Rok Szkolny 2017/2018
 

 

 

Podręczniki do religii na rok szkolny 2018/2019


 
Podręcznik do religii dla klasy I „Żyjemy w Bożym świecie”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy II „Idziemy do Jezusa”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy III „Jezus jest z nami” oraz
Zeszyt ćwiczeń „Jezus jest z nami”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy IV „Miejsca pełne BOGActw”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy V „Spotkania uBOGAcające” oraz
Zeszyt ćwiczeń „Spotkania uBOGAcające”
Wydawnictwo  „Jedność”  
 
Podręcznik do religii dla klasy VI „Tajemnice BOGAtego życia”
Wydawnictwo  „Jedność”         .
 
Podręcznik do religii dla klasy VII „Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”
Wydawnictwo  „Jedność”  

Podręcznik do religii dla kl. VIII „Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi”
wydawnictwo „Jedność”


 

  Zakończenie roku szkolnego w Udaninie

 

Rok szkolny w Udaninie zakończył się uroczystym apelem. Oprócz dzieci, rodziców i grona pedagogicznego na uroczystość przybyli także goście; wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Janusz Strzelecki, pracownik UG Jan Podedworny oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Rozpoczynając apel życzenia wspaniałych wakacji oraz podziękowanie za współpracę złożyły dyrektor Bożena Basa i wójt Teresa Olkiewicz.  Wyróżniający się uczniowie otrzymali z rąk wychowawców świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody książkowe. Uczniowie z najwyższą w szkole średnią: Aleksandra Mazur, Maciej Kozłowski, Dagmara Baszak, Kinga Cencelewicz, Maja Mikła, Eliza Łabędzka, Hanna Chohura, Marcel Stolarski, Laura Górecka, Klaudia Biernat, Zuzanna Cieplik,zostali nagrodzeni  dyplomami, a ich rodzice Listami Gratulacyjnymi.  Wójt gminy Udanin wyróżniła prymusów, wręczając im nowoczesne tablety.  Również dzieci utalentowane: Laura Górecka, Wiktoria Piwowarska, Marcel Stolarski, Dawid Senczyna, Kinga Cencelewicz, Jacek Kowalczyk, Hanna Chohura i Eliza Łabędzka, zostały uhonorowane statuetkami Super Talent. Zakończenie roku to również pożegnania. Grono pedagogiczne podziękowało za lata współpracy paniom: Jolancie Maniowskiej i Jadwidze Semczuk, które od nowego roku szkolnego będą pracować w Szkole Podstawowej w Ujeździe Górnym i pani Jolancie Gradowskiej, która rozpoczyna pracę w Warszawie. Po apelu i spotkaniach w klasach z wychowawcami pełni dobrych humorów wszyscy udali się na zasłużone wakacje.

LeV


 

 

Rewelacyjny wynik sprawdzianu trzecioklasistów SP Udanin

 

 

 

W kwietniu uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Udaninie, pod opieka wychowawczyń p. Elżbiety Kręc i Małgorzaty Rachwalskiej, pisali ogólnopolski sprawdzian kompetencji. Sprawdzian przeprowadziło wydawnictwo Operon. Wyniki opublikowane w maju pokazały, że dzieci osiągają we wszystkich sferach edukacji wczesnoszkolnej wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i krajowej. W rankingu 10 najlepszych szkół województwa Dolnośląskiego szkoła zajęła dzięki pracy dzieci i nauczycieli zaszczytne drugie miejsce. Szkoła otrzymała również Dyplom Skutecznej Szkoły. Gratulujemy!!!

 


 

Warsztaty w Galerii Aniołów

 

18.06.18r. klasy pierwsze wyjeżdżając do Dobkowa wzięły udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez instruktorów w Galerii pod Aniołem. Po wstępnej prezentacji multimedialnej dotyczącej historii ceramiki i jej zastosowania dzieci czynnie pracowały przy wyrobie swoich kubków i dzbanków z gliny. Ulepione przedmioty pozostały jeszcze w Galerii, gdzie będą suszone naturalnym obiegiem powietrza, a następnie szkliwione i wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Wytwory prac do uczniów trafią w późniejszym terminie. Po pracy dzieci smacznie zjadły upieczone kiełbaski, które dla obu klas zostały zasponsorowane przez p. Monikę Paterską. Zadowolone z siebie dzieci wzięły udział w zabawach integracyjnych zorganizowanych również przez instruktorów tejże Galerii. Zmęczone, ale zadowolone wróciły do szkoły, gdzie już na nie czekali stęsknieni rodzice. Wychowawczynie J. Semczuk i A. Janus dziękują rodzicom, którzy wzięli udział w wycieczce za pomoc w jej zorganizowaniu.

  

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie oraz wychowawcy oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej zapraszają rodziców dzieci sześcioletnich, które podejmą w przyszłym roku szkolnym obowiązkową edukację przedszkolną i rodziców dzieci siedmioletnich, które rozpoczną naukę w klasie pierwszej na spotkanie informacyjne w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie dnia 11 czerwca 2018, o godz. 16.00.

 


 

 

  WYCIECZKA DO WĄWOZU MYŚLIBORSKIEGO

 

W poniedziałek 4 czerwca przedszkolacy z gr.0A wyruszyli autokarem do Parku Krajobrazowego Chełmy. Program wycieczki obejmował wizytę w muzeum przyrodniczym, wędrówkę Wąwozem Myśliborskim. W muzeum dzieci miały możliwość posłuchać wielu ciekawostek i anegdot o życiu leśnych zwierząt. Uczestniczyły w konkursie rozpoznawania leśnych mieszkańców po odgłosach. Podczas wędrówki wąwozem, dzieci poznawały  osobliwości szaty roślinnej takie jak: języcznik zwyczajny , maglezja, kozibród łąkowy; spotkały ropuchę i kopiec mrówek, słyszały kukułkę. Nauczyły się jak obliczyć wiek drzew. Ponadto komponowały sylwety zwierząt z darów przyrody, które wcześniej samodzielnie zebrały. Na koniec odwiedziły bociany i sokoła w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt. Wycieczka zakończyła się piknikiem na świeżym powietrzu. Wycieczkę dla przedszkolaków zorganizowali ich rodzice, którzy wzięli w niej także udział. Serdeczne podziękowania dla rodziców składa wychowawca.

 


 

 

  Pierwszaki w Teatrze Lalek

 

29.05 uczniowie z kl IA i IB wraz z wychowawcami i rodzicami obejrzeli w Teatrze Lalek we Wrocławiu widowiskowy spektakl pt. ,,Babcia na jabłoni". To ciepła, pogodna, pełna fantastycznych przygód opowieść o dziecięcych pragnieniach i tęsknotach o potrzebie bliskości i sile wyobraźni, która sprawia, że marzenia  spełniają się w magiczny sposób, nawet jeśli w realnym świecie jest to zupełnie nieosiągalne. Szeroka obsada , bogata scenografia, porywająca muzyka grana na żywo, panująca atmosfera w Teatrze sprawiły, iż spektakl dzieciom  bardzo się podobał. 
 

                                                                                                                    J. Semczuk


 

 

Drodzy Uczniowie !


Niech każdy dzień będzie Dniem Dziecka, wyjątkowym czasem z którego zostają piękne wspomnienia.
Zdrowia, radości, uśmiechu i spełnienia marzeń.

 

Podobny obraz
 

Bożena Basa


 

  WIELKA UCIECZKA DO ZAMKU ŚLĄSKICH LEGEND

 

28 maja przedszkolacy z gr.0a i 0b wraz z wychowawcami wyruszyli z Biurem Turystycznym „ Wielka Ucieczka” do Zamku Śląskich Legend w Pławnej Dolnej. Po długiej podróży malowniczą trasą rozpoczęliśmy wizytę w magicznym zamku. Tam najpierw uczestniczyliśmy w niepowtarzalnym spektaklu związanym z legendą pt. „Duch gór”. Następnie były zajęcia w pracowni litografii, ceramiki i kowalstwa. Dzieci mogły  wykazać się swoimi manualnymi umiejętnościami. Zwiedzaliśmy także Gród Rycerski z Koniem Trojańskim, oraz Gigantyczną Głowę Ducha Gór .Mogliśmy też kupić pamiątki związane z tym miejscem. Wycieczkę zakończyliśmy pysznym obiadkiem. Wróciliśmy pełni wrażeń.


 

  W misyjnym rytmie, na Chwałę Bożą!

 

Już po raz X w Szkole Podstawowej w Udaninie odbył się Diecezjalno- Powiatowy Przegląd Piosenki Misyjnej. Uczestniczyło w nim ponad 60 wykonawców z 9 szkół: Malczyc, Strzegomia, Jaroszowa, Kostrzy, Ząbkowic Śląskich, Świdnicy, Udanina i Imbramowic. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem prezentowały religijne piosenki. Nie zabrakło oryginalnych strojów związanych z poszczególnymi kontynentami, afrykańskich instrumentów i tańców w rytm granej muzyki. Gośćmi specjalnymi jubileuszowego przeglądu była Nina Kuniszewska, misjonarka diecezji świdnickiej i Paul, rodowity Indianin z Peru. Nina swoją posługę misyjną pełni w Ameryce Łacińskiej od kilku lat. Początkowo pracowała w Boliwii, a później już w Peru. Podczas prezentacji zdjęć  opowiadała zgromadzonym, na czym polega jej praca i jak wygląda życie codzienne na misjach. Paul natomiast nauczył dzieci i wspólnie z nimi zaśpiewał  krótkie, religijne piosenki w języku peruwiańskim. Występy młodych artystów swoim śpiewem uświetnił tenor Marcin Malinowski, zachwycając wszystkich wykonaniem m.in. utworu Ave Maryja

Z okazji jubileuszu przeglądu dyrektor Referatu Misyjnego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. Tadeusz Faryś i siostra Klawerianka Magdalena Sypko, dziękując za wieloletnią współpracę i wsparcie w propagowaniu piosenki religijnej jako jednej z form nowej ewangelizacji, wręczyli wójt Gminy Udanin Teresie Olkiewicz i dyrektor Szkoły Podstawowej w Udaninie Bożenie Basie podziękowania i upominki. Także katechetka Violetta Leńska, pomysłodawczyni i organizator religijnego śpiewania, otrzymała od dyrektora Referatu Misyjnego i dyrektor szkoły podziękowanie i pamiątkową  statuetkę.

Opiekunowie grup: Joanna Kulpińska, Alicja Filończyk, Tomasz Dziurla, Teresa Mazik, Małgorzata Żołnierczyk, Anna Sztogryn, Edyta Głowiak, Maria Głuszczak- Sobańska, Paulia Zielińska, Marzena Zięba, za trud włożony w przygotowanie  dzieci  do występów otrzymali z rąk Diecezjalnego Wizytatora Katechezy ks. Damiana Mroczkowskiego dyplomy z podziękowaniem. Przegląd zakończył się wspólną, spontaniczną modlitwą w intencji misji, dobroczyńców i wszystkich uczestników, poprowadzoną przez ks. Farysia oraz pamiątkowym zdjęciem.

Dzięki wsparciu sponsorów; wójt Gminy Udanin Teresy Olkiewicz, dyrektor Bożeny Basy, Banku Spółdzielczego - oddział w Udaninie, Referatu Misyjnego, Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej,  ks. Andrzeja Ćwika, ks. Mariana Kujawskiego, Marcina Malinowskiego, wydawnictw katolickich, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i upominkami, a  dzięki uprzejmości restauracji Zacne Jadło z Pichorowic, zaproszeni na  słodki poczęstunek.

 

Zdjęciahttps://swidnica.gosc.pl/doc/4769889.Muzycznie-o-misjach

Filmy https://www.facebook.com/parafiapiekary/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf

 


 

 

  Ostatnie zebranie z rodzicami -   podsumowanie roku szkolnego 2017/2018 

 

22 maja odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym zebranie z rodzicami.  Spotkanie otworzyła dyrektor Bożena Basa. Po powitaniu  rodzice mieli możliwość obejrzenia pokazu multimedialnego, podczas którego zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia z życia szkoły, innowacyjne rozwiązania stosowane przez pedagogów w procesie dydaktycznym, bardzo liczne sukcesy uczniów w konkursach przedmiotowych oraz na różnych polach działalności uczniowskiej w szkole i środowisku lokalnym.  Uzdolnieni muzycznie uczniowie Hanna Chohura, Eliza Łabędzka i Marcel Stolarski uświetnili wywiadówkę  śpiewem pieśni patriotycznych. Występ młodych artystów  nawiązywał do Rocznicy  100-lecia  Odzyskania przez Polskę Niepodległości i bardzo się podobał zgromadzonym, za co otrzymali gromkie brawa.

Prezentację promującą szkołę przygotowały panie Agnieszka Andrzejewska, Zofia Rudnik i Alicja Filończyk.

 Rodzice również przygotowali sprawozdanie podsumowujące ich działalność roku szkolnym 2017/2018.  Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności przewodniczącej pani Katarzynie Wojcieszek za bardzo dobrą i efektywną  współpracę na rzecz  społeczności szkolnej i lokalnej.

V.L


 

 

  26 maja-to najpiękniejszy dzień w roku Dzień Matki.
 

W tym dniu wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, uczeń własnoręcznie wykonany upominek, a dorośli nieraz  żyjąc z dala od matki, ślą im najpiękniejsze myśli, kwiaty sms.

Dzieci z kl Ib 25.05.2018r. dla swoich ukochanych mam przygotowały program artystyczny , który u niektórych mam wycisnął łzy z oczu. Podziękowania, życzenia, piosenki i wiesze recytowane przez uczniów były dowodem ich wdzięczności wobec najbliższej osoby jaką jest MAMA. Swój występ uświetniły również inscenizacją pt. "Dobra to chatka, gdzie mieszka matka". Ponadto dziewczynki uczestniczące w zajęciach Zumby miały okazję zaprezentować to czego nauczyły się w ciągu roku. 
 

                                                                                                                        J. Semczuk


 

  IX Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego w Środzie Śląskiej

 

W dniu 22.05.2018 trójka naszych uczniów z klas siódmych Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie po raz pierwszy ( w związku z reformą systemu edukacji ) miała szansę wziąć udział w IX Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego dla uczniów klas gimnazjalnych i uczniów klas siódmych szkół podstawowych. 

Jacek Kowalczyk z kl. 7a, Hanna Chohura z kl. 7a i Dawid Senczyna z kl. 7b zostali wytypowani do udziału w drugim etapie konkursu po eliminacjach, które odbyły się w naszej szkole w kwietniu 2018.

Drugi etap, który odbył się już w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej i składał się z części pisemnej, która miała za zadanie z 23 uczestników konkursu wyłonić finalistów.

Wśród dwunastu finalistów znaleźli się Dawid Senczyna i Jacek Kowalczyk. 

W finale zmierzyli się z uczniami z gimnazjów i uczniami klas siódmych ze szkół z całego powiatu średzkiego.

Finaliści musieli zmierzyć się z częścią ustną konkursu, w której mieli za zadanie przedstawić się, zareagować na scenki sytuacyjne i opisać obrazek w j. angielskim. 

Gratulujemy naszym uczniom pierwszego udziału w konkursie powiatowym, a Dawidowi i Jackowi zajęcia finałowych miejsc w konkursie.  

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i fantastyczną organizację.

 

 

Jolanta Gradowska

nauczycielka j. angielskiego


 

 

Zaproszenie

 

Rada Rodziców serdecznie zaprasza wszystkie dzieci oraz rodziców na Uroczystość z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w sobotę 26 maja.
Na stoisku Rady Rodziców sprzedawane będą pyszne domowe wypieki oraz kawa i herbata.
Przewodnicząca Rady Rodziców
Katarzyna Wojcieszek.


 

Podobny obrazSzanowni Państwo,

Zapraszamy na wywiadówkę w dniu 22.05.2018.Spotkanie odbędzie się w Szkole Podstawowej im. A, Mickiewicza  w Udaninie o godz.16.00.
Dokonamy podsumowania pracy dydaktyczno- wychowawczej placówki oraz działalności Rady Rodziców.

                                                    Bożena Basa         
Dyrektor ZSP w Udaninie

 


 

  Otwarcie Mobilnego Centrum Edukacyjnego

 

 

 

Otwarcie Mobilnego Centrum Edukacyjnego, udział w konferencji regionalnej programu Erasmus+ oraz prezentacja Modułowych Pracowni Przyrodniczych – to główne punkty  wizyty Minister Edukacji w Wałbrzychu.W poniedziałek, 14 maja br. minister Anna Zalewska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu wzięła udział w otwarciu Mobilnego Centrum Edukacyjnego, które służyć będzie uczniom i nauczycielom w przekazywaniu wiedzy na temat nowoczesnych metod nauczania oraz programów zarządzanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). W otwarciu Mobilnego Centrum Edukacyjnego, udział wzięli uczniowie naszej szkoły, którzy przybyli do Wałbrzycha z wychowawczynią Panią Jolantą Gradowską i Dyrektorem ZSP w Udaninie Panią Bożeną Basa. Podczas rozmowy Pani Minister zapewniła nas, że wkrótce MCE odwiedzi Szkołę Podstawową w Udaninie.

   Dyrektor ZSP w Udaninie        

    Bożena Basa         


 

  SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY DOROTY GELLNER  WŚRÓD NAJMŁODSZYCH

 

         W dniu 26.04.2018 r. w Szkole Podstawowej w Udaninie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski wierszy Doroty Gellner, w którym wzięli udział najmłodsi przedstawiciele  naszej szkoły: pięciolatki oraz grupy 0a i 0b.

                          Występy naszych małych artystów wzbudziły ogromne emocje wśród słuchaczy. Poziom był tak wysoki, że jury miało problem z wyłonieniem tylko kilku zwycięzców.

                                        Ostatecznie jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce:   Magdalena Lechman, Klaudyna Babula ( pięciolatki)

                    Alan Plizga (grupa 0a)

                    Hanna Pichowicz ( grupa 0b)

II miejsce:   Dawid Panek ( pięciolatki)

                     Laura Malinowska ( 0a)

                     Natalia Gorczanin , Jagoda Włodarczyk  (0b)

III miejsce:   Antonina Jurek  ( 0a)

                      Eliza Łyko   (0b)


 

 

  POWIATOWY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ W MIĘKINII

                                      

                     W dniu 11.05.2018r. czworo uczniów reprezentowało naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej , który miał miejsce w Samorządowym Ośrodku Kultury w Miękinii. Eliza Łabędzka (kl.V) i Milena Milik (kl.V) – w kategorii klas  IV-VI oraz Sandra Karpeta (kl.VII) i Dagmara Baszak (kl.VII) – w kategorii klas starszych: klasy VII i II-III Gimnazjum.

                        Eliza   zaśpiewała w niesamowicie porywający sposób  przepiękną piosenkę w języku angielskim - ,,Color of your life” Michała Szpaka,  Milena  podjęła się wykonania równie pięknej, ale i bardzo trudnej piosenki ,,Hurt” Christiny Aguilera, również w języku angielskim. Natomiast Dagmara  i Sandra, w duecie wykonały niezwykle  subtelnie  piosenkę ,,Lieblingsmensch”  w języku niemieckim.

                         Do konkursu zgłosiło się  bardzo  wielu  wykonawców, dlatego wybranie spośród nich tylko kilku zwycięzców było ogromnym wyzwaniem dla jury.

                        W kategorii klas młodszych bezkonkurencyjna okazała się uczennica naszej szkoły, Eliza Łabędzka   i to właśnie ona została laureatką  konkursu. Ale pozostałe uczennice, Milena, Sandra i Dagmara również pokazały się z jak najlepszej strony, śpiewając  swoje piosenki  najpiękniej jak tylko potrafiły i pomimo tego, że nie zajęły żadnego miejsca, także  zasługują  na szczere gratulacje.

                      To był bardzo długi i wyczerpujący dzień, który Elizie przyniósł prawdziwe zwycięstwo, a pozostałym wokalistkom świadomość, że dały z siebie wszystko i że ten ich pierwszy występ na dużej  scenie na pewno nie był ostatnim.

                                                                                                        Joanna Kulpińska

                                                                                                       opiekun muzyczny


 

  Warsztaty dla uczniów prowadzone przez specjalistów

 

W tym roku szkolnym większość klas skorzystała z zajęć prowadzonych przez specjalistów z zewnątrz.

 • Klasy IIb i IIIa brały udział w warsztatach „Jestem zły, ale nie gryzę- sposoby radzenia sobie ze złością”-prowadzący- p. B. Gajewska;

 • Klasy VIa i VIb dowiedziały się jak „Być sobą i nie krzywdzić innych”- prowadzący- p. H. Sikora-Grabowska i p. E.Zmysłowska -Pastwa

 • Klasy VIIa i VIIb uczestniczyły w zajęciach „Jaki jestem. Jak dobrze wybrać zawód” prowadzonych przez pedagoga z PPP w Środzie Śl. p. E.Kazior .

Zajęcia dotyczyły rozpoznania swoich predyspozycji, mocnych i słabych stron w kontekście wyboru szkoły ponadpodstawowej a w przyszłości zawodu.

 • Wszystkie klasy IV-VII uczestniczyły w zajęciach profilaktyczno-terapeutycznych „Jak radzić sobie ze stresem” prowadzonych przez terapeutów „Praktyki śmiechu” Dorotę i Andrzeja. Było wesoło i ciekawie.

Oto kilka opinii uczniów o zajęciach:

Podobało mi się, że wszyscy akceptowali śmiech taki, jaki jest. Chciałbym, aby wszyscy akceptowali się takimi, jakimi są.”

Na zajęciach bardzo mi się podobało. Chciałabym, aby takie zajęcia odbywały się częściej”

Podobał mi się wspólny śmiech. I chcę powtórzyć te lekcje”.

Podobały mi się ćwiczenia śmiechowe oraz zwykłe rozmowy, ponieważ odbyte były w miłym towarzystwie.”

 


 

  Kawiarenka Misyjna

 

Koło Misyjne "Promyki" 10 maja 2018r  zorganizowało w naszej szkole "Kawiarenkę Misyjną", której celem było zebranie funduszy na pomoc dzieciom w krajach misyjnych. Kawiarenka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów, gdyż można było kupić smaczne ciasta, tosty i przepyszne gofry.

Dochód w kwocie 500,72 zł jaki udało nam się zebrać zawdzięczamy naszym uczniom. Szczególnie dziękujemy dzieciom z klas Oa i Ob oraz 5-latkom, które razem z wychowawczyniami tak licznie i ofiarnie wsparły naszą akcję.

 


 

  MIŁOŚNICY  HISTORII

                 

                   Uczniowie naszej szkoły kolejny już raz  postanowili sprawdzić swoją wiedzę w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej wiedzy z historii. Wiadomości, które sprawdzał test wykraczały swoim poziomem ponad podstawę programową. Nie zraziło to jednak naszych uczniów i do testu przystąpiły dwadzieścia cztery osoby z klas V-VII. Zadania nie były łatwe i czasem sprawiały sporo kłopotów,  jednak naszym uczniom udało się osiągnąć dobre wyniki. Zdobyte doświadczenia  będą  dobrą wskazówką podczas przygotowań w roku następnym.

                   Najwyższe wyniki osiągnęły uczennice z klasy VII a: Hanna Chohura i Nikola Woźny, dziewczynki zajęły 23 miejsce. Wysokie wyniki zdobyły również Oliwia Biczysko z klasy VI b i Oliwia Marciniak z klasy V b. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


 

 

  Działania,  które warto powtarzać

 

                       Uczniowie klas szóstych , tak jak ich starsi koledzy w latach poprzednich, wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Nienieckiego Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogożnicy 18 kwietnia 2018. Na lekcjach historii omawiano problematykę II wojny światowej, między innymi poruszano problem organizowania niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. Regularne wyjazdy młodzieży naszej szkoły do Gross-Rosen to żywa lekcja historii, która wzbogaci wiedzę uczniów i pozostanie w ich pamięci na całe życie.

                                                                    Renata Podedworna


 

  Sekcja wolontariatu SU zaprasza do udziału w akcji Wielka Zbiórka Książek 2018

 

Sekcja wolontariatu SU przy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie 

zaprasza do udziału w akcji Wielka Zbiórka Książek 2018 organizowanej przez portal zaczytani.org.

Akcja ma na celu wzbogacić przyszpitalne biblioteczki w książki dla młodszych i starszych pacjentów.

Nasza szkoła jest oficjalnym, zarejestrowanym u organizatora punktem zbiórki książek.

Zachęcamy do oddawania książek w bardzo dobrym stanie, takich które chciałbyś ofiarować bliskiemu podczas choroby. 

Książki powinny być w idealnym stanie, przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych, wydane po 2000 roku. 

Zbiórka trwa do 20 maja 2018! 

Książki prosimy odkładać do specjalnie przygotowanego pudła oznaczonego logiem zaczytani.org (sowa) w holu naszej szkoły.

Oddaj książkę! Stwórz bibliotekę! Zainspiruj innych! 

Stwórzmy bibliotekę z zaczytani.org!

Z góry serdecznie dziękujemy za udział w naszej kolejnej akcji! 

Sekcja Wolontariatu SU pod opieką p. Jolanty Gradowskiej

 


 

Zaproszenie do udziału w Przeglądzie Piosenki Misyjnej w Udaninie

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Udaninie oraz Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej zapraszają uczniów szkół podstawowych Diecezji Świdnickiej oraz Powiatu Średzkiego do udziału w Przeglądzie Piosenki Misyjnej, który odbędzie się 29 maja br. w Udaninie. Zgłoszenie należy przesłać do 20 maja 2018 r. na adres: Szkoła Podstawowa w Udaninie  55-340 Udanin fax/  tel. (076) 8709299. Szczegółowych  informacji udziela koordynator przeglądu Violetta Leńska,tel.692 077585,e-mail:le-v@o2.pl. oraz siostra Magdalena Sypko tel. 74 856 44 05.

Regulamin - Przegląd Piosenki Misyjnej Udanin 2018

 


 

Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

 

     


   

   Bajkowe pisanki ze świątecznym życzeniem

 

W środę 28 marca przedszkolacy z gr.0A i 0B, pięciolatki oraz uczniowie z klasy 1B pod opieką swoich wychowawców przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej , pedagogów i zaproszonych gości „Wielkanocną bajeczkę”. Kolorowe pisanki, baranki, kurczątka, zajączek, bazie, mazurki, babeczka i kiełbaska wprowadziły wszystkich w świąteczne smaki. Rytmiczne piosenki przypomniały o wielkanocnych zwyczajach takich jak: składanie sobie życzeń, przygotowanie koszyczka, śmigus-dyngus. Wielkanoc  to nie tylko smaczne potrawy i zwyczaje. Ale:

„Wielkanoc to czas otuchy i nadziei. Czas odradzania się w siłę Chrystusa i drugiego człowieka”. Takimi słowami zakończyły dzieci swoją wielkanocną opowieść. WESOŁYCH ŚWIĄT!!.

                      


 

 

 

  Wielkanocne cudeńka

 

Tradycją już się stało, że przed świętami wielkanocnymi przedszkolacy z oddziałów zerowych uczestniczą w zajęciach pt. Warsztaty Wielkanocne. W pierwszy dzień wiosny wyruszyliśmy na takie zajęcia do Dziećmorowic. Organizatorem było Biuro Podróży „Kubuś Marta”. Na warsztatach tych dzieci lukrowały pachnące mazurki, malowały farbami gipsowe figurki zajączków, baranków, kurczątek; ozdabiały pisanki, dekorowały koszyczki. Te samodzielnie wykonane cudeńka zabrały do domu. W przerwach między pracami , dzieci uczestniczyły w zabawach muzyczno-ruchowych prowadzonych przez wielkanocnego zajączka, oraz w konkurencjach typu: szukamy pisanek, rzut piłeczką do koszyczka, turlanie pisanki do bramki. Przy słodkiej bułeczce i ciepłej herbacie obejrzały bajeczkę o przygodach zajączka. Mimo, że w tym dniu pogoda była raczej zimowa niż wiosenno- świąteczna, to nastroje przedszkolaków były iście świąteczne.


 

  Szkolny konkurs recytatorski kl I-III pt. ,,POLAK MAŁY”

 

Dnia 26.03.2018r.odbył się szkolny konkurs recytatorski kl I-III o treściach patriotycznych pt. ,,POLAK MAŁY” .    Celem konkursu było;

 -pielęgnowanie postaw patriotycznych,

-popularyzowanie poezji opiewającej piękno naszej Ojczyzny,

-upowszechnianie kultury języka wśród dzieci,

-popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury,

-rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną,

-rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień dzieci, promocja talentów.

W konkursie wzięły udział dzieci z kl Ia Hania Mikła i Kinga Wąs. Z kl. Ib Michalina Paterska, Gracjan Malicki i Julia Wójciak. Z kl. IIb Maja Wojtowicz, Ida Wiss i Karol Boś. Z kl. IIIa Emilia Klamka, Maciek Sarzyński i Michał Bilicz. Z kl. IIIb Hania Sobczak, Maja Łesejko, Maja Młynarczyk i Zuzia Szczepanowska.  Jury w skład , którego weszły p. wice dyrektor Elżbieta Chmielewska, kierownik Biblioteki Publicznej p. Ewa Szcześniak, nauczyciel bibliotekarz p. Teresa Rychel i przedstawiciel rodziców p. Urszula Malicka oceniały wg. następujących kryteriów; dobór repertuaru, kultura słowa , interpretacja tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Jury miało bardzo trudne zadanie w ocenie pięknie recytujących dzieci w efekcie przyznano  trzy pierwsze miejsca, które zdobyli uczniowie z kl Ib Michasia Paterska , Gracjan Malicki i Julia Wójciak. Troje dzieci z kl IIIb Hania Sobczak, Maja Młynarczyk i Zuzia Szczepanowska otrzymały wyróżnienia. Pozostałym dzieciom podziękowano dyplomami za udział w konkursie. Dziękuję jury za pracę w komisji oceniającej,  wychowawcom za przygotowanie dzieci do udziału w konkursie oraz sponsorom nagród , którymi byli; p.Ewa Szcześniak i radny  Zdzisław Semczuk.

                                                            Organizator konkursu

                                                                                         Jadwiga Semczuk

 

 


 

  Talenty matematyczne w naszej szkole

Wyniki Szkolnego Konkursu Matematycznego:

I miejsce z klas czwartych – Tomasz Błaszczyk

I miejsce z klas piątych – Eliza Łabędzka

I miejsce z klas szóstych – Kinga Cencelewicz

I miejsce z klas siódmych – Jacek Kowalczyk

Konkurs ten wyłonił najlepszych uczniów, którzy reprezentować będą  naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Matematycznym w Ciechowie.

 

Wyniki ogólnopolskiego konkursu matematycznego Maks Matematyczny:

I miejsce z klas V- VII - Jacek Kowalczyk.

 

Wyniki ogólnopolskiego konkursu matematycznego Alfik Matematyczny:

I miejsce z klas drugich  – Marcin Rutkowski

I miejsce z klas trzecich – Szymon Pszczoła

I miejsce z klas czwartych – Bartosz Kozioł

I miejsce z klas piątych – Aleksandra Mazur

I miejsce z klas szóstych – Kinga Cencelewicz

I miejsce z klas siódmych – Jacek Kowalczyk

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami      Szanowni Państwo.
Informujemy o zmianie terminu spotkania z
rodzicami.
Spotkanie z wychowawcami odbędzie się 20 marca 2018, o godz.16.00
Serdecznie zapraszamy.

 


 


 

Laureatka konkursu Zdolny Ślązaczek z języka niemieckiego

 

Uczennica klasy 7 A  Wiktoria Piwowarska została Laureatką Konkursu Zdolny Ślązaczek z  języka niemieckiego. Gala rozdania nagród odbędzie się 5 kwietnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Wiktoria otrzyma zaświadczenie laureata, dzięki któremu będzie mogła otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacji  do szkoły ponadpodstawowej.  Wiktorii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Mozgała


 

 

„Świat robotów 2018 r.”  -  szkolny konkurs plastyczny

 

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

 Cele Konkursu:,

         Celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania nowych technologii informatycznych, poszerzenie wiedzy na ten temat, popularyzacja twórczej postawy uczniów oraz promowanie talentów.

 

 1. Organizatorem konkursu plastycznego jest Zespół Szkolno – Przedszkolny

w Udaninie

 1. Konkurs rozpoczyna się 10 marca, a kończy 19 marca 2018 r. Rozdanie nagród nastąpi  21 marca, podczas Ogólnopolskiego Dnia Technologii Informatycznych

Praca przynosimy do pani Violetty Leńskiej w nieprzekraczalnym terminie do 19 marca.

 1. Technika wykonania – dowolna (np. grafika komputerowa, malarstwo, rysunek, kolaż)

Praca może przedstawiać dziecięcą  wizję świata przyszłości, w którym główną rolę będą odgrywać nowoczesne roboty i technologie.

 1. Kategorie wiekowe

1.      Klasy I-III

2.      Klasy IV-VII

 1. Format pracy A4

 2. Kryteria oceny

- realizacja tematu

- samodzielność wykonania

- oryginalność pomysłu

- estetyka

- wkład pracy

Zapraszamy do udziału w konkursie


 

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

DLA DZIECI I UCZNIÓW
ZESPOŁU SZKOLNO- PRZEDSZKOLNEGO  W UDANINIE
ODBĘDĄ SIĘ W KOŚCIELE W UDANINIE

12 marca 2018 (poniedziałek)
9.00- nauka dla dzieci z klas 0-3
10.00- nauka dla uczniów z klas 4-7

13 marca 2018 (wtorek)
9.00- nauka i spowiedź dla uczniów kl. 4-7
10.00- msza św. / klasy 0-7


 

  Zapraszamy uczniów i rodziców na Dzień Nowych Technologii w Edukacji.

21.03.2018 (środa).

Szczegółowy program  już wkrótce na stronie naszej szkoły. Śledźcie aktualności!

 

 

Zgłoszenia i rekrutacja do Przedszkola Samorządowego w Ujeździe Górnym, Oddziału Przedszkolnego

oraz do klasy pierwszej, w Szkole Podstawowej w Udaninie.

Rok szkolny 2018/2019

 

Zapraszamy Rodziców do zapoznania się z informacją o terminach rekrutacji do poszczególnych oddziałów. Wzory dokumentów znajdują się w zakładce REKRUTACJA .
 

Zgłoszenia i wnioski przyjmuje sekretarz szkoły
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30.

Wszelkie informacje dotyczące zapisu dziecka do przedszkola, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej
można uzyskać pod nr telefonu 76 8709299 lub 76 8740215


Znalezione obrazy dla zapytania spotkanie z rodzicami

Zapraszamy rodziców

dwóch klas – IIB i IIIa

na warsztaty „Rola rodzica w wychowaniu”

Data – 1 marca 2018 (czwartek) godz. 16.00 ,sala nr 2

Prowadzący- psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Środzie Śląskiej – pani Barbara Gajewska

W programie krótka pogadanka i zajęcia w formie warsztatowej.

Liczymy na obecność wszystkich rodziców


 

   


 

  MASZERUJE ORKIESTRA, MASZERUJĄ ŻOŁNIERZE….

W marszowym rytmie, w odgłosach bębenka przedszkolacy z gr.0a i 0b oraz  5-latki przywitali niecodziennych gości-żołnierzy z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Goście  w stopniach starszy chorąży sztabowy ,młodszy chorąży, starszy szeregowy i szeregowy swoim umundurowaniem i wyposażeniem wywołali u przedszkolaków ogromny aplauz. Dzieci miały możliwość poznać wojskową musztrę, ćwiczyły maskowanie w ala-terenie z siatką, obsługiwały radiostację, uczyły się udzielać pierwszej pomocy, ćwiczyły zakładanie maski przeciwgazowej, poznały tajniki wojskowego makijażu maskującego. Dopełnieniem tych jakże ciekawych działań był konkurs plastyczny pt. „Wojskowe pojazdy”, za udział w którym każdy przedszkolak otrzymał słodkości i upominki. Spotkanie zakończyło się wręczeniem podziękowania dla dowódcy  i laurek przygotowanych przez dzieci dla każdego żołnierza. Niektórzy przedszkolacy deklarowali, że jak dorosną będą żołnierzami/żołnierkami.     

         Wychowawcy grup przedszkolnych składają serdeczne podziękowanie starszemu chorążemu Tomaszowi Jurek za zorganizowanie tak wspaniałego spotkania. Było to nie lada przeżycie dla każdego przedszkolaka .


 

 

 Finał  uczennicy w konkursie Zdolny Ślązaczek

  z języka niemieckiego.

 

Uczennica z klasy 7 A  Wiktoria Piwowarska w konkursie Zdolny Ślązaczek z języka niemieckiego doszła do finału. Ostatni etap odbędzie się 2 marca 2018 r. w Wyższej Szkole Filologicznej we Wrocławiu. Wiktoria przeszła etap szkolny i  powiatowy oraz finał – etap pisemny. Teraz pora na egzamin ustny.

 Uczennica na etap finałowy musiała przygotować się z lektury pt. Lena geht ins Netz.

Trzymamy mocno kciuki za Wiktorię i gratulujemy !

Nauczycielka języka niemieckiego

Agnieszka Mozgała


 

  Legendy Gminy Udanin

 

Realizując treści programowe w kl I B w ramach tematyki Legendy polskie na lekcję została zaproszona pani wice dyrektor Elżbieta Chmielewska. Pomysłodawczyni projektu Legendy Gminy Udanin. Dzięki temu projektowi wydana została książka pod tym samym tytułem, w której zamieszczone zostały legendy dotyczace Gminy Udanin-Małej Ojczyzny naszych uczniów.

Dzieci w wielkim skupieniu i z ciekawością słuchały czytanej przez panią wice dyrektor Legendy o powstaniu Piekar.

Po wysłuchaniu legendy  bardzo ładnie potrafiły wskazać na mapie konturowej Gminy położenie miejscowości Piekary, odpowiadać na zadawane pytania dotyczące głównego bohatera i zdarzeń, które miały miejsce.

Zapoznały się z herbem Gminy Udanin, który uwieczniły w swoich pracach plastycznych.

Bardzo dziękujemy pani wice dyrektor za obecność i udział w lekcji.
 

                                                                                                                   wychowawca Kl I B J. Semczuk

 


 

  Koło matematyczne klasy III b

 

W klasie 3 b działa koło matematyczne. W ramach programu Szkolna Liga Matematyczna obliczają , kodują, obsługują ozoboty, rozwiązują zadania matematyczne on line, budują z Jajka Kolumba lub tangramów i ... bawią sie konstruując. Na przykład Piramide Sierpińskiego. Wiedza, że "cieniasy" to cienie figur na ściankach a współpraca buduje. Dosłownie. Ostatnio powstały przestrzenne konstrukcje, które będą rozbudowywać na następnych zajęciach. Opiekunem koła jest p. Małgorzata Rachwalska. Wkrótce wyjazd dom Explora Parku w Wałbrzychu i kolejne "łowy" ciekawych gier i konstrukcji.


 

Szanowni Rodzice,

 

W związku z wydanym Zarządzeniem nr1/2018 Wójta Gminy Udanin, dotyczącym możliwości kontynuacji nauki przez uczniów obecnych klas trzecich i szóstych,  w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Ujeździe Górnym , zapraszam Państwa na spotkanie informacyjne dotyczące rekrutacji uczniów  na przyszły rok szkolny. Zebranie odbędzie się we wtorek 6 lutego 2018r  o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej w Udaninie.

Serdecznie zapraszam i liczę na Państwa obecność.

Z wyrazami szacunku

Dyrektor ZSP w Udaninie

Bożena Basa


 

Podobny obraz  DBI 2018

 

DBI 2018 obchodziliśmy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to, że szacunek jest ważny nie tylko w odniesieniu do świata, innych ludzi, ale także do własnej osoby – jest wsparciem w ochronie naszej prywatności, a także w budowaniu reputacji. Internet to narzędzie, które młodzi ludzie intensywnie wykorzystują do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony.

 

W naszej szkole uczniowie oglądali filmy edukacyjne, zapoznali się i układali własne punkty do Dekalogu Cyfrowego Obywatela. Brali udział wkursach e-lerningowych dotyczących bezpieczeństwa w internecie. Wykonywali prace plastyczne. Klasy VII projektowały gazetkę szkolną na temat DBI z pomocą programu graficznego GIMP, prace udostępniały i publikowały z wykorzystaniem chmury. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE PIĘCIOLATKÓW

 

                                             ,,Jaki dzisiaj dzień wspaniały, najprawdziwsze święto….”

 

2 luty 2018r. na długo zapisze się w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły   i ich ukochanych dziadków. Bowiem właśnie w tym dniu  pięciolatki gościły w murach swojej  sali  kochane babcie i równie kochanych dziadków, dla których przygotowały piękne przedstawienie. Był śpiew, były wierszyki i był taniec. Dziadkowie nawet nie próbowali  kryć łez wzruszenia i nagradzali występ każdego dziecka gromkimi brawami. Po występie mali artyści odetchnęli z ulgą i popędzili do swoich dziadków z płynącymi z głębi ich małych serduszek życzeniami oraz z przygotowanymi z małą pomocą pani  upominkami. Na wszystkich gości i dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez niezawodne  mamusie. To był naprawdę wspaniały dzień.

 


 

  Podsumowanie akcji „Kolędnicy Misyjni”

 

Koło Misyjne „Promyki” podsumowało akcję „Kolędnicy Misyjni”, którą przeprowadziliśmy w naszej szkole oraz w przedszkolu w Ujeździe Górnym. Pragniemy poinformować, że zebraliśmy 379,50.

Pieniążki te przekazaliśmy p. Dorocie Pichowicz – wolontariuszce z Malawi, którą gościliśmy w naszej szkole.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji i swoją ofiarą wsparło dzieci z afrykańskiego państwa – Malawi.     

 

                                               Koło Misyjne „Promyki” wraz z opiekunem.                                   


Znalezione obrazy dla zapytania zabawa choinkowa dla dzieciZabawa Choinkowa 2018

 

W dniu 11.01.2018 r. odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa. Młodsi uczniowie miel szansę wykazać się swoimi umiejętnościami tanecznymi oraz zaprezentować niesamowite stroje karnawałowe podczas Balu Karnawałowego dla dzieci młodszych i klas 0-III, prowadzonego przez wykwalifikowane animatorki z Sali Zabaw ze Strzegomia. Dzieciaki bawiły się świetnie! Tańcom i konkursom nie było końca! 

Animacje były w całości finansowane przez Radę Rodziców naszej szkoły - za co w imieniu zadowolonych i uśmiechniętych uczestników serdecznie dziękujemy! 

Starsze klasy (IV-VII) świetnie bawiły się na dyskotece zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Brawa dla odważnych starszaków, którzy postanowili skorzystać z karnawałowej okazji i przebrali się w stroje karnawałowe! Zabawom i tańcom nie było końca! Rada Rodziców wsparła również starsze klasy fundując dla nich słodkie nagrody w konkursach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.

 

Tradycyjnie zapraszamy do video-relacji na szkolnym kanale youtube - https://youtu.be/LuUAQNwVKNY

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za tak udana zabawę i fantastyczną współprace!

Opiekun SU - Jolanta Gradowska

 


 

  DLA BABCI I DZIADKA ŻYCZENIA WNUCZEK SKŁADA, PIOSENKI ŚPIEWA WNUSIA

 

Takimi słowami przedszkolacy z gr.0a i 0b przywitali swoich ukochanych dziadków i babcie na uroczystości z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Bardzo licznie przybyli goście obejrzeli program artystyczny a w nim wiersze, piosenki, inscenizację utworu J. Tuwima pt. „Rzepka”, pląsy, tańce.                                                                                                          

 Na koniec przedszkolacy zaśpiewali 100 lat! Po przedstawieniu babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na spotkanie ze swoimi wnukami i wnuczkami w salach przedszkolnych. Podczas spotkania był słodki poczęstunek i upominki, które dzieci wykonały samodzielnie na zajęciach. To był piękny i uroczysty dzień!


 

  WYJAZD DO ELECTROLUXU W ŻAROWIE

 

W poniedziałek 8 stycznia przedszkolacy z gr.0a i 0b wyjechali do zakładu Electrolux. Wyjazd ten zorganizowała mama jednego przedszkolaka, która pracuje w tej firmie. Miły pan Dariusz oprowadzał nas po zakładzie, opowiadał o technologii powstawania sprzętu gospodarstw domowych- zmywarek. Największe zainteresowanie wywołał robot zastępujący pracę kilku ludzi. Widzieliśmy jak działa  gotowa zmywarka. Na koniec przygotowano dla nas słodki poczęstunek. My zaś przekazaliśmy na ręce pan Dariusza podziękowanie dla pana dyrektora za zaproszenie do firmy Electrolux.


 

  


 

   Ognisko Misyjne w Orszaku Trzech Króli

 

W tym roku po raz pierwszy w miejscowości Lusina, Ognisko Misyjne z panią Violettą Leńską zorganizowało Orszak Trzech Króli. Świętowanie Objawienia Pańskiego rozpoczęło się mszą świętą poprzedzoną procesyjnym wejściem do świątyni Kolędników Misyjnych. Procesją poprowadziła gwiazda i trzej królowie. Po południu kolędnicy zebrali się pod kościołem, by stamtąd rozpocząć wędrówkę w Orszaku Trzech Króli. Dzieci należące do Ogniska Misyjnego w przebraniach Maryi i Józefa, królów, pastuszków i aniołków, mieszkańcy Lusiny i goście z innych miejscowości, wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz i gospodarze wsi,  ze śpiewem na ustach szli drogami miejscowości, by w sposób szczególny zamanifestować swoją wiarę i przynależność do Kościoła. Orszak zakończył się w świetlicy, gdzie dzieci przedstawiły misyjny program bożonarodzeniowy. W nagrodę za występy pani wójt obdarowała występujących słodyczami.

V.Leńska


 

Ogłoszenie dla Rodziców

 

Zebranie Rady Rodziców odbędzie się w poniedziałek 8.01.2017 o godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy

Katarzyna Wojcieszek


 

    Na nadchodzący  Nowy Rok pragnę złożyć życzenia wszelkiej pomyślności. Życzę sił i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Sukcesów w pracy, nauce oraz życiu osobistym. Podejmowania trafnych decyzji w trudnych sytuacjach. Życzę również wielu okazji do uśmiechu i radości. Nade wszystko życzę zdrowia,  niech każdy dzień będzie ciekawy i pomyślny. Niech się darzy!

Bożena Basa


 

  Z wiarą przyjmujemy Boże Dziecię” – Jasełka

 

Dzieci z klasy Ib pod opieką p. Jadwigi Semczuk i p. Doroty Hołyńskiej zaangażowały się w przygotowanie tegorocznych jasełek. Oprawę muzyczną przygotowała p. Joanna Kulpińska ze swoim szkolnym chórkiem.

Mieliśmy zaszczyt wystąpić 20 grudnia dla społeczności naszej szkoły i zaproszonych gości oraz 14 stycznia na Opłatku dla Starszych i Samotnych z parafii Piekary, gdzie gościem honorowym był ksiądz biskup naszej diecezji –  Ignacy Dec.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom oraz babciom i dziadkom  za pomoc w przygotowaniach tego przedstawienia.

                                              Opiekunowie: J. Semczuk i D. Hołyńska


 

  Szukamy nowych rozwiązań- badania pilotażowe nowym narzędziem „Troska”

w obszarze pomocy psychologiczno-pedagogicznej

 

         W tym roku szkolnym we współpracy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną w Środzie Śląskiej rozpoczęliśmy wdrażanie modelowego zestawu narzędzi diagnostycznych z obszaru emocjonalno-społecznego TROS-KA. Jest to metoda pomocy i diagnozy dla uczniów z problemami emocjonalno-społecznymi tj. konflikty rówieśnicze, izolowanie, impulsywność, trudności w wyrażaniu swoich potrzeb. Akronim TROS-KA (T- trudności, R-relacje z innymi, O-obraz siebie, S-sprawczość, KA- kontrola afektu) zawiera główna ideę, jaka przyświecała autorom metody: zatroszczyć się o te obszary rozwojowe uczniów, które tej troski najbardziej potrzebują, a równocześnie ukształtować gotowość uczniów do troszczenia się o innych.

Pedagog z ppp p. H.Sikora-Grabowska oraz  pedagog szkolny A. Chohura spotykały się z uczniami z ww. problemami, ich rodzicami i wychowawcami. Efektem tej pracy będzie program pracy nad poprawą zaburzonych funkcji dla tej grupy uczniów.

 Patronat nad projektem mają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Fundusze Europejskie, Unia Europejska.

 


  DZIEŃ PROFILAKTYKI

13 grudnia 2017 r. odbył się w naszej szkole Dzień Profilaktyki . Był on podsumowaniem działań profilaktycznych dot. uzależnień od wszystkiego, co może zniewolić człowieka. Wszystkie klasy były zaangażowane w przygotowywanie profilaktycznych plakatów, wierszy i rymowanek, komponowanie prac plastycznych, starsi uczniowie od początku grudnia, w dwóch etapach zmagali się z „Quizem profilaktycznym” wymagającym wiedzy nt. różnych środków uzależniających.

Od godz. 10 w sali gimnastycznej klasy prezentowały swoje prace. Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż wszystkie plakaty miały w sobie coś ciekawego, oryginalnego i ujmowały temat z innej perspektywy. Wszystkim gratulujemy pomysłowości!  

 Klasowe prezentacje zakończone zostały spektaklami profilaktycznymi w wykonaniu teatru „Grupa- T”. Wszystkie grupy wiekowe skorzystały z „teatralnej profilaktyki”- przedszkolacy z Ujazdu Górnego i Udanina oraz klasy młodsze obejrzeli „Grudniową opowieść” o przyjaźni i szacunku. Klasy IV-VII zaśmiewały się przy spektaklu „Magiczny kapelusz”, który uczył tolerancji, szacunku, akceptacji odmienności.

A oto laureaci konkursów profilaktycznych:

„Quiz profilaktyczny” czyli konkurs z zakresu wiedzy o uzależnieniach od alkoholu,   papierosów, narkotyków, dopalaczy wygrali:

I miejsce- Marcel Stolarski z kl. VIA

II miejsce- Adam Robert z kl. VIA

III miejsce ex aequo: Oliwia Biczysko z kl. VIB i Konrad Karpeta z kl. VB

Konkurs na plakat profilaktyczny:

Klasy młodsze:

v I miejsce- klasa 0B

v II miejsce- klasa IIIB

v III miejsce- klasa IIIa

Pozostałe klasy wyróżnienie!

Klasy starsze:

v I miejsce- klasa IVB

v II miejsce- klasa VB

v III miejsce- klasa VIIB

Wyróżnienie –klasa VIB

Nagrody dla wszystkich laureatów indywidualnych i klas oraz spektakle teatralne ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Gminy Udanin.

Serdecznie dziękujemy! 

pedagog Anna Chohura


 

  KOLĘDNICY MISYJNI Z WIZYTĄ W GRUPACH PRZEDSZKOLNYCH

 

Koło Misyjne „ Promyki”  pod opieką p. Doroty Hołyńskiej zorganizowało akcję „Kolędnicy Misyjni”, której celem była pomoc rówieśnikom z krajów misyjnych. We wtorek 19 grudnia zawitali do przedszkolaków tj. do gr.0a i 0b oraz do grupy 5-latków.W przepięknych strojach zaprezentowali program słowno-muzyczny. Złożyli życzenia świąteczne w języku polskim i wyśpiewali życzenia w języku angielskim dzieciom i wychowawcom. Przedszkolacy wspólnie z kolędnikami zaśpiewali kolędy.                   W tym roku akcja Kolędników Misyjnych niesie pomoc dzieciom z Syrii i Libanu. Przedszkolacy mają dobre serduszka, więc bardzo hojnie wrzucali do skarbonki pieniążki. W podziękowaniu otrzymywali od kolędników pamiątkę w postaci „Otwartych dłoni”- symbolu , który nawiązuje do gestu przekazywania znaku pokoju i gotowości do braterskiej pomocy. My przedszkolacy dziękujemy „Promykom” za taką piękną akcję.


 

Udanin, 18.12.2017r.

 

Ogłoszenie dla Rodziców

 

22.12.2017r.(tj. piątek) jest w Szkole Podstawowej w Udaninie dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze.

W związku z powyższym rodziców uczniów kl.0-III prosi się o wypełnienie stosownych deklaracji, które zostaną przekazane przez wychowawców. Natomiast w przypadku konieczności zapewnienia dziecku opieki rodzice uczniów kl.IV-VII proszeni są o poinformowanie do dnia 21.12.2017r. wychowawców klas.

Szkoła nie zapewnia dowozów.

Dyrekcja szkoły


 

  Konkursowe karmniki

 

Już kolejny raz, nasi uczniowie przystąpili do konkursu na karmnik dla ptaków. Wykonano 30 prac. Wszystkie karmniki zachwycały pomysłowymi konstrukcjami. Dziękujemy dziadkom, ojcom, za wielkie zaangażowanie i wspólną pracę z dziećmi. Jury nagrodziło 33 dzieci;

I miejsce -Alan Plizga ,Fabian Hajdarowicz, Kinga Wąs

II miejsce- Maria Nowek, Julia Wójciak, Julia ,Jakub, Szymon Osiadacz

III miejsce- Zuzia Strzelecka, Kacper Szczepaniak, Wiktor Stanisławczyk

  Wszyscy pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Dziękujemy serdecznie sponsorowi, a było nim KOŁO ŁOWIECKIE ,,NEMROD" ze Świebodzic. 


 

  Świąteczne przygotowania w ZSP Udanin

 

Gdy zbliżają się Święta Narodzenia Pańskiego rodzice, uczniowie i pracownicy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Udaninie pod okiem Mirosławy Babickiej,przygotowują bożonarodzeniową dekorację. Wszyscy dokładają wszelkich starań, by w szkole uczniowie czuli się dobrze, a święta kojarzyły się im z poszanowaniem tradycji i ponadczasowymi wartościami jak: szacunek, dobro, wzajemna miłość i wewnętrzny pokój. Tak jest również i w tym roku. W holu szkoły zawisły girlandy, okna ozdobiły choinkowe stroiki, a piękna, duża choinka wypełniła swoim zapachem całą szkołę. Gdy rozpoczną się klasowe wigilie, atmosfera Bożego Narodzenia zgromadzi wszystkich przy opłatku, który pozwoli po raz kolejny, na nowo, odkryć siebie i dobro, które tkwi głęboko w sercach, a w codziennym zabieganiu staje się czasem nieodkrytym skarbem każdego z nas.

Dyrektor Bożena Basa oraz cała społeczność szkolna dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej dekoracji, a w szczególności rodzicom Państwu Barbarze i Pawłowi Świdzińskim oraz  Katarzynie Wojcieszek.

LeV


 

  Spotkanie dyrektorów

 

W ramach wspomagania dyrektorów z rejonu wizytacyjnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie, w dniu 7 grudnia odbyło się spotkanie informacyjne , któremu przewodniczył wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu  pan Ireneusz Bajer. Tematyka spotkania dotyczyła zmian w nadzorze pedagogicznym, omówienia najważniejszych przepisów wykonawczych na podstawie ustawy Prawo Oświatowe oraz przygotowania arkuszy organizacji szkół i przedszkoli.

Wszystkich uczestników spotkania przywitała Wójt Gminy Udanin pani Teresa Olkiewicz, która podziękowała za wyróżnienie Szkoły Podstawowej w Udaninie , jako placówki  inauguracyjnej cykliczne spotkania z wizytatorem. Następnie głos zabrała  dyrektor ZSP w Udaninie pani Bożena Basa. Podkreśliła ,że szkoła   po raz drugi   jest  gospodarzem spotkania dyrektorów rejonu dolnośląskiego.  Z okazji zbliżających się świąt  Bożego  Narodzenia, pani Wójt złożyła serdeczne życzenia i przekazała wszystkim zebranym drobny upominek promujący Gminę Udanin.

Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania  Radzie Rodziców ZSP w Udaninie  za przygotowanie poczęstunku.


 

    Kolejny kiermasz w Udaninie już za nami

 

Zapach pierników i świerku witał mieszkańców gminy Udanin, przybyłych w niedzielę na Kiermasz Świąteczny, przygotowany przez nauczycieli i rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie. Spotkanie rozpoczęła dyrektor Bożena Basa, która powitała zgromadzonych, życzyła miłych wrażeń z pobytu w szkole i owocnych zakupów. Bogato zastawione ręcznie wykonanymi ozdobami i słodkimi wypiekami stoły, zachwycały kupujących. Każdy mógł znaleźć prezent dla siebie i bliskich.  Czas kiermaszu uświetniły  śpiewem i grą dzieci ze szkolnego chóru pod opieką Joanny Kulpińskiej,  gitarzyści ze szkoły Jana Mazurka oraz duet Gabriela Dąbrowska i Hanna Chohura. Występy wprowadziły niepowtarzalną, bożonarodzeniową atmosferę i bardzo się podobały, za co młodzi artyści otrzymali zasłużone, gromkie brawa.

V.Leńska


 

 


  Klasa 3 b odwiedziła Mikołaja pod ziemią.  

6 grudnia tradycyjnie 3 b z wychowawczynią p.M. Rachwalska udała się szukać Mikołaja poza szkołą.  Tym razem w Nowej Rudzie w zabytkowej kopalni -muzeum u stop Gór Sowich. Zwiedzanie kopalni splotło się z realizowany cyklem tematycznym zajęć edukacyjnych "Praca górników " i "Skąd się bierze węgiel?". Spotkanie ze Skarbnikiem, podróż kolejka górniczą,  bicie rekordu ile trzeciaków zmieści się do wagonika i zwiedzanie muzeum. Mikołaj zachwycił się umiejętnościami wokalnymi dzieci i rozdał im pod ziemią piękne prezenty. Dziękujemy rodzicom za sfinansowanie wycieczki , Pani Agnieszce Bator za pomoc w opiece oraz p. Stepniewiczowi za super busa.


 

Andrzejki 2017 w naszej szkole.


 

29 listopada 2017 w naszej szkole odbyły się Andrzejki. 

Jak na polską tradycję przystało Samorząd Uczniowski przygotowała w tym dniu kącik z wróżbami, z którego mogła skorzystać cała społeczność szkolna. Członkowie SU wykazali się nie lada kreatywnością i świetnie radzili sobie z dużą popularnością tej andrzejkowej atrakcji. 

Na ostatniej godz. lekcyjnej odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas starszych. Najfajniej bawiły się klasy IV - brawa dla nich! Były konkursy i zabawy, które również przygotował prężnie działający Samorząd Uczniowski. Każdy odważny uczestnik konkursów mógł zdobyć słodką nagrodę!

Wideo-relacja na szkolnym kanale youtube - zapraszamy -https://youtu.be/bQ0BudXjqXE

Dziękujemy wszystkim za super zabawę! 

 

Opiekunka SU

 Jolanta Gradowska 


 

  Powiatowy Konkurs  Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

 

,,Jest takie miejsce u zbiegu dróg…”

 

                    Kolejny Powiatowy Konkurs  Piosenki i Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej  w Samorządowym Ośrodku  Kultury w Miękini już za nami. W tym roku odbył się on wcześniej, 24.11.2017 r.

Jeszcze do tej pory w naszych uszach brzmią dźwięki tych przepięknych pieśni i piosenek, które   ocalają historię naszego kraju od zapomnienia…..

   W Konkursie wzięli  udział  przedstawiciele siedmiu  szkół naszego powiatu, począwszy od solistów, duetów, aż po zespoły wieloosobowe ( każda szkoła mogła przygotować po trzy utwory). Jak co roku występom wszystkich uczniów towarzyszyły ogromne emocje.

Wśród wykonawców znalazło się czworo  uczniów z naszej szkoły: Eliza Łabędzka ( kl.V a), Marcel Stolarski i Adam Robert  ( kl.VIa)  oraz Hanna Chohura (kl.VIIa )

W kategorii klas młodszych  najwięcej emocji wszystkim słuchaczom dostarczyła Eliza Łabędzka, która z biało-czerwoną flagą w dłoni  zaśpiewała w porywający sposób wzruszającą piosenkę ,,Taki kraj”  i zdobyła I miejsce. Na drugim  miejscu znalazł się nasz duet w składzie: Marcel Stolarski i Adam Robert , którzy wykonali piosenkę ,,Pałacyk Michla”.

Hanna Chohura wystąpiła w kategorii klas starszych, wykonując w niezwykle wzruszający sposób   przepiękną piosenkę M. Grechuty ,,Ojczyzna”. Hania nie stanęła na podium, ale również jej występ został zauważony przez jury i  zapisany w pamięci tamtejszych słuchaczy.

Nagrodzeni uczniowie oprócz dyplomów otrzymali  piękne statuetki symbolizujące klucz wiolinowy.

Możemy być dumni z naszych małych artystów. To nie tylko piękne głosy, ale i  godny naśladowania przykład wzorowej postawy patriotycznej.

 

Opiekun: Joanna Kulpińska

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fyoutu.be%2Fd2cacxLc8_g%3Flist%3DPLC9Er2hsMR1ZOS2-89cSz_vWoGmzg5r6A&h=ATOmvl50dAdQq4qmNPoyUaVByMl0IwtPVu1pmc-xeBqL7MNFAZigYbDtuPihd4J12X5esDab-uK1dYW_nqKeedy1Saw5vikqsZJk3wtmPhUUJrO1gKHN0RIhTp-WQwsagxFSp2XBNoxmRw


 

 

   PIES I KOT PRZYJACIELEM PRZEDSZKOLAKA

 

W ramach realizacji projektu „Pies i kot przyjacielem przedszkolaka” , przedszkolacy z grupy 0a i 0B oraz z oddziału pięciolatków przez miesiąc październik i listopad uczestniczyli w akcji zbierania karmy dla kotków i piesków ze Schroniska w Wałbrzychu. W tym też czasie poznawali jak opiekować się kotami i psami, co robić gdy znajdzie się bezdomnego zwierzaka, oraz jak uniknąć przykrego kontaktu z agresywnym psem. W poniedziałek 4 grudnia przedszkolaków odwiedziła przedstawicielka  ze Schroniska z Wałbrzycha. Odbyła się prelekcja pt. „Ja i kot, ja i pies. Na koniec przedszkolacy pod opieką swoich wychowawców przekazali do schroniska zgromadzone smakołyki dla piesków i kotków. Pani zaś złożyła w imieniu czworonożnych podopiecznych podziękowanie za tak piękne zaangażowanie. Były też słodycze dla przedszkolaków.

 


 

  Wizyta w Polboto

 

Klasa 3b z wychowawczynią p. M. Rachwalską odwiedziły 30 listopada 2017 roku firmę  Polboto, która ma swoją siedzibę w Udaninie. W firmie przywitała ich bardzo miła pani, która pokazała dzieciom biuro z jego działami np. handlowym, księgowością, sklepem z częściami i narzędziami rolniczymi. Mama i babcia jednej z dziewczynek przywitały nas w księgowości. Wrażenie zrobiły na dzieciach maszyny rolnicze, zwłaszcza gator, pojazd terenowy firmy John Deer. Widzieli warsztat i pracę przy ładowaniu ciężkich maszyn na platformy transportowe. Podziwiali stare maszyny rolnicze. Obdarowani gadżetami firmowymi i zadowoleni wrócili do szkoły. Wielu marzy o karierze rolnika.

 


 

  Pasowanie na czytelnika

 

29 listopada w bibliotece szkolnej klasa 1 a i b składały ślubowanie czytelnika. Starsi koledzy z klasy 3 b pod opieką wychowawczyni p.M. Rachwalska przedstawili im zasady wzorowego korzystania z biblioteki szkolnej. Instruktaż odbył sie za pomocą zabawnego przedstawienia pełnego postaci z bajek i wesołych rymowanek. Pasowania piórem gęsim dokonała pani dyrektor Bożena Basa. Wychowawczynie klas 1 a i b p. A. Janus i J. Semczuk oraz opiekun biblioteki szkolnej p. T. Rychel  wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy.


 

  CZARY-MARY, CZARY-MARY ABY WRÓŻBY SIĘ SPEŁNIŁY

 „  Święty Andrzeju daj nam znać

 Co się będzie z nami dziać!”

 

W czwartek 30 listopada u przedszkolaków w gr.0a i 0b oraz w grupie pięciolatków od rana rozbrzmiewały muzyczne rytmy. Bo to przecież andrzejkowe tradycje. Zabawę taneczną dopełniały wróżby. Każdy był ciekaw kim będzie gdy dorośnie, co go czeka w najbliższym czasie, czego ma się wystrzegać, czy spełnią się jego marzenia. Przedszkolacy stworzyli tajemniczy nastrój, przebierając się za wróżbitów, czarodziei, czarownice i wróżki. Był nawet konkurs w lataniu na miotle, szybkim zjadaniu ciasteczka bez używania rąk. W przerwie między tańcami i wróżbami przedszkolacy zajadali się pysznymi ciasteczkami, popijając soczkiem.


 

    Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w nowym projekcie eTwinning!

 

Stwórzcie kartkę inspirując się kartkami-wyklejankami tworzonymi przez Wisławę Szymborską - wykażcie się humorem, ironią i kreatywnością. 

A może komuś uda się stworzyć kartkę w j. angielskim ? 

Gotowe karty przynosimy do p. Jolanty Gradowskiej (sala nr. 10) do 15.12.2017.

Efekty naszej pracy będziemy podziwiali na ogólnoszkolnej wystawie z okazji Świąt i Nowego Roku !

Zapraszamy do kreatywnej zabawy słowami!


 

  Światowy Dzień Pluszowego Misia w Szkole Podstawowej w Udaninie

 

24 listopada br. biblioteka szkolna w Udaninie zaprosiła wszystkich miłośników pluszowych misiów na wspólne świętowanie tego dnia. Opiekun biblioteki Teresa Rychel przygotowała wiele atrakcji i niespodzianek. Było wspólne czytanie  Kubusia Puchatka, rozmowy na temat przyjaźni, dobroci i wzajemnej pomocy oraz słodka niespodzianka. Dzieci malowały kolorowanki, rysowały swoje ulubione pluszaki i projektowały stroje dla nich. Powstały piękne i oryginalne prace, które wzbogaciły szkolną galerię prac uczniowskich.  Miękki i puchaty miś stał się bohaterem wszystkich uczniów. Korytarze zrobiły się kolorowe i „misiowe”. Pluszowe maskotki towarzyszyły uczniom w czasie przerw i na lekcjach. Na zakończenie dnia właściciele pluszowych zabawek spotkali się w holu szkoły w celu wykonania unikatowego, wspólnego zdjęcia. Dzień Pluszowego Misia to również okazja do promocji czytelnictwa i zachęta do częstego korzystania z zasobów szkolnej biblioteki.

V.Leńska


 

  SPOTKANIA Z BAJKĄ-ROSZPUNKA, O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE, KUBUŚ PUCHATEK

 

Od kilku tygodni przedszkolaków z grupy 0a i 0b oraz grupę pięciolatków odwiedza szkolna bibliotekarka p. Teresa Rychel. Celem tych wizyt jest czytanie bajek dzieciom, rozmowa na temat ich treści, wskazywanie dobra i zła. Efektem bajkowych spotkań są rysunki, książeczki i inne plastyczne wytwory ofiarowane do biblioteki. Przedszkolacy bardzo lubią bajkowe spotkania, nawet chcieliby wypożyczać już książeczki aby rodzice czytali im w domu. To znak, że niebawem dołączą do grona szkolnych czytelników.


 

  PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY –TO PRZEDSZKOLAK WIDOCZNY!

 

Przedszkolacy z grupy 0a mogą czuć się bezpiecznie w drodze i na drodze. Wszystko to dzięki kamizelkom odblaskowym, które otrzymali w prezencie od firmy NIFCO. Starania o te gadżety poczynili rodzice jednego z wychowanków, którym bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że na tym hojność firmy NIFCO nie zakończy się.

 


 

 

 


  

  Uczniowie z Udanina na wieczorze poświęconym św. Janowi Pawłowi II.

 

23 listopada br. uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego uczestniczyli w Wieczorze  z Poezją  Jana Pawła II i Piosenką dla Niego.  Wieczornicę zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Goczałkowie. Wzięli w niej udział przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów z Udanina, Kostrzy, Rogoźnicy, Jaroszowa i Goczałkowa. Doniosłość wydarzenia i niepowtarzalną atmosferę podkreślały zapalone świece, papieskie barwy i scenografia. Uczestników spotkania powitały: dyrektor szkoły Barbara Asynger i główny koordynator uroczystości Ewa Miałkowska. Podczas występów szkołę w Udaninie wraz z opiekunem Violettą Leńską reprezentowały uczennice: Dominika Bańkowska i Dominika Jędroszka, recytujące bardzo trudny wiersz pt. „Właściwa inwokacja, czyli wołanie do człowieka, który stał się ciałem historii”, Laura Górecka z wierszem pt. „Konary Miłości” Eliza Łabędzka, która pięknie zaśpiewała piosenkę „Miłość cierpliwa jest…”. Wszyscy  otrzymali  gromkie brawa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektorzy szkół, samorządowcy, rodzice i mieszkańcy okolic. Spotkanie było hołdem oddanym  papieżowi św. Janowi Pawłowi II oraz integracją dzieci i młodzieży z różnych szkół regionu. Dziękujemy bardzo serdecznie rodzicom: państwu Bańkowskim z Lasku, Jędroszka z Damianowa, Góreckim z Gościsławia i Łabędzkim z Piekar za udział w wieczornicy, pomoc w przygotowaniu i dowiezienie dzieci na występy. Dziękujemy przedstawicielowi wolontariatu Misyjnego Salvator panu Markowi Olszowik za oryginalne koszulki z napisem DontWorry Be Holy (  Nie martw się, bądź święty ), które bardzo się wszystkim podobały i pozytywnie wyróżniały i nastrajały grupę.

LeV


  MUZEUM MAŁEGO KSIĘCIA

Klasa VIIa na języku polskim pracowała metodą projektu na podstawie książki  Mały Książę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego.

zadań należało m.in.:

1.Zgromadzić eksponaty i odpowiednio je opisać.

2. Zaprojektować medal imienia Małego Księcia oraz podać uhonorowane nim  osoby.

3. Zaplanować wycieczkę śladami Małego Księcia.

4. Wypisać aforyzmy z książki i zinterpretować wybrane dwa.

5. Zareklamować swoje muzeum.

Prezentacja wyników projektu odbyła się w szkole w dn. 13.11.2017r. w obecności zaproszonych pań nauczycielek oraz uczniów klasy VIIb.

Mogliśmy wysłuchać ciekawostek z życia bohatera lektury i obejrzeć eksponaty wykonane z plasteliny lub ze skrawków materiału, miniaturki planet ze styropianu. Zajrzeliśmy do pudełka z barankiem. Podziwialiśmy różę osłoniętą kloszem i szal z drobinkami pyłu kosmicznego znaleziony na Saharze. Quizy, test psychologiczny, gra planszowa świetnie wkomponowały się w prezentacje, a zwiedzających zmuszały do aktywności. Uczniowie nie zapomnieli, że nowoczesne muzeum atrakcyjne jest dzięki wykorzystaniu IT. Nie zabrakło prezentacji multimedialnych czy ciekawych zdjęć na Instagramie.

Zgromadzone prace można obejrzeć w bibliotece szkolnej.

ZAPRASZAMY!

Uczniowie kl. VIIA

nauczycielką j.polskiego

Elżbietą Chmielewską


 

    Wyniki konkursu "Najpiękniejszy różaniec"

 

Wśród klas młodszych przyznano:

 

I miejsca:

 

Julia Wójciak - kl Ib

Justna Lipiec - kl.IIb

Maciej Piotrowski - kl.IIb

 

II miejsca:

 

Hanna Klęczar - kl.Ib

Patrycja Zych - kl.IIb

Tomasz Brzezicki - kl.IIb

Kacper Roślicki - kl.IIb

 

III miejsca:

 

Emilia Gawlak - kl.Ib

Anna Kmiecik - kl.Ib

Michalina Paterska - kl.Ib

Alicja Szczur - kl.IIIb

Adrian Górecki - kl.Oa

 

Wśród klas IV-VII przyznano:

 

I miejsce - Julia Pilarska - kl.IVb

II miejsce - Hanna Chohura - kl.VIIa

III miejsce - Maciej Kozłowski - kl.Vb

 

 

Gratulujemy!!!


 

  Śniadanie daje moc

14 listopada dzieci z klas I-3 przygotowały w klasach wspólne, zdrowe Śniadanie. Smaczne, kolorowe kanapki, owocowe szaszłyki, a nawet samodzielnie ubite masełko smakowały wyśmienicie i dały mnóstwo mocy.
A. Filończyk


 

  Święto Niepodległości w Udaninie

 

Podniosła atmosfera towarzyszyła uczniom Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Udaninie podczas uroczystego apelu z okazji Dnia Niepodległości. W obecności Pocztów Sztandarowych ZSP Udanin i Kombatantów z Udanina oraz  zaproszonych gości: sekretarza gminy Udanin Piotra Łabędzkiego, radnych Bolesława Stachurskiego, Bolesława Prusa, Stanisława Dębickiego, Zdzisława Semczuka i Wojciecha Płaziuka, ks. Andrzeja Ćwika z Konar, przewodniczącej Rady Rodziców Katarzyny Wojcieszek, rodziców oraz całej społeczności szkolnej, uczniowie z Udanina po raz kolejny przeżyli niezwykłą lekcję historii.

„Polska! O, ileż w jednym słowie może się zmieścić wielkiej treści. Ile rozpaczy i boleści, nikt nie wyliczy, nikt nie powie, chyba że, tylko polskie serce, co wiek przetrwało w poniewierce…”- recytowały dzieci, rozpoczynając występy artystyczne. Patriotyczne wiersze i piosenki wykonane przez chór szkolny i solistów: Elizę Łabędzką i Marcela Stolarskiego, połączone z oryginalną dekoracją i prezentacją multimedialną wspominającą najważniejsze wydarzenia z historii walczącej Polski oraz kombatantów z gminy Udanin, którzy przez wiele lat uczestniczyli w szkolnych apelach niepodległościowych, a dzisiaj już odeszli do wieczności, wprowadziły zgromadzonych w niepowtarzalne poczucie patriotycznej wspólnoty. Galowe stroje oraz symbole narodowe wykonane samodzielnie przez uczniów i przyniesione na apel podkreślały rangę święta i radość z wolności, którą Polska odzyskała po 123 latach niewoli.

Podczas uroczystości delegacja samorządowców i przedstawiciele społeczności szkolnej złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Upamiętniającym Powrót Ziem Polskich Do Macierzy. Poległych w walce o wolność ojczyzny uczczono minutą ciszy. Wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Bożena Basa. Przypomniała uczniom, że najpiękniejszym wyrazem patriotyzmu jest szacunek dla symboli i barw narodowych. Zachęcała do wywieszenia flagi w Dniu Niepodległości. W imieniu władz samorządowych głos zabrał sekretarz gminy Udanin Piotr Łabędzki oraz radny Bolesław Stachurski.

Kolejny punkt obchodów Święta Niepodległości w Udaninie to wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i nieukrywaną przyjemnością  śpiewali piosenki, a przyniesione przez nich flagi powiewały wysoko w rytm marszowej muzyki. Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia, a goście na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.

           Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w Udaninie przygotowała Monika Cieślicka z  uczniami klas Vb, VIb, chór szkolny pod opieką Joanną Kulpińskiej oraz Violetta Leńska i Krzysztof Fica.

Link do filmu     -    https://youtu.be/Nh6JRTqZAlA

V.Leńska


 

  "Witamy!"  - Amnesty International w Szkole Podstawowej w Udaninie.

 

We wtorek, 17 października 2017 roku, naszą szkołę odwiedzili niesamowici goście z organizacji Amnesty International - pan Michał Kłopocki z Poznania i pani Emira Abasbekova z Warszawy, którzy w ramach zajęć wychowawczych w klasie Va przeprowadzili trzygodzinne warsztaty pt. "Witamy". 

Zajęcia poruszały ważny temat dot. uchodźców. Uczniowie osobiście mieli szansę zdobyć wiedzę na temat sytuacji osób uciekających z Syrii i innych krajów z powodu wojny. Pani Elmira opowiedział im o swoich osobistych doświadczeniach związanych z przymusową ucieczka z jej rodzinnego kraju - Kirgistanu. Warsztat uwrażliwiał ich na potrzebę ochrony praw osób zmuszonych do opuszczenia swojego domu w poszukiwaniu schronienia oraz miały za zadanie zmotywować do podjęcia działań wyrażających solidarność z uchodźcami i uchodźczyniami. Dzieci wspólnie z panem Michałem próbowały za pomocą kart z rysunkami i opisami odtworzyć historię niepełnosprawnego rodzeństwa Alana i Gyan - uciekającego z Syrii - która to ostatecznie okazała się historią prawdziwą, na szczęście z happy endem (video: https://youtu.be/Qv4z_E2ydnc ) . Cały warsztat był dopasowany pod względem materiałowym jak i zagadnieniowym do wieku dzieci. Na zakończenie cała klasa wspólnie z wychowawczynią podpisała deklarację solidarności z uchodźcami i uchodźczyniami.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji za możliwość przeprowadzenia ww. warsztatów w naszej szkole oraz pani Elżbiecie Mikle za przepyszne ciasto dla naszych gości.

W ramach kontynuacji działań dot. promocji praw człowieka w naszej szkole, uczniowie klasy Va wezmą udział w projekcie edukacyjnym pt. " Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi", który bazuje na materiałach edukacyjnych Amnesty International i będzie realizowany w ramach lekcji wychowawczych.

Gradowska Jolanta

wychowawczyni kl. Va


 

  Dzieci wciąż zwiedzają Dolny Śląsk - 3b we "Wsi aniołów"

 

Klasa 3 b wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Rachwalską i p. Urszulą Szczur, mamą jednej z uczennic, wybrała się do małej, urokliwie położonej w Górach Kaczawskich miejscowości Dobków. Oprócz 6 pracowni rzeźby w glinie(!) funkcjonuje tam Sudecka Zagroda Edukacyjna, w której grono młodych pasjonatów prowadzi działalność mającą na celu zachowanie tradycji sudeckich wsi i osad oraz przybliżaniem dzieciom i młodzieży wiedzy o geologicznej przeszłości naszego regionu. Warsztaty laboratoryjne "O wodzie prawie wszystko", które pozwoliły dzieciom w praktyce badać i poznawać właściwości życiodajnego płynu, pokazy animacji i makiet wulkanów, procesy tworzenia ukształtowania powierzchni Przedgórza Sudeckiego i Sudetów, doświadczanie prawdziwego trzęsienia ziemi, erupcji wulkanu, budowa i kształtowanie się rzek i ich dorzeczy, pokazy minerałów, budownictwo i tradycyjny sposób prowadzenia gospodarstwa wiejskiego....Ufff! Będzie o czym rozmawiać. Dzieci już wiedzą jak samemu zrobić w szklance wody bulgoczącą lawę, zassać słoikiem wodę dzięki świecy i jak palić balon, by ten się nie zapalił. Na urodzinowe imprezy jak znalazł. A wyprodukowany własnoręcznie śnieg zrobił furorę.

Wycieczka była jedną z wielu, jakie dzieci odbyły w ramach programu autorskiego p. Małgorzaty Rachwalskiej  "Dzieci zwiedzają Dolny Śląsk". Od oddziału pięciolatków odbyło się już 25 wycieczek po naszym regionie. Następny etap-kopalnia w Nowej Rudzie, gdzie dzieci spotkać mają pewnego brodatego świętego, ale o tym na razie szaaaa.

Małgorzata Rachwalska

 


  Pożegnanie pani Grażyny Zakrockiej

 

Z końcem października pożegnaliśmy wspólnie panią Grażynę Zakrocką, która odchodzi na zasłużoną emeryturę. Pani Grażyna pracowała w szkole w Udaninie 19 lat. Znali i szanowali ją wszyscy uczniowie, nauczyciele i współpracownicy. Pani dyrektor w imieniu nas wszystkich wręczyła jej bukiet kwiatów, a cała społeczność szkolna gromkim "Sto lat!" złożyła serdeczne życzenia wszystkiego dobrego na dalszej drodze życia.

M. Rachwalska


 

  ŚREDNIOWIECZNI RYCERZE W SZKOLE W UDANINIE

              

             4 października 2017r. do naszej szkoły przyjechała grupa artystyczna „Rekonstrukto” z żywą lekcją historii. Artyści zaprezentowali występ pod hasłem „Życie i kultura średniowiecznego rycerstwa”. W pokazie przeprowadzonym na sali gimnastycznej wzięli udział uczniowie z klas IV, V, VI i VII. Aktorzy występując w średniowiecznych strojach zaprezentowali uzbrojenie i ekwipunek rycerstwa, najsilniejszych chłopców zaproszono na próbę siły ciężkiego miecza, opowiadano także o kodeksie rycerskim i pasowaniu na rycerza. Wszystkim uczniom zaparło dech w piersiach, gdy w pojedynku na miecze zmierzyli się młodzi rycerze. A największy wiercipięta na własnej skórze mógł sprawdzić średniowieczne narzędzie tortur – dyby. Żywa lekcja historii to przeżycie, które na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.


 

 

Akcja misyjna w naszej szkole

 

     22  października 2017 r. Kościół na wszystkich kontynentach obchodził Światowy Dzień Misyjny. W tym roku hasłem Niedzieli Misyjnej były słowa „Idźcie i głoście”. Dzieci należące do ogniska misyjnego zorganizowały akcję Herbatka Misyjna. W niedzielę misyjną po kościołem zbierały fundusze do puszek. Wszystkim ofiarodawcom, dziękując za wsparcie, wręczały własnoręcznie wykonane małe paczuszki z herbatą. Także msza święta w tym dniu była bardziej uroczysta. Dzieci przygotowały oprawę liturgii, a franciszkanin ojciec Bronisław Staworowski  opowiedział wiernym o życiu ludzi w krajach misyjnych.   Natomiast w naszej szkole mali misjonarze przeprowadzili akcję Cukierek dla misji. Przez cały tydzień poprzedzający akcję, uczniowie przez radio szkolne zachęcali dzieci do drobnych wyrzeczeń i przeznaczenia zaoszczędzonych w ten sposób pieniążków na pomoc rówieśnikom z krajów misyjnych, które cierpią z powodu różnego rodzaju niesprawiedliwości, a także pracujących wśród nich misjonarzy. Dzień misyjny w szkole zaangażował nie tylko dzieci należące do ogniska misyjnego, ale również wielu sympatyków misji i nauczycieli. Wszyscy z wielkim entuzjazmem promowali  przedsięwzięcie, co przyniosło wymierne efekty. Zebrane fundusze zostaną przekazane na ręce pani Doroty Pichowicz dla dzieci z Malawii.

Lev


 

  Policjant u przedszkolaków

 

W czwartkowy poranek, przedszkolaków z grupy 0a i 0b oraz 5-latków odwiedził pan dzielnicowy- aspirant Paweł Mistela. Gość został przywitany piosenkami o ruchu drogowym. Właśnie na ten temat pan aspirant prowadził pogadankę z dziećmi. Przedszkolacy mogli wykazać się znajomością znaków drogowych, znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię. Pan policjant rozmawiał także z dziećmi o bezpieczeństwie podczas podróży autobusem i podczas pieszych wędrówek, o zachowaniu wobec nieznajomego i zachowaniu na szkolnych korytarzach. Zwrócił również uwagę na zagrożenia jakie mogą spotkać dzieci, gdy znajdą jakąś rzecz podczas prac w polu czy ogrodzie.

Na koniec spotkania przedszkolacy i panie wychowawczynie otrzymały znaczki odblaskowe. Przedszkolacy podziękowali piękną laurką i wierszykiem „Pan policjant zna zasady, jak bezpiecznym być na drodze. My go uważnie słuchamy i już wiemy jak przechodzić mamy”. Dziękujemy za ciekawą lekcję


  Spotkanie z Policjantem

Uczniowie klas pierwszych spotkali się z Panem Policjantem. Celem spotkania było utrwalenie zasad zachowania się w naszej szkole, w autobusach szkolnych, na przystankach, podczas przechodzenia przez drogę. Pan Dzielnicowy zwrócił szczególną uwagę na wzajemne zrozumienie, pomoc koleżeńską, tolerancję. Apelował do dzieci, aby sprzeciwiały się agresji, i zawsze były gotowe pomóc potrzebującym. Bardzo dziękujemy za lekcję bezpieczeństwa. Prosimy również rodziców naszych uczniów o wpajanie dzieciom manier dobrego zachowania.


 

  Pasowanie na ucznia

W podniosłej atmosferze w obecności pani Wójt Teresy Olkiewicz, dyrektora szkoły Bożeny Basy, rodziców oraz całej społeczności szkolnej uczniowie kl Ia i Ib złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie. Obecność sztandaru Szkoły, dekoracja i panująca atmosfera podniosły rangę uroczystości.

Uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem z zaproszonymi gośćmi i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Wychowawcy; kl Ia p. Anna Janus i kl Ib Jadwiga Semczuk dziękują wszystkim zaangażowanym za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.


 

  OWOCOWE KOMPOZYCJE, JARZYNOWE SAŁATKI

W ramach realizacji projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem- jesień” przedszkolacy z grupy 0a i 0b poznawali wartości odżywcze owoców i warzyw z polskich sadów i ogrodów. Ponadto tworzyli owocowe i warzywne kompozycje. Przygotowali także pyszne jarzynowe sałatki. Jak to wszystko wyglądało zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.


 

  NOWE SZATY KRÓLA-MUSICAL PROFILAKTYCZNY

 

W czwartek 19 października przedszkolacy z gr.0a i 0b pod opieką wychowawców wyjechali do Legnicy na musical pt. „Nowe szaty króla” przygotowany przez Teatr Muzyczny z Wrocławia. Wesołe teksty, taniec , śpiew oraz barwne stroje i scenografia urzekły nas wszystkich. Istotny był cel wychowawczy tej baśni, a mianowicie „o człowieku nie świadczą szaty, ich ilość- lecz to jak traktuje innych”. Dzieci bardzo trafnie określiły przesłanie zawarte w baśni.


 

 

  Piękna opowieść o Roszpunce

Uczniowie klasy IA z panią Anią Janus  i klasy IB z panią Jadwigą Semczuk, wybrali się do średzkiego Domu Kultury na musical pt. Roszpunka. Spektakl inspirowany  baśnią braci Grimm reżyserowała Agata Obłąskowska- Woubischet. 

 Piękna opowieść o Roszpunce, połączona  z dynamiczną grą aktorów, wzmocniona autorską muzyką i ożywiona śpiewem sprawiła, że  dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały przedstawienie. Z entuzjazmem reagowały na pytania aktorów, biorąc czynny udział w spektaklu. Na zakończenie wspólnie z artystami wszyscy zebrani zatańczyli w rytm wesołej muzyki.

Maluchy powróciły do szkoły bardzo zadowolone i pełne niezapomnianych wrażeń.

Lev


  Wizyta strażaków w naszej szkole

Już po trzeci strażacy z jednostek OSP Ujazd Górny, Ujazd Dolny i Pichorowice wspólnie realizują projekt „Jesteś Widoczny-Jesteś Bezpieczny”. Celem ich działań jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy Udanin. Akcję strażacy rozpoczęli od wizyty w Urzędzie Gminy, gdzie przekazali wójt Teresie Olkiewicz i sekretarzowi Piotrowi Łabędzkiemu kamizelki odblaskowe, a dla wszystkich pracowników urzędu pozostawili odblaski. Następnie ochotnicy odwiedzili  naszą szkołę w Udaninie oraz Gimnazjum Ujeździe Górnym, gdzie rozmawiali z dziećmi o zagrożeniach, jakie mogą je spotkać podczas zapadania zmroku i braku widoczności pieszych przez kierowców. Każdy mały, młodszy i trochę starszy uczeń otrzymał na koniec odblask, który wszyscy obiecali nosić na swoich tornistrach i ubraniach. Na koniec strażacy udali się do ośrodków zdrowia w Udaninie i Ujeździe Górnym oraz  GOPS-u i GCI, tam również pozostawili odblaski dla pacjentów i petentów, którzy w ciągu dnia odwiedzają te miejsca. Akcja społeczna zorganizowana przez zaprzyjaźnione jednostki okazała się sukcesem. Wszyscy uczestnicy z  uznaniem wypowiadali się na jej temat, a dzieci były zachwycone niecodziennymi gośćmi w mundurach. My jak nikt inny znamy się na akcjach społecznych, które służą od lat naszym mieszkańcom, bo każdy z nas zasługuje na bezpieczne jutro, a my nad nim czuwamy!!! Ale to jeszcze nie koniec! Już na dniach sprawimy, że nasza cała gmina podczas zapadającego zmroku będzie rozświetlona jak LAS VEGAS!!! – zapowiadają druhowie oraz składają serdeczne podziękowania sponsorom. Tekst  LeV, OSP, foto OSP


 

  W poszukiwaniu jesieni.

 

„ Tu – żółty liść , tam rudy blask i srebrny mech na śliwie.

Otwieraj oczy i Patrz i Patrz !

Barwami Cię zadziwię.”

 

W poniedziałek 16.10.2017r. korzystając z przepięknej pogody dzieci z grup „0” a i b oraz pięciolatki wyruszyły do parku w celu sprawdzenia, czy jesień na dobre zagościła w naszych stronach.

Przedszkolaki  obserwowały przyrodę, miały okazję  podziwiać różne gatunki drzew i ich owoce.

Bawiły się podrzucając różnobarwne liście dębów i klonów.

Do kącików przyrodniczych zbieraliśmy skarby, które Pani jesień zostawiła w parku ( kolorowe liście, kasztany, żołędzie)

Pogoda nam sprzyjała, a park zaczarowany był kolorami jesieni . Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu w pobliskim placu zabaw. Zadowoleni z bukietami kolorowych liści przedszkolaki wróciły do szkoły.


 

Uwaga !!!

 

24 października tj. we wtorek  Ognisko Misyjne przeprowadzi akcję „Cukierek dla misji”. Będziemy zbierać pieniądze do puszek, które później przeznaczymy za pośrednictwem Pani Doroty Pichowicz na potrzeby biednych dzieci z Malawii. Mamy nadzieję, że w naszej szkole są dzieci które mają Wielkie Serca i w ciągu najbliższych dni potrafią odmówić sobie jakiejś małej przyjemności np. chipsów, lodów i słodyczy, a pieniążki które zaoszczędzą w ten sposób wrzucą do puszki.

Bardzo zależy nam na tym, żeby pieniądze pochodziły z wyrzeczeń czyli odmówienia sobie czegoś, bo tylko wtedy jest to wielki dobry uczynek.

Przypominamy, akcja odbędzie się we wtorek.

Z góry serdecznie dziękujemy za wsparcie

Ognisko Misyjne


 

  „Bo nauczyciel jest kapitanem” -  Dzień Nauczyciela w Udaninie

 

   Uroczysty apel z okazji Dnia Nauczyciela przygotowały dzieci w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Udaninie.  Mottem przewodnim wesołych występów były słowa „Bo nauczyciel jest kapitanem…”. W strofach wierszy, piosenek i dowcipów szkolnych, uczniowie podziękowali swoim nauczycielom za trud wkładany w ich nauczanie i wychowanie.

Życzenia  gronu pedagogicznemu i wszystkim pracownikom szkoły oraz bukiet kwiatów  na ręce dyrektor Bożeny Basy złożyła wójt Gminy Udanin Teresa Olkiewicz. Pani dyrektor otrzymała od organu prowadzącego dyplom i nagrodę  za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i nieoceniony wkład w wychowanie młodego pokolenia. Do życzeń przyłączyli się przedstawiciele rodziców, których reprezentowały Anna Cieplik i Katarzyna Wojcieszek. W imieniu emerytów głos zabrała Grażyna Dorobek.  Wszyscy w swoich przemówieniach podkreślali, jak trudny jest zawód nauczyciela. Życzyli pasji, która będzie źródłem satysfakcji  z podejmowanych działań edukacyjnych oraz wytrwałości w codziennym kształtowaniu umysłu młodego człowieka.

Podczas apelu dyrektor szkoły wręczyła niektórym nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym nagrody za sumienną, wzorową pracę.  Były także kwiaty i spontaniczne, piękne życzenia dzieci. Po występach artystycznych nauczyciele oraz zaproszeni goście zostali zaproszeni na uroczysty poczęstunek.

LeV


 

 


 

Znalezione obrazy dla zapytania światowy dzień tabliczki mnożeniaVII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

29 września, jak co roku, odbył się w naszej szkole VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Dzień ten poprzedzony był miesięcznym przygotowaniem i przypomnieniem wszystkim uczniom klas IV – VII tabliczki mnożenia. Przygotowywaliśmy się do tego dnia przez cały wrzesień. Towarzyszyły nam  różne konkursy, gry i zabawy dotyczące tabliczki mnożenia. Wyłoniły one najlepszych uczniów, którzy w nagrodę sprawdzali „tabliczkową wiedzę” dzieci oraz osób dorosłych.

Uroczystym zakończeniem miesięcznych zmagań z tabliczką mnożenia był apel z nagrodami i kolorowymi balonami. Uczniowie napisali na każdym balonie jedno działanie z tabliczki mnożenia, a następnie wypuściliśmy balony do nieba.

W tym roku szkolnymi mistrzami zostali:

Emilka Bańkowska IV A – mistrz Tabliczki mnożenia klas IV- V

Malwina Śledzińska z klasy V B – wicemistrz Tabliczki mnożenia klas IV- V

Brawo mistrzowie! Gratulujemy sukcesu!

 

Dziękujemy serdecznie za wsparcie Urzędowi Gminy Udanin.


 

 

   Nowa Rada Rodziców z w Udaninie już wybrana.

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego w  Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Udaninie rozpoczęły się konsultacje i spotkania z rodzicami. We wrześniu dyrektor Bożena Basa zaprosiła przedstawicieli rodziców, Samorządu Uczniowskiego i grona pedagogicznego na debatę, podczas której wspólnie wypracowano kierunki pracy szkoły. Ustalono priorytety we wspieraniu dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości, w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej.

W tym roku zgodnie z nowymi przepisami prawa oświatowego nastąpiło połączenie szkolnego programu wychowawczego i programu profilaktyki w jeden dokument zawierający treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym. Przygotowany podczas Rady Pedagogicznej projekt programu uwzględnił  wnioski z diagnozy przeprowadzonej  podczas debaty oraz potrzeby wychowawcze i środowiskowe społeczności szkolnej. Uchwalanie programu wychowawczo-profilaktycznego  jest kompetencją rady rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym ten ważny dokument został zatwierdzony przez rodziców podczas drugiego spotkania, które miało także charakter sprawozdawczo-wyborczy. Przedstawiciele trójek klasowych po przyjęciu sprawozdania merytorycznego i finansowego z działalności rady w roku szkolnym 2016/2017 dokonali wyboru nowego zarządu, w skład którego weszli: przewodnicząca  Katarzyna Wojcieszek, zastępca Justyna Sobczak, skarbnik Marlena Dobrowolska i sekretarz Anna Cieplik. Zarząd reprezentuje wszystkich rodziców, jest wybierany i działa zgodnie z opracowanym i przyjętym regulaminem a jego kadencja trwa rok. Rodzice ustalili również plan swoich działań na rzecz społeczności szkolnej. Stanowi on integralną część  strategii rozwoju szkoły.

V.Leńska


  Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września 2017 po raz pierwszy obchodziliśmy w  naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki. W temat kropkowej idei wprowadził nas film o Vashti – dziewczynce, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, swoje możliwości i odkryła swój talent.

W tym dniu przyszliśmy do szkoły „ubrani” w kolorowe kropki.  W każdej klasie podjęliśmy rozmaite działania, które pomogły nam odkryć talenty, poznać nasze mocne strony i  zaprezentować je na forum klasy i szkoły.  Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów do wspólnego świętowania i malował chętnym uczniom wesołe kropeczki na roześmianych twarzach. Na koniec dnia ustawiliśmy  się do wspólnego zdjęcia "w kropki"i stworzyliśmy wspólnie kropkowy mural w holu naszej szkoły. Było kreatywnie i kolorowo. Dzień ten był wesoły, ciekawy i mega zakropkowany, a co najważniejsze – pozbawiony zdania : „Ja tego nie umiem”.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w obchody Dnia Kropki! 

I zapraszamy do obejrzenia video-relacji z tego wesołego dnia - https://www.youtube.com/watch?v=-RfQCDeBKdA

Opiekun SU,  Jolanta Gradowska


  Zapraszamy do udziału w Dniu Kropki!
 

 

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Udaninie zaprasza do czynnego włączenia się w Dzień Kropki, który będziemy obchodzić w najbliższy piątej, 15.09.2017.

W tym dniu planujemy kilka wspólnych aktywności (do wyboru):

 • Ogladanie filmiku "The Dot"  https://www.youtube.com/watch?v=ILSyGSaMoEg&t=13s
    (z napisami)

 • wszyscy uczniowie przebierają się w ubrania w kropki - zaraz przed długa przerwą zaprosimy wszystkich przebranych  na hol główny na wspólne zdjęcie "Drużyny Kropki"

 • uczniowie przygotowują swoje unikalne kropki ( na wyciętych kołach z papieru, papierowych talerzykach itp) i przynoszą je do członków SU odpowiedzialnych za przygotowanie wspólnego muralu "Wszystkie kropki są ważne", wasze kropki zawisną na holu głównym i będą częścią naszego wspólnego dzieła.

 • SU maluje twarze w kolorowe kropki - na każdej przerwie na holu głównym 

Oczywiście wszelkie  kropkowe pomysły są mile widziane :) Zaskoczcie nas!

Zapraszamy do zabawy! 

Jolanta Gradowska

Opiekun SU


 

Inauguracja roku szkolnego w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Udaninie

 

4 września w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Udaninie  zainaugurowano rok szkolny 2017/2018. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą odprawioną przez proboszcza ks. dra Marka Jodko z  udziałem Pocztu Sztandarowego, dzieci, licznie przybyłych rodziców, pedagogów oraz wójt gminy Udanin Teresy Olkiewicz. Modlitwę uświetnił śpiew dzieci należących do scholii oraz czynny udział rodziców w przygotowaniu oprawy liturgii. Następna część inauguracji odbyła się w sali gimnastycznej. Dyrektor Bożena Basa przywitała społeczność szkolną oraz wszystkich zgromadzonych. Życzyła dzieciom wielu sukcesów w nowym 2017/2018r.  Uczniowie wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego Jolantą Gradowską i Marią Tłusty przygotowali wesołe występy, po których pani dyrektor przedstawiła społeczności szkolnej wychowawców klas oraz nauczycieli poszczególnych specjalności. W zreformowanej, ośmioletniej szkole, w roku szkolnym 2017/2018 wychowawcami klas zostali: 0a Jolanta Maniowska, 0b  Mirosława Babicka, oddz. pięciolatków  Joanna Kulpińska, 1a Anna Janus, 1b Jadwiga Semczuk, 2a Alicja Filończyk, 2b Janina Hojwa, 3a Elżbieta Kręc, 3b Małgorzata Rachwalska, 4a Agnieszka Mozgała, 4b Zofia Rudnik, 5a Gradowska Jolanta, 5b Monika Cieślicka, 6a Renata Podedworna, 6b Krzysztof Fica, 7a Dorota Prochera, 7b Małgorzata Meusz. Nauczyciele pozostałych specjalności to: Bożena Basa–biologia, Elżbieta Chmielewska–j.polski, oligofrenopedagog, Anna Chohura-pedagog szkolny, Agnieszka Mozgała-logopeda, j.niemiecki, Teresa Rychel-biblioteka, świetlica, Agnieszka Andrzejewska-matematyka, Violetta Leńska- religia, plastyka, oligofrenopedagog, Monika Cieślicka–oligofrenopedagog, Dorota Hołyńska-religia, Marzena Goleń-matematyka, fizyka, chemia, Maria Tłusty- j.angielski, Joanna Laflamme- j. angielski, Beata Chomą–geografia, Małgorzata Micuła – matematyka, Dobrosława Pokorska Noga – j. polski.Szkoła w Udaninie nastawiona jest na ciągły rozwój i doskonalenie się, cel ten realizuje nie tylko przez dążenie do podnoszenia jakości nauczania, ale również poprzez unowocześnianie pozostałych obszarów swojej pracy. Od tego roku w szkole obowiązywał będzie tylko dziennik elektroniczny-LIBRUS Synergia, który zapewnia poprawę komunikacji, ogranicza biurokrację, wspiera procesy uczenia się, nauczania i zarządzania. Pozwala również na pełne wykorzystanie potencjału całej społeczności szkolnej, umożliwiając szybkie i skuteczne osiąganie pożądanych efektów. LIBRUS Synergia to połączenie narzędzi informatycznych, sprawdzonych metod ich wykorzystania, wieloletniego doświadczenia oraz innowacyjnych usług, dzięki czemu codzienna praca stanie się prostsza, a współpraca z rodzicami efektywniejsza.

LeV


 


SPOTKANIA Z WYCHOWAWCĄ

 4 września 2017 r.

Lp

Kl.

Imię i nazwisko wychowawcy

Pani/Pan

Nr sali

1

0a

Jolanta Maniowska

63

2

0b

Mirosława Babicka

65

3

Oddz.5

Joanna Kulpińska

61

3

1a

Anna Janus

8

4

1b

Jadwiga Semczuk

67

7

2a

Alicja Filończyk

4

8

2b

Janina Hojwa

2

9

3a

Elżbieta Kręc

9

10

3b

Małgorzata Rachwalska

28

11

4a

Agnieszka Mozgała

13

12

4b

Zofia Rudnik

24

13

5a

Gradowska Jolanta

10

14

5b

Monika Cieślicka

71

15

6a

Renata Podedworna

22

16

6b

Krzysztof Fica

73

17

7a

Dorota Prochera

11

18

7b

Małgorzata Meusz

23

       
       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Chohura pedagog szkolny, gabinet nr17

Agnieszka Mozgała- logopeda, j. niemiecki, gabinet 16

Teresa Rychel- biblioteka, świetlica

Agnieszka Andrzejewska- matematyka

Violetta Leńska, religia, plastyka, oligofrenopedagog

Dorota Hołyńska- religia

Marzena Goleń- matematyka, fizyka, chemia

Maria Tłusty- j.angielski

Joanna Laflamme-  j. angielski

Beata Chomąt – geografia


Znalezione obrazy dla zapytania autobusy szkolne                          ODWOZY  SZKOŁY PODSTAWOWEJ  2017

 

 

PRZYWOZY  UCZNIÓW  DO  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ


 

 

A po wakacjach inauguracja roku szkolnego 2017/2018

Znalezione obrazy dla zapytania witaj szkoło

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 4 września 2017 r.

( poniedziałek) na boisku sportowym Szkoły Podstawowej w Udaninie. Dzień ten będzie przebiegał według następującego harmonogramu:

Godz. 8.00 Wspólne wyjście do kościoła na uroczystą mszę św. pod opieką nauczycieli i wychowawców.

Ok. godz. 8.45 Spotkanie na boisku szkolnym lub na sali gimnastycznej (zależnie od  warunków atmosferycznych )

Godz. 9.00  zbiórka  w salach lekcyjnych – spotkanie z wychowawcami klas.

Wykaz sal dostępny będzie w holu głównym.

W tym dniu uczniów obowiązuje STRÓJ GALOWY.

 


 

 

 

Podręczniki do religii na rok szkolny 2017/2018

 

Podręcznik do religii dla klasy I „Żyjemy w Bożym świecie”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 13 zł.

 

Podręcznik do religii dla klasy II „Idziemy do Jezusa”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 13 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy III „Jezus jest z nami” oraz

Zeszyt ćwiczeń „Jezus jest z nami”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 28 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy IV „Miejsca pełne BOGActw” oraz

Zeszyt ćwiczeń „Miejsca pełne BOGActw”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 26 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy V „Spotkania uBOGAcające” oraz

Zeszyt ćwiczeń „Spotkania uBOGAcające”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 26 zł

 

Podręcznik do religii dla klasy VI „Tajemnice BOGAtego życia” oraz Zeszyt ćwiczeń „Tajemnice BOGAtego życia”Wydawnictwo  „Jedność”         cena 26 zł.

 

Podręcznik do religii dla klasy VII „Błogosławieni, którzy szukają Jezusa”

Wydawnictwo  „Jedność”   cena 16 zł.