Uwaga rodzice – wyprawka szkolna 2012/2013

Ponad 550 tys. najbiedniejszych uczniów w całej Polsce dostanie zwrot kosztów zakupu podręczników w wysokości od 180 do 352 zł w ramach programu Szkolna Wyprawka. Również w ZSP w Udaninie można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu podręczników dla dzieci. Zasady przydzielania są dość proste i zamieszczamy je poniżej.

 

UWAGA RODZICE!

WAŻNE DLA WAS I WASZYCH DZIECI

 

Wakacje to okres kiedy komputery są używane najczęściej w celach rozrywkowych. Ilość atrakcyjnych czatów, gier on-line, sieci P2P, sklepów internetowych wzrasta. Dzieci także siedzą dłużej przed komputerem, surfując po Internecie i korzystają z nich częściej niż zwykle. Dlatego ważne jest, aby poinstruować je jak bezpiecznie korzystać z Internetu i ustrzec przed wzmożoną aktywnością cyberprzestępców

Poniżej zamieszczam kilka praktycznych wskazówek dla rodziców zaczerpniętych ze stron internetowych poruszających problematykę bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

 

 

SIODEŁKO CZY SIODŁO? - Z ROWERU NA KONIE?

  czy       ?

Dnia 21.06.12r uczniowie klas V a i V b  pojechali na wycieczkę rowerową ze swoim pierwszym prawem jazdy, dopiero co zdobytą Kartą Rowerową.

Po uroczystym wręczeniu kart przez p. dyrektor Bożenę Basę uczniowie wyruszyli w trasę w trzech grupach pod opieką:

* grupa I p. Agnieszka Andrzejewska (prowadząca peleton), p. Maria Mytych (opieka medyczna)

*grupa II p. Andrzej Kruk (opieka techniczna), p. Dorota Hołyńska (wsparcie duchowe i religijne)

*grupa III p. Anna Chohura (konsultacje psychologiczne), Zofia Rudnik (zamykająca peleton)

Uczniowie w przepisowych strojach (kask, kamizelki odblaskowe, ochraniacze) pokonali trasę prowadzącą przez gminę Udanin, której celem była Stadnina Koni w Konarach prowadzoną przez państwo Jarosława i  Joannę  Zalewskich. Na miejscu przywitano nas bardzo serdecznie. Pan Jarosław oprowadził wszystkich po całym obiekcie opowiadając bardzo ciekawie o jeździectwie, hodowli i zwyczajach koni.

Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie:  Jakub Wysocki  kl. Va,  Klaudia Stępień kl. VIa,

Marysia Maniowska kl. IIIb, którzy biorą udział w zajęciach prowadzonych przez państwo Zalewskich

Jakub, Klaudia i Marysia zaprezentowali nam swoje umiejętności jeździeckie,  pełnili rolę opiekunów i przewodników po stadninie. Służyli wsparciem i pomocą dla swoich kolegów i koleżanek, którzy mogli również spróbować jazdy konnej, dla większości po raz pierwszy w życiu.

Bardzo dziękujemy właścicielom za zorganizowanie ogniska, wspólne pieczenie kiełbasek, miłą atmosferę i zaangażowanie. Dzięki takim ludziom poznajemy świat w sposób naturalny, radosny a przy okazji odkrywamy  ukryte  pasje, które w nas drzemią.

 

Drzewa w Wąwozie Myśliborskim

  

    19 czerwca uczniowie klas czwartych pod opieką pań Doroty Prochery           i Małgorzaty Meusz wybrali się na wycieczkę krajoznawczą do Wąwozu Myśliborskiego. Była to wycieczka z zakresu przyrody. Temat wyjazdu – rozpoznawanie drzew po rodzajach liści. Zajęcia odbywały się w terenie. Dzieci po uzyskaniu karty pracy musiały odszukać kilkanaście liści, rozpoznać je, nazwać i przykleić je w odpowiednich miejscach na karcie pracy. Inne zadania, które wykonywali w czasie spaceru po Parku Krajobrazowym „Chełmy” to: „Gra w skojarzenia”, „Wykreślanka”, „Wyszukiwanie darów natury i tworzenie porównań”, Wykonywanie obrazów z darów natury”.

Wiele emocji i frajdy przysporzyło uczniom odszukanie drzewa o nazwie grab, które musieli później nazwać i złożyć mu przyrzeczenie. Wyjazd bardzo udany. Dzieci miło i twórczo spędziły czas w tak pięknym miejscu, jakim jest Wąwóz Myśliborski.

 

Wycieczka do wioski indiańskiej POCAHONTAS

15 czerwca 2012 r dzieci z grupy przedszkolnej „O”c  wraz z rodzicami wzięły udział w wycieczce do wioski indiańskiej w Zabrodziu koło Wrocławia.     

    W czasie gier i zabaw ruchowych oraz zajęć o charakterze manualnym dzieci zdobywały  sprawności indiańskie.  Wcielały się w  tropicieli, strzelały  z łuku, uczyły się indiańskich okrzyków wystukując rytm na bębnach, brały udział w biegu Apacza oraz w polowaniu na bizona. Te i inne zajęcia, obok dobrej zabawy , uczyły  odpowiedzialnej postawy wobec siebie i innych , angażowały do pracy  w grupie oraz twórczego myślenia. Największym powodzeniem cieszyła się „góra mocy”, która w ocenie opiekunów grupy : E.Kręc i Z.Pokorskiej w magiczny sposób nie pozwalała na utratę energii żadnemu z uczestników.  Chętni rodzice bawili się wraz z dziećmi, inni piekli kiełbaski , by w porę nakarmić  aktywnie spędzające czas „swoje małe  indiańskie plemię”,  a jeszcze inni wypoczywali. 

 

Wycieczka Koła Misyjnego "Promyki"

18.06.2012 roku dzieci należące do Koła Misyjnego "Promyki" udały się na wycieczkę do Karpacza z okazji zakończenia roku szkolnego i pracy w Kole Misyjnym. Zwiedziliśmy m.in. drewniany kościół Wang, zjeżdżaliśmy na torze saneczkowym "Kolorowa"  a większość czasu spędziliśmy w Westernowym Miasteczku. Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie i zadowoleni i pełni wrażeń po południu wróciliśmy do Udanina.

                                                     Opiekun Koła Dorota Hołyńska.

 

Uroczyste przekazanie sztandaru

 

  

 

Dnia 5 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru.

Ustępujący uczniowie klas 6 w składzie:

Chorąży –Stanisław Sidorski.

Asysta-Aleksandra Plesowicz i Ewelina Michalska, przekazali sztandar uczniom klas 5.

Pani dyrektor Bożena Basa podziękowała naszym kolegom za godne reprezentowanie szkoły.

Wręczając drobne upominki, życzyła dalszych sukcesów w nowej szkole.

Przyjmujący sztandar uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie,

Skład nowego pocztu sztandarowego weszli:

Skład I:

Chorąży –Dominik Ociepka

Asysta- Ilona Choroszczak i Michalina Byra

Skład II:

Chorąży –Kacper Pierzchalski

Asysta –Katarzyna Witwicka Kornelia Wójcik

Samorząd uczniowski

 

Festiwal Piosenki Misyjno-Religijnej w Szkole Podstawowej w  Udaninie

 

  12 czerwca w Szkole Podstawowej w Udaninie, odbył się Festiwal Piosenki Misyjno –Religijnej. Swoim zasięgiem obejmował szkoły podstawowe z powiatu Środa Śląska i Diecezji Świdnickiej. Organizatorem festiwalu była Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie i Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej. Honorowy patronat objęła wójt gminy Udanin Teresa Olkiewicz. Do konkursowej rywalizacji zgłosiło się 8 szkół z: Wałbrzycha, Świdnicy, Środy Śląskiej, Strzegomia, Świebodzic, Mieczkowa i Udanina.

 

   Dzień Autorski Wiktorii Stasiak

Podczas obchodów Dnia Dziecka w naszej szkole, odbył się Dzień Autorski Wiktorii Stasiak, przygotowany przez redakcję „Żaczka”, pod opieką pani Janiny Hojwy i Violetty Leńskiej. Wiktoria prezentowała autorski komiks i  swoje  rysunki. Podczas dnia, można było także podpatrzeć,  jak autorka rysuje portrety swoim koleżankom i kolegom.

 

Dzień Dziecka w naszej szkole.

Jak co roku w naszej szkole świętowaliśmy Dzień dziecka.

Rozpoczęliśmy świętowanie od krótkiego apelu na, którym  pani dyrektor Bożena Basa złożyła nam wszystkim życzenia.

Cała nasza społeczność szkolna miała okazję zobaczyć wspaniałe przedstawienie w wykonaniu klas III pt:”Słowik”

Gościliśmy Straż Pożarną, która nauczyła nas, jak zachować się w czasie wypadku. Była to pouczająca lekcja udzielania pierwszej pomocy. Klasy 5a  i b mieli okazję sprawdzić się i pochwalić się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym rodziców.

Świetnie bawiliśmy się w różnych konkursach, i zawodach sportowych.

Rada Rodziców jak co roku ufundowała nam nagrody i oczywiście słodki poczęstunek.

Samorząd uczniowski.

Święto Szkoły

  

    5 czerwca 2012 roku obchodziliśmy Święto Szkoły. Z tej okazji Amatorskie Koło Teatralne „Bajkowy Zespół” pod opieką Małgorzaty Meusz i Renaty Podedwornej oraz Zespół Teatralny pod opieką Zofii Rudnik przygotowali przedstawienie pt. „W ojczyźnie serce me zostało”. Spektakl został oparty na motywach różnych utworów Adama Mickiewicza, patrona naszej szkoły.

Pojawiły się postacie mi. z utworów: „Pani Twardowska”, „Dziady”, „Przyjaciele”, „Pan Tadeusz”. Ostatnia scena przedstawienia to polonez odtańczony przez szóstoklasistów z Zespołu Tanecznego.

Całości dopełniały piękne dekoracje, kostiumy aktorów, muzyka i efekty specjalne. Z reakcji publiczności wynika, że była to bardzo udana kolejna premiera teatralna przygotowana przez „Bajkowy Zespół”.

 

Uroczystość z okazji Dnia Matki

25 maja 2012r w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Do tej uroczystości nasi uczniowie przygotowywali się już dużo wcześniej. Przygotowali drobne upominki, laurki, uczyli się piosenek, wierszyków, redagowali i pisali zaproszenia i życzenia dla swoich mam. O godz. 10-tej mamy mogły zobaczyć przedstawienie pt. ,,Słowik" w wykonaniu uczniów klas trzecich, które zostało przygotowane pod okiem pań; A. Janus, J. Semczuk i T. Rychel. Myślą przewodnią tego przedstawienia były słowa; ,,Tyle miłości w życiu dostajesz, ile sam ludziom dajesz". Uczniowie popisali się wspaniałą grą aktorską. Myślimy, ze niektórych z nich w przyszłości będziemy oglądać na wielkich scenach wielu teatrów. Ponadto mamy mogły obejrzeć prezentację zdjęć dzieci-uczestników Zielonej Szkoły w Pogorzelicy, które przedstawiła wraz z komentarzem p. M. Rachwalska. Dyrektor ZSP w Udaninie p. B. Basa złożyła wszystkim przybyłym gościom serdeczne życzenia. Uroczystość zakończyła się gromkim odśpiewaniem przez dzieci sto lat. Następnie mamy wraz z dziećmi udały się na słodki poczęstunek w poszczególnych klasach.

Wir spielen Theater !

Das Theaterstück -  Julchen im Zauberwald.

  Efektem pracy uczniów klas III było przygotowanie sztuki teatralnej w języku niemieckim pt. Julchen im Zauberwald.

Uczniowie klas III bardzo chętnie wzięli udział w przedstawieniu, chcąc pokazać swoją pracę i umiejętności językowe nie tylko swoim wychowawcom, ale również rodzicom.

  Zabawa w teatr była dla uczniów wielką przyjemnością. Ważne jest , że  dzięki tej inscenizacji mogły wziąć wszystkie dzieci o różnych zdolnościach językowych.

Klasa III b przygotowała to przedstawienie z okazji Dnia Matki.

Klasa III c na Dzień Dziecka , a klasa III a pokazała swoje umiejętności  wychowawczyni.

Na koniec wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy oraz słodkie lizaki.

Było wesoło i kolorowo!!!

Wszystkim małym aktorom  - dziękuję - Agnieszka Mozgała

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego już za nami!

Dnia 29.05.2012r w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2012/2013. Uczniowie oraz nauczyciele oddali swoje głosy na kandydatki, które zaprezentowały swoje programy wyborcze w czasie kampanii w dniach 21-28 maja. Spośród pięciu kandydujących uczennic wybrano członków Samorządu Uczniowskiego na nowy rok szkolny. Przewodniczącą szkoły została Joanna Frukacz, jej zastępcą Julia Kulpińska, zaś sekretarzem i jednocześnie rzecznikiem prasowym – Ilona Horoszczak.

Nowo wybranym reprezentantkom szkoły gratulujemy i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym.  

Opiekunowie SU

M. Babicka, T. Rychel

Apel do rodziców i uczniów

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Kresowej, które powstało przy TV Wrocław, prowadzi akcję „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”   

Celem tej akcji jest ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą Polski, gdzie znajdują się zdewastowane i zapomniane mogiły dziadów i pradziadów wielu mieszkańców Dolnego Śląska.

Akcja ta objęta jest patronatem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu i Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty.

Wszyscy możemy wspomóc tę akcję poprzez wpłacenie symbolicznej złotówki na charytatywne konto akcji.

Akcję możemy wesprzeć w dniach od 21-25maja 2012r. w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Udaninie. Zbiórkę będzie przeprowadzał Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Do przygotowanych puszek będziemy zbierać dowolne datki, które potem prześlemy na konto Stowarzyszenia.

Mamy okazję poznać historię i dzieje naszego narodu, przeżyć swoistą lekcję patriotyzmu.

 

Gorąco prosimy o wsparcie akcji.

 

      Samorząd Uczniowski

Uroczystość otwarcia Izby Pamięci

30 kwietnia 2012 roku w Zespole Szkolno -Przedszkolnym, odbyło się uroczyste otwarcie Izby Pamięci oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy, która  poświęcona jest działalności Koła Kombatantów w Gminie Udanin. Ważnym momentem uroczystości było posadzenie Dęba Pamięci przez kombatantów oraz zaproszonych gości. Izba Pamięci powstała dzięki inicjatywie Pani dyrektor Bożenie Basa oraz Monice Cieślickiej. Dziękujemy wszystkim ,którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania Izby Pamięci oraz Panu Kulpińskiemu za ufundowanie pamiątkowej tablicy.

 

Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Legendach

     

   26 kwietnia w sali 23 odbył się Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Legendach przygotowany i przeprowadzony przez polonistkę Małgorzatę Meusz.            To zarazem powtórka i podsumowanie wiadomości i umiejętności związanych       z legendami, a także jeden z elementów projektu „Otwórz książkę, a staną się czary”. W turnieju zmagali się wszyscy uczniowie klasy V A i V B. Uczniowie wcześniej przygotowali kostiumy postaci legendarnych i historycznych, na konkurs przybyli już ucharakteryzowani. Były różnorodne zadania do wykonania. W klasie niezwykłe dekoracje nawiązywały do poznanych legend polskich, a także nam bliskich, związanych ze Środą Śląską i Wrocławiem.

  Warto przygotowywać takie powtórki, choć wymaga to mnóstwa pracy i wysiłku, ponieważ dzieci świetnie się bawiąc, uczą się i powtarzają zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności. Podkreślały, że częściej, na innych również lekcjach, mogłyby być takie powtórki – zamiast sprawdzianów.

 

Dekanalny Konkurs Poezji i Prozy Religijnej "Kościół naszym domem"

      

11.05.2012 r. uczennice Julia Kulpińska i Weronika Róg z kl. Va reprezentowały naszą szkołę na Dekanalnym Konkursie Poezji i Prozy Religijnej pt. "Kościół naszym domem". Wydarzenie to miało miejsce w strzegomskim Centrum Kultury. Wśród reprezentantów szkół ze Strzegomia, Goczałkowa i Jaroszowa, Julia zajęła III miejsce, a Weronika wyróżnienie.

GRATULUJEMY naszym uczennicom!!! :D

 

Uwaga Rodzice!

W dniu 17  maja o godz. 1530 odbędą się konsultacje wychowawców klas  i nauczycieli z rodzicami uczniów naszej szkoły. Rodzice otrzymają informację o proponowanych ocenach na zakończenie roku szkolnego.  Serdecznie zapraszamy!

Dyrektor ZSP Bożena Basa

 HGFTFWIZYTA W TEATRZE LALEK

      Uczniowie biorący udział w zajęciach  „Wyrównywanie szans edukacyjnych u dzieci z klas I-III w ramach Projektu Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych sponsorowanego ze Środków Unii Europejskiej wzięli udział w wycieczce do Teatru Lalek we Wrocławiu. Spektakl  „Amelka, Bóbr i Król na dachu” pełen  wartkiej akcji  wypełnionej muzyką w otoczeniu przepięknej scenografii wprowadził dzieci w baśniowy świat  tytułowej bohaterki. Nawet najwięksi oponenci wizyt w teatrze pozytywnie opisywali swoje wrażenia po zakończeniu spektaklu.  Mamy nadzieję, że tych wizyt będzie więcej.

                                                                                                                                              E.Kręc

Z.Pokorska

A.Filończyk

UczenMagazyn.pl - konkursKonkurs matematyczny dla klas I-III

       10 maja 2012r odbył się w naszej szkole konkurs matematyczny dla uczniów klas I-III. Konkurs miał charakter wewnątrzszkolny. Rywalizacją odbywała się na poszczególnych poziomach, czyli klasy I, klasy II i klasy III.

Celem konkursu było wyłonienie uczniów, którzy:

-          wykazują się umiejętnością logicznego myślenia i wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów matematycznych,

-           potrafią dobrze wykonywać obliczenia liczbowe,

-          dostrzegają i umiejętnie stosują zasady i prawidłowości matematyczne.

Zwycięzcami konkursu zostali:

Jacek Kowalczyk- uczeń klasy I

Aleksander Chohura- uczeń klasy II

Dominika Kozioł- uczennica klasy III

   W/w uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla klas I-III.

Zwycięzcom gratulujemy.

 

OGŁOSZENIE

DNIA 17.05.2012 R.  O GODZ.16.30 ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE  RADY RODZICÓW. TEMATEM SPOTKANIA BĘDZIE ORGANIZACJA DNIA DZIECKA W NASZEJ SZKOLE. OBECNOŚĆ WSZYSTKICH CZŁONKÓW RADY OBOWIĄZKOWA.

                                                                                                        PRZEWODNICZĄCA

                                                                                             MAŁGORZATA SZCZEPANIAK

Happening  z okazji Dnia Zwycięstwa

  8 maja  uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie, uczestniczyli w  zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Środzie Śląskiej, obchodach Dnia Zwycięstwa.  Uczennice Daria Bardoń, Kinga Lipiec, Nicola Ogryzek, Karolina Opałka, Kornelia Grądek, Justyna Szajda i  Klaudia Jędrasiak pod opieką Violetty Leńskiej, wzięły udział w edukacyjnym happeningu, którego celem było rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi historią Polski oraz radosne i barwne uczczenie majowego święta. Przybyłe na plac przed pomnikiem Żołnierzom Polskim w Środzie Śląskiej grupy dzieci, miały za zadanie wykonanie kredą na asfalcie, subiektywnej i artystycznej interpretacji hasła „8 maja- Dzień Zwycięstwa”.  Powstały patriotyczne i oryginalne prace asfaltowe, w których dominował kolor biało-czerwony. Jury dokonało ich oceny pod względem realizacji tematu, oryginalności pomysłu i ogólnego wrażenia artystycznego. Drużyna z Udanina zajęła zaszczytne, II miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki. W ramach obchodów święta, w hołdzie żołnierzom walczącym o wolność Polski,  pod średzkim pomnikiem złożono wieniec.  Zwieńczeniem dnia było wypuszczenie do nieba białych i czerwonych balonów. 

LeV

 

„KSIĄŻKA” przez  szkolny  radiowęzeł

  

  Przez dwa kwietniowe dni uczennice klas piątych czytały fragmenty książki Edmunda de Amicisa pt. „Serce” oraz recytowały wiersze Wisławy Szymborskiej.  W ten to ciekawy i atrakcyjny sposób uczniowie naszej szkoły kontynuowali realizację projektu pt. „Otwórz książkę, a staną się czary”.

 

 

Uwaga Rodzice!

W dniu 10 maja o godz. 1530 odbędzie się spotkanie informacyjne dla rodziców dzieci , które od września 2012 roku będą uczęszczać do Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym. Serdecznie zapraszamy!

Dyrektor ZSP Bożena Basa

 

Happening z okazji Światowego Dnia Książki – cała szkoła czyta książki czyli „wspólne czytanie pod chmurką”

               Wszyscy uczniowie z ulubioną książką w ręku wraz z nauczycielami i innymi pracownikami 23 kwietnia 2012r.  wyszli przed szkołę na „wspólne czytanie pod chmurką”. Każdy  był wcześniej zaopatrzony w koc, siedzisko i oczywiście ciekawą książkę. Dzieci z wielką radością i zainteresowaniem uczestniczyli w atrakcyjnym promowaniu czytania książek i interesującym spędzaniu czasu z książką w ręku. Akcja ta zapoczątkowała realizację projektu pt. „Otwórz książkę, a staną się czary” opracowanego przez polonistkę Małgorzatę Meusz. W szkole można było zobaczyć wystawę książeczek dla dzieci wykonanych przez naszych uczniów, a także zakładek do książek. Na korytarzach umieszczonych było wiele recenzji fascynujących książek, które zachęcały dzieci do czytania.

 

Uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 maja

  

30 kwietnia 2012 r. w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie odbyła się uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Część artystyczną zapewnili uczniowie klas II pod kierunkiem P. H. Nowickiej i M. Rachwalskiej. Dzieci przedstawiły w brawurowym stylu  teatrzyk pt.  Witaj maj!, który w kilku scenkach w strojach z epoki przybliżył całej zromadzonej społeczności uczniowskiej szczegóły zapisów konstytucji uchwalonej pzez Sejm Wielki i atmosferę radosnego patriotycznego uniesienia, jakie towarzyszyło wówczas całemu polskiemu społeczeństwu. Mocnym akcentem były pieśni, a zwłaszcza wykonana na koniec pełna wersja hymnu narodowego.

 

"Zielona szkoła" w Pogorzelicy

W dniach 16-21 kwietnia 2012 roku 46 uczniów wraz z opiekunami : M. Rachwalską , H. Nowicką, A. Janus i K. Pichowicz przebywało na "Zielonej szkole" w Pogorzelicy w wojew. zachodniopomorskim. Dzieci zwiedziły wyspę Wolin, Świnoujście, latarnię morską, Muzeum Przyrodnicze, Trzęsacz wraz Muzeum multimedialnym , Pustkowo z repliką krzyża z Giewontu,  Międzyzdroje  z molo i Aleją Gwiazd, Turkusowe Jeziorko oraz Fort Gerhardta, gdzie przeszły pruskie szkolenie wojskowe. Płynęły promem i spacerowały brzegiem klifowym Bałtyku. W ośrodku Dziejba Leśna odbywały się ogniska, dyskoteki i zabawy sportowe, a także zajęcia dydaktyczne, które podsumowywały dni pełne nowych wiadomości. Wycieczka do Kołobrzegu i po ziemi trzebiatowskiej również obfitowała we wrażenia. Rejs statkiem Santa Maria i zwiadzanie latarni . szkolenie  w tawernie piratów, zawody i zabawy morskie. Zwiedzanie promenady kołobrzeskiej i miejsca zaślubin z morzem, słone źródło, porty jachtowy i rybacki, katedra i kołobrzeski rynek .  codzienne spacery np. do Niechorza brzegiem morskim oraz poranne witanie wschodu słońca na plaży , codzienny jogging i gra w piłkę nożną na piaszczystym boisku - pozostaną na długo w pamięci. Opiekunowie z dużą satysfakcja podsumowują niezwykłe zdyscyplinowanie dzieci i miłą atmosferę jaka towarzyszyła tej ciekawej i edukacyjnej podróży. No i ... do zobaczenia za rok na zielonym szlaku. Podobno kierunek tym razem - źródła Wisły.... P. S. Kierownik wycieczki M. Rachwalska składa serdeczne podziękowania koleżankom H. Nowickiej, A. Janus i K. Pichowicz za wspaniałą pracę  , a rodzicom za efektywną współpracę.

 

Klasy V A i VB zostały zaproszone na lekcję do OSP

Dnia 27.03.2012r klasy V A, B zostały zaproszone na lekcję do OSP w Udaninie przez prezesa OSP pana Adama Horoszczaka.

Uczniowie podczas wizyty dowiedzieli się o celu powstania i historii ochotniczych straży pożarnych. Poprzez czynny  udział w zajęciach mogli zasiąść za kierownicą samochodu strażackiego, zapoznać się z jego budową i wyposażeniem.

Strażacy (p. A. Horoszczak i G. Korgól) w ciekawy sposób zaprezentowali swoje umiejętności, działanie zestawu hydraulicznego, stroju strażackiego. Uczniowie mogli samodzielnie przekonać się jak wygląda praca strażaka. Było to możliwe dzięki uprzejmości  rodzica p. Adama Horoszczaka, który od wielu lat aktywnie współpracuje z naszą szkołą. Dzięki takiej uprzejmości i postawie dzieci mają możliwość poszerzyć wiedzę na temat najbliższego otoczenia czego dowodem jest duże zainteresowanie uczniów tematem zagrożeń pożarowych i udział w konkursach zarówno na szczeblu szkolnym jak  i powiatowym.

Do uczniów najbardziej zaangażowanych, którzy kontynuują również  rodzinne tradycje należą: Ilona Horoszczak, Kacper Pierzchalski  i Damian Michajluk.

 

Zaproszenie na Festiwal Piosenki Misyjno – Religijnej w Udaninie

  Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Udaninie oraz Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej, serdecznie zapraszają dzieci ze szkół podstawowych i z parafialnych ognisk misyjnych powiatu Środa Śląska i Diecezji Świdnickiej, na Festiwal Piosenki Misyjno-Religijnej, który odbędzie się dnia 12 czerwca 2012 r. w Szkole Podstawowej w Udaninie.

Chętnych do udziału w zmaganiach konkursowych, prosimy o zgłoszenie się do Szkoły Podstawowej Udaninie, w terminie do dnia 5 czerwca 2012 r. telefonicznie:76/ 8709299  lub do Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej, tel. 74/ 856 44

Patronat honorowy:                      Wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz

Patronat medialny:   świdnicka edycja  „Niedzieli ”, „Express Miejski”,

           świdnicka edycja „Gościa Niedzielnego”,  „Tygodnik Wałbrzyski”

 

Regulamin Festiwalu Piosenki Misyjno-Religijnej

 

KAWIARENKA MISYJNA I LOTERIA FANTOWA

     

Koło Misyjne "Promyki" zorganizowało 15 marca kawiarenkę, na której sprzedawaliśmy własnoręcznie pieczone ciasta, gofry i tosty. Słodkości, które serwowaliśmy na każdej przerwie cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Kolejną akcją, którą przeprowadziliśmy, była loteria fantowa zorganizowana 30 marca . Uczniowie należący do Koła odpowiednio wcześniej gromadzili fanty, które sprzedawali za jedyną złotówkę. Dochód z tych przedsięwzięć w części przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom z krajów misyjnych oraz na wyjazd integracyjny, zaplanowany na maj.

Dziękujemy wszystkim, którzy poprzez zakupy w kawiarence i na loterii wsparli nasze akcje.

Dorota Hołyńska oraz "Promyki"

 

"Nasza Szkoła Chroni Ptaki"

W ramach projektu "Nasza Szkoła Chroni Ptaki" ogłosiliśmy w naszej szkole konkurs na najciekawszą budkę lęgową. Wpłynęło 14 prac, które zostały nagrodzone podczas uroczystego apelu z udziałem Łowczego Pana Józefa Madurskiego oraz Skarbnika  Koła Łowieckiego "Nemrod" w Świdnicy Pana Marcina Karaszewskiego, który podczas apelu zagrał na rogu myśliwskim, budząc ogólny zachwyt.  Dziękujemy zarządowi koła oraz Nadleśnictwu Świdnica za przekazanie nagród rzeczowych.

Koordynatorzy programu: Anna Janus oraz Dorota Prochera

 

Tradycje Wielkanocne

W Wielki Poniedziałek społeczność Szkoły Podstawowej w Udaninie, rozpoczęła świętowanie Wielkiego Tygodnia. Uczniowie z klasy III b, pod pieką pani Jadwigi Semczuk i Violetty Leńskiej, przygotowali uroczysty apel. Trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem prezentowali zgromadzonym tradycje wielkanocne, grali na dzwonkach wielkanocne przyśpiewki i śpiewali wesołe piosenki. Kolorowe palmy, świąteczne, chrześcijańskie  symbole i tradycyjne stroje, przygotowane przez opiekunów, uczniów i ich rodziców, stanowiły piękną scenografię,  wprowadzającą wszystkich w atmosferę, pełnych radości i nadziei chrześcijańskiej świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Walczyli z bykami!

                  W roku szkolnym 2011/2012 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Udaninie realizowany jest program pracy nad ortografią pt. „Walka z bykami… ortograficznymi”, którego celem jest propagowanie idei poprawnego pisania. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pani Elżbieta Chmielewska we współpracy z polonistkami: panią Małgorzatą Meusz i panią Renatą Podedworną.

            Beneficjentami projektu są głównie uczniowie kl. IV-VI z naszej szkoły i szkół podstawowych powiatu średzkiego, którzy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności ortograficznych w konkursach. Laureaci szkolnych i gminnych konkursów mogli walczyć  o tytuł:

Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Średzkiego 2012

w Powiatowym Konkursie Ortograficznym  organizowanym już po raz dziesiąty w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie w dn. 22 marca 2012.

 

 

Klasa III B w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej

Dnia 28.03.2012r. klasa III B wraz z wychowawcą p. J. Semczuk i opiekunem-logopedą p. Z. Pokorską uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej tematem, której było: Lepienie naczyń metodą pradziejową. Uczniowie po wstępnej prelekcji pracownika Muzeum mieli okazję metodą warsztatową ulepić dowolny przedmiot-naczynie.

Po zakończonej lekcji uczniowie zwiedzili Muzeum, oglądnęli Wystawę Skarby Dolnego Śląska. Greckie i rzymskie naczynia, bursztyn z I wieku p.n.e, średniowieczne narzędzia rolnicze, monety nawet sprzed 1,5 tysiąca lat, makietę Środy Śl., unikatowy skarb średzki oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

 

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki z klas I-III

  

Wszystkie dzieci z klas I-III wraz z wychowawcami : Janiną Hojwą, Elżbietą Wójcicką, Haliną Nowicką, Małgorzatą Rachwalską, Anną Janus, Jadwigą Semczuk i Teresą Rychel biorą udział w ogólnopolskim projekcie " 5 porcji warzyw owoców lub soku". Głównym celem tego projektu jest wykształcenie u dzieci nawyku codziennego spożywania owoców i warzyw w różnej postaci. Samodzielnie wykonane owocowo- warzywne specjały sprawiają, że dzieci chętniej po nie sięgają, a udział i zaangażowanie rodziców w projekt przyczynia się do tego, że w domach częściej na stołach pojawia się jabłko i marchew zamiast słodkiego batonika.

 Alicja Filończyk 

Czyste powietrze wokół nas

  

Grupy przedszkolne 0a i 0b biorą udział w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej ucząc się radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy lub gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Program realizowany jest z udziałem rodziców i opiekunów dzieci.

Alicja Filończyk

Mirosława Babicka 

 

Klasy I-III w  EXPLORAPARKU

26 marca 2012 roku odbyła się wycieczka do Exploraparku w Wałbrzychu. Uczestnicy wycieczki to dzieci biorące udział w projekcie " Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I- III. Dwie godziny spędzone w Exploraparku minęły szybciutko, ponieważ każdy mógł  "posmakować" zabawy z mozaikami, układankami logicznymi, eksperymentować z głosem, z lustrem a nawet z grawitacją. 

Alicja Filończyk

Elżbieta Kręc

Zofia Pokorska

Małgorzata Rachwalska 

Światowy Dzień liczby Π

Dnia 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień liczby Π. Zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. W hollu szkoły można było obejrzeć ekspozycję o „godnej podziwu liczbie Π” oraz można było wymienić kolorowe kółeczka na pyszne, okrągłe ciasteczka. Klasy III wraz z wychowawcami wykonały piękne prace plastyczne składające się z samych kół. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Andrzejewska A., Rudnik Z.

  ZROZUMIEĆ ŚWIAT


Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pn. "Zrozumieć świat - rozwijanie kompetencji matematyczno-przyrodniczych z wykorzystaniem programów i oprzyrządowania komputerowego - dla uczniów klas 4 - 6 szkół podstawowych".
Projekt ten (finansowany z budżetu państwa i ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizowany na podstawie umowy zawartej z Ministerstwem Edukacji Narodowej)
 

 

  Wycieczka do Ogrodów Doświadczeń - Humanitarium

 

Dnia 5.03.2012 klasa Va i Vb brały udział w wycieczce do  Ogrodów Doświadczeń – Humanitarium we Wrocławiu. Uczniowie aktywnie zwiedzali wystawę złożoną z interaktywnych eksponatów oraz nowoczesnych multimediów, które angażowały zarówno umysł, jak i ciało zwiedzającego.

 

Uwaga Rodzice!

W dniu 15 marca o godz. 1530 odbędzie się spotkanie wychowawców klas z rodzicami uczniów naszej szkoły. Serdecznie zapraszamy!

Dyrektor ZSP Bożena Basa

Zapisy dzieci  do oddziału przedszkolnego.

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie w dniu 12.04.2011r.( czwartek) od godz.8.00do 12.30 zaprasza Rodziców lub prawnych opiekunów wraz z dzieckiem do szkoły ,w celu zapisania do oddziału przedszkolnego w Udaninie. Obowiązkiem przedszkolnym objęte są dzieci urodzone w 2007 roku (pięciolatki). Zapisu dokonuje się na podstawie Aktu Urodzenia Dziecka lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka.

Kontakt telefoniczny   76 8709299

Dyrektor ZSP w Udaninie

Bożena Basa

 

 

Program rekolekcji  wielkopostnych  2012r.

Poniedziałek 12.03.2012

9.00      nauka dla klas I-III

10.00    nauka dla klas IV-VI

Wtorek 13.03.2012

9.00      nauka dla klas I-III

10.00    nauka dla klas IV-VI

Środa 14.03.2012

9.00      Spowiedź Święta dla klas  III-VI

10.00    Msza Święta  klasy  I-VI

 

Uwaga Przedszkolaki

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie zaprasza rodziców, którzy są zainteresowani zapisem dziecka do Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym,  na spotkanie informacyjne w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie dnia 16 marca  2012,  o godz. 15.30. Do przedszkola zapraszamy dzieci, które w listopadzie 2012r, będą miały ukończone 2 lata i  sześć miesięcy,  dzieci urodzone w roku 2008 i 2009.

 

                                          Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie

                                                                   Bożena Basa

 

Pogromcy byków… ortograficznych!  2012

Już od kilku lat w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie realizowany jest autorski program edukacyjny Walka z bykami…. ortograficznymi, którego celem jest praca nad ortografią. Zadanie, jakie przyświeca szkole, to zachęcanie uczniów do samodzielnego poznawania zasad ortograficznych oraz sprawne posługiwanie się nimi w praktyce. Ważne jest, aby rozbudzić uczniach niejako „ortograficzny” niepokój i sprawić, by uczenie się zasad nie było męczącym wkuwaniem, ale stało się świadomym działaniem i przyjemnością.    Swoją wiedzę i umiejętności uczniowie kl.IV-VI mogli sprawdzić przystępując do konkursu ortograficznego.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

7 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Bezpiecznego Internetu. W związku z tym zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy na głównym korytarzu szkoły. Były tam informacje na temat bezpiecznych, ale za to ciekawych stron internetowych  dla dzieci. Na długiej przerwie w sali nr 10 uczniowie mogli pobawić się z Matlandią i Sieciakami.. Natomiast uczniowie z klas młodszych wykonały galerię robotów.

 

Zabawa Karnawałowa

Jak co roku w naszej szkole 30.01.2012 r. uczniowie klas młodszych i starszych bawili się podczas zabawy karnawałowej. Dzieciom młodszym do tańca przygrywał zespół muzyczny. Wszystkie dzieci przebrały się w piękne kolorowe stroje. Wśród przebierańców królowały: księżniczki, wróżki, cyganki, motylki, pszczółki  i wiele innych barwnych postaci.

Klasy IV -VI bawiły się świetnie przy muzyce, którą sami przygotowali. Zabawa rozkręciła się na dobre, gdy na parkiet wkroczyła pani Zofia Rudnik i porwała wszystkich uczestników zabawy w rytm tańców z całego świata. Dzieci młodsze i starsze uczestniczyły w różnych konkursach. Nagrody i drobne upominki dla wszystkich dzieci ufundowała Rada Rodziców. Za wszystkie upominki bardzo serdecznie dziękujemy. Wspólna zabawa dostarczyła wszystkim dużo radości i wielu wrażeń.

"Kolędnicy Misyjni"

6 stycznia uczniowie należący do Koła Misyjnego "Promyki" zaangażowali się w akcję "Kolędników Misyjnych". Tego dnia przyszli do kościoła w Udaninie na Mszę Świętą o godz. 8.00, gdzie ks. Czesław Studenny dokonał uroczystego rozesłania kolędników. Mimo bardzo przenikliwego zimna, kolędowaliśmy, bo cel był szczytny - pomoc dzieciom w Sudanie Południowym.

Następnego dnia pojechaliśmy na III Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych do Żarowa. O godz. 10.00 odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca, po Mszy Świętej przeszliśmy korowodem przez miasto do gimnazjum. Tam poczęstowano nas gorącą herbatą i słodką bułeczką  W auli obejrzeliśmy ciekawe jasełka w wykonaniu dzieci z Ząbkowic Śląskich. Następnie księża misjonarze: ks. Theotym i ks. Krzysztof opowiadali o codziennym życiu ludności w Sudanie Południowym. Opowieści te były przeplatane wspólnym śpiewem piosenek misyjnych. Szczęśliwi i weseli wróciliśmy późnym popołudniem do domu.

 

"ALFIK MATEMATYCZNY"

W listopadzie w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs „ Alfik matematyczny”. W konkursie uczestniczyło około 40 tys. uczniów z całej Polski.

A oto najlepsze wyniki w naszej szkole:

I miejsce w klasach III uzyskała Dominika Kozioł z kl. IIIc,

I miejsce w klasach IV uzyskała Maria Filończyk z kl. IVa,

I miejsce w klasach V uzyskała Ilona Horoszczak z kl. Va,

I miejsce w klasach VI uzyskał Michał Chohura z kl. VIa.

Michał Chohura uzyskał 145 punktów na 150 możliwych do uzyskania i zajął 2 miejsce w województwie dolnośląskim i 24 miejsce w Polsce.

Serdecznie gratulujemy!

Andrzejewska Agnieszka

 

     NASI MISTRZOWIE        

Dnia 08.12.2011 odbył się konkurs matematyczny MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA oraz konkurs informatyczny MISTRZ KALKULACJI. Wzięło w nich udział 15 uczniów  z klas czwartych. Poziom był bardzo wyrównany, emocje sięgały zenitu, bo każda klasa chciała mieć swojego mistrza. Po zaciętej walce zwycięzcami zostali:

MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

 

Adrian Misek kl. IVA - MISTRZ

Błażej Najduk kl. IVA -WICEMISTRZ

 

 

MISTRZ KALKULACJI

 

Kinga Lipiec kl. IV B- MISTRZ

Maria Filończyk kl. IV A- WICEMISTRZ

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzejewska Agnieszka i Rudnik Zofia

 

Kochani Uczniowie!

Wszystko co dobre szybko się kończy! Wkrótce koniec ferii zimowych.

W poniedziałek 30.01.2012 r. zapraszamy Was na zabawę karnawałową.

Uczniowie klas młodszych 0-III bawią się od godziny 10:00 do godziny 11:30.

Uczniowie klas IV-VI bawią się  od godziny 13:00 do godziny 15:30.  Poniżej tabela informująca o dojazdach

Pole tekstowe:  

 

 

PRZYWOZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NA ZABAWĘ CHOINKOWĄ 30.01.2010

I KURS 10:00

K. MICHAJLUK                                          T.KUKLA                                      J. MACIOŁEK

JAROSŁAW              9:20              KARNICA       9:20                           DROGOMIŁOWICE 9:10                 

SOKOLNIKI               9:25             UJAZD GÓRNY    9:25                        RÓŻANA                     9:15

PIELASZKOWICE    9:30             UJAZD DOLNY     9:30                        KONARY                    9:20

PICHOROWICE       9:35             UJAZD GÓRNY     9:35                       DAMIANOWO           9:25

GOŚCISŁAW            9:40             JAROSTÓW            9:40                      LUSINA                       9:30

LASEK                       9:45             ŁAGIEWNIKI        9:45                       PIEKARY                    9:35  

                                                                                                               DŹWIGÓRZ               9:40

ODWÓZ O GODZINIE 12:00 KLAS 0-III

 

II KURS 12:00

K. MICHAJLUK                                          T.KUKLA                                      J. MACIOŁEK

JAROSŁAW           12:05                     KARNICA               12:05            DROGOMIŁOWICE 12:05           

SOKOLNIKI               12:10            UJAZD GÓRNY    12:10             RÓŻANA                     12:10            PIELASZKOWICE    12:15                 UJAZD DOLNY     12:15               KONARY                      12:15           

PICHOROWICE       12:20                 UJAZD GÓRNY     12:20              DAMIANOWO           12:20           

GOŚCISŁAW              12:25             JAROSTÓW            12:25            LUSINA                       12:25           

LASEK                       12:30              ŁAGIEWNIKI        12:30               PIEKARY                    12:30           

                                                                                                       DŹWIGÓRZ               12:35                 

ODWÓZ O GODZINIE 15:30

 

FERIE ZIMOWE

Plan zajęć na ferie 2012

Lp.

data

godzina

Rodzaj zajęć

odpowiedzialny

1

18.01.2012

10:00

Wyjazd do kina Helios i zwiedzanie Legnicy

 

V.Leńska

2

19.01.2012

9:00

TURNIEJ MINISTRANTÓW

K.Fica

M.Cieślicka

3

20.01.2012

8:00

Wyjazd na lodowisko do Świdnicy

M.Cieślicka

K.Fica

G.Dorobek

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy Szkolnych Omnibusów!

Ogólnopolska Olimpiada z języka niemieckiego rozstrzygnięta!

 

Nowy Rok 2012 rozpoczął się od szkolnych i ogólnopolskich sukcesów dla uczniów klasy IV a i b.

Ogólnopolska Olimpiada z jezyka niemieckiego została rozstrzygnięta!

Szkolnymi Omnibusami zostali:

·        Marysia Filończyk klasa IV a - zajęła I miejsce w szkole i 23 miejsce w Polsce na 160 uczniów.

·        Basia Mytych klasa IV a – zajęła II miejsce w szkole i 28 w Polsce.

·        Karolina Opałka klasa IV b – zajęła II miejsce w szkole i 28 w Polsce.

·        Kornelia Grądek klasa IV b – zajęła III miejsce w szkole i 30 w Polsce.

Na wyróżnienie zasługują również uczniowie:

1.     Adaś Kowalski kl. IV b.

2.     Kinga Lipiec kl. IV b.

3.     Gosia Gwiżdż kl. IV b.

4.     Daria Bardoń kl. IV b.

Najlepsi i wyróżnieni uczniowie na uroczystym apelu otrzymają nagrody książkowe do nauki jezyka niemieckiego oraz dyplomy uznania.

Wszystkim moim Laureatom  serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów językowych!

Agnieszka Mozgała – nauczycielka języka niemieckiego.

„SZLACHETNA PACZKA”

PO NASZEMU

W tym roku po raz drugi w naszej szkole ruszyła akcja „Szlachetna paczka”. Nasi uczniowie i pracownicy szkoły znów wykazali się niezwykłą wrażliwością na potrzeby innych, znajdujących się w trudnej sytuacji. Okazało się, że dając z serca, choćby niewiele, można przygotować paczkę, która sprawi radość. Z produktów żywnościowych i innych artykułów przyniesionych przez was zrobiliśmy paczki dla czterech rodzin.

Serdeczne podziękowania dla: Joasi Fukacz, Martynki Nowak, Damiana Michajluka, Kacpra Pierzchalskiego i Karolinki Sykały- pomocników z kl. VB, oraz pań: Zofii Pokorskiej, Moniki Cieślickiej, Elżbiety Chmielewskiej i Elżbiety Hurlak za pomoc w pakowaniu i dostarczeniu paczek do rodzin. 

                                                                               Anna Chohura

 

Hej kolęda , kolęda……

  

W atmosferę świąt Bożego Narodzenia każdego roku wprowadzają nas Jasełka.W tym roku przedstawienie  przygotowali uczniowie klas pierwszych pod opieką  wychowawcy p.J.Maniowskiej i katechetki p.D.Hołyńskiej.Grupa dziewcząt i chłopców z klas 4-6 pod kierunkiem p.Z.Rudnik i p.A.Chohury stanowiła anielski chór śpiewający kolędy i pastorałki .Akompaniowała na gitarze p.A.Chohura .Swoją obecnością zaszczyciło wielu gości m.in. ks.proboszcz parafii Piekary i ks.z parafii Konary oraz rodzice naszych małych aktorów.Pani dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia.Pastorałką „Hej kolęda……” pożegnaliśmy szkołę i rozpoczęliśmy ferie świąteczne.

 

Konkursy w naszej szkole rozstrzygnięte!

            

  Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie, wychodząc naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów, co roku przygotowuje bogatą ofertę konkursów, podczas których dzieci mogą wykazać się posiadanymi wiadomościami i pochwalić zdolnościami.

 W I półroczu tego roku szkolnego, w ramach pracy świetlicy szkolnej opiekun Bogumiła Kołodziejczyk, przygotowała konkurs plastyczny pt. „Jestem dzieckiem – mam prawa”. Uczniowie mieli  za zadanie poznać prawa i obowiązki dziecka, a następnie przedstawić je plastycznie. Zwycięzcami konkursu zostali: Maria Maniowska,  Nicola Ogryzek i Justyna Szajda.

Podczas realizacji projektu edukacyjnego „Nasza szkoła chroni ptaki”, odbył się konkurs pod  nadzorem opiekunów Anny Janus i Doroty Prochery. Uczniowie wraz z rodzicami wykonywali karmniki. Powstały oryginalne i piękne domki dla ptaków. Ponieważ wszystkie karmniki były bardzo pomysłowe, jury obdarowało każdego wykonawcę nagrodą oraz pamiątkowym dyplomem.

Popularyzując działania na rzecz ochrony środowiska zorganizowano konkurs pt. „ Energia odnawialna w oczach dziecka”.  Koordynatorami konkursu były: Violetta Leńska i Janina Hojwa. Główne zadanie stawiane przed uczestnikami, to zdobycie wiarygodnych informacji na temat odnawialnych źródeł energii oraz ich wykorzystania  i wpływu na  środowisko naturalne człowieka. Zwycięzcami konkursu zostali: Barbara Mytych, Patrycja Osińska, Tomasz Krawiec, Maria Maniowska, Tomasz Korczowy i Nicola Woźny.  

Co roku szkoła z Udaniana uczestniczy w ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy umysł”. W jej ramach odbywają się pogadanki, quizy i konkursy dotyczące profilaktyki uzależnień. Laureaci w kampanii 2011 r. to: Dominika Kozioł i Maria Maniowska. Działania profilaktyczne szkoły wspierane są przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Odpowiedzialna za przebieg i realizację kampanii w szkole jest Anna Chohura.

 Jak co roku 18.10 2011 odbył się w naszej szkole Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny zDolny Ślązaczek. Do etapu szkolnego przystąpiło 20 uczestników z klas IV-VI. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się: Chohura Michał oraz Michalska Ewelina. W etapie powiatowym Michał Chohura zdobył 31 punkty , a Ewelina Michalska 25 na 40 punktów możliwych do zdobycia. Michałowi zabrakło zaledwie 1 punktu, aby przejść do etapu wojewódzkiego.

 

Mistrzostwo  piłkarzy ze szkoły podstawowej  w  Udaninie

  Już po raz drugi piłkarze ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie, zwyciężyli w Mistrzostwach Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Szkół Podstawowych. Turniej odbył się 6 grudnia w Środzie Śląskiej. Rywalizacja przebiegała miedzy czterema drużynami ze szkół podstawowych w Szczepanowie, Rakoszycach, Środzie Śląskiej i Udaninie. Zawody rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Drużyna z Udanina pod opieką trenera Krzysztofa Ficy wygrała dwa mecze, jeden zremisowała. Mistrzowie występowali w składzie: Paweł Choptowy, Mikołaj Gdowski, Stanisław Sidorski, Piotr Kmiecik, Adrian Sambor, Sebastian Pawłowski, Adrian Klęczar, Maciej Maj, Andrzej Pacyna, Krzysztof Kaproń i Pawłowski Hubert.  Kolejne miejsca w piłkarskiej klasyfikacji zajęły drużyny ze Szczepanowa i Środy Ślaskiej.

LeV

Ognisko Misyjne z Udanina  pomaga dzieciom z Sudanu

   Ognisko Misyjne oraz chętni uczniowie Szkoły Podstawowej im Adama Mickiewicza w Udaninie pod opieką Violetty Leńskiej, zorganizowali misyjną  loterię fantową. Uczniowie przez wiele dni przynosili z domów różnego rodzaju fanty oraz przygotowywali losy.  Zebrano bardzo dużo maskotek, książek, filmów edukacyjnych i innych ciekawych przedmiotów. Dzięki temu loteria cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Wszystkie fanty zostały sprzedane w ciągu dwóch dni. Ze sprzedaży losów pozyskano 324 PLN. Pieniądze przeznaczone zostały na pomoc dzieciom z Sudanu Południowego. Organizatorzy dziękują bardzo serdecznie rodzicom za pomoc oraz nauczycielom za rozpropagowanie akcji wśród uczniów.

 LeV

Uczniowie z Udanina na wystawie GlocalTruck

   Dzieci należące do Ogniska Misyjnego w Szkole Podstawowej im Adama Mickiewicza w Udaninie, miały niecodzienną okazję zwiedzenia mobilnej i multimedialnej wystawy misyjnej,  poświęconej problemom krajów rozwijających się, realizowanej pod hasłem „Nasz świat w Twoim mieście” Wystawa mieściła się w  ciężarówce ustawionej na placu przy kościele garnizonowym we Wrocławiu.

W czasie zwiedzania uczniowie pod opieką pań katechetek Violetty Leńskiej i Doroty Hołyńskiej, dowiedzieli się, co to są milenijne cele rozwoju oraz próbowali zrozumieć zależności zachodzące pomiędzy nimi. Najmłodsze dzieci mogły zagrać na niezwykłych, afrykańskich instrumentach muzycznych. Największą radość sprawiła gra na  marimbie oraz karimbie. Mali misjonarze rozwiązywali także misyjną krzyżówkę. Odgadywanie haseł i poszukiwanie odpowiedzi na multimedialnym sprzęcie było bardzo ciekawym i intrygującym przeżyciem.

Wystawa została zorganizowana przez Salezjański Wolontariat Misyjny we Wrocławiu, pod honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Wojewody Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, a także Metropolity Arcybiskupa Wrocławskiego.  

LeV

Spotkanie na Olimpie,

czyli Międzyklasowy Konkurs Mitologiczny

      

    W listopadzie 2011r. w gabinecie języka polskiego uczniowie przebrani za bogów, boginki i bohaterów starożytnej Grecji przystąpili do zaprezentowania swoich wiadomości i umiejętności biorąc udział w Międzyklasowym Konkursie Mitologicznym, który uroczyście otworzyła Pani Wicedyrektor Elżbieta Chmielewska.

    Tematyka zmagań konkursowych obejmowała obyczaje, wierzenia, życie codzienne Greków, znajomość bohaterów i wybitnych postaci starożytnej Grecji. W różnorodnych zmaganiach udział brali wszyscy uczniowie klas V A i V B. Musieli wykazać się umiejętnością pracy zespołowej (zespół stanowiła cała klasa – tym było to trudniejsze), dyskusji oraz szerokiej wiedzy mitologicznej. Uczniowie pięknie pracowali i pokazali, że potrafią uczestniczyć w turnieju stosując zasadę fair play.

   Laur zwycięstwa przypadł uczniom klasy V A.

  W jury wystąpiły Panie Anna Chohura i Zofia Rudnik, a całość przygotowała i przeprowadziła polonistka Małgorzata Meusz.

Uwaga rodzice!

  W dn.8.12.2011r. (czwartek) odbędzie się „wywiadówka” a przed nią - spotkanie ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

Ø      Godz. 15.30 –zebranie z rodzicami, prelekcje dla rodziców:

„Jestem ważny dla mojego dziecka- rola rodziców w wychowaniu” czyli o wyznaczaniu granic, karach i nagrodach, rozmowie z dzieckiem.

* klasy I-III p. B. Gajewska- psycholog i p. B. Stramel- pedagog

* klasy IV-VI p.E. Zmysłowska-Pastwa- psycholog

Ø        Po pogadankach- możliwość indywidualnej rozmowy z psychologiem, pedagogiem

Ø      Godz. 15.30 konsultacje dla rodziców z psychologiem-

Cz. Szponar- Nalewajską

 

 

„Dolnośląska Szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie oświaty”

Nasza szkoła uczestniczyła w projekcie „Dolnośląska Szkoła liderem projakościowych zmian w polskim systemie oświaty”.  Głównym celem projektu było  wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji, podnoszenie jakości procesu kształcenia oraz wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności uczniów. Szczególną uwagę zwrócono na rozwój kompetencji kluczowych, w tym poszerzanie zainteresowań matematyczno-przyrodniczych, wdrażanie samodzielnego myślenia i rozumowania, stosowania alternatywnych rozwiązań oraz aktywnego korzystania z technologii informacyjnych.

W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w:

                              3 wycieczkach dydaktycznych (dwie jednodniowe i jedna dwudniowa)

                              zajęciach pozalekcyjnych (4 godz./tydzień)

                              zajęciach  pozaszkolnych

                              3 wyjazdach do Multicentrum ,

oraz brali udział w zajęciach z  tutorem szkolnym.

Efektem twardym projektu jest miniportal, który szczegółowo przedstawia wymienione wyżej działania.

Zapraszamy do obejrzenia

www.webfronter.com/dolnyslask/spudanin

 

To było uroczyste  ślubowanie

28 pażdziernika o godz. 10.00 uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie na sztandar szkoły , że będą wzorowymi uczniami  szkoły .Potem  pani dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia Szkoły Podstawowej w Udaninie. Każdy pierwszoklasista otrzymał tarczę szkolną i legitymację. Panie wychowaczynie p . J.Hojwa i p.J. Maniowska obdarowały swoich wychowanków upominkiem- książką .Uczniowie uświetnili uroczystość występem taneczno- recytatorskim .

Spotkanie z Calineczką

W piątek 21 pażdziernika pierwszaki pod opieką p.J.Hojwy , p.J.Maniowskiej i p.Z.Pokorskiej  były w Teatrze Lalek we Wrocławiu .Oglądały przedstawienie pt. Calineczka. Barwność , wielkość i różnorodność lalek , muzyka a także doskonała animacja sprawiły , że najmłodsi razem z Calineczką mocno  przeżywali jej smutki i radości.

 

Komisarz Lew u pierwszaków

29 września pierwszaków odwiedził komisarz Lew w towarzystwie panów policjantów i policjantki. Policjanci przeprowadzili pogadankę  o bezpieczeństwie na drodze , na placu zabaw ,w autobusie ,w szkole podczas przerw i w domu .Na koniec spotkania wręczyli uczniom szelki odblaskowe ,które mają pierwszakom zapewnić bezpieczeństwo na drodze podczas jesiennej i zimowej szarugi. Potem była wspólna fotografia .

 

Deutsch ist prima!

Pod tym hasłem uczniowie klasy IV a i b wzięli udział w ogólnopolskiej olimpiadzie z jezyka niemieckiego, która odbyła się 4 listopada 2011 r.

Uczniowie mogli zmierzyć się ze swoją wiedzą i umiejętnościami językowymi, które zdobyli w klasach młodszych oraz w klasie czwartej.

 

„Święty uśmiechnięty”.

27.X.2011 r. z okazji zbliżającej się uroczystości „Wszystkich świętych”, uczniowie naszej szkoły przebrali się za osoby święte i błogosławione. Prezentacja została poprzedzona śpiewem znanej wszystkim piosenki „Taki duży, taki mały, może świętym być”                                                                                                               

Wycieczka na "Dolnośląski Festiwal Nauki"

W ramach projektu „ AQQ-IQ czyli witaj inteligencjo”  21.09 2011 klasy V A i B  brały udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu.

Zajęcia odbywały się na Wydziale Fizyki i Astronomii, pod nazwą „Cyrk fizyczny-zobaczyć niewidzialne”. Cieszyły się ogromnym powodzeniem. Uczniowie poznawali trudne pojęcia fizyczne poprzez pokazy doświadczeń . Towarzyszyły im przystępne  objaśnienia, oraz efektowne, zabawne i zaskakujące eksperymenty.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W UDANINIE

PLAN INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

  1. Spotkanie z wychowawcami w szkole godz.  8.00
  2. Msza święta o godz. 8.10 (z udziałem pocztu sztandarowego)
  3. Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na placu apelowym szkoły – godz. 9.15

a)    Występ uczniów

b)    Przemówienie inauguracyjne dyrektora szkoły

c)     Przedstawienie porządku spotkań wychowawców klas z uczniami

  1. Spotkania w klasach.
  2. Odwóz ok. 11.00

PRZYWOZY UCZNIÓW DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W  UDANINIE

 

JÓZEF MACIOŁEK

 

 

JÓZEF KANTOR

 

KRZYSZTOF MICHAJLUK

 

TADEUSZ KUKLA

GODZ.

JELCZ

GODZ.

AUTOSAN

GODZ

AUTOSAN

GODZ

AUTOSAN

 

7.05

DAMIANOWO

7.10

UJAZD DOLNY

7.15

KARNICE

7.05

JAROSTÓW

7.10

KONARY

7.15

JAROSŁAW

7.20

UJAZD GÓRNY

7.10

DROGOMIŁOWICE

 

 

7.20

SOKOLNIKI

 

 

7.10

ŻANA

 

 

7.20

PIELASZKOWICE

 

 

7.10

ŁAGIEWNIKI

 

 

II KURS

 

 

 

II KURS

 

 

II KURS

 

 

 

7.30

DŹWIGÓRZ I

7.35

GOŚCISŁAW

7.25

PICHOROWICE

 

 

7.35

DŹWIGÓRZ II

7.40

LASEK

 

 

 

 

7.25

LUSINA

 

 

 

 

 

 

7.30

PIEKARY

 

 

 

 

 

 

 

PRZYWOZY- PIĘCIOLATKI-

 PRZEDSZKOLE UJAZD GÓRNY-

 NA ROZPOCZĘCIE  ROKU SZKOLNEGO 

2011-2012R.

DNIA 01.09.2011

 

KANTOR JÓZEF

 

MICHAJLUK KRZYSZTOF

 

KUKLA TADEUSZ

 

MACIOŁEK JÓZEF

LASEK  9.20

DZWIGÓRZ I  9.25

DZWIGÓRZ  II  9.30

UDANIN  9.35

PICHOROWICE  9.40

GOŚCISŁAW 9.25

PIELASZKOWICE  9.30

SOKOLNIKI  9.35

JAROSŁAW  9.40

PIEKARY  9.25

LUSINA  9.30

RÓŻANA  9.35

JAROSTÓW  9.40

KONARY  9.25

DAMIANOWO  9.30

DROGOMIŁOWICE  9.35

ŁAGIEWNIKI 9.40