ROK SZKOLNY 2012/2013

 

Konkurs KRUS-u w Udaninie

   Uczniowie Szkoły Podstawowej w Udaninie 18 czerwca br., uczestniczyli w konkursie zorganizowanym przez KRUS we Wrocławiu pt. „Bezpiecznie pomagam”. Dzieci pisały test składający się z 20 pytań związanych z zagrożeniami występującymi w środowisku wiejskim oraz z zasadami BHP w rolnictwie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem przedstawiciela KRUS-u w Środzie Śląskiej Dariusza Lasza, czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu. Pierwszy etap wyłonił zwycięzców dwóch premiowanych miejsc. O pozostałe lokaty uczniowie rywalizowali w ustnej dogrywce, gdyż zdobyli taką samą liczbę punktów. Ostatecznie lista zwycięzców była następująca. I miejsce zajął Adam Kowalski, II Daria Bardoń, III Dominik Polański. Organizatorzy przygotowali dla laureatów nagrody rzeczowe, które wręczył im przedstawiciel KRUS-u oraz dyrektor Bożena Basa.

LeV

 

Cudownych Rodziców mamy……….

21 czerwca  do szkoły przybyli rodzice-mamusie i tatusiowie na uroczystość „Dzień Rodzica” , którą przygotowali  uczniowie klas drugich pod opieką p. J.Hojwy i p. J.Maniowskiej. Drugoklasiści chcieli wyrazić wdzięczność i miłość obojgu rodzicom z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Śpiewem ,poezją ,tańcem i inscenizacją pt. ”Bajkowe życzenia” składali mamusiom i tatusiom życzenia. U wielu łezka zakręciła się w oku. Podczas słodkiego poczęstunku rodzice otrzymali upominki własnoręcznie wykonane przez dzieci. Może taka uroczystość  na stałe zajmie miejsce w kalendarzu  klasowych uroczystości..?

 

Zwycięstwo sportowców z SP Udanin

  Młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w  Udaninie, zostali zwycięzcami VI Gminnego Dziecięcego Turnieju Piłki Nożnej im. Czesława Żydka w Jaroszowie. W sportowej rywalizacji brała udział szkoła z Jaroszowa, Goczałkowa i Kostrzy. System gry, to „każdy z każdym”. Reprezentacja z Udanina składzie: Dawid Pacyna, Norbert Krzyszczuk, Robert Arkadiusz, Dawid Zemsta, Kamil Lejba, Antoni Galek, Damian Michajluk, Dominik Ociepka, Błażej Najduk, Adrian Misek, Jakub Boczkowski i Patryk Zieliński pod opieką Krzysztofa Ficy, rozegrała trzy mecze: Udanin- Kostrza 5:1, Udanin – Jaroszów 3:0, Udanin – Goczałków 1:0, zdobywając zasłużone zwycięstwo. W nagrodę drużyna otrzymała dyplom i okazały puchar. Na zakończenie turnieju organizator Jaroszowski Klub Sportowy, zaprosił zawodników na słodki poczęstunek i kiełbaskę z grilla. 

LeV

Wycieczka do Wrocławia

      

   Uczniowie klasy IVb i VA wraz z wychowawcami odbyli wycieczkę do Wrocławia. Zwiedzali pod opieką przewodnika Panoramę Racławicką, Rynek Starego Miasta, Ostrów Tumski, a także ku uciesze sportowców – Stadion Miejski.

  Wyjazd był bardzo udany. Uczniowie dowiedzieli się wiele o historii miasta, jego zabytkach. Mogli także zobaczyć miejsca związane z legendami, które czytali na lekcjach.

 Polecamy wycieczkę do stolicy naszego województwa innym uczniom naszej szkoły.

 

Czytanie pod chmurką

         

Program „Maraton czytelniczy: kocham książki” zakończony został wspólnym „czytaniem pod chmurką”. Dzieci z całej szkoły wyposażone w wygodne siedziska, koce zebrały się przed szkołą, by wspólnie spędzić jedną godzinę z książką w ręku. Uczniowie przez ten czas czytali, przeglądali książki, rozmawiali z innymi uczniami, dzielili się wrażeniami z lektury, polecali książki innym. Młodsze dzieci słuchały tekstu czytanego przez swojego nauczyciela. Akcja pokazała uczniom, że obcowanie z książką daje wiele satysfakcji i przyjemności, jest to dobry sposób na wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a przy tym pomaga w nauce, rozbudza wyobraźnię, bogaci słownictwo. Można także nawiązać kontakty z innymi, dzieląc się wrażeniami z czytanej książki lub polecając tekst do przeczytania.       

 Jeżeli pokochasz książki, staną się one Twoimi najlepszymi przyjaciółmi.

„Maraton czytelniczy: kocham książki” dobiegł końca, ale niezwykłe spotkanie z książkami mogą się odbywać codziennie, musisz je tylko do siebie zaprosić...

 

Olimpiada z Języka Angielskiego

  

Uczniowie naszej szkoły dnia 26 marca bieżącego roku wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego zorganizowanej przez firmę Olimpus - sesja Wiosenna 2013.

W konkursie wzięło udział czternastu szóstoklasistów, a uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca znajdują się na poziomie średniej krajowej.

Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy VI B Kornelia Wójcik, która uzyskała 34 miejsce w kraju, drugie miejsce zajęła uczennica klasy VI A Michalina Byra, która uzyskała 36 miejsce w kraju, oraz trzecie miejsce zajęła uczennica klasy VI A Paulina Stradowska, która uzyskała 42 miejsce w kraju.

Warto dodać, iż w konkursie wzięło udział 2855 uczniów z całej Polski.

Wszyscy uczniowie biorący udział w Olimpiadzie otrzymali dyplomy uznania, natomiast uczennice, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały również nagrody książkowe ufundowane przez Dyrekcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie.

Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w Olimpiadzie i życzymy sukcesów w dalszej nauce języka angielskiego.

 

Baśnie Andersena wciąż nas wzruszają

13 maja najmłodsi uczniowie  z naszej szkoły, grupy przedszkolne i klasy 1-2 wyjechały do SCK w Strzegomiu na spektakl pt. „Królowa Śniegu”, który wystawił Teatr Współczesny z Krakowa. Adaptacja klasycznej opowieści Andersena wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek i rozbójników , zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszająca , ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem o sile przyjaźni , wierności i poświęcenia.

 

Szkolny Konkurs Ortograficzny klas 1-3

21 maja odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas 1-3.Wyłonieni w klasowym dyktandzie najlepsi uczniowie z poszczególnych klas [12 uczestników] zmagali się podczas konkursu z tekstem , zagadkami , krzyżówkami ortograficznymi. Jury przyznało tytuł „Małego mistrza ortografii” w kategorii: klas 1—Dominika Bańkowska z kl.1a

klas 2---Joanna Piwowarska z kl.2a   

klas 3  –Amelia Nita z kl.3a                 

Tytuł „Małego wicemistrza ortografii” otrzymali:

w kategorii klas 1---Jakub Kieloch z kl.1b

w kategorii klas 2---Jacek Kowalczyk z kl.2b

w kategorii klas 3---Wiktoria Płaziuk z kl.3a

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomiki  i notesiki do słówek ortograficznych.

 

"Bezpiecznie na wsi-Powiedz Stop upadkom"

Marysia Maniowska - uczennica klasy IV- zdobyła wyróżnienie na etapie wojewódzkim plastycznego konkursu "Bezpiecznie na wsi-Powiedz Stop upadkom". W konkursie wzięło udział ponad 2000 szkół z całej Polski.

 

Misyjne spotkanie dzieci

   8 czerwca br. w Wielisławiu Starym, w Sanktuarium Matki Bożeej Bolesnej, odbyło się spotkanie dzieci z kół misyjnych diecezji świdnickiej. W pielgrzymce uczestniczyły także dzieci z Ogniska Misyjnego przy parafii Piekary i ze Szkoły Podstawowej w Udaninie, pod opieka Violetty Leńskiej i Doroty Hołyńskiej Misyjne spotkanie było pełne wrażeń. Młodzi misjonarze łącząc się duchowo z dziećmi na wszystkich kontynentach uczestniczyli we mszy świętej oraz obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez misjonarzy. Po wspólnej modlitwie dzieci wesoło bawiły się podczas zabaw misyjnych, śpiewały religijne piosenki oraz obejrzały inscenizację o objawieniach Matki Bożej w Guadelupe. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa. Pielgrzymka do Wielisławia, była wyrazem wdzięczności dzieci za dar wiary, otrzymany na chrzcie świętym. 

LeV

Szkoła w Udaninie już pełnoletnia!

   Wiele niezapomnianych atrakcji z okazji Święta Szkoły dla gości i uczniów, przygotowali pedagodzy oraz Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Udaninie. Uroczystość połączyła ze sobą obchody Dnia Dziecka, Święto Patrona Szkoły Adama Mickiewicza i uzyskanie przez placówkę pełnoletności, gdyż w tym roku mija 18 lat jej istnienia.  5 czerwca holl szkoły zamienił się w scenę teatralną na której uczniowie wystawili sztukę pt. Pan Twardowski. Barwne przedstawienie, pełne ekspresji i scenicznych efektów bardzo się podobało, za co nagrodzono młodych aktorów gromkimi brawami. Swoją chwilę mieli także tancerze, którzy  uroczyście zatańczyli Poloneza oraz uzdolnieni muzycznie uczniowie, prezentujący swoje talenty, śpiewając i grając na różnych instrumentach. Święto było okazją do wręczenia przez dyrekcję podziękowań pracownikom szkoły z okazji jubileuszy ich pracy oraz sponsorom i darczyńcom za współpracę i wsparcie. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkowe tabliczki z nazwiskami przyjaciół szkoły, a z okazji osiemnastki placówki przygotowano cegiełki – dowody tożsamości. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na potrzeby szkoły. Po części oficjalnej rozpoczęły się imprezy towarzyszące. Strażacy z OSP Udanin, przeprowadzili wzorcowy pokaz pierwszej pomocy medycznej, sportowcy i matematycy rywalizowali w grach i konkursach, w kącikach zainteresowań odbywały się wesołe zabawy oraz malowanie twarzy. Ognisko Misyjne przygotowało kawiarenkę, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Redakcja gazetki „Żaczek” z okazji święta wydała specjalny numer pisemka. Odbyło się także losowanie nagrody głównej - magnetofonu w konkursie ogłoszonym przez redaktorów. Nagrodę zdobyła pani Anita Hołodniuk, która przekazała ją w prezencie jednej z uczennic. Na zakończenie organizatorzy zaprosili gości oraz  rodziców na słodki poczęstunek.

LeV

Majowe czytanie

     

Maraton czytelniczy: kocham książki powoli dobiega końca. 22 maja odbyło się kolejne wspólne czytanie. 

Klasy 0- III czytały tekst pt. „Dzień Śmieszka”. 

Klasy IV-VI czytały fragment książki Anny Boleckiej „Latawce”.

 

Gminne Dyktando 2013

Cała Gmina Udanin walczy

z bykami… ortograficznymi

W Szkole Podstawowej im.Adama Mickiewicza w Udaninie w roku szkolnym 2012/2013 realizowany był program edukacyjny Walka z bykami … ortograficznymi. Program zrodził się z potrzeby podniesienia sprawności ortograficznej u uczniów. Pani Elżbieta Chmielewska jest pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia, który realizowała z wspólnie z paniami polonistkami: Małgorzatą Meusz i Renatą Podedworną

 

Zaproszenie na Święto Szkoły w Udaninie

    Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Udaninie, zapraszają wszystkich mieszkańców gminy Udanin i okolic na uroczystość z okazji Święta Szkoły, która odbędzie się 5 czerwca br. Oficjalne obchody rozpoczną się o godzinie 9.00 przemówieniem dyrektor Bożeny Basy. Główny punkt dnia to spektakl pt. „Pani Twardowska” w wykonaniu aktorów z Koła Teatralnego. Koła Taneczne zaprezentuje Poloneza i tańce nowoczesne, a uzdolnieni muzycznie uczniowie pochwalą się swoimi umiejętnościami grając na różnych instrumentach. Od godziny 10.30 rozpoczną się gry i zabawy przygotowane dla dzieci przez wychowawców i Radę Rodziców. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zawodach sportowych i matematycznych, pokazie pierwszej pomocy, zabawach w kącikach zainteresowań oraz lepić rzeźby z gliny. W kawiarence Ognisko Misyjne przygotuje ciasto,  klasy pierwsze „Śniadanie, które daje moc”, a redakcja „Żaczka” specjalne wydanie gazetki z konkursem, w którym główną nagrodą będzie magnetofon.  Dodatkowe atrakcje to malowanie twarzy i przegląd płyt w bibliotece, a także wata cukrowa, którą będzie można kupić przez cały czas trwania święta.

 

         TO JUŻ NASZA TRADYCJA…

          Dnia 24 maja 2013 uczniowie klasy VIA i VIB pod opieką pani Renaty Podedwornej i Małgorzaty Meusz pojechali na wycieczkę edukacyjną do Rogoźnicy do Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Gross-Rosen. Stało się to już tradycją naszej szkoły, że w maju każdego roku nasi uczniowie klas VI odwiedzają to miejsce.

 

"Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"

  

 Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląski Kurator Oświaty w styczniu 2013 ogłosili IV edycję wielkiej społecznej akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Patronat medialny objęła Telewizja Wrocław, a patronem honorowym akcji został wielki kresowianin kardynał Henryk Gulbinowicz.

               Organizatorzy akcji zwrócili się do uczniów dolnośląskich szkół, aby włączyli się oni do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Wśród grobów, które są zdewastowane i zapomniane znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska.

 

 

Zapraszamy na spotkanie rodziców 5-latków

Wszystkich rodziców dzieci zapisanych do grup pięciolatków na rok 2013/2014 w Szkole Podstawowej w Udaninie zapraszamy na spotkanie

 organizacyjne w dniu 3 czerwca 2013 r. o godz. 16.00.

W programie informacje:

  • w sprawie zamówień na zestawy edukacyjne dla dzieci

  • w sprawie programu " Przedszkole przyszłości"

 

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty

Klasa VI A – 23,7 pkt.

Klasa VI B – 22,6 pkt.

Szkoła – 23,2 pkt.  (stanin 5 – średni)

Województwo – 23,6 pkt.   (stanin 5 – średni)

 

 

6 uczniów uzyskało wynik powyżej 30 punktów :Ilona Horoszczak, Julia Kulpińska, Arkadiusz Robert, Weronika Róg, Dominik Topolski, Dominik Ociepka.

 

Serdecznie gratulujemy wszyskim uczniom!

 

 

 

 

 

Sukces  klas trzecich

Serdecznie gratulujemy uczniom klas III a i b, w związku z ich sukcesem w sprawdzianie podsumowującym efekty kształcenia klas trzecich wydawnictwa OPERON. który dzieci pisały w marcu tego roku. Uczniowie naszej szkoły osiągnęli wynik powyżej średniej krajowej i wojewódzkiej.  Gratulujemy wychowawczyniom p. H. Nowickiej i M. Rachwalskiej oraz rodzicom dzieci.

 

W przeddzień Świąt Majowych

      

W przeddzień Świąt Majowych klasy III a i b wraz z wychowawczyniami M. Rachwalską i H. Nowicką przygotowały i przedstawiły społeczności szkolnej i zaproszonym gosciom patriotyczny program artystyczny. Przedstawiono patriotyczną prezentację multimedialną. Szczególny nacisk dzieci kładły na utrwalenie kolegom znaczenia i przesłania świąt  1, 2 i 3 maja. Uroczystość zakończyły apelem - "Miej odwagę, wywieś flagę!" 

 

 "Zielona szkoła"

W dniach 13-18 czerwca 2013 r. 47 uczniów Szkoły Podstawowej w Udaninie uczestniczyło wraz z opiekunami H. Nowicką, M. Rachwalską, A. Janus i K. Pichowicz w drugim już wyjeździe na "zieloną szkołę". W tym roku dzieci zwiedziły i dokładnie poznały rejony Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. W ośrodku wczaasowym ZNP "Nauczyciel" w Ustroniu Jaszowcu mieszkały, bawiły się i uczyłym. innymi: historii Nauczycieli Tajnego Nauczania, Odbywali spotkania z emerytowanymi nauczycielami z Krakowa, Warszawy i Katowic. Szczególnie zapamiętały udział w wernisażu poplenerowym i lekcji malarstwa. Zwiedziły Wytwórnię Filmów Rysunkowych  w Bielsku Białej.Zwiedzili Koniaków, Chatę Kawuloka , grali na góralskich instrumentach. Przeszli kurs nordic walking oraz zajęcia ruchowe w terenie.  Codziennie uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych: na Czantorię, Równicę, Parku Leśnych Niespodzianek, gdzie karmiły zwierzęta, ogladały przeloty ptaków drapieżnych i sów, zwiedziły Muzeum Przyrodnicze, park zabaw sprawnościowych. Zwiedziły Wisłę, Baranią górę ze źródłami Wisły oraz Muzeum Adama Małysza. Szczególnie ciekawe było Muzeum Historyczne w Żywcu i jego folklorystyczna ekspozycja. Poznały postać Księżnej Krystyny Habsburg i niezłomnie patriotyczną postawę członków jej rodziny w czasie II wojny. W dniu powrotu do domu całodzienna wizyta w Dinozatorlandzie i kolacja w Mc Donalds dopełniły programu.  Ogniska , rozgrywki sportowe, czasem psoty i dużo uśmiechu sprawiły, że czas minął szybko i intensywnie. Dzieci nabyły wielu nowych umiejętności i bardzo się usamodzielniły oraz zintegrowały. Zachęcone przez dzieci i rodziców organizatorki już snują plany na przyszłoroczny wyjazd. Wiewórki z ustrońskiego parku szepcą coś o Ojcowskim Parku Narodowym , Krakowie i okolicach... Ano zobaczymy.M. Rachwalska i H. Nowicka

 

Czytamy w kwietniu

     

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki, w tym także dniu odbyło się kolejne wspólne czytanie.

Klasy młodsze czytały „Opowieść Gburka”                                                    Klasy starsze przeczytały fragment książki Małgorzaty Musierowicz pt. „Język Trolli”.

 

Poznaj zwycięzców z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2013!

     

 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był w tym roku 05 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej i miał na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania były realizowane w tym roku pod hasłem "Serfuję. Respektuję" i realizowane były w miesiącach: styczeń, luty.

Nasza szkoła zgłoszona została do konkursu na najciekawszą inicjatywę zorganizowaną z tej okazji.

 Jury, w którego skład weszli przedstawiciele z Fundacji Orange oraz Polskiego Centrum Programu Safer Internet, zdecydowali, że:

 

Telewizory Samsung Smart TV przekazane przez Fundację Orange dla 5 najciekawszych inicjatyw otrzymują:

- Szkoła Podstawowa nr 9 im. Wł. Jagiełły w Kutnie,

- Szkoła Podstawowa nr 23 SZKOŁA RADOŚCI w Sosnowcu,

- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Trzebini,

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Udaninie,

- Zespół Placówek Szkolno–Wychowawczo–Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim.

Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy aktywnie włączali się w działania na rzecz inicjatywy w tym roku szkolnym.

Szczególnie dziękuję pani A. Andrzejewskiej, która była współorganizatorem akcji oraz paniom: Jolancie Maniowskiej i klasie IIa , Annie Chohurze - pedagog, Janinie Hojwie i klasie IIb , uczennicom klasy VIa Ilonie Horoszczak, Julii Kulpińskiej, Weronice Róg i uczniom klas IV-VI, których prace mogliśmy podziwiać na wystawkach.

Dziękuję także paniom, które w poprzednich latach aktywizowały uczniów do działań na rzecz Dnia Bezpiecznego Internetu i z pewnością przyczyniły się do osiągnięcia dzisiejszego sukcesu pani Elżbiecie Kręc, Teresie Rychel, Annie Janus.

Organizator DBI w

Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Udaninie:

mgr Zofia Rudnik

 

Festiwal Piosenki Misyjno - Religijnej w SP Udanin

      

   Przedstawiciele siedemnastu szkół i grup parafialnych z terenu powiatu średzkiego i diecezji świdnickiej, wystąpili podczas VIII Festiwalu Piosenki Misyjno Religijnej w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie. Celem konkursu było propagowanie piosenki misyjnej i religijnej jako formy nowej ewangelizacji oraz rozbudzenie twórczej inwencji śpiewaków. Muzyczny repertuar prezentowany przez dzieci był bardzo zróżnicowany. Jedni śpiewali refleksyjne piosenki religijne, inni własnej kompozycji, wesołe utwory misyjne. Zdobywcami pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach zostali: „ Angelo Ciureja z parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu, Eliza Łabędzka ze szkoły w Udaninie oraz  „Małe wesołe nutki” i „Wesołe nutki”  ze szkoły w  Środzie Śląskiej. Laureaci festiwalu otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy oraz zostali zaproszeni ze swoimi występami na Koncert Piosenki Religijnej organizowany przez gminę Udanin. Dla wszystkich uczestników konkursowych przygotowano upominki oraz słodki poczęstunek. Niezapomnianym momentem muzycznego święta był gościnny występ dzieci z Gimnazjum Specjalnego w Wałbrzychu, które swoją radością i entuzjazmem zaraziły wszystkich zgromadzonych na sali. Jako gwiazdy festiwalu zaprezentowali się gimnazjaliści ze Strzegomia oraz Marcin Malinowski z Udanina. Atmosfera konkursu była bardzo miła i podniosła, grupy wyjeżdżając składały organizatorom gratulacje i zapowiadały swój przyjazd  w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorzy Szkoła Podstawowa w Udaninie oraz Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej, serdecznie dziękują wszystkim sponsorom nagród: staroście powiatu średzkiego Sebastianowi Burdzy, wójt gminy Udanin Teresie Olkiewicz, dyrektor Bożenie Basa, Bankowi Spółdzielczemu w Środzie Śląskiej, Farmie Wiatrowej EWG, wydawnictwu Rafael i Pasterz, radnym Halinie Mikle, Anicie Hołodniuk, Marcinowi Malinowskiemu, księdzu Czesławowi Studennemu i ks. Marianowi Kujawskiemu, Radzie Rodziców oraz pracownikom szkoły.

M.M

 

 

Gminne Dyktando 28 maja 2013

 

Zostań:

Mistrzem Ortografii Gminy Udanin 2013

 

Zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku, posiadanych umiejętności, wykonywanego zawodu i stanowiska do napisania

Gminnego dyktanda,

które odbędzie się

w Szkole Podstawowej w Udaninie

w dn. 28 maja 2013r. o godz. 9.00

 

Nie pal przy mnie proszę

      

Uczniowie klas: 0a z wych. Panią Elżbietą Kręc, 0b z wych. Panią Jadwigą Semczuk, Ia z wych. Panią Mirosławą Babicką, Ib z wych. Panią Alicją Filończyk, IIa z wych Panią Jolantą Maniowską i IIb z wych. Panią Janiną Hojwą wzięli udział w programie "Nie pal przy mnie proszę" i "Czyste powietrze wokół nas"Na zajęciach dzieci nauczyły się jak reagowac w sytuacji, kiedy ktoś pali przy nich papierosy, a także przekazały rodzicom ulotki, listy zachecające do porzucenia nałogu palenia.

                                                                                                 Alicja Filończyk

 

Marsz z okazji Dnia Ziemi i Dnia Zdrowia

  

22 kwietnia wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w marszu przez miejscowośc Udanin, apelując do mieszkańców o zdrowy styl życia i ochronę naszej planety przed zanieczyszczeniami.

Uczniowie eksponowali plakaty o tematyce ekologicznej i prozdrowotnej i wykrzykiwali hasła:

"Żyjmy zdrowo" "Chrońmy Ziemię".

Kolorowy i żywiołowy marsz spotkał się z żywym odbiorem mieszkańców Udanina.

                                                                               Alicja Filończyk

 

Wyprawa do kina na film „Krudowie”

  

       Nieokrzesana rodzinka z epoki kamienia łupanego zabrała uczniów klasy Va, Vb i VIb  w szaloną podróż po niesamowitym świecie pełnym fantastycznych stworów. Film jest piękną bajką z przesłaniem, świetne tempo akcji, przemyślana fabuła, optymistyczna i mądra -  uczniowie byli pod wielkim wrażeniem i polecają film innym dzieciom z naszej szkoły.

 

W krainie wierszy Jana Brzechwy

Wiersze Jana Brzechwy zna każde dziecko. Uczniowie z klasy 2a postanowili przybliżyć treść znanych i mniej popularnych wierszy tego autora swoim młodszym kolegom z grup 0a i 0b.We czwartek 25 kwietnia przygotowali recytację wybranych utworów Jana Brzechwy. Występom uczniów przysłuchiwały się i przyglądały także wychowawczynie przedszkolaków oraz zaproszona  polonistka pani Małgorzata Meusz. Najpiękniejszą recytację wykonała: Dagmara  Baszak  ,Patryk Świdziński ,Joanna Piwowarska i Katarzyna Wolko. Przedszkolacy też dokonali wyboru. Ich zdaniem  naładniej recytowali: Joanna Piwowarska ,Dagmara Baszak ,Ewa Lipińska i Daniela Klusek. Wybory pań i przedszkolaków były podobne. Gratulujemy uczniom klasy 2a występu i życzymy dalszych sukcesów .

 

Pradzieje naszego regionu

        

W środę 17 kwietnia klasy drugie pod opieką wychowawców p.J.Hojwy i p.J.Maniowskiej wybrały się do Regionalnego Muzeum w Środzie Śląskiej. Uczniowie zwiedzali muzeum ,słuchali ciekawych opowieści o życiu ludzi w epoce kamienia, brązu i żelaza. Mogli obejrzeć eksponaty narzędzi pracy, naczyń i biżuterii z tych epok. Ogromnych emocji dostarczył widok „Skarbu średzkiego” w postaci korony , zapinek ,pierścienia i monet .Dużym przeżyciem, a zarazem sprawdzianem odwagi było wejście na wieżę. Po zwiedzeniu muzeum dzieci uczestniczyły w lekcji pt. Ceramika pradziejowa. Własnoręcznie mogły wykonać z gliny dowolne naczynie i wg swojego pomysłu je ozdobić. Na koniec wizyty w muzeum, odbyły się zakupy pamiątek w muzealnym sklepiku.

W Stumilowym lesie  - z wizytą  w Chatce Puchatka

     

19 marca uczennica klasy 2a Joanna Piwowarska i uczeń klasy 2b Jacek Kowalczyk brali udział w „ Powiatowym Konkursie Czytania” , który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej. W kategorii klas drugich uczniowie musieli wykazać się  znajomością lektury pt. Chatka Puchatka. Joasia i Jacek zajęli czwarte miejsce. Nie udało się zdobyć trofeum[ zabrakło 2 punktów] , ale gratulujemy naszym wychowankom i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.

                   Złota Rybko spełnij trzy życzenia

        

5 kwietnia do naszej szkoły przybyli aktorzy  z Wałbrzyskiego Teatru z przedstawieniem pt. O rybaku i złotej rybce”. Przedstawienie obejrzeli najmłodsi uczniowie tj. grupy przedszkolne i klasy 1-2.Dzieci miały możliwość zobaczyć Teatr Aktora i  Teatr Lalkowy. Piękna scenografia, muzyka, zabawne teksty i zachowania postaci ,w które wczuwali się aktorzy wzbudziły w małych widzach duże zainteresowanie. Ponadto dzieci z klasy 2 zapamiętały morał „Im więcej chcesz ,tym mniej dostajesz”.

 

Spotkanie z historią w  naszej szkole

         

  W  naszej szkole, odbyło się zorganizowane przez opiekuna biblioteki panią Grażynę Dorobek, spotkanie uczniów i pracowników szkoły z Bronisławem Kamińskim, historykiem, etnografem i dyrektorem Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju.  Dyrektor jest wielkim pasjonatem badającym historię naszego regionu. Podczas wykładu wspominał powojenne lata w udanińskiej szkole, opowiadał uczniom jak wówczas uczono, jakie obowiązki miały dzieci i jak przebiegał proces nauczania. Mówił o Dywizjonie 303 i osobistym spotkaniu z jego dowódcą. Po prelekcji skierowanej do dzieci, odbyło się kameralne spotkanie z nauczycielami, podczas którego Bronisław Kamiński bardzo ciekawie opowiadał o powojennej sytuacji ludności na terenach Dolnego Śląska. Mówił  o inicjatywach, które dziś podejmuje z młodymi ludźmi, troszcząc się o to, by historia nie była zakłamywana i  stanowiła o prawdziwej tożsamości ludzi mieszkających na terenach Pogórza Sudeckiego. Dzisiaj historyk oprócz prowadzenia muzeum, zajmuje się pisaniem książek i wydaje w Kudowie Zdroju lokalne pismo.

LeV

Przypominamy szóstoklasistom

Trwa rekrutacja do Gimnazjum im. Jana  Pawła II w Ujeździe Górnym.

Termin składania podań : 8 - 12 kwietnia 2013.

 

Sprawdzian szóstoklasisty

Dnia 04.04.2013 odbył się sprawdzian szóstoklasisty. W naszej szkole przystąpiło do niego 35 uczniów, był to dla nich pierwszy poważny egzamin. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

A oto kartki z pamiętnika naszych uczennic:

Julii Kulpińskiej ,   Natalii Woźnej  i  Michaliny Byra.

 

Zapisy dzieci  do oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Udaninie

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie w dniu 15.04.2013r.(poniedziałek) od godz.8.00do 1300 zaprasza Rodziców lub prawnych opiekunów wraz z dzieckiem do szkoły ,w celu zapisania do oddziału przedszkolnego w Udaninie. Obowiązkiem przedszkolnym objęte są dzieci urodzone w 2008 roku (pięciolatki). Zapisu dokonuje się na podstawie Aktu Urodzenia Dziecka lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka.

Kontakt telefoniczny   76 8709299

Dyrektor ZSP w Udaninie

Bożena Basa

 

 

Zaproszenie na Festiwal Piosenki Misyjno – Religijnej

w  SP Udaninie

  Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Udaninie oraz Referat Misyjny Świdnickiej Kurii Biskupiej, serdecznie zapraszają dzieci ze szkół podstawowych i z parafialnych ognisk misyjnych powiatu Środa Śląska i Diecezji Świdnickiej na Festiwal Piosenki Misyjno-Religijnej, który odbędzie się dnia 15 maja 2013  r. o godz. 9.00 w Szkole Podstawowej w Udaninie. Chętnych do udziału w zmaganiach konkursowych prosimy o zgłaszanie się do organizatora Violetty Leńskiej tel. 692077585,  mail le-v@o2.pl w terminie do dnia 5 maja 2013 r. Regulamin festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.misje.diecezja.swidnica.pl.

Regulamin  Festiwalu Piosenki Misyjno –Religijnej

 

„Misyjna kawiarenka z loterią”

     

Koło Misyjne „Promyki” w ramach pomocy dla dzieci z krajów misyjnych zorganizowało 12 marca 2013 r. w naszej szkole kawiarenkę i loterię misyjną.

Nasze domowe wypieki, tosty oraz losy cieszyły się dużym zainteresowaniem podczas każdej przerwy lekcyjnej. W bardzo krótkim czasie sprzedaliśmy wszystko, co przygotowaliśmy, dlatego też postanowiliśmy ponownie zorganizować podobne przedsięwzięcie już w maju. W ten sposób chcemy się czynnie włączyć w charytatywną pomoc naszym rówieśnikom z krajów misyjnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję i wsparli finansowo potrzebujące dzieci.

Koło Misyjne „Promyki” wraz z opiekunem

 

Radość Wielkiej Nocy w Szkole  Podstawowej w Udaninie!

         

  Ewangeliczny sens świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz znaczenie symboliczne pokarmów, które chrześcijanie wkładają do wielkanocnego koszyczka, poznały dzieci podczas uroczystego apelu w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie. Uczniowie kl. VI pod opieką Doroty Hołyńskiej oraz Ognisko Misyjne i chórek szkolny prowadzony przez Violettę Leńską, zaprosili społeczność szkoły do wspólnego przeżywania pamiątki Zmartwychwstania Jezusa. Wszyscy na świąteczny apel przynieśli własnoręcznie wykonane serca, które później falowały nad głowami zgromadzonych w rytm religijnej piosenki. Wspólny śpiew i radość wypełniały szkolny hol, wprowadzając niezapomnianą atmosferę. Występy swoją grą na keyboardzie i śpiewem uświetniła uczennica kl.IV Dagmara Wawron. Na zakończenie życzenia świąteczne społeczności szkolnej i pracownikom, złożyła dyrektor Bożena Basa.

LeV

 

Walczyli z bykami!

XI  POWIATOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY

                  W Szkole Podstawowej im.Adama Mickiewicza w Udaninie realizowany jest program pracy nad ortografią pt. „Walka z bykami… ortograficznymi”, którego celem jest propagowanie idei poprawnego pisania. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pani Elżbieta Chmielewska we współpracy z polonistkami: panią Małgorzatą Meusz i panią Renatą Podedworną.

         Beneficjentami projektu są głównie uczniowie kl. IV-VI z naszej szkoły i szkół podstawowych powiatu średzkiego, którzy mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności ortograficznych w konkursach. Laureaci szkolnych i gminnych konkursów mogli walczyć  o tytuł:

Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych Powiatu Średzkiego 2013

 

Wiosenne czytanie

     

 21 marca, w pierwszym Dniu Wiosny cała społeczność szkolna po raz kolejny wspólnie czytała.

Klasy 0 – III – czytały opowieść Nieśmiałka pt. „Milczenie jest złotem”

Klasy IV – VI – czytały książkę Magdaleny Zarębskiej pt. „Kaktus na parapecie”.

Maraton czytelniczy w naszej szkole nabiera rozpędu!

 

Międzyklasowy Konkurs Wiedzy o Legendach

        

 26 marca uczniowie klasy V a i V b wcieleni w postaci bohaterów legendarnych przystąpili  do konkursu. Musieli zmagać się z różnymi konkurencjami i zadaniami, które wymagały od uczniów wykazania się ogromną wiedzą o legendach polskich, a także legendach związanych z naszym regionem. Na szczególną pochwałę obu klas zasługiwała współpraca  w zespole, prowadzone przez nich dyskusje,  podejmowanie właściwych decyzji, a także przygotowanie do zajęć i oczywiście pomysłowe kostiumy.

  W rezultacie przewagą zaledwie dwóch punktów zwyciężyli uczniowie klasy V a. Przeprowadzony konkurs okazał się wspaniałą powtórką rozległej wiedzy o legendach.

 

Planetarium „Bajkonur”

  

  Wszyscy uczniowie naszej szkoły brali udział w niezwykłej lekcji astronomii i geografii, którą poprowadził Pan Tomasz Lewicki. Zajęcia odbywały się w przenośnym planetarium w kształcie wielkiej półkuli, w której można było obejrzeć wiele rzeczy związanych z Kosmosem, np.. wędrówkę Słońca po niebie w różnych porach roku, planetę Jowisz oraz różne gwiazdozbiory.

 Pokaz na pewno podziałał na wyobraźnię dzieci, pokazał, że nawet najtrudniejsze rzeczy dzięki obserwacjom można łatwo zrozumieć.

 

Powiatowi zwycięzcy konkursu plastycznego!

  

  W lutym w naszej szkole, odbył się pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Bezpiecznie na wsi – powiedz STOP upadkom!”. W konkursie wzięło udział 23 uczniów. Najciekawsze prace wykonali: Paulina Szajda, Karolina Opałka, Małgorzata Chlebowska, Justyna Szajda, Maria Filończyk, Joanna Szczepanowska, Maria Maniowska, Małgorzata Kulak, Dominika Puch, Barbara Mytych i Hubert Lipiec. Rysunki zostały przekazane do KRUS w Środzie Śląskiej, gdzie odbył się  etap powiatowy. Prace Pauliny Szajdy, Karoliny Opałki, Marysi Maniowskiej i Małgorzaty Chlebowskiej zwyciężyły i zostały przesłane do komisji wojewódzkiej. Szkoła z Udanina zajęła wszystkie premiowane miejsca  w powiecie, w kategorii klas IV-VI.

 Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!

LeV

DZIEŃ LICZBY Π

     

Dnia 14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień liczby Π. Zaprosiliśmy wszystkich uczniów do wspólnej zabawy. W hollu szkoły można było obejrzeć ekspozycję o „godnej podziwu liczbie Π” oraz  wymienić  kolorowe kółeczka na pyszne, okrągłe ciasteczka. Klasy  II i IV   wykonały piękne prace plastyczne składające się z samych kół, natomiast klasy V i VI częstowały pysznymi tortami własnoręcznie wykonanymi.

 

Pogromcy byków… ortograficznych!

2013

        Już od kilku lat w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie realizowany jest autorski program edukacyjny Walka z bykami…. ortograficznymi, którego celem jest praca nad ortografią. Zadanie, jakie przyświeca szkole, to zachęcanie uczniów do samodzielnego poznawania zasad ortograficznych oraz sprawne posługiwanie się nimi w praktyce. Ważne jest, aby rozbudzić uczniach niejako „ortograficzny” niepokój i sprawić, by uczenie się zasad nie było męczącym wkuwaniem, ale stało się świadomym działaniem i przyjemnością.  

 Swoją wiedzę i umiejętności zakwalifikowani uczniowie (dwadzieścioro dziewięcioro) kl.IV-VI mogli sprawdzić, przystępując do Szkolnego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 28 lutego 2013r.

 

 

 

 

 

KONKURSY MATEMATYCZNE I INFORMATYCZNE

W NASZEJ SZKOLE

W styczniu w naszej szkole odbył się szkolny konkurs „ Olimpus matematyczny”. W konkursie uczestniczyli uczniowie z klas czwartych i piątych. 

A oto najlepsze wyniki:

I miejsce w kategorii klas czwartych – Lidia Błaszczyk z kl. IV A

I miejsce w kategorii klas piątych – Maria Filończyk z kl. V A

 

W listopadzie w naszej szkole odbył się ogólnopolski konkurs Alfik matematyczny”. W konkursie uczestniczyło około 52 tys. uczniów z całej Polski.

A oto najlepsze wyniki w naszej szkole:

Jacek Kowalczyk z kl. II

Aleksander Chohura z kl. III

Maria Filończyk z kl. Va

 

    W grudniu odbył się konkurs matematyczny MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA oraz konkurs informatyczny MISTRZ KALKULACJI. Wzięło w nich udział 15 uczniów  z klas czwartych. Poziom był bardzo wyrównany, emocje sięgały zenitu, bo każda klasa chciała mieć swojego mistrza. Po zaciętej walce zwycięzcami zostali:

Tobiasz Turowicz kl. IVA - MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

Dawid Malicki kl. IVBWICEMISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

  

Nikola Krymska kl. IV A- MISTRZ  KALKULACJI

Dawid Malicki kl. IVB - WICEMISTRZ  KALKULACJI

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzejewska Agnieszka i Rudnik Zofia

 

REKOLEKCJE SZKOLNE

4- 6 marca 2013 r

4-5 marca – godz. 9.00 – nauka rekolekcyjna w holu szkoły kl. 0-III

                  godz. 10.00 – nauka kl. IV-VI

6 marca – godz. 9.15 – spowiedź święta w kościele w Udaninie   kl. III-VI

               godz. 10.00 – Msza Święta w kościele w Udaninie  kl. 0-VI

Inne  zajęcia w dniach 4-5 marca

4 marca – godz.8.00 – 8.45  pogadanka w holu szkoły na temat

              „Bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwie

               rolnym” ( przedstawiciel KRUS)-  kl.  IV-VI

5 marca – godz. 8.00 – Test Próbny kl. VI

Pozostałe lekcje wg planu zajęć

 

Czytamy zimą

     

  Maraton czytelniczy w naszej szkole już za półmetkiem. W pięknej, zimowej aurze odbyło się kolejne wspólne czytanie. Klasy młodsze czytały „Opowieść Apsika”.

Klasy starsze fragment książki „Amor i porywacze duchów” Liliany Fabisińskiej.  Niepowtarzalne połączenie baśniowej rzeczywistości z dużą dawką humoru  i wątkiem kryminalnym nie pozwala oderwać się od lektury!

Zapraszamy do biblioteki!

 

TURNIEJ MINISTRANTÓW

29.01.2013 W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU PROFILAKTYCZNEGO ODBYŁ SIĘ TURNIEJ MINISTRANTÓW, KTÓREGO KOORDYNATORAMI BYLI KRZYSZTOF FICA I MONIKA CIEŚLICKA. DO UDZIAŁU ZGŁOSIŁO SIĘ SIEDEM DRUŻYN. PO ZACIĘTYM POJEDYNKU I PRZY LICZNIE ZGROMADZONEJ PUBLICZNOŚCI, I MIEJSCE ZDOBYŁA DRUŻYNA Z GOŚCISŁAWIA, II - PICHOROWICE, III-KONARY, IV - UJAZD GÓRNY, V - DAMIANOWO, VI - LUSINA , VII - UDANIN. WSZYSTKIM GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W TURNIEJU.

 

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej

     

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadziła p. Monika Cieślicka. Dzieci zapoznały się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomoc poszkodowanym. Utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Zapoznały się ze sposobami opatrywania ran i złamań. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w szkoleniu oraz nagrody.

 

      Konkurs plastyczny

"BEZPIECZNE ZABAWY NA ŚNIEGU I LODZIE"

Konkurs plastyczny dotyczył, bezpieczeństwa w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Prace wykonane były w grupach, techniką dowolną. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.

 

Wyjazd na lodowisko do Świdnicy

  

         Kolejnym punktem zajęć rekreacyjno -sportowych w czasie ferii był wyjazd na lodowisko w Świdnicy.

         30.01.2013r. o godz:8.00 pod opieką pani Marii Mytych, Moniki Cieślickiej oraz pana Krzysztofa Ficy, dzieci z naszej szkoły udały się na lodowisko. Zabawa była przednia, co pewien czas zdarzały się upadki lub ciekawe figury. Jednak nikt się tym nie przejmował i humory dopisywały. Dla odzyskania sił, odwiedziliśmy również Mc Donald.

 

Wyprawa na Andrzejówkę

     

Wyjazd na Andrzejówkę był ostatnią atrakcją w ramach projektu profilaktycznego zajęć rekreacyjno-sportowych.31.01.2013r. wyposażeni  w worki z sianem, ruszyliśmy na Andrzejówkę. Na miejscu powitała nas piękna, słoneczna pogoda i śnieg. Szaleństwom  na śniegu nie było końca, a wszystko pod czujnym okiem opiekunów: Grażyny Dorobek, Bożeny Basa, Marii Mytych, Moniki Cieślickiej oraz Krzysztofa Ficy. Po dużej dawce ruchu i śmiechu, miłe chwile spędziliśmy w schronisku, przy ciepłej herbacie.

Czytamy w Nowym Roku

  

     Tym razem wspólne czytanie odbyło się 15 stycznia.

Młodsze klasy przeczytały opowieść Gapcia pt. „Zabawy na śniegu”. Klasy starsze przeczytały fragment książki Liliany Fabisińskiej  pt.„Amor z ulicy Rozkosznej”.

Jest to pełna humoru, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji książka. Powieść pokazuje jak ważna jest odwaga, wyobraźnia, samodzielność, a przede wszystkim przyjaźń.

 

Kolędowanie dzieci  w Lusinie i Udaninie

         

  6 grudnia w święto Trzech Króli dzieci z Lusiny i Udanina, wędrowały po swoich miejscowościach, odwiedzając mieszkańców z kolędą. „Bądźcie pozdrowieni mili gospodarze, my dobrą nowinę niesiemy wam w darze”  -  mówiły witając gospodarzy. W tym roku mali misjonarze pomagają rówieśnikom w Wietnamie. Mieszkańcy bardzo serdecznie przyjmowali kolędników, składając datki do puszki,  obdarowując słodyczami i częstując domowymi wypiekami. Mimo deszczowej pogody, dzieci nie poddały się i zaniosły błogosławieństwo bożonarodzeniowe do wszystkich domostw. Misyjne kolędowanie swój finał będzie miało 19 stycznia br. w Świdnicy, podczas spotkania małych kolędników ze wszystkich stron diecezji.

V.Leńska

Boże Narodzenie  - Noc Światłości

Jak co roku  w wigilię Świąt Bożego Narodzenia społeczność uczniowska naszej szkoły , grono pedagogiczne ,pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście w osobach: pani Wójt Teresa Olkiewicz ,księża z parafii Piekary i Konary obejrzeli program bożonarodzeniowy. W atmosferę i piękno Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili wszystkich zgromadzonych uczniowie z „Koła Dzieci Twórczych” pod opieką pani J.Maniowskiej i D.Hołyńskiej oraz z ”Koła Muzycznego” pod opieką pani V.Leńskiej. Tekst o Wigilii ,słowa z ewangelii Św.Łukasza o narodzeniu Jezusa ,sceny w stajence betlejemskiej z postaciami Józefa , Maryi,  Dzieciątka ,aniołów, królów ,kolędników- pastuszków, opłatek ,kolędy i pastorałki ,życzenia świąteczno- noworoczne pochwyciły nasze serca ,a nasze myśli poszybowały niczym „Anieli” w tę magiczną noc-Noc Bożego Narodzenia .W takim świątecznym nastroju opuściliśmy szkolne mury. „DO SIEGO  ROKU”.

 

Świąteczne życzenia

„I pomyśl, jakie to dziwne, że Bóg miał lata dziecinne, matkę, osiołka, Betlejem.”

 (ks. J .Twardowski)

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w imieniu własnym, nauczycieli i  pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie pragnę złożyć wszystkim życzenia, aby znaleźli swoje miejsce przy wigilijnym stole i nie czuli się samotni, by spełniły się marzenia. W Nowym 2013 Roku życzę wiele serdeczności, która łączy, zdrowia, które pozwala nam na bycie szczęśliwymi.

Dyrektor ZSP Bożena Basa

                                                

Świąteczne spotkania

          Tradycją Szkoły Podstawowej w Udaninie stało się już coroczne odwiedzanie Pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej w Mierczycach w okresie bożonarodzeniowym. Podobnie było i w tym roku, 18 grudnia 2012 roku dzieci z Koła Teatralnego „Bajkowy Zespół” z klasy IVB i VA pod opieką pani Renaty Podedwornej i Małgorzaty Meusz odwiedziły mieszkańców Domu Opieki Społecznej w Mierczycach.

          Do tego wyjazdu uczniowie przygotowywali się już od jesieni, dzieci wytrwale uczyły się swoich ról, aby pięknie wystąpić w jasełkach i ćwiczyły śpiewanie polskich kolęd i pastorałek, w naukę których włożyły szczególnie dużo wysiłku i energii. Aby dostojnie zaprezentować się przed tą szczególną publicznością dzieci wraz z rodzicami wykonały ciekawe kostiumy Maryi, Józefa, Pastuszków i Aniołów.

          Dzień wyjazdu był dla wszystkich chwilą wzmożonych emocji. Pewien niepokój i trema przed występem podziałały na dzieci w szczególnie mobilizujący sposób. Występy wypadły naprawdę imponująco, a do śpiewu chętnie włączyli się mieszkańcy i pracownicy domu opieki. Po prezentacji jasełek uczniowie podchodzili do Pensjonariuszy, składali im życzenia i wręczali kartki świąteczne wykonane przez Koło Teatralne.

Wzruszenie było widoczne na twarzach dzieci, ale także pojawiły się łzy w oczach ludzi starszych, mieszkańców i pracowników domu opieki.

Występy zakończyły się słodkimi upominkami, wszystkie dzieci zostały obdarowane cukierkami, co z pewnością sprawiło im przyjemność.

          Coroczne wyjazdy do Mierczyc są dla dzieci źródłem nowych, bogatych i niezapomnianych doświadczeń. W dobie wzmożonego kultu młodości i piękna takie przeżycia bywają bodźcem do zastanowienia się nad naszymi wartościami i stosunkiem do drugiego człowieka.

Opisane wyżej spotkanie jest jednym z zaplanowanych działań podjętych w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie w ramach realizacji programu dydaktyczno-wychowawczego pt.”Moja mała i wielka Ojczyzna”.                                                             

           Renata Podedworna

 

Akcja "Zakup kontrolow@ny"

Komputer, Internet, telefon komórkowy w ostatnich latach stały się nieodłącznym elementem życia dzieci i młodzieży. Nic więc dziwnego, że technologiczne nowinki są jednym z popularniejszych pomysłów na gwiazdkowy prezent. Musimy jednak pamiętać, że technologia niewłaściwie wykorzystywana może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju. Dlatego tak ważna jest świadomość opiekunów dotycząca zagrożeń związanych z nowoczesnymi technologiami oraz możliwości zapobiegania im i dbania o bezpieczeństwo młodych internautów.

Kampania informacyjna pod hasłem „Zakup kontrolow@ny”, przygotowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (w skład którego wchodzą Naukowa i Akademicką Sieć Komputerową oraz Fundacja Dzieci Niczyje), ma na celu pomoc dorosłym w świadomym wyborze sprzętu komputerowego lub gier, kupowanych z myślą o dzieciach. Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii młodzi internauci będą bezpiecznie i konstruktywnie wykorzystywać nowe technologie, a fascynacja elektronicznymi gadżetami nie odbije się na relacjach dzieci-rodzice.

Akcja odbywa się pod patronatem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego. W jej ramach eksperci z PCPSI i zespołu CERT Polska działającego w NASK oraz Europejskiego Centrum Konsumenckiego przygotowali materiały informacyjne z poradami dla dorosłych.

 

„Czytamy przy choince”  

          W grudniu:

·        klasy młodsze czytały tekst:   „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”

·        klasy starsze:  „Niedoparki”

     Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego skarpetki giną bezpowrotnie i nigdy nie udaje się znaleźć drugiej sztuki do pary.  My wiemy kto za tym stoi…                                                                                            Niedoparki to domowe stworki żywiące się Twoimi skarpetkami.  Autor Pavel Śrut w książce „Niedoparki” odkrywa odwieczną tajemnicę zaginionych skarpetek. Opowiada również emocjonującą, zabawną i zarazem piękną historię o przyjaźni, lojalności, odwadze i o tym, że każdy z nas chciałby mieć kogoś „do pary”.

 

 Nasze spotkania z teatrem

        5 grudnia 2012 r. uczniowie klas IVb, Va i Vb pojechali na wycieczkę do Wrocławia do Teatru Edukacyjnego „Artenes”. Przedstawienie nosiło tytuł „Legendy polskie” i zostało zaprezentowane w pięknej sali koncertowej Radia Wrocław.

        Uczniowie już od kilku tygodni oczekiwali na ten wyjazd, układali kodeks widza i przypominali sobie zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

        Po przybyciu do teatru przywitał nas święty Mikołaj częstując nas cukierkami, następnie dzieci  zajęły miejsca i z zainteresowaniem oglądały imponującą swym rozmiarem i wystrojem piękną salę koncertową.

Spektakl oparty był na motywach legend dotyczących początków naszego państwa . Bohaterami przedstawienia były znane już dzieciom postaci: Lech, Czech i Rus, Popiel, Szewczyk Dratewka i Piast Kołodziej. Uczniowie podziwiali wspaniałą grę aktorów, barwne kostiumy, piękne dekoracje i ciekawe efekty specjalne. Szczególnie podobały się występy taneczne i śpiew aktorów. Wśród uczestników wycieczki była liczna grupa dzieci należących do Koła Teatralnego „Bajkowy Zespół”, one szczególnie przyglądały się imponującej grze aktorów i z pewnością zastanawiały, co mogą przejąć do własnych występów teatralnych.

        Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Mc Donald’s i zajadanie ulubionych przez dzieci przysmaków. Duchowe i cielesne potrzeby dzieci zostały zaspokojone. Wyjazd ten wszyscy uczniowie zaliczyli do wyjątkowo udanych.

Spotkanie z wierszami Juliana Tuwima  http://ecsmedia.pl/c/wiersze-dla-dzieci-b-iext6125409.jpg

7 grudnia w klasie 2a odbył się klasowy konkurs recytacji wierszy Juliana Tuwima.Uczniowie przez  miesiąc przygotowywali się z wybranych wierszy.Można było więc posłuchać takich utworów jak :Zosia Samosia ,Ptasie plotki, Abecadło ,Murzynek Bambo , Pstryk ,Słoń Trąbalski Dwa wiatry, Okulary, Dwa Michały. Jury w osobach pani Elżbieta Chmielewska i Jolanta Maniowska oceniały znajomość tekstu ,modulacje głosu i mimikę. Trudno było wybrać  najładniejszą recytację. Wszystkie bowiem  były ciekawe i jak na drugoklasistów, profesjonalnie przygotowane. Przyznano jednak trzy miejsca :miejsce 1-Joasia Piwowarska  za wiersz pt .Dwa wiatry; miejsce 2-Kasia Wolko  za wiersz pt.Słoń Trąbalski ;miejsce 3-Laura Górecka za wiersz pt. Zosia Samosia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział.

W legendach tkwi źródło narodowej tożsamościhttp://www.demart.com.pl/product/images/391-medium.jpg

Piątego grudnia klasy 2a i2b pod opieką pani J.Maniowskiej ,A.Chohury i Z.Pokorskiej wyjechały do Wrocławia na spektakl pt .Legendy polskie. Spektakl ten wystawił Wrocławski Teatr Edukacji ARTENES na scenie w Sali Koncertowej Radia Wrocław. Dzieci obejrzały min. legendę o Popielu ,Piaście Ziemowicie, Smoku Wawelskim, Warsie i Sawie, Lechu i białym orle. Piękna narracja ,ciekawa scenografia i muzyka budziły w  sercach naszych młodych  widzów ducha patriotyzmu i uczyły historii naszego kraju. Wychodząc ze spektaklu dzieci nuciły fragment śpiewany przez legendziarza: „Poznaj swój kraj ,Poznaj swój kraj, Poznaj swój piękny kraj.

 

Andrzejkowe czary mary   See full size image

28 listopada  w klasie 2a na zabawie andrzejkowej królował wosk i kluczyk ,babeczki z wróżbą, orzechy z niespodzianką i magiczne serduszka. Każda dziewczynka ,każdy chłopiec wróżył sobie ,co go lub ją czeka w dalekiej bądź niedalekiej przyszłości. Tak więc będą wśród nich biznesmeni ,rajdowcy piosenkarki ,lekarki szczęściarze i pechowcy. Andrzejkowej magii towarzyszyła skoczna muzyka , a i   ciasteczkowego  jadła też nie brakowało. Był to udana zabawa.

 

UWAGA RODZICE eWUŚ

Od początku istnienia powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego wszyscy ubezpieczeni rodzice, prawni opiekunowie,  maja obowiązek w terminie 7 dni, poinformować swojego płatnika składek ( np. pracodawcę )
o  dzieciach oraz o wszystkich osobach, które należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członków rodziny.
W przypadku nowonarodzonych dzieci niezwłocznie po otrzymaniu nr pesel.

Jeżeli, któryś  z rodziców nie zrobił tego przed 1 stycznia 2013 r. ma obowiązek zrobić to jak najszybciej.

Jeśli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce albo w innym kraju UE
do ubezpieczenia zdrowotnego mogą wnuka zgłosić ubezpieczeni w Polsce babcia albo dziadek. W przypadku braku dziadków, zgłoszenie do ubezpieczenia dokonuje szkoła.

Jeżeli rodzice dziecka zmienią pracę po 1 stycznia 2013 r. powinni na nowo poinformować nowego pracodawcę, że mają członków rodziny, których należy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie wystarczy, że już raz zgłosili ich do ubezpieczenia w poprzednim miejscu pracy. Kiedy rodzice zmieniają pracę są wyrejestrowani z ubezpieczenia zdrowotnego, a razem z nimi wszyscy zgłoszeni wcześniej członkowie rodziny.

Ubezpieczeni rodzice mają obowiązek zgłaszać swoje dzieci do ubezpieczenia do momentu ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształcą się dalej- do ukończenia 26 lat, jeżeli natomiast posiadają orzeczenie
o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi- bez ograniczenia wieku.

 

 

Uwaga Rodzice!!!

Informacja z Poradni dotycząca zakładania prób tuberkulinowych

Dodatkowy numer telefonu : 71 3925314

Na prośbę rodziców uruchomiono dodatkowe terminy:

10.12.2012,  11.12.2012,  17.12.2012,  18.12.2012.

Liczba osób na jeden termin- 25 osób. Liczba miejsc ograniczona.

W załączeniu pismo WSS

Listopadowe czytanie

     

  W listopadzie odbyło się kolejne wspólne czytanie.

Klasy 0 – III – czytały:  „Mądrość Mędrka”

Klasy IV – VI – : „Charli i fabryka czekolady”

To książka niezwykła. Porywa czytelnika i przenosi go w niezwykły świat pana Wonki. Wkraczamy w świat nieprawdopodobny i choć wiemy, że to co czytamy jest nierealne, nie chcemy w to uwierzyć. Lektura wzrusza, zaciekawia, skłania do przemyśleń                        i przypomnienia sobie, co w życiu jest najważniejsze, że liczy się coś więcej niż pieniądze           i sława.

 

Dziś bogowie nas witają, do konkursu zapraszają!    

     

   Uczniowie klas piątych wcieleni w role różnych bogów, herosów i bohaterów mitologicznych rywalizowali ze sobą uczestnicząc w Międzyklasowym Konkursie Mitologicznym. Brali udział w rozmaitych konkurencjach: np. prezentacja postaci mitologicznych, runda pytań, zagadki, poznaj, kto to mówi, rebusy, skojarzenia, pary bohaterów, znajomość znaczeń związków frazeologicznych.          

Obie klasy stanowiły dwa zespoły. Mieli swoich kapitanów, którzy wyznaczali poszczególne osoby do odpowiedzi, oczywiście po wcześniejszym przedyskutowaniu i naradzie. Musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu mitologii i przede wszystkim umiejętnością pracy w zespole. Konkursowi towarzyszyły ogromne emocje i świetna zabawa. Była to doskonała forma powtórki.                              

Ostatecznie zwyciężyli uczniowie klasy V A. Obie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

 

157 rocznica śmierci Adama Mickiewicza, patrona naszej szkoły

  

       Uczniowie z Amatorskiego Koła Teatralnego „Bajkowy Zespół” przygotowali ulotki   z informacjami dotyczącymi ważnych wydarzeń z życia i twórczości naszego wieszcza.        W dniu rocznicy czyli 26 listopada na przerwach rozdawali całej społeczności szkolnej informacje, przypominając w ten niecodzienny sposób o naszym patronie szkoły.           Akcji także towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości poety.

Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny

Społeczność Szkoły Podstawowej w Udaninie, zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Udanin i okolic na Kiermasz Świąteczny, który odbędzie się 16 grudnia w godz. 14.00-16.00 na terenie szkoły. Rodzice wraz z wychowawcami przygotowują na ten dzień szereg niespodzianek. Będzie można nabyć oryginalne stroiki świąteczne, ozdoby choinkowe i ciasta z domowych wypieków. Na początku kiermaszu dzieci należące do szkolnego chórku, wprowadzą zgromadzonych w atmosferę Świąt Narodzenia Pańskiego śpiewając kolędy i pastorałki, a dziewczęta z Koła Tanecznego umilą dzień prezentując nowoczesne tańce. Serdecznie zapraszamy, życzymy udanych zakupów i miłych wrażeń, podczas pobytu w naszej szkole.

Społeczność SP Udanin

 

  NIESAMOWITA NOC SZYFRÓW

Dnia 16 listopada 2012r. , klasy szóste pod opieką p. Z. Rudnik, p. A.Andrzejewskiej, p. A.Chochury, p. M.Mytych zorganizowały noc w szkole pt. „Noc szyfrów”. Wieczór rozpoczęliśmy o godzinie  18.00. Na terenie szkoły szukaliśmy ukrytych zagadek z dziedziny nauk ścisłych, które po rozwiązaniu utworzyły hasło ”Giętki umysł, sprawne zmysły - to sukces na sprawdzianie szóstoklasisty”. Podczas szukania butelek na dworze było ciemno i strasznie. Wspólnie bawiliśmy się i skakaliśmy przez kabel. Kto by pomyślał, że chłopcy zainteresują się tą zabawą. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na zajęcia z „Wychowania do życia w rodzinie”. W osobnych grupach poznawaliśmy blaski i cienie naszej chłopięcej i dziewczęcej natury. Następnie wszyscy zgromadziliśmy się na holu szkoły dookoła pnia, na którym świeciły się świeczki. Wieczornica przy świecach była szczególnie piękna i nastrojowa, bo gościliśmy na niej rodziców Julki państwa Adama i Joannę Kulpińskich, którzy grali na gitarze i śpiewali  piosenki. Podczas nocy zaszczyciły nas swoją obecnością pani dyrektor Bożena Basa i pani wicedyrektor Elżbieta Chmielewska. Bawiliśmy się świetnie. Noc była nieprzespana. Wszyscy byli zbyt przejęci. Ciche rozmowy trwały do samego rana. Byliśmy bardzo zadowoleni. Pragniemy powtórzyć to jeszcze raz.

Uczniowie klas szóstych 

 

Konkurs na najładniejszą budkę lęgową i karmnik

        

Uczniowie Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Udaninie  po raz kolejny wzięli udział w konkursie na najładniejszą budkę lęgową i karmnik. Konkurs jest jednym z założeń realizowanego w szkole projektu „Nasz szkoła chroni ptaki oraz rok kaczki”. Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem,  na konkurs wpłynęło ponad dwadzieścia prac.  W tym roku do projektu  przyłączyły się  dzieci  pięcioletnie z oddziału przedszkolnego. Dzieci gromadziły tworzywo przyrodnicze które przekazały Kołu Łowieckiemu Nemrod w Świdnicy. Podczas zajęć dydaktycznych wykonały wiele pięknych prac plastyczno – technicznych. Systematycznie dokarmiają ptaki przylatujące do karmników umieszczonych za oknem Sali oddziału oraz na terenie szkoły.  

Koordynatorzy projektu Anna Janus i Alicja Komarnicka pragną serdecznie podziękować Fundacji Ochrony Głuszca za przekazanie interesujących książek oraz zeszytów ćwiczeń, które są cenna pomocą dydaktyczną podczas realizacji zajęć edukacji przyrodniczej.

 

POWIATOWE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE

Dnia 14 października 2012r. w Malczycach odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. W zawodach wzięły udział drużyny: seniorów, młodzieżowe chłopców i dziewcząt oraz drużyny dzieci młodszych „Florki”.

    W naszej szkole od dwóch lat działa ,,Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza-Dziewcząt’’ , którą założyła uczennica klasy 6a Ilona Horoszczak. W skład drużyny wchodzą: Ilona Horoszczak, Ola Zawierucha, Karolina Topolska, Natalia Woźna, Agnieszka Spółczyńska, Klaudia Jędrasiak i Justyna Szajda.

    Walka podczas zawodów była zacięta. Wspólnymi siłami zdobyłyśmy 1-sze miejsce.

    Opłacały się systematyczne spotkania i ostre treningi.

Brawo dziewczęta!!!     

 

„zDolny Ślązaczek”

W dn. 16 października 2012 roku odbył się w naszej szkole X Dolnośląski Konkurs Interdyscyplinarny „zDolny Ślązaczek”. Wzięło w nim udział 24 uczniów z klas IV-VI. Test składał się z 25 zadań i był w tym roku bardzo trudny, dotyczył historii telekomunikacji.

 Najlepszy wynik uzyskał Adam Kowalski z kl.VB. Kolejne miejsce ex aequo zajęli: Dawid Malicki z IVb, Barbara Mytych z VB oraz Michalina Byra z VIa.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zespól Wspierania Uzdolnień

 

Szanowni Państwo

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi założenia powtórnych prób tuberkulinowych, przedstawiamy Państwu stanowisko Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu odnośnie w/w. Tematu.

            Informujemy, że szkoła nie ma wpływu na decyzję DOW NFZ.

W załączeniu pismo, które otrzymała Szkoła Podstawowa w Udaninie.

Dyrekcja  

 

 

Dzień Niepodległości w gminie Udanin

  Wzruszenie i wdzięczność kombatantów towarzyszyły tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w gminie Udanin. Od wielu lat organizatorzy uroczystości Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Udaninie i Urząd Gminy Udanin, dbają o to, aby wszyscy świadkowie i uczestnicy walk o wolność ojczyzny z gminy Udanin, mogli wspólnie z młodym pokoleniem świętować ten szczególny dzień. Wielu kombatantów -  jak sami stwierdzają -  oczekuje na tą uroczystość z wielką niecierpliwością.  Mszę świętą w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych odprawił ks. proboszcz parafii Piekary Czesław Studenny. Oddając hołd poległym, delegacje reprezentujące samorząd lokalny  na czele z wójt Teresą Olkiewicz, szkołę i kombatantów, przeszły pod pomnik upamiętniający Powrót Ziem Polskich do Macierzy gdzie złożyły kwiaty.  Drużyna harcerska „Albatrosy” ze Szkoły Podstawowej w Udaninie pod opieką Moniki Cieślickiej i uczniowie klasy IVb z wychowawcą Krzysztofem Ficą, zaprosili zgromadzonych do szkoły podstawowej na montaż słowno muzyczny. Prezentowane przez młodych patriotów pieśni i wiersze mówiły o miłości i ofiarności ludzi walczących o wolność Polski. To właśnie im dziękujemy za bohaterstwo i poświęcenie, którego nie zabrakło, gdy ważyły się losy naszej ojczyzny, bo ” … Ojczyzna to nasza mowa, to pieśni tak piękne i swojskie, to dzieła naszych malarzy, rzeźbiarzy, poetów. Ojczyzna to Matka i jak matkę mamy ją kochać, szanować i rozsławiać jej imię w świecie..” – recytowały dzieci podczas apelu.

Na zakończenie kombatanci i zaproszeni goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez organizatorów.

V.Leńska

Śniadanie daje moc pierwszakom
 

 08 listopada klasy Ia i Ib brały udział w ogólnopolskiej akcji "Śniadanie daje moc". Dzieci samodzielnie przygotowały śniadanie ze zdrowych produktów przyniesionych z domu, a potem z wielkim apetytem, degustowały wspólnie, kolorowy posiłek i częstowały nim innych uczniów oraz pracowników szkoły. Wszystkim bardzo smakowało i najwyraźniej dodało mocy to wspólne śniadanko,co widac po zadowolonych minkach.

Alicja Filończyk

 

KONKURS  LITERACKI  „MAGIA  SŁOWA”

  

      30 października nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu literackiego „MAGIA  SŁOWA”. Była to pierwsza edycja. Uczniowie przez dwa miesiące mieli możliwość wrzucania swoich prac do „Skrzynki literackich talentów”. Można było napisać wiersz, list, opowiadanie, opis, kartkę z pamiętnika lub inną dowolnie wybraną  formę wypowiedzi.

Do konkursu przystąpiło 21 uczniów z klas IV – VI.

Wyróżniono prace następujących uczniów:       

·        Małgorzata Chlebowska  - Va

·        Katarzyna Witwicka       -VIb

·        Natalia Woźna                -VIa

·        Ilona  Horoszczak            -VIa

·        Gracjan Ginter                 -Va

                                   GRATULUJEMY!!!

 

MARATON  CZYTELNICZY

  

 CZYTAMY  JESIENIĄ

   W październiku ruszył program „Maraton czytelniczy: kocham książki” opracowany przez zespół humanistyczny. Odbyło się pierwsze wspólne czytanie pod hasłem: „Czytamy jesienią”. Ma umówiony sygnał nauczyciele uczący na danej lekcji przeczytali uczniom fragment wybranej książki.

W klasach IV –VI  - „Oskar i pani Róża”  E.E. Schmitta,

 w klasach  0- III „Opowieści krasnoludków”.

   Mamy nadzieję, że wysłuchane przez uczniów fragmenty zachęcą ich do przeczytania całości tekstu.

 

Uwaga!

 W dn.30 października we wtorek o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z nauczycielem gry na gitarze z Ogniska Muzycznego w Jaworze. Lekcje gry będą odbywały się w naszej szkole pod warunkiem zebrania grupy chętnych. Prosimy o przyjście na spotkanie rodziców przyszłych uczniów-„gitarzystów”. Koszt nauki-  150 zł. miesięcznie.

         Jeśli zbierze się grupa chętnych na inny instrument- będzie to również możliwe.

Jesienna wędrówka przez Wąwóz Myśliborski

W czwartek 18 pażdziernika klasy 2a i 2b wraz z wychowawczyniami  wybrały się do Wąwozu Myśliborskiego. Podczas wędrówki dzieci wykonywały zadania , które wzbogacały ich wiedzę przyrodniczą , rozwijały spostrzegawczość a także uczyły współdziałania w grupie. Za wykonanie zadań dzieci otrzymywały punkty. W nagrodę dostały upominki  w formie folderów ,pocztówek i zakładek o treści ekologicznej. Uwieńczeniem kilkugodzinnej wędrówki było ognisko i pyszne kiełbaski.

Dziękujemy , jak każdego roku

Wciąż zbyt mało i nigdy zbyt  wiele”

  12 pażdziernika był w naszej szkole bardzo uroczystym dniem. Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się akademia ,na którą przybyli nasi pedagodzy i inni pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście- emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Podczas akademii pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia i  wręczyła nagrody. Centralnym punktem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez klasy 2a i 2b pod opieką pani Jolanty Maniowskiej i Janiny Hojwy oraz występ grupy tanecznej pod opieką pani Zofii Rudnik.

 

Egzamin z grzeczności w szkole w Udaninie

  W obecności rodziców, nauczycieli, pracowników i wszystkich uczniów, klasy pierwsze w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie, zostały oficjalnie przyjęte do grona społeczności szkolnej. Od tej pory są zobowiązane przestrzegać wszelkich zasad wynikających z regulaminu szkoły oraz praw i obowiązków ucznia. „Bardzo jestem przejęta i z niecierpliwością czekam na chwilę pasowania. Do tego dnia przygotowywaliśmy się wraz z rodzicami i wychowawczyniami Alicją Filończyk i Mirosławą Babicką przez wiele, wiele dni. Każdy musiał  nauczyć się  na pamięć piosenek i wierszy.” – mówi Natalia uczennica I klasy. Na początku uroczystości maluchy zdawały egzamin z kultury osobistej, wykazując się znajomością podstawowych słów grzecznościowych, zasad właściwego zachowania się w szkole oraz przypomniały zgromadzonym, kto to jest prawdziwy patriota i Polak. Po zdanym celująco egzaminie nastąpiło ślubowanie. Dzieci z wielkim przejęciem powtarzały jego tekst. Kiedy nadszedł czas pasowania dyrektor Bożena Basa, kładąc wielkie pióro na ramię każdego pierwszoklasisty,  przyjmowała go w poczet uczniów Szkoły Podstawowej Udaninie. Rodzice także złożyli uroczystą przysięgę obiecując, że zawsze będą pamiętać, iż ich dziecko jest unikalnym darem, że będą je często przytulać i cieszyć się wspólnie jego dzieciństwem. Na zakończenie każdy pierwszak otrzymał z rąk dyrekcji pamiątkowy dyplom i upominek przygotowany przez wychowawców i rodziców.

LeV

Dzieci pomagają misjom

21 października w Kościele Katolickim, rozpoczął się Tydzień Misyjny pod hasłem„Głosić wiarę z radością”. Dzieci należące do Ogniska Misyjnego w Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie wraz z opiekunami Violettą Leńską i Dorotą Hołyńską, pod kościołami w Lusinie i Udaninie, przeprowadziły akcję sprzedaży herbatek. Mieszkańcy do puszek wrzucali drobne datki. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na pomoc misjom, a w szczególności biednym dzieciom z Wietnamu. Mali misjonarze serdecznie dziękują wszystkim mieszkańcom parafii Piekary za pomoc i wsparcie ich akcji.

LeV

Spotkanie z piosenką religijną i refleksyjną

  Uczennice Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Udaninie, 21 października br. uczestniczyły w Spotkaniu z Piosenką Religijną i Refleksyjną w Strzegomskim Centrum Kultury. Julia i Aleksandra Kulpińskie zaśpiewały piosenkę pt. „Szachownica”. Justyna Szajda, swój wokalny talent pokazała w utworze pt. „Strażnik Raju”, a Weronika Róg z wielkim zaangażowaniem wykonała „List do Boga”. Dziewczęta godnie reprezentowały szkołę w Udaninie, za występy otrzymały podziękowania, gromkie brawa i pochwały organizatorów.  

LeV

Szanowni Państwo,
Nauczyciele, Wychowawcy,
Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Udaninie


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy  najpiękniejsze życzenia satysfakcji z działań na rzecz  naszej placówki ,radości z osiągnięć w pracy zawodowej, wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i pomyślności w życiu osobistym.

Dyrekcja

Zapraszamy na lekcje nauki gry

na instrumentach muzycznych

Ognisko Muzyczne z Jawora bardzo serdecznie zaprasza, wszystkich uczniów chcących doskonalić naukę gry na różnych instrumentach muzycznych, na zajęcia z profesjonalistami. Jeżeli zgłosi się ponad 12 uczniów, lekcje będą odbywały się na terenie naszej szkoły.  Nauka jest płatna. Chętnych prosimy o zgłaszanie się do pani Violetty Leńskiej w terminie do 15 października. Zapraszamy!

 

  Pierwsze spotkanie z rodzicami

   

   20 września br. w naszej szkole odbyło się pierwsze, w roku szkolnym 2012/2013, spotkanie pedagogów z rodzicami. Na początku pani dyrektor Bożena Basa powitała zgromadzonych i przekazała najistotniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły i opieki nad dziećmi. Dyrektor zwróciła uwagę, iż to rodzice są odpowiedzialni za wychowanie dzieci, szkoła zaś pełni funkcję wspomagającą ich w tym trudnym procesie. Poprosiła o zacieśnienie współpracy i czynne włączanie się rodziców w życie szkoły. Następnie głos zabrała dyrektor Ogniska Muzycznego w Jaworze, która przedstawiła ofertę ogniska, zapraszając uczniów na lekcje gry na instrumentach. Po części oficjalnej, bardzo licznie przybyli rodzice, udali się na spotkania z wychowawcami, gdzie wybrano trójki klasowe i zapoznawano się z dokumentami i harmonogramem pracy szkoły. Na zakończenie odbyło się spotkanie Rady Rodziców, którzy opiniowali program wychowawczy i profilaktyczny szkoły oraz zgłaszali dyrekcji  wszelkie problemy i postulaty dotyczące funkcjonowania placówki.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

W SZKOLE PODSTAWOWEJ W UDANINIE

PLAN INAUGURACJI ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

  1. Spotkanie z wychowawcami w szkole godz.  8.00
  2. Msza święta o godz. 8.10 (z udziałem pocztu sztandarowego)
  3. Uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego na placu apelowym szkoły lub w sali gimnastycznej – godz. 9.15

a)    Występ uczniów

b)    Przemówienie inauguracyjne dyrektora szkoły

c)     Przedstawienie porządku spotkań wychowawców klas z uczniami

  1. Spotkania w klasach.
  2. Odwóz ok. 11.00

 

PRZYWOZY DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ

(Dotyczą również rozpoczęcia roku szkolnego)

 

ODWOZY SZKOŁY PODSTAWOWEJ

(W dniu rozpoczęcia roku szk. (3.09.) odwozy planowane są na godz. ok. 11.00)

 

 

Uwaga rodzice – wyprawka szkolna 2012/2013

Ponad 550 tys. najbiedniejszych uczniów w całej Polsce dostanie zwrot kosztów zakupu podręczników w wysokości od 180 do 352 zł w ramach programu Szkolna Wyprawka. Również w ZSP w Udaninie można składać wnioski o dofinansowanie do zakupu podręczników dla dzieci. Zasady przydzielania są dość proste i zamieszczamy je poniżej.