się również warsztaty w lokalnych świetlicach wiejskich - o szczegółach poinformujemy w przyszłym roku kalendarzowym.

Jolanta Gradowska, nauczyciel języka angielskiego ZSP Udanin

 

 

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

30 września odbył się w naszej szkole VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Dzień ten poprzedzony był miesięcznym przygotowaniem i przypomnieniem wszystkim uczniom klas III – VI tabliczki mnożenia. Przygotowywaliśmy się do tego dnia przez cały wrzesień na lekcjach matematyki, zajęć komputerowych, technicznych, na języku angielskim i w domu z rodzicami.

Towarzyszyły nam  różne konkursy, gry i zabawy dotyczące tabliczki mnożenia. Wyłoniły one najlepszych uczniów, którzy w nagrodę sprawdzali „tabliczkową wiedzę” osób dorosłych. Wszyscy odpytywani śpiewająco zdali egzamin i otrzymali tytuł  „EXPERTA TABLICZKI MNOŻENIA”, a byli to między innymi pracownicy naszej szkoły, pracownicy Urzędu Gminy i Banku Spółdzielczego oraz przypadkowi przechodnie. Wszystkiemu towarzyszyła dobra zabawa i nauka.

Uroczystym zakończeniem miesięcznych zmagań z tabliczką mnożenia były zawody sportowo – tabliczkowe oraz apel z nagrodami i niespodzianką. Niespodzianką były kolorowe balony z helem. Uczniowie napisali na każdym balonie jedno działanie z tabliczki mnożenia, a następnie wypuściliśmy balony do nieba. Zobaczcie filmik:  klik .

https://www.facebook.com/balonyswiebodzice/

W tym roku szkolnymi mistrzami zostali:

Dawid Senczyna z klasy VI B – mistrz Tabliczki mnożenia klas IV- VI

Bartek Kujtkowski z klasy V A – wicemistrz Tabliczki mnożenia klas IV- VI

Tomasz Błaszczyk z klasy III A - mistrz Tabliczki mnożenia klas III

Bartosz Kozioł z klasy III B- wicemistrz Tabliczki mnożenia klas III

Brawo mistrzowie! Gratulujemy sukcesu!

Dziękujemy serdecznie za wsparcie sponsorom: Dyrekcji Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Udaninie oraz Urzędowi Gminy Udanin.

 

Samorządy mają głos 2016! Relacja z wyborów do SU w ZSP Udanin.

30.09.2016 odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego pod hasłem "Samorządy mają głos!", w ramach realizacji projektu pod takim samym tytułem zarządzanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Był to dzień pełen wrażeń nie tylko dla kandydatów i komisji wyborczej , ale i dla uczestników wyborów - niektórzy z nich po raz pierwszy mieli szanse uczestniczyć w wyborach i samodzielnie decydować na kogo oddadzą swój demokratyczny głos. Komisja wyborcza w składzie Sandra Karpeta, Oliwia Koralik, Dagmara Baszak, Kamila Klamka i Wiktoria Pawłowska - miała pełne ręce roboty.

W tym roku frekwencja wyborcza przerosła nasze oczekiwania ! Głosowali i młodsi i starsi i uczniowie i pracownicy - jednym słowem wszyscy ! Ostatecznie zwyciężyła Laura Górecka z klasy VI b i to ona w tym roku szkolnym obejmie stanowisko przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Gratulujemy !

Gratulacje należą się również  pozostałym dziesięciu osobom, które dostały się do samorządowej drużyny , a są to : Antoni Nowak, Oliwia Biczysko, Dawid Kustra, Bartosz Kujtkowski, Kinga Cencelewicz, Eliza Łabędzka, Daniela Klusek, Gabriela Dąbrowska, Nikola Woźny, Małgorzata Chomiak. Opiekunkami SU na rok szkolny 2016/2017 zostały panie : Jolanta Gradowska i Maria Tłusty. Również serdecznie gratulujemy !
Życzymy wszystkim owocnej i satysfakcjonującej pracy w bieżącym roku szkolnym !

Zapraszamy do obejrzenia  wideorelacji - https://youtu.be/AZkFMPzY_Dk

 

Jolanta Gradowska - koordynator projektu "Samorządy mają głos"  w ZSP Udanin.

 

 

JESIEŃ ,JESIEŃ CHODŹ DO NAS

                             JESIEŃ, JESIEŃ  BĄDŹ WŚRÓD NAS”.

W ciepły poranek ,w środę 28 września przedszkolacy z gr.0a i 0b wraz z wychowawczyniami wyszli na spacer do pobliskiego parku w Udaninie. W parku dzieci rozpoznawały drzewa, zbierały liście, kasztany, szyszki i żołędzie. Poszukiwały znaków jesieni. Na koniec była wesoła zabawa na placu zabaw. Z zebranych darów jesieni przedszkolacy wykonają na zajęciach kasztanowe kompozycje.

 

 

  Europejski Dzień Języków w naszej szkole

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole klasa IV a wraz z wychowawczynią - Jolantą Gradowską przygotowała małą zabawę z kodami QR. W ten dzień uczniowie dostali dyspensę na korzystanie z telefonów komórkowy i do woli skanowali kody QR rozwieszone na korytarzach naszej szkoły . Pod kodami kryły się różnego rodzaju linki i aplikacje, które miały za zadanie wspomóc ich w nauce oraz pobudzić ich ciekawość dot. znajomości tych języków. Były tam też wesołe piosenki na youtube dla młodszych i gry online z języka angielskiego dla starszych. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego.
 

Jolanta Gradowska - nauczyciel języka angielskiego

 Znalezione obrazy dla zapytania wywiadówkaUwaga Rodzice!

Szanowni Rodzice

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 29 września 2016 r. o godz.16.00 Naszą pierwszą w tym roku

 

 szkolnym „wywiadówkę” rozpoczniemy prezentacją obsługi dziennika elektronicznego, poznamy zasady i obowiązki

 

 wynikające z faktu posiadania loginu i hasła umożliwiającego korzystanie z tej platformy. Po spotkaniu z wychowawcą

 

 klasy od godziny 1700 do godziny 1800 zaplanowano indywidualne  konsultacje rodziców z nauczycielami przedmiotów.

 

Login i hasło do dziennika elektronicznego Rodzice odbierają osobiście, za potwierdzeniem u wychowawcy klasy.

 

Dyrektor ZSP w Udaninie Bożena Basa

 

 

  POLICJANTKA W PRZEDSZKOLU

W czwartek 22 września przedszkolacy z gr.0a i 0b gościli panią policjantkę. Przywitali gościa piosenkami pt. „Będę kierowcą” i „ Znaki drogowe”. Pani policjantka sprawdziła wiadomości dzieci z zakresu poruszania się po drodze i znajomości znaków drogowych. Powiedziała, że zdali ten sprawdzian na szóstkę. Potem opowiedziała dzieciom o zdarzeniach niebezpiecznych dla      nich i przestrzegała przed nimi. Przypomniała także o konieczności noszenia odblasków, szczególnie w czasie jesieni i zimy. Dzieci zadawały pytania o pracę policjanta. Bardzo były zainteresowane odznaką policyjną. Na koniec spotkania przedszkolacy podziękowali pani policjantce kolorową laurką.

 

 

  Kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego ruszyła pełną parą !

Uczniów Szkoły Podstawowej w Udaninie ogarnęła gorączką przedwyborczą. Wszyscy szykują się do sprawiedliwych i powszechnych wyborów do Samorządu Uczniowskiego, w ramach uczestnictwa w ogólnopolskim projekcje "Samorządy mają głos" organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Jedni przygotowują plakaty i zbierają podpisy na listach poparcia, a drudzy zapoznają się z zasadami demokratycznych wyborów i z plakatami wyborczymi, które wiszą w głównym holu naszej szkoły.

W najbliższy piątek tj. 30tego września 2016 wszyscy uczniowie pójdą do urny w szkolnym lokalu wyborczym, aby oddać swój demokratyczny głos. 
Przypominamy kandydującym, że już tylko do poniedziałku - 26.09.2016 - czekamy na wasze kandydatury wraz z plakatem i listą poparcia (z co najmniej trzydziestoma podpisami).
Ostatecznie w piątek dowiemy się komu zdecydowaliście się powierzyć władzę uczniowską na bieżący rok szkolny 2016/2017.
 

Jolanta Gradowska - opiekun SU

  

 

 

Spotkanie przedstawicieli trzech społeczności szkolnych

 

Dnia 14.09.2016 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza odbyło się spotkanie przedstawicieli trzech społeczności szkolnych uczniów, rodziców i nauczycieli.  

Rodzice, nauczyciele, uczniowie pracowali w zespołach roboczych nad ostatecznym kształtem programu wychowawczego i programu profilaktyki na rok 2016/2017. Spotkanie prowadziła dyrektor Bożena Basa. Ostatecznie oba programy wzbogaciły się o szereg nowych inicjatyw zaproponowanych przez każdą ze stron.  Oba programy po modyfikacjach zostały zatwierdzone do realizacji przez obecnych na spotkaniu przedstawicieli Rady Rodziców.

Spotkanie to było też okazją do dostrzeżenia pozytywnych zmian w szkolnym otoczeniu oraz do spojrzenia na naszą szkołę pod innym kątem - z perspektywy dzieci i rodziców.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczącym za aktywny udział i chęć współpracy.
 

Jolanta Gradowska , opiekun SU

ZSP Udanin

 

Szanowni Rodzice

W procesie kształcenia i wychowania dziecka nadrzędnym celem jest rozwój osobowościowy ucznia. Współpraca nauczyciela z rodzicami jest niezbędnym warunkiem powodzenia pracy wychowawczo – dydaktycznej. Od chwili przekroczenia przez dziecko progu przedszkola, następnie szkoły, cel pracy pedagogicznej placówki i cel rodziny staje się wspólny. Z wychowawczego punku widzenia jest bardzo pożądane, aby te dwa najważniejsze ogniwa działały wspólnie, wzajemnie się uzupełniały. Tylko wtedy, bowiem istnieje szansa na uformowanie dobrego, mądrego i wrażliwego młodego człowieka.  Zapraszam Rodziców na spotkanie w dniu 14.09.2016 o godzinie 1700 podczas którego wspólnie z nauczycielami i uczniami  nakreślimy  plan działań wychowawczych i profilaktycznych, spójnych z koncepcją pracy placówki. Liczymy na Państwa obecność.

Dyrektor ZSP Bożena Basa

 

 

Witaj szkoło! - Udanin

   

Uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie, pierwszy dzień roku szkolnego 2016/2017 rozpoczęli mszą świętą, odprawioną w intencji całej społeczności  przez proboszcza parafii Piekary ks. Marka Jodko. Uroczyste otwarcie nowego roku dydaktycznego odbyło się na palcu szkolnym. Na początku, z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej, minutą ciszy uczczono poległych podczas walk o wolność ojczyzny. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Antek Nowak przypomniał zgromadzonym najważniejsze fakty dotyczące wojny. Następnie   dyrektor  Bożena Basa powitała uczniów, rodziców, kadrę nauczycielską oraz zaproszonych gości m.in. przewodniczącego Rady Gminy Janusza Strzeleckiego, wójta gminy Udanin Teresę Olkiewicz, radnych gminy: Zdzisława Semczuka i Wojciecha Płaziuka, dyrektora firmy Cargill z Ujazdu Górnego Leszka Rapickiego i Księgową Firmy  Annę Nowak. Po krótkich przemówieniach, życzeniach i przedstawieniu kadry pedagogicznej przez wicedyrektor Elżbietę Chmielewską, dyrektor Bożena Basa, w związku z zakończonym remontem sali gimnastycznej, podziękowała sponsorom i władzom samorządowym za okazaną pomoc, życzliwość oraz za wsparcie finansowe, bez którego modernizacja części bloku sportowego nie byłaby możliwa. Na ręce wójta gminy i przedstawicieli firmy Cargill, zostały złożone pamiątkowe dyplomy i kwiaty od wdzięcznych uczniów. Po apelu nastąpiło oficjalne przecięcie szarfy i otwarcie pięknie wyremontowanej sali.

V.Leńska

 

 

 

Kochamy książki, które są duszą szkół,

martwe są, bowiem szkoły,

 których nie ożywiają książki.

J. A. Kamieński

 

Tak jak w ubiegłych latach w bibliotece kontynuujemy współzawodnictwo w ilości przeczytanych książek. Dotyczy to

 

 całych klas i czytelników indywidualnych.

 

W czerwcu dowiemy się, kto otrzyma TYTUŁ CZYTELNIKA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017. Zostanie również

 

 wyłoniona ZACZYTANA KLASA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

 

           M. Babicka                            

Znalezione obrazy dla zapytania witaj szkoło

Czas wakacji nieubłaganie zbliża się do końca. Zapraszamy na inaugurację roku szkolnego 2016/2017 w dniu 01.09.2016r. na boisku szkolnym (warunkiem jest sprzyjająca pogoda). Rok szkolny rozpoczynamy uroczystą Mszą Świętą  o godz. 8.10, ciąg dalszy pierwszego spotkania po wakacjach, odbędzie się   w szkole. W klasach wychowawcy omówią sprawy organizacyjne. Będzie to również czas na załatwienie formalności związanych z zapisem dzieci do świetlicy  i stołówki  szkolnej.  W tym dniu autobusy szkolne odjadą ze szkoły o godz.11.00  A więc do szybkiego zobaczenia!

 

Bożena Basa

 

Dojazdy  do szkoły poniżej.

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania stołówka szkolnaSzanowni Rodzice!

 

Informujemy Państwa, że jak co roku nasi uczniowie mogą skorzystać z usług stołówki szkolnej. Cena obiadu składającego się z dwóch dań plus deser wynosi miesięcznie 95zł 20 gr miesięcznie. Zakupienie herbaty na okres roku to koszt 25zł. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

SPOTKANIA Z WYCHOWAWCĄ

 1 września 2016r.

Lp

Kl.

Imię i nazwisko wychowawcy

Pani/Pan

Nr sali

1

0a

Jolanta Maniowska

63

2

0b

Jadwiga Semczuk

65

3

1a

Alicja Filończyk

4

4

1b

Janina Hojwa

61

7

2a

Elżbieta Kręc

9

8

2b

Małgorzata Rachwalska

61

9

3a

Anna Janus

8

10

3b

Teresa Rychel

57

11

4a

Jolanta Gradowska

10

12

4b

Monika Cieślicka

71

13

5a

Renata Podedworna

22

14

5b

Krzysztof Fica

73

15

6a

Dorota Prochera

11

16

6b

Zofia Rudnik

24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Chohura pedagog szkolny, gabinet nr17

Agnieszka Mozgała- logopeda,  gabinet 16

Agnieszka Andrzejewska- matematyka

Violetta Leńska, religia, plastyka, oligofrenopedagog

Dorota Hołyńska- religia

Grażyna Dorobek- matematyka

Maria Tłusty- j.angielski

ODWOZY SZKOŁY PODSTAWOWEJZnalezione obrazy dla zapytania autobusy szkolne

Znalezione obrazy dla zapytania autobusy szkolnePRZYWOZY  UCZNIÓW DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

 

 

 

Informacja dla rodziców dotycząca podręczników w roku szkolnym 2016/2017

 

Informujemy, że w roku szkolnym 2016/2017 rodzice uczniów klas I – V nie muszą kupować podręczników i ćwiczeń do obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Podręczniki zostaną wypożyczone uczniom w szkolnej bibliotece w pierwszym tygodniu września, co oznacza, że w czerwcu trzeba będzie je zwrócić do biblioteki. Ćwiczenia zostaną przekazane uczniom również w pierwszym tygodniu września. Ćwiczenia nie podlegają zwrotowi.

 

                                                           Biblioteka

 

 

"LET'S DO SOME MAGIC TOGETHER !


Nasz projekt szkolny IT4ME - nauka języka angielskiego z użyciem technologii,  otrzymał dofinansowanie z programu English Teaching, ale w związku z limitami dotacji na sprzęt nie będzie możliwości sfinansowania dodatkowego sprzętu (10 używanych telefonów z androidem) potrzebnego uczniom do skutecznej realizacji poszczególnych zadań (będziemy m.in. korzystać z aparatów foto, kamerki, czytnika kodów QR, gps, Khan Academy itp).
Dlatego zwracam się w imieniu swoim i uczniów o pomoc w zbiórce i udział w akcji -  "Telefon dla Edukacji" i mocno wierzę, że odniesie ona planowany skutek .

Darczyńcy mogą liczyć na specjalne niespodzianki od uczestników projektu. Na naszej stronie na facbooku będziemy na bieżąco informować o zbiórce -  http://facebook.com/it4me

Proszę o udostępnianie i niech magia internetu zrobi swoje !

Z góry dziękuję za cuda !

Jolanta Gradowska"

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera akcję dożywania dzieci w polskich szkołach. Temu właśnie służy program Fundacji „Być Bardziej”, która do 20 września br. czeka na zgłoszenia na rok szkolny 2016/2017.

O stypendium obiadowe mogą ubiegać się rodziny, których miesięczny dochód netto nie przekracza 800 złotych na jednego członka rodziny. Aby zgłosić swój udział należy przesłać wniosek dostępny na stronie internetowej pod adresem: http://dzwoneknaobiad.pl/zglos-dziecko/

O przyznaniu stypendium decyduje kolejność zgłoszeń. Do tej pory w ramach akcji wspartych zostało już prawie 500 uczniów.

Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz przy współpracy Kuratoriów Oświaty i władz wojewódzkich.

Więcej informacji na temat inicjatywy „Dzwonek na obiad” znajduje się na stronie internetowej programu www.dzwoneknaobiad.pl