SPRAWOZDANIE ZE SZKOLNEGO KONKURSU

KALIGRAFICZNEGO ORGANIZOWANEGO W

SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. A. MICKIEWICZA

W UDANINIE W ROKU SZKOLNYM 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie zorganizowany został Szkolny Konkurs Kaligraficzny. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie i przebieg konkursu były nauczycielki języka polskiego:

 • wicedyrektor szkoły Elżbieta Chmielewska

 • polonistka Renata Podedworna

 • polonistka Małgorzata Meusz

Konkurs został przewidziany dla uczniów klas IV-VI.

Celem konkursu kaligraficznego było promowanie sztuki pięknego pisania, kształtowanie szacunku do tradycji kaligrafii, która jest nie tylko sposobem przekazywania informacji i posiada walory estetyczne, ale w dużej mierze kształtuje i odzwierciedla charakter piszącego, czyli jego pracowitość, zaangażowanie, trening i talent .W finale konkursu wzięli udział uczniowie wyłonieni przez nauczycieli polonistów w eliminacjach klasowych. Każda klasa była reprezentowana przez 3-4 uczniów.

Dokonując oceny prac uczniów komisja kierowała się następującymi kryteriami:

* czytelność zapisu

* estetyka

* kształt i proporcjonalność liter

* konsekwencja zapisu wyznaczonego do przepisania tekstu konkursowego

* dbałość o poprawność ortograficzną i interpunkcyjną.

Przebieg konkursu został precyzyjnie zaplanowany, a właściwe działania rozłożone odpowiednio w czasie.

1. Nauczycielki języka polskiego na początku września przedstawiły uczniom regulamin Szkolnego Konkursu Kaligraficznego, omówiły jego cele i zachęciły do wzięcia w nim udziału.

2. Pod koniec I semestru polonistki wybrały spośród uczniów klas IV-VI po 3-4 osoby, które najstaranniej pisały i prowadziły swoje zeszyty do języka polskiego. Ich nazwiska zostały umieszczone na tablicy informacyjnej ZWU w holu szkoły. Uczniowie ci ubiegali się o tytuł Szkolnego Mistrza Kaligrafii.

3. Podobne eliminacje przeprowadzono do 10 maja w II semestrze, w wyniku których wyłoniono po 3-4 wyróżniających się uczniów z poszczególnych klas.

4. Spośród wybranych uczniów w I i II semestrze nauki nauczycielki wybierały 3-4 uczniów z każdej klasy, którzy zakwalifikowali się do finału Szkolnego Konkursu Kaligraficznego .

Finał konkursu odbył się 28 maja 2014 o godz. 9,przystąpiło do niego 18 uczniów z naszej szkoły. Finaliści w ciągu 30 min. przepisywali przygotowany tekst konkursowy, był nim fragment „Pani Twardowskiej” Adama Mickiewicza .

Wyniki konkursu są następujące:

- I miejsce i tytuł Szkolnego Mistrza Kaligrafii – Nikola Krymska kl. Va

- II miejsce i tytuł Szkolnego Wicemistrza Kaligrafii – Karolina Opałka kl. VIb

- II miejsce i tytuł Szkolnego Wicemistrza Kaligrafii – Radosław Podedworny kl. IVa

- III miejsce – Maria Filończyk kl.VIa

- wyróżnienie – Amelia Nowak kl. IVa

- wyróżnienie – Magdalena Czerwińska kl.Va

- wyróżnienie – Majka Rajczykiewicz kl.Vb

- wyróżnienie – Justyna Szajda kl. VIb

Nagrody zostały ufundowane przez Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Udaninie. 

 

Podsumowanie projektu

Walka z bykami ortograficznymi 2013/14

 

Szkolny Mistrz Ortografii Udanin 2014

Maria Filończyk

Amelia Nowak


 

Szkolny Wicemistrz Ortografii Udanin 2014

Nikola Krymska

Dawid Malicki

Klaudia Majczak

Wiktoria Płaziuk

Dominika Drozd

Paulina Osiadacz

Patryk Sobczak

Weronika Partyka

Barbara Mytych


 

Miłośnik Ortografii Udanin 2014

Damian Kochan

Karol Szczerbień

Grzegorz Krzyszczuk

Adrian Misek

Kacper Nowak

Aleksandra Szczur

Gabriela Baszak

Aleksandra Kulpińska

Majka Rajczykiewicz

Adam Kowalski

Karolina Opałka

Justyna Szajda

Laureaci otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody książkowe.

 

 

Poloneza czas zacząć…

        

Po ciepłych i serdecznych słowach Pani Dyrektor Szóstoklasiści rozpoczęli ostatnią w naszej szkole zabawę. Wszyscy w bardzo uroczystym nastroju odtańczyli poloneza. Niejedna łza zakręciła się w oczach licznie przybyłych nauczycieli i rodziców. Później już przy dźwiękach swojej ulubionej muzyki uczniowie bawili się przez długie godziny. Wielkie podziękowania należą się rodzicom za przygotowanie tej uroczystości.

 

  Wycieczka do ZOO – Klasa Ia 

18 czerwca uczniowie klasy Ia wraz z rodzicami odwiedzili wrocławski ogród zoologiczny. Niektóre dzieci miały okazję po raz pierwszy zobaczyć dzikie zwierzęta, te, które żyją w naszym kraju jak i te z różnych części świata. Czas spędzony w ogrodzie minął bardzo szybko, a na zakończenie wszystkie dzieci zostały zaproszone przez rodziców na wspólny posiłek, zafundowany za wygospodarowany w ciągu roku szkolnego fundusz klasowy. Zarówno rodzice jak i wychowawca są dumni z dzieci , które obok zrozumiałych spontanicznych reakcji nie zapominały o kulturalnym zachowaniu i przestrzeganiu wprowadzonych zasad wspólnego zwiedzania ogrodu. Wszyscy w dobrych nastrojach wrócili do domu.

 

 

Wybory do Samorządu Szkolnego w Udaninie

17 czerwca w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego na rok 2014/2016. Uczestniczyli w nich uczniowie klas III-VI oraz pracownicy szkoły. Komisja w skład której weszli uczniowie i przedstawiciele Rady Rodziców czuwała nad sprawnym przebiegiem wyborów. Przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Patrycja Hawro, zastępcą Magdalena Czerwińska, sekretarzem Paulina Szajda i

Przekazanie obowiązków nastapi podczas uroczystego apelu na zakończenie roku szkolnego.

W tym samym dniu wybierano także opiekunów SU. W nowym roku szkolnym opiekę nad młodymi samorządowcami obejmą Violetta Leńska, Monika Cieślicka i Renata Podedworna.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i życzymy owocnej pracy w przyszłym roku szkolnym.

LeV

 

 

„Piknik Rodzinny”

     

W dniu 7 czerwca 2014 roku w Morawie k. Strzegomia odbył się „Piknik Rodzinny” zorganizowany przez rodziców oraz wychowawczynię klasy IIIB –ZSP w Udaninie Janinę Hojwa.

Głównym celem tej imprezy miało być poznanie różnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci oraz zachęcenie rodziców do czynnego spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami . Zabawa na pikniku była przednia, ponieważ rodziny w większości przybyły do Morawy pełnym składzie, to znaczy oboje rodziców i ich wszystkie dzieci.

Dzieciaki wspominać będą przejażdżkę konną oraz wspólną z rodzicami jazdę bryczką, rodzice zaś mogą być dumni z umiejętności jakimi mogły popisać się ich dzieci. Końcowym elementem spotkania było pieczenie bardzo smacznych kiełbasek przy ognisku przygotowanym przez rodziców uczniów klasy IIIb. Spotkanie to należało do bardzo udanych i zarazem zakończyło współpracę wychowawcy i rodziców w pierwszym etapie nauki szkolnej ich dzieci.

Janina Hojwa

 

 

Czytanie pod chmurką”

     

Biblioteka zaprosiła wszystkich uczniów wraz z nauczycielami do wspólnego „czytania pod chmurką”. Uczniowie w piękny, czerwcowy i bardzo słoneczny poranek wyszli przed szkołę, aby czytać swoją ulubioną książkę. Akcja miała na celu pokazanie, że „wspólne czytanie pod chmurką” może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń i pokazać każdemu dziecku, że czas spędzony z książką w ręku może być miły, przyjemny i bardzo pożyteczny.

 

 

 

Warszawa da się lubić, Warszawa da się lubić

Tu szczęście można znaleźć,

 Tutaj serce można zgubić…………………Wiadoma rzecz STOLICA!

     

 

Ze słowami tej piosenki na ustach trzecioklasiści z naszej szkoły pod opieką p. J.Maniowskiej, J.Hojwy, D.Prochery, G.Dorobek wyruszyli na 3 dniową wycieczkę do Warszawy. Pani przewodnik z biura Jagatour z Wrocławia( które było organizatorem wycieczki) pokazała ważne i piękne miejsca w stolicy, a także opowiedziała naszym dzieciom wiele ciekawych historii związanych z tymi miejscami. Były legendy, opowiastki oraz fakty historyczne. Tak więc byliśmy w Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Techniki, Zamku Królewskim, Pałacu na Wodzie czyli Łazienkach Królewskich, Starówce, przed Pałacem Prezydenckim, pod pomnikiem Małego Powstańca, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Syrenki Warszawskiej, Nike, Marii Skłodowskiej- Curie i marszałka Józefa Piłsudskiego, przy grobie Nieznanego Żołnierza, nad Wisłą. Ponadto byliśmy na Stadionie Narodowym i jechaliśmy metrem. Ogromną frajdę sprawiła uczniom wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym mogli samodzielnie eksperymentować i przekonać się, że nauka to fascynująca przygoda. Wycieczka dostarczyła nam wielu pięknych wrażeń i przeżyć. Pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

"KOCHAM CIĘ MAMO"

       

Gościliśmy naszych kochanych rodziców na zajęciach otwartych.Tematem zajęć było podsumowanie dwutygodniowego bloku tematycznego; "KOCHAM CIĘ MAMO"
    Dzieci wypowiadały się kim dla nich jest mama,co w niej kochają, czego dla niej pragną. Oceniały postępowanie Jasia,głównego bohatera baśni ;DOBRA TO CHATKA< GDZIE MIESZKA MATKA:"

   Najwięcej emocji dostarczyły pięknie wykonane na laptopach laurki podpisane własnoręcznie przez dzieci zdaniem  KWIATY DLA MOJEJ MAMY. 

     Po zajęciach otwartych dzieci przedstawiły montaż słowno-muzyczny i zaprosiły gości na słodki poczęstunek.

Anna Janus

 

Wycieczka klasy I a do firmy Agrochem Serwis w Udaninie

     

W ramach podjętych wspólnie z rodzicami postanowień pod hasłem „ Poznajemy pracę i zainteresowania naszych rodziców” 30 maja 2014 r. dzieci z klasy Ia zostały zaproszone przez pana dr inż. Daniela Mikłę do jego firmy Agrochem Serwis w Udaninie.

Dzieci zwiedzały budynki biurowe, oglądały instalacje produkcyjne oraz zapoznały się z parkiem maszynowym - ładowarka, opryskiwacze, aplikatory, wozy transportowe, ciągniki rolnicze. Jednak najciekawszym elementem tej wycieczki okazała się wizyta w laboratorium. Tutaj zaprezentowano szereg doświadczeń, które mamy nadzieję w przyszłości rozbudzą w uczniach zainteresowania światem chemii. Oto krótki opis prezentowanych doświadczeń:

Po zapoznaniu się z wyposażeniem laboratorium na precyzyjnej wadze laboratoryjnej zważyliśmy włos oraz źdźbło trawy. Duże wrażenie zrobiło na nas doświadczenie pt.” Chemiczny las” – doświadczenie polegało na wsypaniu do wodnego roztworu szkła wodnego kilku związków chemicznych (siarczan miedzi, chlorek manganu, chlorek niklu, chlorek kobaltu, azotan żelaza, chlorek cynku); efektem był wzrost podłużnych, nierozpuszczalnych kryształów, kształtem przypominających różnobarwne rośliny. My nazwaliśmy ten las „ Czarodziejskim lasem”.

Później obserwowaliśmy doświadczenie pt. „Słodkie –Kwaśne”, które wykorzystywało specyficzne właściwości fenoloftaleiny. Niewiele rozumiemy z pojęć chemicznych , ale zrozumieliśmy , że dolewając określone substancje powodowaliśmy zamianę kwaśnego na słodkie a tym samym w magiczny sposób przebarwialiśmy płyn z bezbarwnego na piękny malinowy kolor.

W kolejnym doświadczeniu odkryliśmy właściwości magnezu metalicznego, który pod wpływem ognia spalił się do białego proszku. Proszę nie mylić z magnesem – ten się tak łatwo nie spala.

Nasi starsi koledzy na pewno pamiętają płyn nienewtonowski- choć nazwa jest dla nas trudna to w praktyce jest to woda zmieszana z mąką ziemniaczaną- – podczas zagniatania zachowuje się jak ciało stałe, pozostawione rozpływa się. To była wyśmienita zabawa. Trochę nabrudziliśmy w laboratorium, ale za to jakie wspomnienia.

Pewnie wszyscy wiedzą czym jest erupcja wulkanu- wykonaliśmy doświadczenie mieszając kwas octowy ze zwykłą sodą spożywczą w wyniku czego z naczynia- które dla podniesienia atrakcyjności naszej obserwacji miało kształt wulkanu- zaczęła wydobywać się piana , która przypominała wybuch wulkanu.

Swoją drogą ciekawa jest ta chemia! Acha i jeszcze jedno . Jeżeli chcecie sprawić, aby skorupka jajka stała się miękka i elastyczna wystarczy, że zanurzycie je na 24 godziny w occie.

Po tych trochę magicznych dla nas ale jakże fascynujących doświadczeniach zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek . Na zakończenie odbyło się zbiorowe ważenie całej klasy na wadze samochodowej. Mieliśmy okazję porównać precyzyjną wagę laboratoryjną , której funkcję poznaliśmy na początku naszej wizyty z ogromną wagę samochodową. Razem ważymy 760 kg

 

Konkurs Logicznego Myślenia

W kwietniu odbył się ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. Wzięło w nim udział około 10000 uczniów z całej Polski. W naszej szkole uczestniczyło w nim 32 uczniów z klas II - VI. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci, stwarzanie im możliwości sprawdzenia i porównania swoich umiejętności matematycznych.

A oto zwycięzcy:

Kowalczyk Jacek z klasy III – zajął 11 miejsce w Polsce oraz

Gwiżdż Małgorzata z klasy VI – zajęła 18 miejsce w Polsce

 

 

 1 z 10 i Sudoku

Jak co roku w naszej szkole odbyły się dwa konkursy matematyczno-informatyczne „1 z 10” oraz konkurs Sudoku. W konkursach wzięli udział uczniowie klas IV-VI .

Celem konkursów było rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań , pogłębianie wiedzy i umiejętności matematyczno- informatycznych oraz rozwijanie logicznego myślenia .

Najlepszymi w konkursie „1 z 10” okazali się:

 

Amelia Milik – I miejsce spośród  uczniów klas IV

Monika Schaper – I miejsce spośród  uczniów klas V

Maria Filończyk– I miejsce spośród  uczniów klas VI

 

Natomiast Mistrzami w Sudoku okazali się:

Grzegorz Charciarek i Justyna Szajda.

 

Serdecznie wszystkim gratulujemy.

 

 

 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁY 05.06.2014

zapraszamy

dzieci wraz z rodzicami na obchody

Dnia Patrona naszej szkoły.

W programie wiele atrakcji:

 • Apel oraz inscenizacja bajek A. Mickiewicza

 • Kawiarenka- malowanie twarzy

 • Wystawa prac plastycznych do bajek A. Mickiewicza

 • Wystawa-życie i twórczość A. Mickiewicza

 • Wata cukrowa, balony itp.

 • Gofry – rurki

 • Zawody sportowe

 • Konkurs plastyczny

 • Loteria fantowa

 • Kiełbaski

 

 

Książ – Wałbrzych

     

Uczniowie klas szóstych i piątych uczestniczyli w wycieczce do Książa, gdzie przeszli trasą śladami II wojny światowej. Była to kontynuacja żywej lekcji historii, po wcześniejszym zwiedzaniu muzeum Gross – Rosen, Następnie uczniowie mieli możliwość obserwowania pracy dziennikarskiej w redakcji Gazety Wrocławskiej w oddziale Wałbrzyskim. Odwiedzili również studenckie studio telewizyjne. Tutaj nagrany został krótki program z udziałem naszych uczniów. Podziwialiśmy także wspaniałe okazy egzotycznych roślin w Palmiarni.
Wycieczka dostarczyła naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji. Przyswoili szereg nowych wiadomości zarówno z zakresu historii, języka polskiego, przyrody jak również wiedzy o naszym najbliższym regionie. Radość i uśmiechy na twarzach naszych dzieci świadczą o tym, że wycieczka należała do udanych.

 

 

POLSKA BIEGA 2014    

       

 

23 maja uczniowie naszej szkoły włączyli się do ogólnopolskiej akcji POLSKA BIEGA. Celem tej akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie do uprawiania sportów życia. Zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych i dystansach, dzielnie walczyli o miejsce na podium.

Osiągnięcia w poszczególnych kategoriach:

 • Biegi na dystansie 100 m dziewczęta klas 0 –I

I miejsce          Ewelina Gacoń

II miejsce         Daria Szczepańska

III miejsce        Magda Fiodr

oraz wyróżniona została Matylda Wiss z kl. 0 „b”

 

 • Biegi na dystansie 200 m chłopcy klas 0 –I

I miejsce          Karol Bojczuk

II miejsce         Kamil Kieloch

III miejsce        Adrian Chajdarowicz

 

 • Biegi na dystansie 200 m dziewczęta klas II – III

I miejsce          Kamila Klamka           

II miejsce         Wiktoria Pawłowska

III miejsce        Sandra Karpeta

 

 • Biegi na dystansie 300 m chłopcy klas II – III

I miejsce          Tomasz Korczowy                 

II miejsce         Antoni Nowak

III miejsce        Szymon Kobylarz i Bartosz Kujtkowski

 

 • Biegi na dystansie 400 m dziewczęta klas IV-VI

I miejsce          Joanna Fiodor 

II miejsce         Zuzanna Klęczar

III miejsce        Daria Ginter

 

 • Biegi na dystansie 600 m chłopcy klas IV-VI

I miejsce          Adrian Misek

II miejsce         Bartłomiej Pastuła

III miejsce        Rafał Pietras

 

 • Biegi na dystansie 800 m dziewczęta klas I – III Gimnazjum

I miejsce          Klaudia Muszczek

II miejsce         Karolina Topolska i Natalia Woźna

 

 • Biegi na dystansie 1200 m chłopcy klas I – III Gimnazjum

I miejsce          Jakub Sobczak           

II miejsce         Paweł Stachurski

III miejsce        Ernest Koralik

 

 • Bieg w kategorii wiekowej powyżej 17 lat.

I miejsce          Piotr Dobrowolski

II miejsce         Marcin Malinowski

III miejsce        Monika Piechowicz

Za pomoc w organizacji „POLSKA BIEGA” dyplomami uznania zostali wyróżnieni nauczyciele wychowania fizycznego oraz członkowie jednostki OSP Udanin, którzy zabezpieczali biegi.


 

W Powiatowym Konkursie Matematycznym

dla klas I-III

Eliza Łabędzka –uczennica klasy Ia zdobyła II miejsce w kategorii klas pierwszych.

 

 

 

     ŻYWA LEKCJA HISTORII

KOLEJNY RAZ ODWIEDZAMY GROSS-ROSEN

To już stało się naszą tradycją. Uczniowie klas szóstych w ramach realizacji programu nauczania historii pod koniec roku szkolnego, aby przybliżyć, poznać i lepiej zrozumieć historię II wojny światowej odwiedzają znajdujący się na naszym terenie Niemiecki Obóz Koncentracyjny Gross-Rosen w Rogoźnicy. Podobnie było również tego roku, 28 kwietnia uczniowie klas: VIa, VIb i Vb pod opieką pani Renaty Podedwornej, Małgorzaty Meusz i Doroty Prochery wybrali się na wycieczkę do Gross-Rosen.

Pierwszym punktem naszej wycieczki było oglądanie krótkiego filmu, gdzie bohaterami byli sami więźniowie tego obozu i jego blisko stu podobozów. Historie opowiadane przez więźniów chwilami „mroziły krew w żyłach”, wprawiały w osłupienie i poruszały najgłębiej skrywane emocje. Następnie uczniowie w ciszy i skupieniu zwiedzili muzeum, gdzie znajdują się przedmioty codziennego użytku więźniów, ich listy, dokumenty i zdjęcia. Trudno było zrozumieć dzieciom, że dorosły mężczyzna może stracić na wadze w przeciągu jednego miesiąca nawet czterdzieści kilogramów. Uczniowie zwiedzali także pobliskie kamieniołomy, gdzie morderczą pracę od świtu do nocy wykonywali sami więźniowie, odwiedzili również więzienną kuchnię, plac apelowy i krematorium. Pod Mauzoleum, pragnąc złożyć hołd poległym, dzieci zapaliły symboliczny znicz.

Szczególnie mocne wrażenie wywarły na uczniach dwa krótkie filmy mówiące o sporcie uprawianym przez krótki czas na terenie obozu. Pani przewodnik opowiadała bardzo ciekawe i wzruszające historie o odwadze, poświęceniu i determinacji więźniów, którzy ze swych głodowych racji żywnościowych potrafili odkładać część, aby wzmocnić siły swych walczących kolegów.

Wyjazd ten dostarczył dzieciom niesamowitych emocji, suche fakty historyczne przełożyły się na losy konkretnych ludzi, którym przyszło zmierzyć się z wojną, obozem koncentracyjnym, bezgranicznym upodleniem człowieka, niewyobrażalnym cierpieniem, głodem i śmiercią. Uczniowie zgodnie mówili, że z tej lekcji historii wszyscy powinniśmy wyciągnąć wnioski.

Renata Podedworna

 

 

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ

WIEDZY POŻARNICZEJ

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM” 2014.

  

12 MARCA UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY, KOLEJNY JUŻ RAZ, WZIĘLI UDZIAŁ W TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZE. DO TURNIEJU NA ETAPIE POWIATOWYM, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 25 MARCA ZAKWALIFIKOWALI SIĘ:

 • PIOTR WILCZAK,

 • PAULINA SZAJDA,

 • BARBARA MYTYCH.

Spotkanie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy Rodziców w dniu 22 maja 2014r.

HARMONOGRAM SPOTKANIA:

15.30-16.00 Konsultacje z nauczycielami

16.00-17.00 Spotkanie z wychowawcą

16.00 Spotkanie z rodzicami dzieci z Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym.

17.00-18.00 Warsztaty i konsultacje dla rodziców prowadzone przez panią Halinę Sikorę-Grabowską- pedagoga PPP w Środzie Śl.

Dyrektor ZSP w Udaninie

Bożena Basa

DRODZY RODZICE!

Zapraszamy rodziców 5-latków, które od września 2014r. rozpoczną edukację w oddziałach zerowych, na spotkanie z przyszłymi wychowawcami w dniu 29 maja 2014r. o godz.16.00 w Szkole Podstawowej w Udaninie.

 

 

Religijne śpiewanie w naszej szkole

15 maja w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie, już po raz dziewiąty, odbył się Festiwal Piosenki Misyjno – Religijnej. Motto przewodnie dziecięcego śpiewania brzmiało „Panu naszemu pieśni grajmy”. Na początku uczniowie klasy Oa wraz z panią Anną Janus, oddając hołd świętemu Janowi Pawłowi II przedstawili prezentację multimedialną i zaśpiewali piosenkę „Kochamy Cię Ojcze Święty”. Po powitaniu zgromadzonych przez dyrektor Bożenę Basa, sekretarza gminy Udanin Piotra Łabędzkiego i modlitwie poprowadzonej przez ks. Czesława Studennego w radosnej atmosferze rozpoczęły się prezentacje festiwalowe. Repertuar był zróżnicowany. Były piosenki o Maryi, świętych i wprowadzający niepowtarzalną duchową atmosferę „List do Boga”. Zdobywcą I miejsca została Justyna Szajda, która zaśpiewała ”Coś się święci”. II miejsce zajął duet Aleksandra Szczur i Patrycja Hawro z piosenką „List do Boga”. Na trzeciej pozycji uplasowała się Eliza Łabędzka i piosenka „Matka z radością poda doń”. Laureaci w nagrodę zaśpiewają podczas Koncertu Piosenki Religijnej, który odbędzie się w gminie Udanin 15 czerwca. Wszyscy występujący otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody ufundowane przez wójt gminy Udanin Teresę Olkiewicz, starostę powiatu średzkiego Sebastiana Burdzy, dyrektor szkoły Bożenę Basa, Farmę Wiatrową EWG oraz wydawnictwa Pallottinum i Rafael. Gościnnie podczas festiwalu zaprezentowały się dziewczęta z wałbrzyskiej szkoły, które pod okiem pani katechetki Anny Majewskiej z wielką radością wykonały religijne tańce, za co otrzymały gromkie brawa i upominki. Festiwal był super. Wszyscy bardzo ładnie śpiewali – mówi Lidia, jedna z uczestniczek. Moje wrażenia po koncercie są bardzo duże. Trochę się pomyliłam podczas gry na keyboardzie, ale z sukcesem dotarłam do końca. Najbardziej podobał mi się występ Justyny, która miła fajną piosnkę i ładnie grała na gitarze - podsumowuje festiwal Asia. Występy bardzo się podobały społeczności szkolnej, co wyrażało się w brawach i wspólnym śpiewie zgromadzonych. Holl udanińskiej szkoły w mgnieniu oka wypełnił się pięknym śpiewem wszystkich uczniów, którzy z zaangażowaniem pomagali małym śpiewakom.

LeV

 

Baśń, którą mogą pokochać dzieci

Dziś, czyli 15 maja zakończyliśmy działania związane z programem „Tydzień Bibliotek”. Wszystkie zadania, których podjęła się szkolna biblioteka, miały rozbudzić motywację czytania i pisania, jak najczęstszego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, dyskusji o książkach, czy przeczytanych tekstach. Wiele z tego udało nam się zrealizować. Ostatnie nasze działanie to konkurs literacki. Uczniowie mieli za zadanie napisać baśń, którą mogą pokochać dzieci.

A oto wyróżnieni uczniowie:

 • Dawid Maksymiak – kl. II a

 • Dominika Bańkowska – II a

 • Dagmara Baszak – III a

 • Laura Górecka – III a

 • Katarzyna Wolko – III a

 • Zuzanna Grubasz – IV b

 • Patrycja Hawro – IV b

 • Aleksandra Szczur – IV b

 • Małgorzata Gwiżdż – VI b

 

 

Poranek z książką” – uczniowie klas starszych czytają młodszym kolegom

     

Uczniowie klasy VI a przygotowali dla swoich młodszych kolegów „Poranek z książką”. Był to montaż znanych i mniej znanych wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Dzieci z uwagą słuchały czytanych wierszy. W przerwach brały udział w różnorodnych zabawach związanych z wysłuchanym wcześniej wierszem. Naśladowały Stonogę, śpiewając przy tym piosenkę, której nauczyły się na zajęciach, demonstrowały gwizd lokomotywy, odgłosy ptaków, chwaliły się swoimi talentami i umiejętnościami jak robiła to wcześniej Samochwała. Odbył się także konkurs czytelniczy, na podstawie wysłuchanych wcześniej wierszy, w czasie którego najmłodsi wykazali się spostrzegawczością, dobrą pamięcią, umiejętnym kojarzeniem faktów. Egzamin zdali na szóstkę. Wszyscy świetnie się bawili, zarówno szóstoklasiści, jak i najmłodsze dzieci, a więc trzeba z ogromną radością potwierdzić hasło Tygodnia Bibliotek, że „Czytanie łączy pokolenia”.

 

 

Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas I-III

14 maja odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny dla klas I-III. W konkursie uczestniczyło 18 uczniów- reprezentantów poszczególnych klas.

Konkurs miał charakter wewnątrzszkolny. Rywalizacja odbywała się na poszczególnych poziomach, czyli klasy I, klasy II i klasy III.

Nad organizacją i przebiegiem konkursu czuwały panie: Elżbieta Kręc i Jadwiga Semczuk.

Celem organizowanego konkursu było wyłonienie tych uczniów, którzy:

  1. potrafią dobrze wykonywać obliczenia liczbowe,

  2. dostrzegają i umiejętnie stosują zasady i prawidłowości matematyczne,

  3. wykazują się umiejętnością logicznego myślenia i wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów matematycznych.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Eliza Łabędzka –klasa I, Dawid Kustra i Marcel Stolarski – klasa II , Jacek Kowalczyk- klasa III

Miejsce II-gie zajęli:

Aleksandra Mazur i Maja Mikła z klasy I-wszej, Dawid Maksymiuk z klasy II i Dorota Bichuniak z klasy III

Miejsce III:

Karol Bojczuk i Krzysztof Majczak z klasy I, Nikola Słociak i Łukasz Charciarek z klasy II oraz Gabrysia Dąbrowska z kasy III.

Gratulujemy zwycięzcom!

 

Wspólne klasowe wyjścia do biblioteki

     

W Tygodniu Bibliotek szkolna biblioteka chciała przyjąć każdego ucznia naszej szkoły, dlatego w czwartym dniu realizacji tego programu zapraszaliśmy poszczególne klasy do biblioteki, aby każde dziecko miało możliwość wypożyczenia dowolnej książki. Mogły porozmawiać o swoich zainteresowaniach czytelniczych, zachęcić i polecić innym swoją ulubioną książkę lub chwilę poczytać. WSPÓLNE CZYTANIE MOŻE BYĆ PRZYJEMNE.

 

Miłośnicy Książek – policzmy się!

  

Oto kolejna forma promocji biblioteki, książek oraz miłego i pożytecznego spędzania czasu. W trzecim dniu Tygodnia Bibliotek zaproponowaliśmy naszym uczniom, którzy lubią czytać, wspólną wizytę w szkolnej bibliotece celem policzenia się. Okazało się, że przybyło tak wielu miłośników książek, że nasza czytelnia prawie „pękała w szwach”. Dzieci wpisały się na plakacie, który można podziwiać, a później wykonaliśmy pamiątkowe wspólne zdjęcie. Pamiętajcie – BIBLIOTEKA ZAWSZE NA WAS CZEKA!

 

Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli

Dziś drugi dzień Tygodnia Bibliotek, upływa on pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”. Najmłodsi łącznicy z biblioteką udali się do naszych nauczycieli z pytaniem o ulubioną książkę z dzieciństwa. Powstał z tego plakat, który znajduje się w szkolnej bibliotece. Uczniowie mogą poznać tytuły ulubionych książek swoich nauczycieli i porównać je z własnymi upodobaniami. Okazuje się, że wiele tych samych tytułów również wymienili nasi uczniowie. Była to sposobność do wymiany doświadczeń i wrażeń czytelniczych między pokoleniami.

 

Tydzień Bibliotek 2014

     

W dniach 8 – 15 maja 2014r. organizowany jest Tydzień Bibliotek. W tym roku hasło Tygodnia brzmi: „Czytanie łączy pokolenia”. Jest to program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia oraz zainteresowania książką. Nasza szkolna biblioteka przyłączyła się do realizacji programu. Pierwszego dnia uczniowie klas młodszych przybyli z laurkami dla Biblioteki. Były tu szczere i serdeczne życzenia cierpliwości, tłumów czytelników, fascynujących i mądrych książek, ciekawych pomysłów. Były także podziękowania za to, że każdy uczeń czytający książki staje się mądrzejszy, ma bujniejszą wyobraźnię, więcej wie i umie, rozwija swoją pamięć. Książki zabierają go w świat przygód i niezwykłych historii. Biblioteka bardzo dziękuje za kolorowe laurki i piękne życzenia.

 

 

Byliśmy w Radio Wrocław

14 kwietnia klasy 3a i 3b pod opieką wychowawców p.J.Hojwy i p.J.Maniowskiej odwiedziły Radio Wrocław. Wizyta rozpoczęła się od obejrzenia spektaklu pt. Zaczarowany Ołówek, w którym uczniowie mogli zobaczyć grę aktora, lalki oraz efekty specjalne tj. grę kolorowych świateł. Po przedstawieniu klasy udały się z przewodnikami do muzeum Radia Wrocław, a następnie do studia Radia Ram i Radia Wrocław. Dzieci miały możliwość obejrzenia pracy dziennikarza radiowego na żywo, posłuchania fragmentu audycji. Oglądały także urządzenia pełne różnych guziczków i przycisków, które obsługiwał pan radiowiec. Było super!!

 

Teatrzyk „ Igraszka” z Wałbrzycha ponownie w naszej szkole

Tuż po świętach do naszej szkoły przyjechał zaprzyjaźniony Teatrzyk „Igraszka” z Wałbrzycha, z przedstawieniem pt. „Gagatek, czyli historia o niesfornym chłopcu” dla klas 1-3 i przedszkolaków. Ciekawa treść, śpiew, gra aktorów i kukiełek ,kolorowa scenografia to niezawodne cechy” Igraszki”. Nie mogło oczywiście zabraknąć puenty owej bajeczki- Ucz się ucz bo nauka, to potęgi klucz. Dzieci oglądały spektakl z zainteresowaniem. Na koniec nagrodziły aktorów brawami.

 

 

Konkurs o Janie Pawle II w SP Udanin

Uczniowie klasy Va z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Udaninie, w sposób szczególny postanowili uczcić kanonizację św. Jana Pawła II. Zorganizowali klasowy konkurs pt. „W Hołdzie Świętości”. Piątoklasiści przez wiele tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia. Opracowywali referaty, prezentacje multimedialne, czytali publikacje i książki związane z Ojcem Świętym. 14 kwietnia przyszedł czas na sprawdzenie zgromadzonych informacji. Uczniowie pisali test z wiedzy o życiu i naukach Ojca Świętego. Każdy musiał wykazać się znajomością najważniejszych wydarzeń z pontyfikatu naszego papieża oraz znać Jego homilie. Pierwsze miejsce i największą liczbę punktów zdobyła Małgorzata Kulak, drugie Lidia Błaszczyk, trzecią lokatę ex aequo zdobyli Rafał Pietras i Nicola Krymska. Wyróżnienia otrzymali: Magda Czerwińska, Daria Ginter, Weronika Burak i Izabela Pawłowska. Gratulujemy wszystkim piątoklasistom wspaniałego pomysłu i wielkiej wiedzy o naszym ukochanym papieżu.

LeV

 

 

 

 

Z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

 

     

W naszej szkole z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja odbył się uroczysty apel z udziałem Pocztu Sztandarowego, przygotowany przez klasy IV a i b. Zaszczycił nas swoją obecnością ksiądz Czesław Studenny. Uczniowie przedstawili atrakcyjny montaż słowno- muzyczny przybliżający nam historyczne dzieje. W pięknych wierszach i patriotycznych pieśniach niezapomnieliśmy również o Międzynarodowy Święcie Pracy i Święcie Flagi. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali się w naszym narodowym tańcu - polonezie.

 

Światowy Dzień Książki

W książkach jest coś szczególnego. Książki przenikają nas do głębi. A żadna nie przychodzi samotnie, ale wprowadza imiona innych i jedna każe łaknąć drugiej” – tak książkę opisuje Francesco Petrarka.
23 kwietnia nasza biblioteka przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Książki mając przede wszystkim na uwadze propagowanie książek i czytelnictwa wśród uczniów.
Od samego rana uczniowie poszczególnych klas zapraszani byli na wspólne czytanie w bibliotece. Każde dziecko wyszło z wypożyczoną książką w ręku i z regulaminem wzorowego czytelnika.
W czytelni mogli obejrzeć wystawę poświęconą obchodom Światowego Dnia Książki, ekspozycję różnorodnych zakładek , recenzji ciekawych książek, a także galerię zdjęć znanych pisarzy i poetów.
Była to kolejna interesująca propozycja wspólnego spędzania czasu w bibliotece z książką w ręku.

 

 

Trzecioklasiści na mecie wiedzy –Ogólnopolski Sprawdzian Trzecioklasistów 2014

10 kwietnia 2014 r. o godz. 9.00 uczniowie klas trzecich w naszej szkole przystąpili do pierwszego, ważnego w ich edukacji egzaminu, kończącego pierwszy etap nauki. Po obejrzeniu filmu terapeutycznego- integralnego elementu sprawdzianu, rozpoczęli sprawdzian z języka polskiego a potem z matematyki. Każdy test trwał 45 minut z przerwami po 15 minut. Galowe stroje ,wyciszenie i skupienie charakteryzowały w tym dniu każdego trzecioklasistę. Panie wychowawczynie czuwały nad całością ,choć im też emocje towarzyszyły. Gratulujemy trzecioklasistom przystąpienia do sprawdzianu i czekamy z niecierpliwością na dobre wyniki.

 

Wycieczka do Multicentrum w Jaworze

      

9 kwietnia klasy IVa, IVb i Vb uczestniczyły w zajęciach w Multicentrum w Jaworze. Uczniowie konstruowali mechanizmy i urządzenia z wykorzystaniem klocków K’Next, a następnie sterowali nimi. Już kilkanaście minut zabawy dały niezwykłe efekty w postaci konstrukcji, które były dumą ich młodych twórców i niejednokrotnie zaskakiwały nas swoją pomysłowością.

Uczniowie również komponowali i nagrywali utwory muzyczne dzięki nowoczesnemu wyposażeniu w pracowni Multimuzyki.

Zabawa była fascynująca.

 

Do krainy bajek ……….

W czwartek 27 marca trzecioklasiści „Trzeciaki z bajkowej paki” pod opieką wych. J.Maniowskiej wyruszyli do Przedszkola w Ujeździe Górnym, aby zaprosić przedszkolaków w podróż do krainy bajek. Tak więc byliśmy u Rybaka i złotej rybki; odwiedziliśmy Złotowłosą i trzy misie; zatańczyliśmy na balu z Kopciuszkiem; wędrowaliśmy po lesie z Jasiem i Małgosią. Maluszki ogromnie przeżywały wizytę tak zacnych bajkowych gości. Swoje uznanie wyraziły gromkimi brawami i zaproszeniem „Trzeciaków z bajkowej paki” na kolejną wizytę z bajką u nich. Po inscenizacji bajek panie wychowawczynie z przedszkola zaprosiły trzecioklasistów na słodki poczęstunek.

 

 

W kolorowej paradzie, witaliśmy wiosnę

Pierwszy dzień wiosny- 21 marca w naszej szkole rozpoczął się od prezentacji talentów naszych uczniów ,poprzez film i pokazy na żywo. Potem w blaskach słońca wyruszyliśmy z kolorową paradą do centrum Udanina, pod eskortą miłych panów policjantów. Barwności maszerującym dodawały kolorowe kwiaty, oraz plakaty z hasłami o nadejściu wiosny. Ponadto nie brakowało śpiewów, okrzyków i dźwięków piszczałek ,grzechotek i bębenków .Zatrzymaliśmy się na chwilę przed Urzędem Gminy, aby zawiadomić panią Wójt, że „wiosna już” i wręczyć bukiet wiosennych kwiatów .Pani Wójt obdarowała uczniów słodyczami. Powróciliśmy do szkoły, aby dalej świętować wiosenny czas w swoich klasach .

 

Wieczór z Andersenem

        

W kwietniowy wieczór biblioteka szkolna zmieniła się w magiczne miejsce, w którym spotkały się baśniowe postacie. Przybyły tu różne królewny, książęta, sierotki, elfy, dziewczynka z zapałkami, mówiące zwierzęta – czyli wilk, brzydkie kaczątko i wiele innych. Panie bibliotekarki zaprosiły naszych uczniów na spotkanie z twórczością Hansa Chrystiana Andersena. Dzieci poznały sylwetkę twórcy najbardziej znanych baśni, usłyszały wiele ciekawostek z jego życia i twórczości.
Ważną częścią spotkania było wysłuchanie kilku mniej znanych baśni przeczytanych przez naszych nauczycieli. Cieszy fakt, że dzieci z wielką uwagą słuchały tekstów baśni, a później dzieliły się wrażeniami po ich wysłuchaniu i zadawały pytania.
Odbył się także konkurs ze znajomości baśni, który nasi uczniowie zaliczyli na szóstkę. Dzieci podzielone na zespoły brały udział w różnorodnych konkurencjach. Jedno z zadań polegało na zaprojektowaniu, wykonaniu i zademonstrowaniu kostiumu Królowej Śniegu. W innym zadaniu uczniowie musieli wykonać plakat – reklamę do wysłuchanej wcześniej baśni.
Wieczór zakończył się uroczystą kolacją, Świetna atmosfera sprzyjała dobrej zabawie i miłemu spędzeniu wieczornego czwartku, a prośba dzieci i ich rodziców o zorganizowanie kolejnego „Wieczoru z Andersenem” świadczy o tym, że wszystkim się ogromnie podobało.

 

Uwaga Rodzice!

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie informuje o rekrutacji dzieci do Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Udaninie , Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym oraz do klasy pierwszej na rok szkolny 2014/2015. Dokumenty do pobrania dostępne są na stronie internetowej szkoły, przedszkola, Urzędu Gminy i w sekretariacie szkoły. Rekrutacja trwa do 31 marca 2014 roku.

Serdecznie zapraszamy

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie

Bożena Basa

 

Nagroda dla Marysi

Wicemarszałek Radosław Mołoń wręczył Marysi Filończyk , uczennicy klasy VI a, główną nagrodę w konkursie literackim „NIE ONI – MY”. Uroczystość miała miejsce w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu. Było to podsumowanie konkursu, w czasie którego obecni mogli porozmawiać z naszą uczennicą o jej pracy, a także o działaniach szkoły, do której uczęszcza.

 

Walczyli z bykami!

XII POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY  

  

                  W Szkole Podstawowej im.Adama Mickiewicza w Udaninie realizowany jest program pracy nad ortografią pt. „Walka z bykami… ortograficznymi”, którego celem jest propagowanie idei poprawnego pisania. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pani Elżbieta Chmielewska we współpracy z polonistkami: panią Małgorzatą Meusz i panią Renatą Podedworną.

            Beneficjentami projektu są głównie uczniowie kl. IV-VI z naszej szkoły i szkół podstawowych powiatu średzkiego, którzy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności ortograficznych w konkursach. Laureaci szkolnych i gminnych konkursów mogli walczyć  o tytuł:

Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Średzkiego 2014

w XII Powiatowym Konkursie Ortograficznym  zorganizowanym    w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie

w dn. 20 marca 2014.

Oficjalny Honorowy Patronat imprezy objął Wójt Gminy Udanin.

Do konkursu przystąpiło dwadzieścioro czworo uczniów - laureatów konkursów gminnych ze szkół podstawowych powiatu średzkiego z  Ciechowa, Środy Śl., Malczyc, Rakoszyc, Karczyc, Udanina. Mieli się zmierzyć z bardzo trudnym dyktandem:   więcej

 

 

  Nie ulegaj presji żyj bez agresji

W dniach od 17 do 21 marca 2014 roku klasy I- III aktywnie uczestniczyły w działaniach w ramach projektu " Chcę koniecznie żyć zdrowo i bezpiecznie" Hasłem opiekowały się klasy III a i III b z wychowawczyniami Panią Jolą Maniowską i Janiną Hojwą. Uczniowie opracowali między innymi Dekalog dobrego kolegi, znaczki Agresji STOP oraz hasła o życiu w zgodzie i wzajemnej życzliwości. Przekonaliśmy się po raz kolejny, że uśmiech i miłe słowo znaczą wiecej niż agresja i nieuprzejmość,

                                                                                              A. Filończyk

 

Dekanalny Konkurs  "Jan Paweł II, którego znam"

     

Dnia 13.03.2014 r. w Strzegomiu odbyło się wręczenie nagród laureatom Dekanalnego Konkursu "Jan Paweł II, którego znam".

Konkurs przebiegał w trzech kategoriach i w każdej z nich uczniowie naszej szkoły zdobyli nagrody.

W kategorii plastycznej I miejsce dla klas IV-VI zdobyła Marysia Maniowska z klasy VB a II miejsce zdobyła Justyna Szajda z klasyVIB.

W kategorii literackiej I miejsce dla klas IV-VI zdobyła również Justyna Szajda z klasy VIB.

W kategorii multimedialnej dla klas IV-VI Joanna Szczepanowska zdobyła III miejsce.

       

       Dziękujemy uczniom  za wzięcie udziału w tym konkursie, gdyż niedługo  - 27.IV.2014r. będziemy przeżywali kanonizację naszego rodaka - papieża Jana Pawła II.

 

       Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Mam kota na punkcie mleka

13 marca 2014 roku cała szkoła w Udaninie dostała kota na punkcie mleka. Klasy Ia, Ib, IIa, IIb, IIIa i IIIb cały dzień uczestniczyły w zajęciach w ramach realizacji projektu " Mam kota na punkcie mleka" Dzieci miały okazję poznać walory mleka i mlecznych produktów zarówno teoretycznie jak i przez degustację przygotowaną przez mamy i babcie:

Panie Ania Kaproń, Ania Pilc, Agnieszka Kujtkowska oraz Marzena Grzegorczyn przygotowały smaczne kanapeczki z nabiałem i warzywami oraz owocowe jogurty. Smakołyków mogli skosztować na dużej przerwie wszyscy  uczniowie naszej szkoły. Dzęki tej akcji wszyscy mogliśmy się po raz kolejny przekonać, że to co zdrowe jest również pyszne.                                                                                                  

  A. Filończyk

 

 

 

Bez granic”

22 lutego 2014r. w Miejskim Ośrodku kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie nastąpiło rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego konkursu poetyckiego dla dzieci i młodzieży pt. „Bez granic”. Konkurs stworzył wszystkim piszącym możliwości nawiązania wielu poetyckich kontaktów i przyjaźni oraz dał szansę na podzielenie się swoją twórczością z innymi. Celem konkursu było również pobudzanie aktywności poetyckiej, doskonalenie i popularyzowanie twórczości amatorskiej.
Nasze uczennice:

 • Marysia Filończyk

 • Karolina Opałka

 • Justyna Szajda

 • Małgosia Gwiżdż

próbowały swoich możliwości poetyckich. Wzięły udział w konkursie, na który przesłano ponad tysiąc wierszy.
Gratulujemy dziewczętom i cieszymy się, że reprezentują naszą szkołę na zewnątrz i nieustannie kształcą swoje umiejętności poetyckie.

 

   REKOLEKCJE  WIELKOPOSTNE 

   17-18 marca   poniedziałek i wtorek 

               godz. 9.00    -  nauka rekolekcyjna w holu szkoły  kl. 0 - III

               godz. 10.00  - nauka rekolekcyjna dla kl. IV - VI

    19 marca - środa  

               godz.9.15 spowiedź święta w kościele w Udaninie  kl. III - VI 

                godz. 10.00  Msza święta w kościele w Udaninie    kl. O - VI

Pozostałe lekcje wg planu zajęć

 

 

XII POWIATOWY KONKURS

ORTOGRAFICZNY

„WALKA Z BYKAMI”

 

 

WYNIKI

SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO 2014

 

IMIĘ I NAZWISKO

KLASA

LICZBA PUNKTÓW

MAX 50p.

MIEJSCE

Maria Filończyk

VIa

46

I

Adam Kowalski

VIb

43

II

Nikola Krymska

Va

40

III

Dominika Drozd

Va

39,5

IV

Weronika Partyka

VIb

38,5

V

Aleksandra Kulpińska

Vb

37

VI

Klaudia Jędrasiak

VIb

37

VI

Paulina Szajda

VIb

36,5

VII

Daria Bardoń

VIb

36

VII

Amelia Nowak

IVa

35,5

IX

Barbara Mytych

VIa

35

X

Przemek Moryto

Va

35

X

Uczniowie:

Maria Filończyk, Adam Kowalski, Nikola Krymska, Dominika Drozd, Weronika Partyka zakwalifikowali się do Powiatowego Konkursu Ortograficznego w Udaninie, który odbędzie się 20 marca 2014r.

 

 

Spotkania ze specjalistami

z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej ze Środy Śl.

 1. Warsztaty dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III:

Zastępowanie agresji – marzec 2014

Będę uczniem – maj 2014

Dobry człowiek – maj 2014

 1. Prelekcje, warsztaty i konsultacje, jako kontynuacja cyklu spotkań Szkoły dla rodziców, prowadzonych przez pedagog panią Halinę Sikorę - Grabowską nt.:

 1. Co zamiast kary? Jak radzić sobie z trudnym zachowaniem dziecka?

3 kwietnia 2014

 • Godz. 15.00-16.00 - konsultacje dla nauczycieli;

 • od godz. 16.00 - warsztaty dla rodziców.

 1. Nauczyć się uczyć

8- 9 maja 2014, godz. 8.50- 13.00

 • warsztaty dla uczniów kl. Vab;

 • konsultacje dla nauczycieli i rodziców.

 1. Motywowanie dziecka do nauki

- 22 maja 2014, godz. 15.30

 • prelekcja i konsultacje dla rodziców.

 

http://www.zsku.rzeszow.pl/img/banery/_tiny/rodzice.gifSpotkanie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców uczniów naszej szkoły, na debatę dotyczącą pracy naszej placówki. Wspólnie odpowiemy na pytania: Co powinno się zmienić, żeby zarówno uczniowie jak i rodzice chcieli się zaangażować w życie szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu na jej funkcjonowanie i dobrze się czuli w Naszej Szkole? Debata  jest formą realizacji projektu: ”Szkoła Współpracy” realizowanego w naszej szkole.  Spotkanie  odbędzie się 13 .03 2014r o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie.

Dyrekcja, Rada Rodziców

 

 

Poetyckie zmagania naszych uczniów

Pragniemy poinformować, że nasze uczennice:

 • Karolina Opałka

 • Małgorzata Gwiżdż

 • Justyna Szajda

 • Maria Filończyk

brały udział w XXII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim pt. „Serduszkowy wiersz”, który został rozstrzygnięty 14 lutego 2014r. w Rabce – Zdroju. W konkursie udział wzięło 203 autorów, nadesłano 442 wiersze.
Wiersz Marysi pt. „Miłość” został wyróżniony jako wiersz, który warto ocalić od zapomnienia.
Cieszymy się, że nasi uczniowie reprezentują naszą szkołę w konkursach ogólnopolskich, poświęcając wolny czas, kształtując swoje umiejętności literackie i sławiąc naszą szkołę.
Gratulujemy!!!

 

Noc cudów w bibliotece”
  

Dzisiaj, 3 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Dzień ten ma promować przyjaźń oraz intelektualną współpracę pomiędzy pisarzami z całego świata. Biblioteka, dbając o wysoki stan czytelnictwa przyłączyła się do tego święta i zorganizowała konkurs na pracę literacką pt. „Noc cudów w bibliotece”. Wielu naszych uczniów wzięło udział w tych zmaganiach i przed feriami jako młodzi pisarze złożyli swoje prace do oceny.
Biblioteka postanowiła wyróżnić uczniów:

 • Dawid Senczyna IIIa

 • Laura Górecka IIIa

 • Klaudia Klęczar IIIa

 • Ewa Lipińska IIIa

 • Hanna Chohura IIIb

 • Zuzanna Grubasz IVb

 • Aleksandra Szczur IVb

 • Maria Maniowska Vb

 • Grzegorz Krzyszczuk VIa

 • Maria Filończyk VIa

 • Barbara Mytych VIa

 • Karolina Opałka VIb

 • Patrycja Hawro IVb

Biblioteka wydała także książkę pt. „Noc cudów w bibliotece”. Jest to zbiór opowieści, których akcja rozgrywa się w naszej bibliotece. Jeśli chcecie je przeczytać, zapraszamy do czytelni.

Biblioteka zaprasza również w swoje progi naszych czytelników – mamy wiele nowych książek, które niedawno zakupiliśmy – warto przyjść!

 

Ferie 2014 w Udaninie

      

   W pierwszym tygodniu ferii Zespół Szkolno – Przedszkolny w Udaninie zaprosił młodzież i dzieci z gminy Udanin do udziału w projekcie „Profilaktyczne Ferie – Zima 2014 r”. Główny cel zaplanowanych działań to kształtowanie postaw  prozdrowotnych, sprzyjających życiu bez nałogów, organizacja dzieciom czasu wolnego w sposób bezpieczny, atrakcyjny i pożyteczny,

a przez to zmniejszenie zachowań ryzykownych. W pierwszym dniu projektu odbył się Turniej Ministrantów. Piłkarska rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych szkoła podstawowa i gimnazjum. Sala gimnastyczna w Udaninie zapełniła się po brzegi sportowcami i kibicami, a gra młodych sportowców była pełna zaangażowania i zachwycała wszystkich. Podczas gdy chłopcy grali w piłkę, dziewczęta uczestniczyły w zajęciach plastycznych. Ich zadaniem było przedstawienie w oryginalny sposób, w różnych technikach malarskich swoich zainteresowań. Wszystkie prace brały udział w konkursie. Najciekawsze zostały nagrodzone upominkami i wezmą udział w ogólnopolskim konkursie w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Ferie w Udaninie to także wyjazd na lodowisko do Świdnicy, który przyniósł dzieciom bardzo wiele wrażeń i zadowolenia oraz wędrownie po górach i ognisko z kiełbaskami w Andrzejówce. Zajęcia i wyjazdy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i zgromadziły liczną grupę dzieci nie tylko z terenu gminy Udanin. Dzięki sponsorowi, którym była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, dzieci i młodzież nie ponosiły żadnych kosztów, co umożliwiło wyjazdy i miłą zabawę także maluchom z uboższych rodzin. Koordynatorem projektu była Monika Cieślicka we współpracy z Krzysztofem Ficą.

V.Leńska

DOWOZY W CZASIE FERII 

18.02.2014-na przystanku o godz.9.00

19.02.2014- na przystanku o godz.9.00

20.02.2014-na przystanku tak jak do szkoły czyli około 7.00

Plan zajęć

18.02.2014-TURNIEJ MINISTRANTÓW-GODZ.ROZPOCZĘCIA-9.30

19.02.2014-WYJAZD NA ANDRZEJÓWKĘ- GODZ.WYJAZDU- 9.30

20.02.2014-WYJAZD NA LODOWISKO –GODZ.WYJAZDU-8.00

 

Wizyta w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu.naklejki - Muzyczne notatki z G-klucz wiolinowy

        6 lutego uczniowie klasy Ia i Ib wraz z wychowawcami E.Kręc i J Semczuk i zaproszonym rodzicem panią Izabelą Korpyto odwiedzili  Teatr Muzyczny we Wrocławiu. Spektakl „Zaczarowane podwórko” zaczarował małych widzów bogatą ciągle zmieniającą się scenografią, grą świateł i efektami  wizualnymi ,  kostiumami aktorów wcielających się w różne postacie a nade wszystko  muzyką i świetnymi układami  tanecznymi , które dosłownie porywały dzieci z foteli , by bawić się razem z aktorami.  Na zaczarowanym podwórku obok postaci dzieci pojawiały się zwierzęta- i tu ciekawostka- nie tylko te wykreowane przez aktorów ale najprawdziwszy pies, który o dziwo zachowywał się jak profesjonalny artysta. Była też tajemnicza postać,  pojawiająca się na scenie i znikająca w różnych momentach spektaklu , nazywana dziwacznie „Kurze Dytko”.  Jak przystało na zaczarowane podwórko owa postać okazała się piękną królewną , z której czar zostaje zdjęty w ostatniej scenie. W spektaklu wykorzystano proste i zabawne wiersze Danuty Wawiłow w interpretacji wybitnych aktorów: Jerzego Stuhra, Macieja Stuhra i Edyty Jungowskiej. Spontaniczne reakcje dzieci i emocje pojawiające się na ich twarzach: od zaciekawienia, zachwytu poprzez radość, zadziwienie a nawet odrobinę strachu, kiedy scenę ogarniał mrok, świadczyły o żywym zainteresowaniu spektaklem.

    Niewątpliwie takie przeżycia na długo pozostaną w pamięci dzieci. Oto jak same  opisywały swoje wrażenia tuż po spektaklu:

Julka i  Beata:  Podobały nam się  piosenki  i  tańce. Dom zmieniał się w różne figury.   

Iza, Eliza, Milena: Dzieci  się  bawiły, tańczyły, skakały  i   śpiewały.   Scenografia  była  wspaniała.  Kurze Dytko straszyło  po  nocach  a  potem  przyszedł  król  i   zamienił  ją  w  piękną  królewnę.

Maja Zuzia : Podobało nam się   Kurze Dytko. Było wesoło i czasami tajemniczo.

Krystian, Paweł:   Podobały mi się świnki, miały fajne kostiumy kiedy tańczyły wyglądały jak baloniki.

Kamil: Podobało mi się jak tańczyli  Kajtek bez majtek i Wojtek bez portek .  Podobało mi się tańczące  prosiaki . Bardzo podobało mi się jak prawdziwy pies czytał gazetę.           

Bartek: Podobało mi się kiedy pies łapał  piłkę . Rozśmieszył mnie  Kajtek  i Wojtek  bez   portek. Na scenie wszystko się zmieniało.

 

 

Dzień Pocztówki do Przyjaciela

        

6 lutego w naszej szkole biblioteka zaakcentowała Dzień Pocztówki do Przyjaciela. Dla każdego z nas przyjaźń jest bardzo ważna w życiu. Trudno by się żyło bez przyjaciela, człowieka, na którego zawsze i wszędzie możemy liczyć. Czasem jest to jedna osoba, czasem mamy szczęście i tych osób jest więcej. Warto docenić naszych przyjaciół. Pokazać, że nam na nich zależy i doceniamy ich obecność oraz wsparcie. W tym dniu w bibliotece można było nauczyć się poprawnie pisać pozdrowienia i adresować kartkę. Wielu uczniów skorzystało z okazji, by móc napisać Pocztówkę do Przyjaciela. Nasi łącznicy z biblioteką roznieśli wiadomości do adresatów. Było bardzo sympatycznie i radośnie.

 

POWIATOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W MINI-KOSZYKÓWCE

DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW.

      

            Dnia 21.01.2014 odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w mini-koszykówce dziewcząt i chłopców. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej.

 Drużyna dziewcząt pod opieką pani Moniki Cieślickiej wystąpiła w składzie:

 Wiktoria Zwierzchowska, Dominika Kozioł, Zuzia Klęczar, Kinga Lipiec, Daria Bardoń , Basia Mytych, Marysia Filończyk, Klaudia Jędrasiak, Gosia Gwiżdż, Karolina Opałka. Drużyna chłopców pod opieką pana Krzysztofa Ficy wystąpiła w składzie;

Dominik Polański, Grzesiek Harciarek ,Błażej Hajduk ,Dawid Sambor , Norbert Michalski, Kuba Boczkowski , Adrian Misek,  Filip Łabuz. Po bardzo zaciętych pojedynkach zarówno drużyna chłopców, jak i dziewcząt z Udanina zostali wicemistrzami Powiatu Średzkiego. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Szkoła współpracy to przestrzeń, w której każde dziecko i młody człowiek, każdy rodzic i każdy nauczyciel zaproszeni są do wspólnej rozmowy, pracy, uczenia się i zabawy.


„Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły” to nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekt ten jest nowatorskim przedsięwzięciem, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w 1034 podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły. Projekt skierowany jest nie tylko do środowisk szkolnych – uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół, ale także do tzw. „otoczenia szkoły” – pracowników jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Projekt potrwa do końca lutego 2015 roku. Współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty.

Do realizacji projektu zakwalifikowała się Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie.  W dniu 30 i 31 stycznia 2014 w pierwszym szkoleniu zorganizowanym we Wrocławiu wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. Uczniów reprezentowali uczniowie klas czwartych: Alicja Gołdyn i Aleksander Chohura, rodziców- Małgorzata Szczepaniak i Mieczysława Lipiec,  nauczycieli Wioletta Leńska i Bożena Basa. Szkolenie  miało na celu wyjaśnienie znaczenia roli oraz praw rodziców i uczniów w życiu szkoły oraz przygotowanie do ich aktywnego w nim uczestnictwa. Na stronie internetowej naszej szkoły zamieszczono  Skrzynkę Pomysłów Szkoły Współpracy, do której „uzupełniania” dobrymi pomysłami, na dobrą współpracę, zapraszamy wszystkich rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Czekamy  na pomysły…i razem je zrealizujemy.

                                                                          Dyrektor Bożena Basa

 

 

Finał Konkursu „ Nie Oni – MY”

Praca literacka Marysi Filończyk, uczennicy klasy VI a, pt. „Ludzie, którzy patrzą” została uznana przez Czytelników za najciekawszą pracę. Zdobyła 9640 głosów, tym samym zwyciężyła w konkursie. Marysia otrzyma tablet ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz roczną prenumeratę Gazety Wrocławskiej wraz z kompletem wydawnictw ufundowanych przez Gazetę Wrocławską.

Cieszymy się z sukcesu naszej uczennicy i serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Jak wygląda czytelnictwo naszych uczniów w pierwszym semestrze?

     

Uczniowie naszej szkoły przeczytali 2385 książek, co stanowi 9,17 książki na jednego ucznia. Najlepiej czytające klasy I - III

 1. II a

 2. III a

 3. II b

 4. III b

 5. I b

 6. I a

Najlepsi czytelnicy w oddziałach 0

 • Milena Sobala

 • Emilia Bańkowska

 • Hanna Michalska

Najlepsi czytelnicy w klasach I – III

 • Dominika Bańkowska II a

 • Ewa Kozioł II a

 • Dominika Jędroszka II a

 • Daniela Klusek III a

 • Laura Górecka III a

 • Martyna Rasała II a

Najlepiej czytające klasy IV – VI

 1. VI a

 2. IV a

 3. VI b

 4. IV b

 5. V b

 6. V a

Najlepsi czytelnicy w klasach IV – VI

 • Patrycja Moryto IV a

 • Klaudia Majczak IV a

 • Wiktoria Zwierzchowska VI a

 • Barbara Mytych VI a

 • Karolina Opałka VI b

 • Zuzanna Grubasz IV b

Gratulujemy!!!

 

Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych

        

Uczniowie klas pierwszych już we wrześniu zostali zapisani do biblioteki i mieli możliwość wypożyczania książek, a dziś czyli 30 stycznia odbyło się oficjalne PASOWANIE na CZYTELNIKA BIBLIOTEKI. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IIa, podczas której przekazali wiedzę o książce i bibliotece, recytowali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Uczniowie klas pierwszych musieli zdać egzamin ze znajomości baśniowych postaci oraz tytułów baśni, bajek i wierszy polskich poetów. Po pomyślnie zaliczonym teście złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Kolejnym punktem było uroczyste PASOWANIE NA CZYTELNIKA, podczas którego dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek wykonane przez starszych kolegów. Wyjątkowym momentem było wyróżnienie najlepszych czytelników w klasach pierwszych.

 

Lekcja historii w kinie

Uczniowie klas szóstych mieli możliwość obejrzenia filmu pt. „Biegnij, chłopcze, biegnij”. Film przedstawia niesamowitą i wzruszającą historię, która wydarzyła się naprawdę. To film, który naszym Szóstoklasistom pokazał na przykładzie opowieści o losach Srulika kawałek historii drugiej wojny światowej. Uczniowie łatwiej będą mogli zrozumieć tematy związane z Holocaustem.

 

http://www.zsku.rzeszow.pl/img/banery/_tiny/rodzice.gifSpotkanie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na spotkanie podsumowujące wyniki naszej wspólnej półrocznej pracy. Wywiadówka odbędzie się 06.02.2014r o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie. O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców

 

 

Dzień Babci i Dziadka

       

Dnia 21.01.2014 roku dzieci z oddziału przedszkolnego O a gościły w swojej sali Babcie i Dziadków w dniu Ich święta.  Dzieci przedstawiły montaż słowno - muzyczny składający się z inscenizacji piosenek i wierszy. Licznie zgromadzeni goście gromkimi oklaskami nagradzali kolejne występy swoich wnuków, śpiewając na zakończenie znaną  sobie z dzieciństwa piosenkę pt. "Zawsze niech będzie słońce". Po występie dzieci obdarowały Babcie i Dziadków wykonanymi wcześniej dyplomami, laurkami i kolorowymi koszyczkami. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców w drugiej części spotkania goście mogli porozmawiać częstując się pysznym ciastem, kawą i herbatą. Liczymy na podobne spotkanie w przyszłym roku.

Wychowawca, Anna Janus

 

Dzień Babci i Dziadka

W miłej atmosferze po raz kolejny dzieci z kl. IB mogły spędzić czas z Babciami i Dziadkami w dniu Ich święta. Na zaproszenie dzieci goście licznie przybyli na spotkanie z wnukami podczas, którego mogli podziwiać małych artystów, którzy dla nich recytowali wiersze , śpiewali piosenki i tańczyli. Po oficjalnej części artystycznej i życzeniach przy słodkim poczęstunku Babcie i Dziadkowie chętnie dzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami z przeszłości.

Wychowawca p. Jadwiga Semczuk serdecznie dziękuje zaangażowanym rodzicom za pomoc w organizacji święta.

 

Ogólnopolska Olimpiada z Jezyka Niemieckiego rozstrzygnięta!

W listopadzie 2013 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada z Jezyka Niemieckiego OLIMPUS, w której wzięło udział 23 uczniów z naszej szkoły.

Na początku Nowego Roku konkurs został rozstrzygnięty.

Z klas piątych najlepsze były:

Nikola Krymska klasa Va – 36 miejsce w Polsce na 450 uczniów biorących udział w olimpiadzie oraz Dagmara WawronVa- która zajęła również 36 miejsce w Polsce.

Z klas szóstych najlepsze były:

Malgorzata Gwiżdż klasa VI b – uczennica zajęła 37 miejsce w Polsce oraz Maria Filonczyk – VI a – 38 miejsce.

Gratuluje….Agnieszka Mozgała

 

Diecezjalne spotkanie Kolędników Misyjnych   

         11 stycznia dzieci należące do ogniska misyjnego, pod opieką katechetki Violetty Leńskiej i jednej z mam Sylwii Wiczak, uczestniczyły w Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w Pieszycach. Spotkanie było podsumowaniem tegorocznego kolędowania na rzecz dzieci z Konga.  Ogniska przyjechały do Pieszyc w kolorowych strojach. Były Maryje, Józefowie, pastuszkowie, aniołowie i wielu przedstawicieli różnych kontynentów. Poszczególne koła prezentowały swoje kolędowe występy. Nasza grupa nie tylko zagrała swoją scenkę, ale także czynnie uczestniczyła w organizacji misyjnego święta, przygotowując psalm responsoryjny, który podczas mszy świętej przepięknie wyśpiewała Asia Szczepanowska z klasy V. Za aktywny udział w akcji otrzymaliśmy upominki i pamiątkowy dyplom

LeV, dzieci z Ogniska Misyjnego

 

Uczniowie, którzy lubią czytać…

  W grudniu tytuł „Najlepszego czytelnika” otrzymali:

·       Dominika Bańkowska – IIa

·       Nikola Woźny – IIIb

·       Beata Grubasz- Ia

·       Julia Grubasz – Ia

·       Martyna Rasała – IIa

·       Wiktoria Płaziuk – IVa

·       Klaudia Majczak – IVa

·       Patrycja Moryto – IVa

·       Zuzanna Grubasz – Ivb

Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy!   

 Zapraszamy innych uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki.

 

Drużyna z Udanina wicemistrzem powiatu

         

  18 grudnia w Środzie Śląskiej, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Mini - Piłce Nożnej Szkół Podstawowych. W turnieju wzięło udział 5 szkół podstawowych: Kostomłoty, Udanin, Środa Śląska, Rokoszyce i Malczyce. Reprezentacja z Udanina, pod opieką Moniki Cieślickiej wywalczyła wicemistrzostwo powiatu, zwyciężając z Rakoszycami 2:0, Malczycami 2:0, Kostomłotami 2:1. Uczniowie z Udanina po zaciętej rywalizacji ulegli tylko  Środzie Śląskiej 2:1. W skład drużyny wicemistrzów wchodzą: Błażej Najduk, Jakub Boczkowski,  Bartosz Pastuła, Adrian Misek, Dawid Sambor, Kacper Basicz, Patryk Zieliński, Grzegorz Krzyszczuk, Norbert Michalski, Grzegorz Charciarek, Damian Krzyszczuk, Rafał Pietras. Trenerem sportowców jest Krzysztof Fica.

LeV

 

Wędrowanie kolędników misyjnych w Lusinie

      

  Kolędnicy Misyjni to ogólnopolska akcja mająca na celu pomoc dzieciom z krajów misyjnych. Dzieci należące do ognisk misyjnych kolędują po domach zbierając datki. W Lusinie, dzieci pod opieką pani katechetki Violetty Leńskiej i pani Barbary Broszko, 3 stycznia odwiedziły mieszkańców wsi. Maryja i Józef, królowie, pasterze oraz przedstawiciele różnych krajów zanieśli błogosławieństwo kolędowe do wszystkich domów. „Bądźcie pozdrowieni mili gospodarze, my dobrą nowinę niesiemy wam w darze” – mówiły dzieci podczas odwiedzin. W tym roku mali kolędnicy wspierają rówieśników z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga, gdzie Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dofinansowuje działalność kilkudziesięciu ośrodków pomocy, domów dla dzieci ulicy, przedszkoli i szkół, a także programy ochrony życia dla dzieci ubogich, odrzuconych, osieroconych i okaleczonych.

LeV

Spotkanie opłatkowe.

     5 stycznia 2014 uczniowie klasy Ia i IIIa oraz przedstawiciele klas V wraz z wychowawcami E.Kręc, J.Maniowską i W.Leńską mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym w szkole przez Parafię Piekary z udziałem księdza Biskupa Ignacego Deca oraz przedstawicieli i seniorów tejże parafii.

    W prezentowanym przedstawieniu jasełkowym przy dźwiękach wspólnie śpiewanych kolęd uczestnicy spotkania mogli przeżyć na nowo, jak co roku, radość Bożego Narodzenia.

   Za sprawą małych aktorów przenieśli się w  historyczne miejsca i przybliżyli sobie to, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu, gdy w ubogiej stajence w ludzkiej rodzinie przyszedł na Świat Boży Syn.  Niepowtarzalny nastrój wigilijny towarzyszył wszystkim uczestnikom spotkania.

     Wychowawcy dziękują rodzicom dzieci biorących udział w przedstawieniu za przybycie i współpracę.

 

 

DO BETLEJEM ,DO BETLEJEM……..

Takimi słowami pastorałki „Do Betlejem,…do stajenki…” pierwszoklasiści i trzecioklasiści pod opieką pani E.Kręc i J.Maniowskiej,  w piątek 20 grudnia, wprowadzili nas w magię świąt Bożego Narodzenia. Jasełka , które przygotowali wzruszyły niejedno serduszko. Melodyjne kolędy i pastorałki, śpiewane razem z występującymi przybliżały nas do tych pięknych świątecznych dni grudniowych. Ciepłe życzenia popłynęły do społeczności uczniowskiej, grona pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły od Pani Dyrektor i przybyłych gości: Księdza z Parafii Piekary, Przewodniczącego Rady Gminy i pań Radnych.

„WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I POMYŚLNOŚCI W NOWYM 2014 ROKU”.

 

Jasełka w Udaninie

     

    Do Betlejem, gdzie maleńki Jezus, wędrowały dzieci podczas jasełek przygotowanych w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie. Maluchy z klasy I i III, pod opieką Elżbiety Kręc i Jolanty Maniowskiej, w bardzo piękny sposób przedstawiły społeczności szkolnej bożonarodzeniową opowieść. Scenografia, zaangażowanie małych artystów, ich śpiew oraz taniec sprawiły, że klimat świąt zawitał w całej szkole. Od godzin rannych wychowawcy z uczniami, spotkali się na klasowych wigiliach, przygotowanych przez rodziców. Były kolędy, życzenia i łamanie się opłatkiem. Na zakończenie dnia, odbyła się wigilia wszystkich pracowników szkoły i zaproszonych gości. 

LeV

Dar serca uczniów z Udanina

   Uczniowie Szkoły Podstawowej w Udaninie pod opieką pani pedagog Grażyny Dorobek, zorganizowali akcję pomocy rodzinom wielodzietnym. Dzieci zostały Świętymi Mikołajami. Przez cały grudzień zbierały dary. W holu szkoły do wielkiej paczki wkładały słodycze, artykuły spożywcze i zabawki. Z zebranych artykułów zrobiono prezenty, które trafiły na świąteczne stoły kolegów i koleżanek. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim ludziom dobrego serca, rodzicom, dziadkom i dzieciom, którzy odpowiedzieli na apel i wspomogli to piękne dzieło.

Lev

Misyjna pomoc dla dzieci z Konga.

Koło MIsyjne "Promyki" z naszej szkoły włączyło się, jak co roku, w akcję "Kolędnicy Misyjni".

19 grudnia ubrani w stroje kolędnicze i z krótkim montażem słowno-muzycznym, odwiedzaliśmy poszczególne klasy naszej szkoły. Za namową pani Dyrektor poszliśmy również z kolędą do Urzędu Gminy, do Banku Spółdzielczego oraz do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie zostaliśmy bardzo miło przyjęci.

       Ofiary jakie udało nam się zebrać przy okazji kolędowania przekazaliśmy na pomoc dla dzieci w Demokratycznej Republice Konga i Republice Konga.

Bardzo serdecznie dziękujemy za przyjęcie nas w klasachi ofiary złożone na ten misyjne cel. Bóg zapłać.

 Członkowie Koła Misyjnego "Promyki" wraz z opiekunem - Dorota Hołyńska

 

 

 

Święty Mikołaj w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie

      

       Wesołe piosenki i wiersze przygotowały dzieci  dla Świętego Mikołaja w szkole podstawowej w Udaninie. Około godziny dziesiątej dostojny gość przybył do maluchów, które z wielką niecierpliwością wypatrywały go od samego rana. Dzieci zaprezentowały Mikołajowi i licznie przybyłym rodzicom krótki program artystyczny. Potem rozpoczęło się rozdawanie prezentów.  Jak zawsze okazało się, że wszyscy uczniowie przez cały rok byli bardzo grzeczni.  Na początku za dobre sprawowanie prezenty otrzymały panie dyrektorki Bożena Basa i Elżbieta Chmielewska. Potem maluchy zostały nagrodzone paczkami. Święty Mikołaj zaglądał również do klas, gdzie uczyli się starsi uczniowie. Oni także otrzymali wesołe upominki i słodkości.

LeV

 

Listopad miesiącem walki z używkami

         

Od 18 do 22 listopada w naszej szkole miał miejsce tydzień aktywności w ramach projektu

"Chcę koniecznie żyć zdrowo i bezpiecznie" 

W listopadzie chcieliśmy wszyscy powiedzieć UŻYWKOM STOP i zrobiliśmy to poprzez następujące działania: Uczniowie mieli okazję wyrazić swoją aprobatę dla zdrowego życia między innymi poprzez wypełnienie deklaracji, zaakcentowanie czerwonym strojem sprzeciwu wobec stosowaniu używek, oraz wykonania plakatu " Stop papierosom, alkoholowi, narkotykom i dopalaczom". Zwycięskie prace i nazwiska ich wykonawców zostaną opublikowane wkrótce. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie w projekt.
                                                                                                        Alicja Filończyk

 

157 rocznica śmierci Adama Mickiewicza, patrona naszej szkoły

  

       Uczniowie z Amatorskiego Koła Teatralnego „Bajkowy Zespół” przygotowali ulotki   z informacjami dotyczącymi ważnych wydarzeń z życia i twórczości naszego wieszcza.        W dniu rocznicy czyli 26 listopada na przerwach rozdawali całej społeczności szkolnej informacje, przypominając w ten niecodzienny sposób o naszym patronie szkoły.           Akcji także towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości poety.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

        

  Biblioteka szkolna zaprosiła wszystkich uczniów  do obchodów dnia najmilszej zabawki, najlepszego przyjaciela dzieci i niezastąpionej przytulanki przy zasypianiu – Pluszowego Misia.

   Uczniowie w tym dniu w szkole pojawili się ze swoimi ulubionymi misiami. W bibliotece przygotowane zostały wystawy, których głównym bohaterem był Pluszowy Miś. Dzieci w czasie wizyty w bibliotece mogły dowiedzieć się gdzie i kiedy ustanowiono Święto, mogły pooglądać misiaczki znane z książek, wierszy, filmów, telewizji. Paradowały i opowiadały także o swoich przytulankach. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów ciekawych książek i wierszy o misiach, ponieważ rozbudzanie zainteresowań czytelniczych stanowi podstawowy cel takich spotkań.

 W bibliotece obejrzeć można było konkursową wystawę plastycznych prac dzieci pt. „Mój ulubiony pluszowy miś”. Wyniki konkursu poznamy niebawem. 

Każdy odwiedzający bibliotekę i wypożyczający książkę otrzymywał kolorowankę  z postacią misia i oczywiście przysmak misia czyli „małe co nieco”.  Dzień Pluszowego Misia był okazją do promocji czytelnictwa i biblioteki i jednocześnie doskonałej zabawy, a wypożyczalność książek w tym dniu  ku uciesze biblioteki biła wszelkie rekordy.

 

http://www.zsku.rzeszow.pl/img/banery/_tiny/rodzice.gifSpotkanie z Rodzicami

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na konsultacje pedagogiczne, które odbędą się 28.11.2013r o godz. 16.00 w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie. O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie Rady Rodziców.

  

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

        

Został uchwalony w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi        na wojnę Izraela z Egiptem. Dzień ten służy promowaniu pokoju na całym świecie poprzez okazywanie innym serdeczności i przekazywanie pozdrowień.
21 listopada biblioteka zaprosiła całą społeczność szkolną do przyłączenia      się do uczczenia tego święta .
Obchodom przyświecały hasła:
„Bądźmy dla siebie mili i serdeczni”
„Nie zapominajmy czarodziejskich słów- proszę, dziękuję, przepraszam”
„Uśmiechajmy się do siebie, bo uśmiech to lek na wszystko”

  Uczniowie odwiedzili bibliotekę, gdzie mogli napisać pozdrowienia do osób, którym chcieli sprawić radość i przyjemność. Nasi łącznicy z biblioteką stali się dziś listonoszami i roznieśli napisane kartki z pozdrowieniami.

 

WESOŁO I CIEKAWIE Z RODZICAMI  KLAS IV SPĘDZILIŚMY CZAS W GÓRACH SUCHYCH

     

Dzięki rodzicom mogliśmy zorganizować wyprawę w Góry Suche. Pogoda dopisała, było mroźno i słonecznie. Z przyjemnością wędrowaliśmy górskimi leśnymi ścieżkami skąd podziwialiśmy piękne widoki. Najwyższym wyzwaniem był szczyt Waligóra (936 m n.p.m.) gdzie można dotrzeć od południowej strony żółtym lecz karkołomnym szlakiem. Żeby go pokonać (szczególnie przy zejściu) trzeba uważać na tylną część ciała, która może być mocno narażona na siniaki. Z tego względu wybraliśmy łagodniejsze podejście i zejście do Przełęczy Trzech Dolin i malowniczego schroniska. Zaciekawiły nas kamienne stożki  o czerwonej barwie i dowiedzieliśmy się, że są to skały pomagmowe (porfiry i melafiry), zastygła lawa, która 250-300 milionów lat temu wylewała się i piętrzyła na powierzchni niecki śródsudeckiej z czego powstały całkiem spore i ponad pięćdziesięciokilometrowe góry.

Po drodze zebraliśmy drewno na ognisko i grilla, którego przygotowali nam rodzice. Pieczona kiełbaska bardzo nam smakowała po długiej wędrówce. Wracaliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

Szczególne podziękowania za zaangażowanie i pomoc należą się naszym rodzicom: Annie Grubasz, Krystynie Lesiak, Stanisławie Boczkowskiej i Dariuszowi Solickiemu.

 

INTERAKTYWNA EDUKACJA W EXPLORAPARKU

     

Dnia 14.11.2013 klasy IV poprzez naukę i zabawę rozwijały swoje kompetencje i umiejętności. Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczenia w lekcji

„Matematyka w przyrodzie”

  Nauczyciel-animator przedstawiał problemy. objaśniał pojęcia, i przygotował grupę do interaktywnego uczestnictwa w odbiorze treści wystawy. Uczniowie, w atmosferze nauki i zabawy, spędzili czas, korzystając z zaproponowanych na wystawie eksponatów.
Wspólnie z uczniami poszukiwaliśmy idealnej proporcji i wyznaczaliśmy złoty podział odcinka, dowiedzieliśmy się, jak powszechna jest ta zasada w przyrodzie. Podobnie - licząc płatki kwiatów, spirale szyszek i słonecznika - odkrywaliśmy inną powszechną matematyczną zasadę w przyrodzie - ciąg liczb Fibonacciego. Zaglądaliśmy do ula i dowiedzieliśmy się dlaczego pszczoły składają miód w plastrach, o sześciokątnych przekrojach dwunastościanu rombowego.

Nasi rodzice mieli okazję wrócić do lat dzieciństwa i również uczestniczyli w zajęciach. Chętnie wkroczyli w świat politechnicznych zabawek. Pomagali i eksperymentowali razem z nami.

Warto przypomnieć za twórcami co to jest ExploraPark.

ExploraPark - Park Nauki i Techniki to program wystaw edukacyjnych przygotowanych przez Instytut Badań Kompetencji w Wałbrzychu. Głównym przesłaniem tych wystaw jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do interaktywnej edukacji. Mają one przyczyniać się do tego, by młodym ludziom ułatwić zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności.

ExploraPark to naukowe centrum licznych aktywności - zarówno praktycznych, jak i intelektualnych. Tutaj każdy może badać, dociekać, poszukiwać, odkrywać.

ExploraPark to również miejsce dla rodziców i nauczycieli, którzy w realizacji koncepcji nieformalnego nauczania, poprzez ciekawe doświadczenia, dostrzegą szansę na wspieranie postępów w nauce i rozwój swoich dzieci.

ExploraPark to niekonwencjonalna metoda poznawania świata. Wymaga ona stałej komunikacji pomiędzy dziećmi oraz dziećmi i dorosłymi, eksperymentowania, zadawania pytań, prowadzenia dialogu i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Jednocześnie poprzez zabawę ma ośmielać do wejścia w świat nauk przyrodniczych i technicznych.

ExploraPark to bogactwo "interaktywnych zabawek", odpowiednio dobranych narzędzi, modeli i prototypów, programów multimedialnych.

EXPLORAPARK CZYNI LUDZI CIEKAWYMI ŚWIATA.
EXPLORAPARK JEST DLA CIEBIE!

 

Aktywna edukacjaProgram Aktywna edukacja prowadzony jest w ramach projektu "Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach" współfinansowanego ze środków UE, realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji (lider programu) oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej (partner). Jego głównym celem jest poprawa nauczania i uczenia się uczniów uzyskana dzięki wykorzystaniu dostępnych w szkołach technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Program Aktywna Edukacja stanowi etap przygotowujący szkoły do określenia zapotrzebowania informatycznego. Zakup sprzętu informatycznego wiąże się z dużymi wydatkami i wynikającą z tego odpowiedzialnością. W nadchodzącej unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 planowane są istotne środki na cyfryzację szkół. Dlatego naszą ambicją jest nabycie umiejętności określenia własnych potrzeb i efektywnego wykorzystania dotacji. W realizacji programu uczestniczy  zespół składający się z dyrektora, inicjatora podjętych działań - Pani Bożeny Basy i  czterech nauczycieli  szkoły. Rolę koordynatora szkolnego pełni Pani Zofia Rudnik, koordynatorów przedmiotowych: Pań, Janiny Hojwy, Elżbiety Kręc, i  Alicji Filończyk. Każda z tych osób będzie miała swoje istotne miejsce w procesie wdrażania nowych technik nauczania. Podkreślić należy fakt, iż Szkoła w Udaninie jest jedyną placówką powiatu średzkiego zakwalifikowaną do realizacji  projektu o zasięgu ogólnopolskim.

 

„Niepodległość – znaczy wolność” - Udanin

   

  „Niepodległość - znaczy wolność” – śpiewały dzieci podczas uroczystości gminnych zorganizowanych z okazji rocznicy Dnia Niepodległości w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie. Święto rozpoczęło się złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Powrót Ziem Ojczystych do Macierzy. Dalsze uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz gminy Udanin: wójt Teresa Olkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Michał Grzegorczyn, dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym Dorota Byra, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, kombatanci, mieszkańcy gminy i społeczność szkolna. Po powitaniu zgromadzonych na uroczystości przez dyrektor Szkoły Podstawowej Bożenę Basę, uczniowie przygotowani przez Monikę Cieślicką, Violettę Leńską i Krzysztofa Ficę w strofach wierszy, pieśniach patriotycznych i wspomnieniach historycznych przedstawionych w prezentacji multimedialnej, oddali hołd wolnej ojczyźnie oraz ludziom, którzy o tą wolność walczyli. Uroczysty charakter święta wyrażony poprzez udział kombatantów, pocztów sztandarowych, dekorację, galowy strój uczniów, piękny występ artystyczny sprawiły, iż rocznica Dnia Niepodległości w gminie Udanin, stała się autentyczną lekcją historii, wyrazem szacunku i patriotycznej postawy umiłowania ojczyzny.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla zaproszonych gości poczęstunek, podczas którego jak zawsze nie zabrakło kombatanckich wspomnień i opowieści z czasów walk o wolność Polski.

LeV

 

     W listopadzie odbył się konkurs matematyczny MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA oraz konkurs informatyczny MISTRZ KALKULACJI. Wzięli w nich udział uczniowie  z klas czwartych, piątych i szóstych. Poziom był bardzo wyrównany, emocje sięgały zenitu, bo każda klasa chciała mieć swojego mistrza. Po zaciętej walce zwycięzcami zostali:

Dawid Malicki kl. VB - MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

Daria Bardoń kl. VIBWICEMISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

  

Dawid Malicki kl. VB - MISTRZ  KALKULACJI

 Daria Bardoń kl. VIB- WICEMISTRZ  KALKULACJI

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzejewska Agnieszka i Rudnik Zofia

 

 

 

Wycieczka do lasu

 

     

Klasa I a i I b realizując podstawę programową odbyły  ciekawą lekcję w środowisku naturalnym . Pod opieką swoich wychowawczyń p. Elżbiety Kręc i Jadwigi Semczuk udały się do pobliskiego lasu w okolicy wsi Lasek.  Poszukując oznak późnej jesieni obserwowały i nazywały roślinność w poszczególnych piętrach lasu, nasłuchiwały odgłosów przyrody. Uczyły się odpowiedniego zachowania w lesie. Pokonując leśne przeszkody bez problemu odszukały paśnik dla zwierząt.

Maszerując pieszo półtorakilometrową drogą powrotną do szkoły nie tylko miały okazję obserwować krajobraz, ale również utrwalić wcześniej zdobytą wiedzę dotyczącą  bezpiecznego poruszania się po drodze .

 

16 października po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny zDolny Ślązaczek. W tym roku przystąpiło do konkursu 20 uczestników z klas IV-VI. Byli to najzdolniejsi i osiągający najlepsze wyniki w nauce uczniowie.

UCZESTNICY KONKURSU ZDOLNY  ŚLĄZACZEK

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W UDANINIE

UCZNIOWIE                                     ILOŚĆ OTRZYMANYCH PUNKTÓW NA 25 MOŻLIWYCH

1.      KAROLINA OPAŁKA                                      18

2.      ALEKSANDRA KULPIŃSKA                        12

3.      PATRYK SOBCZAK                                       14

4.      SZYMON MAJDAŃSKI                                   12

5.      ADAM KOWALSKI                                         20

6.      ALEKSANDER CHOHURA                           11

7.      ALEKSANDRA SZCZUR                               12

8.      ALEKSANDRA ZAWIERUCHA                     16

9.      ALICJA GOŁDYN                                             12

10.   BARBARA MYTYCH                                       18

11.   BŁAŻEJ NAJDUK                                           18

12.   DAWID MALICKI                                             16

13.   DOMINIKA KOZIOŁ                                         15

14.   KAROL SZCZERBIEŃ                                    14

15.   LIDIA BŁASZCZYK                                          16

16.   MAGDALENA CZERWIŃSKA                       11

17.   MARIA FILOŃCZYK                                         18

18.   NIKOLA KRYMSKA                                          15

19.   SZYMON LECHMAN                                        14

20.   WIKTORIA PŁAZIUK                                         14

1.      Konkurs zDolny Ślązaczek jest konkursem wojewódzkim skierowanym do wszystkich uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu województwa dolnośląskiego.

2.      Konkurs realizowany jest w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień.

3.      Organizatorem konkursy jest Dolnośląski Kurator Oświaty przy współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

1.      Celem konkursu „zDolny Ślązaczek” jest:

a)      Rozbudzenie zainteresowań i rozwijanie uzdolnień uczniów szkół podstawowych;

b)      Wdrażanie uczniów do samokształcenia oraz doskonalenia umiejętności kluczowych;

c)      Rozpoznanie ukrytych uzdolnień uczniów i wspieranie ich rozwoju;

d)      Stworzenie płaszczyzny pozytywnej i twórczej rywalizacji zarówno dla uczniów jak i ich szkół;

e)      Integrowanie środowiska edukacyjnego związanego z II etapem kształcenia;

f)       Propagowanie idei wspierania uzdolnień oraz promocja nauczycieli i szkół wspierających uzdolnienia.

 ZWU

 

W trosce o zdrowie uczniów.

        

    Realizując zadania wynikające z założeń profilaktyki zdrowotnej Zespół Szkolno – Przedszkolny w Udaninie, zaproponował uczniom udział w programach, projektach i kampaniach promujących zdrowy styl życia. „Chcę koniecznie żyć zdrowo i bezpiecznie”, „Śniadanie daje moc, „Mam kota na punkcie mleka”, „Nie pal przy mnie proszę, „Owoce w szkole”, to projekty realizowane w placówce w tym roku szkolnym.

    Ich głównym celem jest kształtowanie postaw prozdrowotnych, walka z nałogami, przeciwdziałanie agresji, uświadomienie młodym konsumentom oraz ich rodzicom korzyści płynących z picia mleka i spożywania jego przetworów, zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie oraz rozwijanie umiejętności wyrażania siebie poprzez różnego rodzaju działalność artystyczną.

   Uczniowie m.in. uczestniczą w warsztatach, konkursach, wykonują prace plastyczne, układają piosenki, rymowanki, poznają zasady zdrowego żywienia, bezpiecznych zabaw, uczą się o szkodliwości używek, a na szkolne śniadanie otrzymują zdrowe owoce i mleko. Koordynatorem i głównym realizatorem działań profilaktycznych w Zespole Szkolno -  Przedszkolnym w Udaninie jest Alicja Filończyk.

.LeV

 

Słodkie Czary Mary
21 października klasy IIa i IIb z wychowawczyniami Mirosławą Babicką i Alicją Filończyk uczestniczyły w warsztatach " Słodkie Czary-Mary' Dzieci przyglądały się ręcznej produkcji lizaków i cukierków od formowania gorącego karmelu po własnoręczne wykonanie lizaka. Słodka lekcja podobała się wszystkim, zwłaszcza, że każdy uczestnik dostał w prezencie wykonanego przez siebie lizaka i paczuszkę kolorowych karmelków.

Mniam Mniam  

 Alicja Filończyk

 

  Uczniowie na 100 procent! - Udanin

„Dzwonek wołał mnie i was, na naukę przyszedł czas”- takimi słowami pierwszaki z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie, powitali zaproszonych gości i społeczność szkolną w dniu swojego pasowania na pełnoprawnych uczniów szkoły. Dzieci z klasy Ia: Babiarz Patryk, Balcer Anna, Bereżańska Julia, Bierant Klaudia, Cieplik Zuzanna, Grubasz Beata, Grubasz Julia, Grunt Laura, Hawro Bartłomiej, Iwanicka Natalia, Jędroszka Karol, Klamka Paweł, Klamka Seweryn, Klusek Hubert, Łabędzka Eliza, Mazur Aleksandra, Mikła Maja, Milik Milena, Rasała Kamil, Sambor Albert, Stachurski Krystian, Stanek Piotr, Tarkowski Paweł i Zięba Izabela wraz z panią Elżbietą Kręc oraz klasy Ib: Błauciak Adrian, Chomiak Małgorzata, Drelich Marcelina, Fiodor Magdalena, Gacoń Ewelina, Grochalski Karol, Hajdarowicz  Adrian, Karpeta Konrad, Korpyta Dawid, Kozłowski Maciej, Latosiński Wiktor, Majczak Krzysztof, Marciniak Julia, Marciniak Oliwia, Puchalska Zuzanna, Rajczykiewicz Dawid, Sadowska Martyna, Sobala Maciej, Sujecka Oliwia, Szczepańska Daria, Śledzińska Malwina, Wysoka Joanna z wychowawczynią Jadwigą Semczuk w podniosłej atmosferze, w obecności wójt Gminy Udanin Teresy Olkiewicz, dyrektor szkoły Bożeny Basy, rodziców oraz całej społeczności szkolnej, złożyli uroczyste ślubowanie. Sztandar szkoły, żakowskie nakrycia głowy, galowy strój i tekst ślubowania sprawiły, że uroczystość stała się szczególnym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców. Oficjalnego pasowania każdego ucznia dokonała dyrektor szkoły. Dokumentując to niezwykłe wydarzenie, pierwszoklasiści przygotowali „Kartę ślubowania” z podpisem wszystkich dzieci z klas pierwszych  i złożyli ją na ręce pani dyrektor. Uroczystość zakończyła się pięknym i radosnym występem artystycznym, nagrodzonym gromkimi brawami oraz słodkim poczęstunkiem, o który zadbali wychowawcy i rodzice.

LeV, E.K

 

Herbatka od Ogniska Misyjnego

         

  20 października Kościół powszechny obchodził Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną. Tegorocznym hasłem tego dnia i następującego po nim Tygodnia Misyjnego są słowa: “Miłosierdzie Boże dla całego świata”. W Lusinie i Udaninie dzieci należące do Ogniska Misyjnego, przygotowane przez panie: Violettę Leńską, Anitę Hołodniuk i Dorotę Hołyńską, przeprowadziły akcję pt. „Herbatka misyjna”. Po mszach świętych mali misjonarze zbierali datki do puszek. Wszystkich ludzi dobrej woli, którzy ich wsparli, obdarowywali ekspresową herbatką owocową. Dzieci od wielu dni z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tego wydarzenia. Dzięki ich staraniom herbatki były pięknie opakowane i ozdobione. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na cele misyjne.

LeV

Nasi uczniowie w kinie

         Uczniowie klasy VIa, VIb i Vb pod opieką wychowawczyń M.Meusz, D.Prochery, R.Podedwornej wybrali się do kina w Świdnicy na film pt.: „Chce się żyć”. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Pokazuje wzruszającą historię Mateusza, który wbrew chorobie podejmuje walkę o godność i szczęście.

      Uczniowie z sali kinowej wyszli w ciszy, byli bardzo wzruszeni.  Opowiadali później, że w czasie seansu uronili niejedną łzę.

 

RODZICE UCZNIÓW

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W UDANINIE

Zapraszam na I spotkanie w ramach Szkoły dla Rodziców, które odbędzie się 24.10.2013r. o godz. 15.30,  w którym chciałabym omówić bardzo ważne dla każdego dziecka i rodzica zagadnienie, jakim są  granice w wychowaniu.

Planując podróż przygotowujemy się do niej. Zabieramy mapy, GPS albo pytamy tych, którzy byli tam, gdzie my chcemy dotrzeć: jak dojechać, na co zwrócić uwagę po drodze i na miejscu.

Nasze życie jest podróżą, życie dziecka jest nią również. Jeśli droga, którą podróżujemy  jest dobrze oznakowana, to my i dziecko bezpiecznie osiągniemy cel. Dziecko w rodzinie, to najważniejszy punkt na mapie rodziny.

Nie ma wychowania tam, gdzie nie ma oznakowanych szlaków, po których można się bezpiecznie poruszać.

Aby móc dziecku określać granice, trzeba najpierw poznać własne granice.

Dziecko dopiero uczy się ustawiania granic, przestrzegania zasad i norm – najpierw od rodziców, potem do innych dorosłych – by móc w odpowiednim momencie swojego życia dokonywać świadomych wyborów w taki sposób, aby nie ranić siebie i innych.

Nasze granice budują poczucie tożsamości i odpowiedzialności. Kiedy wiem, jakie mam granice, wiem też, za co jestem odpowiedzialny, a za co nie.

 

Zapraszam na spotkanie.

Halina Sikora-Grabowska

pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

w Środzie Śląskiej

 

 

Naszym Nauczycielom 

Taniec , piosenki, skecze, wiersze-życzenia ,laurka i bukiet te miłe upominki przygotowali trzecioklasiści pod opieką p. J.Hojwy i p.J.Maniowskiej dla dyrekcji ,grona pedagogicznego i wszystkich pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W naszej szkole dzień ten świętowaliśmy 11 października. Swoją obecnością zaszczycili nas pani wójt , przewodniczący rady gminy ,ksiądz proboszcz oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

 

Święto nauczycieli w naszej szkole

  Z okazji Dnia Nauczyciela w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą oficjalnie rozpoczęła dyrektor Bożena Basa. W swoim przemówieniu szczególnie powitała emerytów, dziękując im za przyjęcie zaproszenia do wspólnego świętowania Dnia Edukacji Narodowej i z wielką serdecznością wspominała pedagogów, którzy uczyli w naszej szkole. Podczas uroczystości głos zabrali także: wójt Teresa Olkiewicz, ks. proboszcz Czesław Studenny oraz w imieniu rodziców życzenia złożyły Małgorzata Szczepaniak i Mieczysława Lipiec. Uczniowie klas III pod opieką Janiny Hojwy i Jolanty Maniowskiej przygotowali na ten szczególny dzień wesoły występ artystyczny. Były piosenki o nauczycielach i wiersze z podziękowaniami. Bardzo miłym akcentem święta okazał się taniec maluchów, za który posypały się gromkie brawa. Podczas akademii dyrektor wręczyła pedagogom, którzy obchodzili jubileusze swojej pracy, dyplomy z podziękowaniem oraz wyróżniła nagrodami niektórych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły. Przedstawiciele samorządu lokalnego wójt Teresa Olkiewicz i przewodniczący Rady Gminy Udanin Michał Grzegorczyn za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, wręczyli nagrodę dyrektor Bożenie Basie. Na zakończenie Rada Rodziców zaprosiła wszystkich pracowników szkoły oraz zaproszonych gości na słodki poczęstunek.

 

Byli goście w Radogoście

Już po raz trzeci wychowankowie p.J.Hojwy i p.J.Maniowskiej wyruszyli z Fundacją Ekologiczną „Zielona Akcja” z Legnicy w Park Krajobrazowy Chełmy.Tym razem wędrowaliśmy  obrzeżami Chełmów w kierunku szczytu Radogost. Zmierzając ku wieży widokowej na szczyt Radogosty uczniowie poznawali budowę lasu ,szukali  i rozpoznawali różne okazy drzew, krzewów i roślin runa leśnego zdobywając punkty  a potem upominki od pani przewodniczki w postaci pocztówek ,zakładek o treści przyrodniczej. Ze szczytu wieży podziwialiśmy  piękną panoramę Pogórza Kaczawskiego , Wzgórz Strzegomskich. Szczyt Radogost pokrywają lasy mieszane z unikatowym jarzębem brekinią –drzewem objętym ochroną. W drodze powrotnej schodziliśmy przepiękną aleją daglezji .Nasza wędrówka zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku u podnóża Radogosty. Ta wyprawa na długo pozostanie w naszej pamięci ,dała nam wiele wrażeń.

 

     I Międzygminny Turniej w Piłkę Nożną Drużyn Szkół Podstawowych.

  15 października br. roku na obiekcie sportowym „Moje boisko Orlik” w Udaninie, odbył się I Międzygminny Turniej w Piłkę Nożną Drużyn Szkół Podstawowych. Organizatorem piłkarskich rozgrywek był Urząd Gminy Udanin i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Udaninie.  W sportowej rywalizacji brały udział drużyny z trzech gmin. Dobromierz reprezentowała szkoła z Roztoki z opiekunami Przemysławem Niemczukiem i Robertem Matkowskim, gminę Strzegom drużyna ze Szkoły Podstawowej w Jaroszowie, pod okiem Justyny Fedyczkwskiej i Krzysztofa Dziurlii. Sportowcy z SP Udanin z Krzysztofem Ficą i Moniką Cieślicką, reprezentowali gospodarzy. Oficjalnego otwarcia piłkarskich rozgrywek dokonała dyrektor Szkoły Podstawowej w Udaninie Bożena  Basa i sekretarz gminy  Udanin Piotr Łabędzki. Drużyny  w drodze losowania wyłoniły swoich rywali. Młodzi piłkarze z wielką determinacją i zaangażowaniem walczyli o punkty, strzelając przeciwnikom celne gole. Sędzią głównym zawodów był Piotr Łabędzki. Zwycięzcami turnieju została drużyna z Jaroszowa, po niej uplasował się Udanin. Trzecie miejsce zajęli uczniowie z Roztoki. Na zakończenie organizatorzy zaprosili graczy na poczęstunek. Była pyszna grochówka, napoje i słodkie bułki ufundowane przez sponsorów: Urząd Gminy, dyrektor Szkoły Podstawowej i Krzysztofa Ficę

LeV

 

Za ziarenkiem do chleba

Jak z ziarenka chlebek powstaje? Na takie pytanie szukali odpowiedzi trzecioklasiści ,którzy wybrali się wraz z wychowawcami p.J.Hojwą i p.J.Maniowską do Młyna w Mierczycach. Właściciel młyna p.Walaszczyk opowiedział dzieciom krótką historię tego obiektu sięgającą czasów przedwojennych. Następnie uruchomił Młyn i pokazał jaką drogę musi pokonać ziarno zanim stanie się białym pyłem tj. mąką.Teraz już wiemy jak powstaje mąka a potem z niej pyszny chlebek.

 

RADOŚĆ EKSPERYMENTOWANIA

     

W tym roku choć nie było łatwo, również udało nam się zakwalifikować do uczestnictwa w Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu. W ramach programu „ AQQ-IQ czyli witaj inteligencjo”  20 września 2013 klasy IV A i B  wyjechały na wycieczkę po nowe wrażenia i emocje. Tym razem była to chemia.

Zajęcia odbywały się na Wydziale Chemii, pod nazwą „Odlotowa Chemia”. Uczniowie poznawali magiczny świat chemii z Aniołem, Piotrusiem Panem, Wiedźmą. Drużynie przewodniczył Wielki Mag z „Innego Świata” pod maską którego krył się dr Andrzej Vogt (chemik, Wydział Chemii, UWr) oraz współprowadzący, pracownicy Wydziału Chemii, UWr. Wykład był bogato ilustrowany doświadczeniami i każde z nich zostało wyczerpująco omówione. Dzięki temu uczestnictwo w wykładzie to była nie tylko rozrywka, ale i nauka. Uczniowie dowiedzieli się, że chemia to świat kolorów. Mogli zobaczyć wiele barwnych pierwiastków, związków oraz reakcji chemicznych. Podczas pokazu uczestnicy mieli okazję przekonać się, że chemia otacza nas z każdej strony. Wielkim powodzeniem cieszył się pokaz świecących i kolorowych ciał pod wpływem promieniowania UV oraz doświadczenia z luminolem. Poznawali badawcze i praktyczne zastosowanie luminescencji. Na pokazie mogli zobaczyć ciekawe właściwości suchego lodu oraz ciekłego azotu i substancji poddanych ich działaniu. Młodzi naukowcy obserwowali konstrukcję wulkanu i doprowadzali do jego erupcji. W programie możliwe było samodzielne wykonywanie prostych eksperymentów chemicznych w których wzięła udział uczennica naszej szkoły Amelka Milik z  klasy IVA.

 

WIZYTA W RADIO WROCŁAW

         

Nasi uczniowie z klas IV A, B odwiedzili dolnośląskie Radio Wrocław, gdzie mieli okazję uczestniczyć w audycji na tematy ekonomiczne i udzielić wywiadu. Rozmawialiśmy na temat wydatków i sposobów zarabiania na własne kieszonkowe. Byliśmy dumni, że słucha nas cały dolny śląsk a przede wszystkim nasi rodzice. Pracownicy radia byli bardzo mili i umożliwili jego zwiedzanie.

Zobaczyliśmy studia nagrań, pracę redaktorów na żywo, salę koncertową im. Jana Kaczmarka, pamiątkowe złote płyty, fotografie i karykatury znanych osobistości. Zwiedziliśmy radiowe muzeum, gdzie po raz pierwszy widzieliśmy stare zabytkowe radia, gramofony, magnetofony szpulowe i kasetowe, konsole i inne urządzenia do nagrywania audycji, lampy elektronowe wielkości termosu i mikrofony przypominające kuchenne sitka. Na koniec każdy dokonał wpisu do Pamiątkowej Księgi. Była to ciekawa i pouczająca wizyta. Może kiedyś ktoś z nas zostanie radiowcem?    

 

Dzieci z Udanina w projekcie „Razem w pełni sprawni”

     

     

  „Razem w pełni sprawni” to kolejny projekt, który we współpracy z fundacją „Promyk Słońca”, realizuje w tym roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Udaninie. Jego celem jest wprowadzenie zmian w sposobie myślenia uczniów na temat niepełnosprawności. Do projektu szkołę zgłosiła dyrektor Bożena Basa. Koordynatorem i realizatorem zaplanowanych działań jest Monika Cieślicka. Kadra pedagogiczna z Udanina przejdzie cykl szkoleń, prowadzonych przez nauczycieli akademickich, pracowników naukowych i specjalistów, które będą realizowane z zastosowaniem nowatorskich elementów metody badania w działaniu. Pedagodzy poszukają odpowiedzi na pytania: Jak stać się nowoczesną szkołą, przyjazną osobom niepełnosprawnym? Jak przezwyciężać obawy i zahamowania uczniów przed niepełnosprawnością oraz jak budować system wsparcia i pomocy dla ucznia z niepełnosprawnością w szkole ogólnodostępnej? Uczniom zaś zaproponowano udział w zajęciach, które mają na celu poznanie specyfiki życia osób niepełnosprawnych, przełamanie barier i panujących powszechnie stereotypów. W Udaninie pierwsze spotkanie już się odbyło. Warsztaty z dziećmi prowadzone były przez osoby niepełnosprawne Pawła Prusa, prezesa i założyciela pierwszego w Polsce Klubu Kibica Niepełnosprawnych oraz Marka Fitasa, członka zarządu tego klubu. Panowie przedstawili zasady savoir- vivre w kontakcie z niepełnosprawnymi, zaprezentowali film „Przełamywanie barier” i odpowiadali na pytania intrygujące dzieci. Uczniowie Z Udaninia z zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyli w spotkaniu, reagując bardzo żywiołowo i spontanicznie na to, co mówili prelegenci. Najciekawszym okazał się temat Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. Swoją wrażliwość i podziw dla niepełnosprawnych gości dzieci wraziły na zakończenie warsztatów długimi brawami na stojąco.

V. Leńska

 

"Przedszkole przyszłości" - nowoczesne pięciolatki

     

Od września w Zespole Szkolno- Przedszkolnym  w Udaninie, we współpracy z biurem "InBit" ze Zgorzelca,  w dwóch grupach pięciolatków wdrażany jest współfinansowany przez Unię Europejską projekt "Przedszkole przyszłości".
Projekt realizują nauczycielki wychowawczynie oddziałów: 0 c-Halina Nowicka i  0 d Małgorzata Rachwalska. Oddziały zaopatrzone w nowoczesny sprzęt w postaci tablicy interaktywnej, drukarki, wizualizera, drukarki i laptopa wraz z oprogramowaniem oraz zeszyty ćwiczeń dla dzieci mają już za sobą pierwsze ciekawe zajęcia. Dzieci nabędą umiejętności w posługiwaniu się w procesie edukacji nowoczesnym sprzętem i wykorzystywania internetu do poszerzania swoich kompetencji w uczeniu się i kształtowaniu ciekawości świata. Przedszkolakom życzymy powodzenia.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

 

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W UDANINIE

 

PLAN INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

 1. Spotkanie z wychowawcami w szkole godz.  8.00

 2. Msza święta o godz. 8.10 (z udziałem pocztu sztandarowego)

 3. Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na placu apelowym szkoły lub w sali gimnastycznej – godz. 9.15

a)    Przemówienie inauguracyjne dyrektora szkoły

b)    Przedstawienie kadry pedagogicznej

 1. Spotkania w klasach.

 2. Odwóz ok. 11.00